VAN DER WEDDEN WEER VOOR HET TRIBUNAAL Onze Koningin £efi cU^dhX&oÊtefe^mf t-< VOOR HEEL FLAKKEE EIIAnDEtl-niEUl/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukker^ 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 26 MEI I04S 20e JAARGANG No. 1722 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Bq contract speciaal tarief. Wat komen moest te eniger tijd is thans gekomen. Koningin Wilhelmina zal afstand doen van de troon der Nederlanden. Toen zij het vorige jaar rust moest nemen en Haar taak voor de tijd van zeven weken toevertrouwen aan Prin ses Juliana, was het reeds duidelgk, dat het tödstip met rasse schreden nadpr kwam, dat Zij voorgoed de zware last zou moeten neerleggen. Nu is dat door Haarzelf bekend ge maakt, dat Zq afstand zal doen in Sep tember bij Haar 50-jarig regeringsjubi leum. Deze bekendmaking heeft velen diep getroffen. Het is de last bij het klimmen der jaren, welke haar dit -besluit deed ne men. Maar het is te verstaan dat niet minder de zware taak, welke tegen woordig op Haar rust, onze Koningin dé gevolgtrekking deed maken, dat Zy nu afstand moest doen om de taak toe te vertrouwen aan onze Prinses Juliana. Als een Moeder des vaderlands heeft Zij in dagen van voor- en tegenspoed, van licht en donkerheid meegeleefd met Haar volk. Het is waar, het Valt moeilijk voor de brede lagen des volks inzicht te hebben, wat ons Staatshoofd te verrich ten heeft. Het volk aanschouwt zijn vorstin zo nu en dan als Zij in het pu bliek treedt en meestal is er dan een feeststemming. Menigeen zal eer ge neigd zijn met jaloersheid op te zien naar zulk een erepositie. Maar, welk een verplichtingen legt zulk een positie op! Men is geneigd te denken,dat de voortgaande democratisering van onze staatsinstellingen, welke de glans van het koningschap in het oog der mensen in de schaduw stelt, oorzaak is, dat ook de lasten en verantwoordelijkheden van het koningschap dermate verkleind zijn, dat deze taak lichter is dan weleer. Het tegendeel kon wel het geval zijn. Nog steeds is volgens de Grondwet de Ko ning onschendbaar; en dit brengt ver antwoordelijkheid mee. Hoezeer is dub bele wijsheid nodig bij het volbrengen van de constitutionele taak. Aan een diep besef en een hoge op vatting van Haar roeping heeft het on ze vorstin niet ontbroken. Evenwel, al onttrekt veel zich aan ons oordeel, wij zullen de laatsten zijn om, bij wat ons duidelijk is, alles critiekloos te aan vaarden, inzonderheid als wij op goede gronden menen, dat iets in strijd is met Gods Woord. Dat is niet in strijd met de liefde«n hoogachting, welke wij voor Haar koesteren. Immers, wij aanvaar den onze Vorstin als ons gegeven van Hem die de Heere der heren en de Ko ning der koningen is. Haar roeping is Haar regeertaak overeenkomstig Gods Woord te vervullen, gelijk het de roe ping van Neerlands volk is naar dat Woord \zijn weg aan te stellen. Dat be hoedt ons voor een afgodische verering van Haar, die (Zij moge het innig ge loven) als mens moet sterven en Gode rekenschap zal hebben te doen. Dat is het, wat de bede vaak deed vermenig vuldigen, dat'God haar wijsheid en kloek verstand maar ook een ootmoedig bui gen mocht schenken bij het nemen van beslissingen." Deze verbondenheid, welke noch tot overschatting, noch tot onder schatting leidt, doet ons de bede uit het hart steigen, dat de Heere haar, nu de avondschaduwen zich over haar le venspad strekken, nabij moge zijn en haar meer dan ooit bewust doen zijn van de noodzaak, maar ook van het voorrecht, zich diep te mogen buigen voor Zijn goddelijke majesteit, waarbij ook de van God tijdelijk op de mens gelegde aardse majesteit in het niet zinkt. Donker tekenen de tijden. Ontzaglijk zijn de problemen, welke zich opdoen onder de volkeren. Wij horen het ge ruis van de voetstappen van Hem, die staat te komen, om te oordelen de vol keren der aarde. Koningin Wilhelmina heeft, met voor bijzien van zichzelf, in hoog plichtsbe sef het besluit genomen, dat zij aan Haar Dochter, Haar enigste, thans Haar taak moet overdragen. Een taak, zo zwaar als dezen immer is geweest. Wie kan beter beseffen dan Zij, wat het zeggen wil, deze last te leggen op de schouders van Haai" enigst kind? Haar dochter te geven voor zulk een zwaar en verantwoordelijk werk? Tot 30 Augustus D.V. zal onze Prin ses het regentschap waarnemen, dan zal voor een luttel aantal dagen of we ken, onze Koningin de teugels van het bewind nogmaals in handen nemen. Wij hdpen dan met Haar .dankbaar te mogen gedenken de goddelijke zegen, dat Zy een halve eeuw de Kroon der Nederlanden heeft gedragen. Daarna zal, zo God wil, Juliana onze Koningin zijn. Practisch heeft van nu aan onze Prinses de leiding van de Staat in handen. Onze bede is dat de Heere Haar kracht en wijsheid, maar ook een hart moge geven, gelijk Haar Koninklijke Moeder, om de zware arbeid te verrich ten, zoals het van een Oranje verwacht wordt. Zij heeft het voorrecht onze Prins aan Haar zijde te hebben. Neerlands volk moge de vermaning van zijn Vorstin behartigen om eensge zind te zijn. Een eensgezindheid die slechts gevonden zal worden, in het bui gen onder het gezag van 's Heeren Woord. Als zo Oranje en Nederland buigt, zullen ze waarlijk één zijn. GBOENPLUKKEN VAN GROENE EBWXEN Telers, die overgaan tot groenpluk- ken van groene erwten, welke bij de Mei- Inventarisatie 1948 als landbouwerwten zijn opgegeven, zijn verplicht binnen één week na de pluk, hiervan mededeling te doen aan de Plaatselijke Bureauhou der. Betrokkenen worden erop gewezen, dat de leveringsplicht eerst dan ver laagd zal worden, indien en voor zover bovenbedoelde opgave wordt verstrekt. FEESTDAG OP 31 AUGUSTUS De minister van binnenlandse zaken heeft aan burgemeesters en wethou ders der gemeenten medegedeeld, dat de ministerraad de datum voor de vfe- ring van het regeringsjubileum van de Koningin en van de 300-jarige onafhan kelijkheid van Nederland heeft vastge steld op Dinsdag 31 Augustus. Zoals bekend bestond voor wat de distributie betreft het eiland Goeree- Overflakkee uit drie kringen. De kring Ouddorp werd op 14 Maart j.l. reeds bij Middelhamis gevoegd en thans staat ook de kring Ooltgensplaat gereed om van het toneel te verdwenen. Het Ministerie dringt aan op een ver regaande decentralisatie door vereen voudiging van het apparaat en concen tratie van distributiekringen, waardoor het mogelijk zou zrjn per maand zeven achthonderd man personen te laten afvloeien. Lange tijd heeft men op Flakkee be zwaar gemaakt tegen deze concentra- Üe, doch nu er waarborgen verkregen zijn, dat de verzorging van de bevol king zoals deze thai^ is, gehandhaafd blijft, is men met de eis van de Minis ter meegegaan en wordt van het eiland één distributiekring gemaakt. Hoewel wij in ons nummer van j.l. Vrijdag een bericht van de Leider van de Kring Ooltgensplaat publiceerden, dat deze Kring bij Middelhamis zou worden gevoegd, is dit volgens Burge meester Rijnders niet het geval. Hij noemde deze publicatie te voorbarig, omdat het hier geen samenvoeging evenals Ouddorp met Middelhamis zou betreffen. Hij deelde ons mede, dat op 29 Mei a.s. alle distributiediensten op Plakkee worden opgeheven. De Burgemeesters van Plakkeè heb ben thans een gemeenschappelijke rege ling aangegaan, waarbij een geheel nieuwe distributiekring „GoereeOver- flakkee" is geformeerd. Nu de oude diensten beëindigd wor den, heeft al het personeel ontslag ge kregen, doch dit wordt door de nieuwe dienst voorlopig in zijn geheel overge nomen. Het personeel zal, hoewel er een andere verdeling der functies zal wor den toegepast in salaris niet achteruit gaan en allen hebben zich bereid ver klaard om bij de nieuw in het leven geroepen dienst weer werkzaam te wil len zijn, met uitzondering van de leider van kring Middelhamis, de heer W. de Jonge. Deze meende in verband met de benoeming van dhr. de Vries als leider van de nieuwe Kring niet aan de hem gestelde voorwaarden te kunnen vol doen en heeft derhalve per 29 Mei a.s. eervol ontslag gekregen. -------O------ DE KERSENPRWZEN VOORLOPIG VRIJ In verband met de eerstdaags begin nende verpachting van kersen op stam deelt het Ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening Mede, dat het voorlopig, althans voor primeurs, niet in de bedoeling ligt de kersenprg- zen aan een maximum te binden. De prijs-ontwikkeling, zal nauwlettend worden gevolgd. Zouden na de primeurs periode de prijzen hoger kómen te lig gen dan UI 1947, dan zullen terstond, zowel voor de teler als voor de handel, maximumprijzen Worden gesteld. VERBOD VAN IN- EN DOORVOER VAN HOENDERS, EENDEN, GANZEN EN KALKOENEN Teneinde de overbrenging van be smettelijke pluifÈïveeziekten voor in- en doorvoer van hoenders, eenden, ganzen en kalkoenen onmogelijk te maken, heeft de Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening krachtens een beschikking in de Nederlandse Staatscourant No. 97 van -Vrijdag 21 Mei 1948 de in- en doorvoer van ge noemde pluimveesoorten sedert 15 Mei 1948 verboden. Voorheen was de in- en doorvoer van deze dieren krachtens eeü beschikking van 28 Februari 1927 van de toenmali-: ge Minister van Binnenlandse Zakenen Landbouw, welke beschikking door bo vengenoemde is ingetrokken onder be paalde voorwaarden mogelijk. Wanneer thans in een bepaald geval bijzondere omstandigheden zulks nood zakelijk maken, kan het hoofd van de Veeartsenijkundige Dienst ontheffing van dit verbod verlenen mits de nodige voorzorgen tegen overbrenging van be smetting zijn getroffen. President: Mr. C. Jonker; Leden: Dr. H. Vixceboxe en Drs. G. M. Nederhorst (lid 2e Kamer), Secr. Mr. J. I. van Doorninck. De President deelt bij opening van de zitting te Gouda, die om 2 uur begon, mede, dat de zaak v. d. Wedden is aan gehouden omi enige speciale punten na der te bezien. De dagvaarding zal hij niet voorlezen, hij beschouwt deze zit ting als een vervolg op de vorige. De feiten nog eens gereleveerd Weinig nieuwe aspecten Een langdurig pleidooi Eerst komt ter sprake het lidmaat- sch»p der N.S.B. Uit de stukken blijkt dat besch. geweigerd is als lid. Toch is er óók een bewijs,^ dat besch. ingeschre ven staat. Dan de tenlastelegging van abonne menten op Volk en Vaderland en Nat. Dagbl. Besch. zegt, dat hij alleen enigen tijd geabonneerd was op het Nat. Dag blad. Besch. erkent, dat hg de officiers opleiding te Apeldoorn heeft gevolgd. Hij ontkent echter feestavonden der N.S.B, te hebben bezocht. Pres.: Op de vormings-dagen waren Uw manschappen verplicht te komen en werden ze in N.S\g.-ztn opgeleid. Beschuldigde is zich dat niet bewust. Pres.: Maar het z.g. „kikkeren" dan? Besch.: Dat was een exercitie waar- bij verschillende sprongen werden ge maakt met gebogen benen. De President leest verklaringen voor van Marechaussee Vos en Mulder dat deze exercitie krenkend was. Ook wer den St. Nicolaasliedjes gezongen. Van get. Geluk is een schrijven, dat ook de „apegang" moest worden gelopen. Besch. ontkent. Wat is de „apegang" en de „kikkersprong" vraagt hij? We deden aan spel. en gymnastiek. Dat doe ik nu ook nog in het kamp. De President: Ja, maar toen op Duit se leest geschoeid! Spr. vraagt naar de kameraadschapsavonden, waarop besch. antwoordt,, dat dit „dienst" was. Op een desbetreffeifde vraag antwoord besch., dat die personeelsdagen enz. nooit op Zondag werden gehouden. Dan vraagt de Pres. naar het bijwo nen van varieté-voorstellingen van de Grenspolitie. Tenlaste werd gelegd, dat hij de manschappen „opdroeg" deze bij te wonen. Besch. ontkent. Hij moest voorzichtig zijn, maar het was vrije wil. De President leest uit de stukken voor, dat de manschappen werden be volen er heen te gaan. Besch. weet dit niet meer. Op een vraag van de President er kend besch. de Hitler-groet gebracht te hebben. Hij deed dit om een vertrouwe lijke sfeer te wekken! (Hilariteit.) De zaak Berkouwer Boskoop wordt te berde gebracht, maar als van min der ^belang geacht. Dan volgt het punt, dat aan Oskam de politieke afdeling was overgelaten. Oskam heeft bevestigd dat hem dit was opgedragen. f Besch. antwoordt, dat dit hiet juist is. Betreffende het arresteren van diver se personen te O. Tonge, waarbij v. d. Wedden een paar arrestanten in een cel van 2 vierk. Meter zou hebbeu getrapt, met de toevoeging: „daar kunnen er nog wel 40 van dat gespuis in", ontkent besch. ten volle. Hij heeft niemand in de cel getrapt, niemand geslagen. -In zijn gehele politie-loopbaan heeft hij slechts éénmaal een- klewang gebruikt en eenmaal zijn pistool. Het zijn las terlijke aantijgingen en valse trompet ters. De Pres. leest een paar brieven voor van Luijendijk en kapper Wielaard te O. Tonge, die het tegendeel bevestigen. Zij persisteren bij hun eerste verklarin gen. Luijendijk O. Tonge heeft een schop in zijn lenden gekregen van „een man met sterren" en Wielaard is gestompt en geslagen. BeSch. ontkent.^ 't Is een misverstand. Men is in de war met een ander. De verdediger zegt, dat Luyendgk V, d. Wedde niet kende. Hij spreekt van „een man met sterren", en een magere man. Waarschijnlijk is het Oskam ge weest. Besch. ontkent. Hij licht toe, dat hij door de arrestaties, deze ernstige zaak wilde localiseren. De zaak Koppelaar en de Waal, die door de Feldgendarmerie zijn mishan deld, wordt ook even te berde gebracht. De verdediger: Koppelaar heeft ge zegd, dat hij een feeling had dat v. d. Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1