Europa-congres en de Zondag. Buitenland MEDITATIE PINKSTEREN eiiahdeh-hieui/s Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon 'Drukkerg 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG Toor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 15 MEI 1948 20e JAARGANG No. 1720 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. milliineter BJj contract speciaal tarief. Het Congres van Europa is verleden vfeeK Zaterdag te Den Haag op het Binnenhof bijeengeweest. Tientallen sprekers uit alle delen van West-Europa, mensen van verschillende levensopvat ting, liberalen, socialisten, christen-de mocraten en conservatieven, hebben daarbij het w^oord gev;oerd. Tot Zondag ochtend drie uur waren de verschillende secties bijeen, om met hun ontwerp-re- soluties gereed te komen voor de al gemene vergadering. Bij de discussies der politieke, eco nomische en culturele secties bleek, dat er drie stromingen waren: een deel wil de de vorming van Eurepa naar het voorbeeld van de Verenigde Staten van Amerika, een andere groep wilde stre ven naar het federatief verbond in West Europa (onder wie ook Churchill en Ramadier) en een derde groep koester de de overtuiging, dat vooralsnog geen verdere practische stappen mogelijk zijn daji die, welke door de West-Europeese regeringen reeds zijn genomen of wor den overwogen. De culturele sectie nam na veel dis cussies een resolutie aan, waarin werd voorgesteld, dat de eenheid van Europa niet langer een utopie is, doch een nood zakelijkheid is geworden, voorts vor ming van een Europees cultuurcen trum, vrije uitwisseling van publicaties en kunstschatten, en poging tot fede ratieve samenwerking van Universitei ten in Europa. De politieke resolutie is belangrijker: deze verklaart dat de tijd gekomen is, dat de Europese naties een deel van hun souvereiniteit moeten afstaan door het büeenroepen van een Europese Raad gekozen door de parlementen van ver schillende landen. Wdj komen op deze punten ongetwijfeld later terug. Het Haagse Congres, dat deze reso luties heeft aangenomen is Zondag in het openbaar getreden en heeft een massa bijeenkomst op de Dam te Am sterdam gehouden. Had men eerst Gods dag misbruikt om tot Zondagochtend toe de internationale sectie-vergaderin gen te houden, nu moest ook nog de Zondag worden gebruikt om een massa bijeenkomst in de hoofdstad te be leggen. Het is genoegzaam bekend, dat de internationale politici, geen rekening houden met de Dag des Heeren. Te dien opzichte zijn hun alle dagen gelijk. Maar in Nederland hebben zij er ook niet veel .van kunnen merken, dat die Dag nog in ere wordt gehouden! Géén enkel Woord van protest is van de zijde der Nederlandse autoriteiten gehoord, integendeel, zij hebben medegewerkt om Gods Dag schromelijk te ontheiligen. Zonder hun medewerking kon het niet. Welk een indruk nemen de buitenland se Staatslieden nu van Nederland mee? Dat Nederland een Christelijk land is? Churchill, de ziel van de federatieve beweging in Europa, kan prachtig zeg gen, dat we met Engeland gemeen heb ben op grond van de Christelijke be schaving te staan en dat we daarom de beschaviVig moeten bewaren tegen elke vorm van tyrannic, maar dan moet men eerst eens beginnen om waarlijk Christen te zijn en Christus' dag in ere te houden! En men kan het over de Datn laten weerklinken, dat Christus het middelpunt van de wereld geschie denis is, maar dan moet men ook naar Christus Woord en wet leven! Het vloekt tegen elkaar om Christus in het middelpunt te stellen en tegelijk Zijn Dag te misbruiken voor congressen en meetings. Het mag dan waar zijn, dat de bedoelingen goed en het streven toe te juichen is om in de chaos der ver warring orde te scheppen, maar vsran- neer men spr.eekt ovgr Christus en meteen Zijn Woord verwerpt, is het ze ker, dat al de plannen tot mislukken zijn gedoemd. Dat is scherp, maar waar. Gods Woord zelf zegt het: het zal geen dageraad hebben. Christelijk Nederland verdient het nog die naam? heeft Zondag een sleclit voorbeeld gegeven. Wat zou het een respect afgeworpen hebben t.o. het buitenland, indien men voor de Naam en de zaak des Heeren (al was het maar uitwendig) was opgekomen. In dien nien gemeenscHappeUjk in Zijn huis op Zijn dag. Hem had aangeroepen, in het erkennen van schuld en smeken om genade. De Heere zelf zou het er voor opnemen, want Hij zegt: „Diè Mij eren, zal Ik eren". Hoe geheel anders was het in vroeger tgden! Toen Gods Woord dierbaar werd geacht en naar Zijn inzettingen werd geleefd! En schier geen volk ter wereld was zo welvarend aJs het onze. Maa^ nu keert ons volk voor het me rendeel God en Zijn dienst de rug toe, onze Overheid gaat er in voor.' In de sleur der volkeren gaan we mee, het is snellen afloop als der wateren. Arm Nederland! Sowjet-Rusland. Dinsdag werd de wereld verrast, door de mededeKng, dat Amerika had ver zocht aan de Sowjet-Unie, om eens te praten, over de geschilpunten, welke tussen beide landen bestaan. Molotow heeft Zondag j.l. medege deeld, dat Rusland bereid was het Ame rikaanse voorstel te aanvaarden en deed min of meer uitkomen, dat indien beide landen het eens zouden kunnen, worden, zij wederzijdse overeenkomsten zouden sluiten. De mededeling dient men goed te overwegen om enigszins de betekenis te verstaan. In Amerika bereiden de partijen zich voor, voor de aanstaande presidentsver kiezing. Wat alleszins te begrijpen is, maakt de verhouding tot Rusland een belang rijk programmapunt uit. De wereldpolitiek wordt beheerst door de verhouding Amerika-Rusland en deze verhouding is thans zo, dat beide partijen rekening houden met het uit breken van een derde wereldoorlog. Zou deze ramp zich werkelijk over de wereld voltrekken, dan is men overtuigd, dat deze catastrophaal worden zal en ont zaglijk veel mensenlevens zal kosten. Wallace, eens der gewezen ministers welke Rusland heeft bezocht en zich niet verenigen kon met de buitenland se politiek van minister Bymess, heeft zich mede candidaat laten stellen, en doet een krachtig, beroep op het volk, om samenwerking met Rusland te be pleiten. De republikeinen en democraten bestrijden ieder op hun wijze het com munisme; zij zijn voor samenwerking, mits op eerlijke, democratische grond slag. Wijkt Rusland hiervan af en gaat het door met agressieve daden, dan be pleiten zij een krachtig halt om niet in dezelfde fout als bij Hitler te vervallen. Hetspreekt vanzelf, dat in redevoe ringen, verkiezingspamfletten, dagbla den enz. deze zo ernstige vraagstukken worden besproken, doch door de hitte der verkiezingscampagne niet objectief en met gepaste woorden, heus worden behandeld. Opdat nu de Sowjet-Unie, gelet ook op de propaganda in eigen communisti sche pers, het juiste standpunt der Amerikaanse regering zou weten en niet onder 'de invloed Ttomen van voor- of tegenstanders ener Russische samen werking, heeft minister Marshall aan de Amerikaanse ambassadeur, generaal Bedell Smith, opgedragen aan Molotow een nota te overhandigen. Molotow heeft nu volgens een verkla ring- van generaal Marshall het ver trouwen geschonden en een mededeling de wereld ingezonden, welke niet op waarheid berust. Het Amerikaanse volk moet onderde indruk komen, dat Rusland bereid is, ja zelfs verheugd om met Amerika te praten. De kwade /wil gaat niet van Rusland uit. Behalve deze propaganda voor het Amerikaanse volk was deze mededeling ook bedoeld voor de overige wereld en wel voornamelijk West-Europa. Dit is ook gebleken uit de Franse en gedeelte lijk Engelse pers. Men vroeg zich af: „Wat gaat Ame- DE TROOSTER. Ik zal de Vader bidden, en Hij zal U een anderen Trooster geveen. (Johannes 14 16a.) Pinksteren roept op tot herdenken het wonder van de Uitstorting des Hei ligen Geestes. Dat wondere heilsfeit was verhoring van het gebed des Heeren Jezus. Ik zal zo zeide Hij tot zijn bedroefde discipelen Ik zal, wanneer Ik ben in het Huis Mijns Vaders, als Voorbidder de Vader bidden. De Vader, Die Mij altijd hoort, zal dan geven als louter vrije genadegift een andere Trooster, nml. den Geest der Waarheid, den Heiligen Geest (vs. 17, 26.) Een andere Trooster; d.w.z. wan neer Jezus, die bij zijn jongeren was als de Vertroosting Israels,, straks zou van hen gescheiden zijn en verhoogd op zijn hemeltroon, dan zou de Heilige Geest in Christus plaats als andere Trooster bij en in Zijn Kerk zijn met Zijn troost volle gemeenschapom nimmer van zijn volk te scheiden naar 't Woord (vs. 16b) opdat Hij bij U blijve in der eeuwigheid. De Heilige Geest is de Trooster voor de treurigen Sions. Voor de bedroefden vanwege Gods- en Jezus gemis, die uitzien naar de hun als gepasten en algenoegzamen Zalig maker, met zielsverlangen begeren de toeëigening van het Heil des Heeren, omdat zó alleen hun ziel zal worden vertroost en leven. De H. Geest bedient zijn trópstambt aldus: Hij arbeidt zalig makend in het hart der bedroefden door vat te geven aan de beloften des Evan gelies, dadelijk toe te passen Christi kruis- en zoenverdiensten. Zijn bloed en Wegens invallende Pink sterdagen zal ons Blad op Woensdag 19 Mei a.s. NIET verschenen. gerechtigheid. In het hart bepleit de Geest de kracht van het Kruisoffer tot volkomen verzoening met God, getuigt, het is óók voor U volbracht" en geeft te geloven de vergeving der zonden, het tot God zijn wedergebracht, zodat wordt geroemd: Wij zijn des Heeren. De H. Geest vertroost Gods volk bQ het aangeklaagd worden door Satan, de verklager der broederen, <^oor de Wet en het veroordelend getuigenis der cons- ciëntie, door te spreken van genade en vrede bij God door het bloed des Lams, te doen geloven het „goddeloos nochtans rechtvaardig in Christus." Dat met hart en mond opklimt de roem der vrij- gekochten door Jezus' bloed: „Zo is er dan gene verdoemenis, voor degenen, die in Christus Jezus zijn". Waarlijk is de H. Geest de Trooster, die de bedroef den bezitter maakt van Christus en al Zijn weldaden en doet delen in zalig heid. Zalig zijn die treuren, want zij zul len vertroost worden. De H. Geest is de Trooster van Gods arme en ellendige volk in het strijdperk des levens, waarbij het wordt omringd door de doodvijanden: Satan, die uit zendt zijn vurige pijlen; de wereld, die Sion gram is; de zonde en het vlees. Hoe bang kan 't dan zijn voor het hart en er wordt gevreesd voor een eeuwig omkomen. Ziet, dan komt de troostende Geest vertroosting toedienen door aan de ziel toe te passen een troostwoord als dit: „In de wereld zult gij verdrukking hebben, maar hebt goe den moed; Ik heb _de wereld overwon nen" of: de poorten der hel, zullen mijn gemeente niet overweldigen". St. Maartensdijk Ds. de Bres rika nu doen?" Hier in het Westen van Europa worden in overleg met Amerika overeenkomsten gesloten om zich te wapenen tegen een eventueel opdringen vanuit het Oosten. Zonder nu het Wes ten hiervan in kennis te stellen werd door deze mededeling de schijn gewekt, alsof Amerika plotseling achter de rug om met Rusland ging praten. De twee grootste machten, Amerika en Rusland, zouden het eens worden en de wereld verdelen, terwijl de rest maar goed moest vinden, wat werd besloten, om dat men toch geen militaire macht te genover die grootmachten stellen kon. Achteraf blijkt nu, dat dit helemaal niet de houding van Amerika is ge weest en zowel Parijs als Londen heb ben met genoegen vernomen, dat er niet de minste grond bestaat, om. enige twij fel omtrent Amerika's bedoelingen te koesteren. Amerika heeft als antwoord op Molotow's mededeling gezegd, dat, indien Rusland besprekingen begeert over de werkelijk zo brandende vraag stukken, hiertoe ieder ogenblik de ge legenheid bestaat bij het onderling over eengekomen orgaan, de Veiligheidsraad der Verenigde Naties. Boze vermoedens zeggen, dat de me dedeling weer een tactische zet is ge weest om zowel in Amerika zelf als in Europa, de toestand te vertroebelen en onrust te zaaien. Palestina. Wanneer de courant verschijnt. Vrij dag 14 Mei is het de laatste dag, dat Engeland het gezag uitoefent over Palestina krachtens ontvangen mandaat van de Volkenbond. De hoge commis saris zal Vrijdag Jeruzalem verlaten en te middernacht zal de Engelse vlag worden neergehaald, als teken, dat En- gelEind geen zeggenschap meer heeft. Wat er dan precies gebeuren gaat, is moeilijk te voorspellen. Mogelijk, dat D.V. in het volgende overzicht iets na ders kan worden bekend gemaakt. De Joden zijn in hun strijd niet on fortuinlijk geweest. Had Engeland het niet belet, mogelijk zou dan het hun toebedeelde gedeelte van Palestina reeds in hun handen zijn, zodat zij zich krachtig te weer konden stellen om de bezette gebieden tegen eventuele SSi.ra- bische aanvallen te verdedigen. Het is gebleken, dat de Joden beter geoefend zijn dan de Arabieren. Ook moeten zij een voorsprong hebben wat betreft hun uitrusting. Het schijnt, dat de onderlinge naijver der Arabische vorsten ten gunpte van de Joden werkt. Het Joodse overwicht heeft op het ogenblik een grote invloed op de Pa lestijnse Arabieren. Daardoor worden ook de Joden weer wat overmoedig en er gaan geruchten, dat zij met het toebedeelde gedeelte nu al reeds geen genoegen meer nemen en Trans-Jordanië eveneens willen bezet ten, met het oog op eventuele uit breiding. Op het eiland Cyprus bevinden zich ongeveer 30.000 Joden, welke naar Pa lestina hadden willen emigreren, doch door Engeland -zijn tegengehouden. En geland wil Zaterdag, niets meer te ver tellen hebben, zodat deze mensen als er scheepsgelegenheid is, zo spoedig moge lijk naar Palestina zullen worden over gebracht. Ook moeten reeds vele Joden, vooral uit Oost-Europa, hunkeren naar het ogenblik dat zij eveneens op reis kunnen gaan naar het Beloofde Land. Een voorstel van de Veiligheidsraad om uit zijn midden een commissie te benoemen, die het gezag over Palestina op zich zou nemen, is zowel dopr Ara bieren als Joden verworpen. Het vraagstuk Palestina is' voor de Verenigde Naties geen aangename kwestie. Duidelijk is hierbij weer geble ken, dat de V.N. als het er op aan komt weinig macht hebben, omdat zij zelf niet over een machtsapparaat beschik ken, dat het gezag zonodig kan af dwingen. Het is weer net eender als bij de Vol kenbond. Zodra als er beslissende stap pen gedaan moeten worden, wijkt de Veiligheidsraad omdat de meningen te verdeeld blijken. Zullen de Joden, niettegenstaande Amerika zich heeft teruggetrokken toch het hun toegewezen gedeelte van Pa lestina, overeenkomstig het verdeelplan, nu zelfstandig in bezit nemen, ja zelfs nog een groter gedeelte gaan bezetten? De komende weken zullen we hierop het antwoord geven. Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1