Uit het Kijkvensl i Bladz. 2 „E IL A N D B N - JSr IE U W S" Zaterdag 15 Mei 1948 Pinksteren. Oud-testamentisch en Niemv-testamentiscli. De naties veienigd en de Verenigde Naties. Onze ïleJomiatoren over de feestdag;en. We weten ongetwijfeld allen wat „Pinksteren" betekent, althans wat het woord betreft. Het is afgeleid van het Griekse „pentckosté" en beduidt 50e (dag.) Het is misschien leerzaam met Pinksteren eens over Pinksteren te schrijven. Oorspronkelijk vierde men, in de eer ste Christelijke Kerk Pinksteren, tussen Pasen en Pinksteren. Men vierde deze dagen als vreugdedagen in directe na volging van de eerste Christen-gemeen te en eiken dag hield men het Avond maal des Heeren. Later verslapte dit, in de vierde eeiJw v/erd alléén de Pink sterdag genoemd en gevierd. Oud-testamentisch vierde men ook Pinksteren: het was het feest der we ken, dat 50 dagen na het Paasfeest viel, een dankfeest, aan het einde van de koren oogst. Het werd ook wel genoemd het feest der eerstelingen, omdat een offerande van de eerste tarwe in de Tempel werd gebracht. Later werd on der het oude Israël het Pinksterfeest ook het feest van de herdenking van de wetgeving op Sinaï, ,,het feest der Wetgeving". Dit, omdat men 50 dagen na de uittocht uit Egypte aan de berg Sinaï kwam. U ziet, het woord zelf houdt overal met het getal 50 verband. Zo is het Nieuw-testamentische Pink sterfeest de vervulling van het Joodse Pinksterfeest. Want werden op het Joodse Pinksterfeest de broden der eer stelingen in de *rempel gebracht op het Nieuw-Testamentische Pinkster feest werden, door de krachtdadige en onwederstandelijke werking van de Hei lige Geest de eerstelingen der volkeren de Heere toegebracht! Parthers en Me- ders en Elamieten U kent die vreem de namen allemaal, uit het bekende hoofdstuk Handelingen 2. Uit alle talen en volken verenigd, toe gebracht tot de gemeente die zalig werd! Drie duizend zielen bekeerd op één dag en onder één preek! En zonder aan de werking van die Geest tekort te doen, zou men haast vragen wordt er nu onder drie duizend preken wel één bekeerd De naties waren daar verenigd in liefde, vrede en onderlinge verbonden heid zij hadden alle dingen gemeen. Een scherpe tegenstelling met de Ver enigde Naties van tegenwoordig, waar men bijeen is voor de vrede, maar zich intussen wapent ten oorlog! Van dien Geest wil men daar niets weten, van daar de chaos en de verwarring! REGERING STELT VERHOGING VAN PENSIOEN VOOR Bij de Tweede Kamer is een wets— ontv/erp Verhoging pensioenen met een toeslag ingediend, waarin de regering voorstelt de pensioenen, welke berusten op grondslagen nog daterende van voor het einde van - de eerste wereldoorlog te verhogen met maximaal 100 procent. Voor pensioenen, welke berusten op grondslagen, daterende van. na de eerste wereldoorlog tot voor de aan passing van de levensstandaard na de tweede wereldoorlog, vindt zij een ge lijk bijslagpercentage van 25 procent redelijk. Voor de pensioenen, welke na de tweede wereldoorlog zijn toegekend, stelt zij een bijslag voor, welke verhou dingsgewijs dient af te nemen van 25 tot nul procent. Voor militaire, burgerlijl^e len spoor wegpensioen stelt de regering aparte regelingen voor. De bijslag zal worden verleend van 1 Januari 1947 af, in aansluiting op de uitkering ineens, welke over de jaren 1945 en 1946 is toegekend. De minister van financiën stelt zich voor te bevorderen, dat in afwachting van het advies van de commissie aan hen, die een rijksemeritaatspensioen of een rijkspredikantsweduwenpensioen ge nieten, over het jaar 1947 een uitkering ineens zal worden toegekend ten be drage van een vierde gedeelte van het pensioen, waarop over dat jaar aan spraak bestond, met dien verstande, dat de uitkering het bedrag van 500 gulden niet overschrijdt. In do eer,3te tijd na de Reformatie was er een grote tegenzin tegen het on derhouden der feestdagen. De grote Hervormers trachtten ze zelfs af te schaffen, omdat ze een menselijke in stelling waren, Calvijn, Farel, John Knox e.a. verzetten er zich tegen. In 1574 bepaalde de Synode van Dordrecht: ,,Aengaende de feestdaghen neffens den Sondach, is besloten dat men met den Sondach alleen te "\'reden syn sal." Kort en bondig. Maar onze overheid handhaafde de feestdagen, en de kerk kon op de duur dit standpunt niet vasthouden. Zo werd de Dienaren des Wóords bevolen ,,den onnutten en schadelicken ledichganck in een heylige en profijtelijke oeffeninghe te verande ren". De Dordtse Kerkenordening noemt als feestdagen, die door de gemeente zullen onderhouden worden, de volgen de: Kerstdag, Pasen, Hemelvaartsdag en Pinksteren. De onderhouding der tweede feestdagen wordt in de vrijheid der kerken gelaten. Er zijn nog plaatsen in ons land waar men z.g. „Pinksterdrie" houdt. Onder meer ook op plaatsen in het eiland Tho- len. Daar neemt men er nog een derde feestdag bij, dat men niet werkt. In hoofdzaak geschiedt dit nog door de ambachtslieden, hoewel het er meer en meer afgaat. Het is ook sterk over dreven. Al weten we nu echter, wat het woord „Pinksteren" betekent, Pinkste ren mocht eens wat voor ons beteke nen! Die dierbare Heilige Geest mocht eens werkzaam zijn in onze harten! Die Geest mocht tot waarachtige verslagen heid wekken want het is ook een Geest der uitbranding dan zal ook de troost niet uitblijven. Als dat ge beurt; zal het een gezegend Pinksteren worden! WAARNEMER. voor het tijdvak van 16 t.m. 29 Mei 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAAKTEN KA, KB, KC 806 380 Algemeen 200 gram brood (gel dig t.m. 22 Mei.) 381 Algenticeii 400 gram brood of 1 rantsoen gebak 383 Algemeen 1600 gram brood (gel dig t.m. 22 Mei) 383 Algemeen 750 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, sti-oop enz. of 750 gram versnaperingen 385 Algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder- rneel 387 Algemeen 120 gram spijsolie 389 Algemeen 2 eieren 379 Algemeen 250 gram waspoeder 375 Reserve 800 gram brood geldig t.m. 22 Mei) 378 Reserve 400 gram brood geldig t.m. 22 Mei) BONKAARTEN KD, ^iE 806 879 Algemeen 500 gram waspoeder 880 Algemeen 200 gram brood (gel dig t.m. 22 Mei) 881 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak 883 Algemeen 400 gram brood (gel dig t.m. 22 Mei) 883 Algemeen 500 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram versnaperingen 885 Algemeen 100 gram bloem of zelfrij.'ïend bakmeel of kinder- nreel of kinderbiscuits 887 Algemeen 120 gram spijsolie 889 Algemeen 2 eieren 875 Reserve 400 gram brood (geldig t.m. 22 Mei) 878 Reserve 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits TABAKS- en VERSNAPERINGEN- KAARTEN enz. QA, QB, QC 802 49, 50, 53 Tabak 2 rantsoenen siga retten of kerftabak 51 Versnaperingen 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, boterham- strooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. 54 Versnaperingen 100 gram versna peringen of 100 gram suiker, boterham- strooisel enz. of 200 gram jarn, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 14 Mei worden ge bruikt. Niet- aangewezen en vernietigd kunnen worden: de bonnen 332, 334, 335, 834, 835 Melk, 340, 341, 342, 344, 347, 844, 846 en 847 Reserve, 300, 330, 800, 830 Algemeen. Ondernemingsbelasting brengt geld in 't laatje. De raad wil baas blijven. Waar blijft het Zuidzijdse vuil Dinsdagmorgen kwam de gemeente raad bijeen, waarbij dhr. 'Boogerman niet aanwezig was. De notulen werden na opening door Burg. Kruijff vastge steld. V3.n Ged. Staten waren enkele goed gekeurde raadsbesluiten teruggekomen. De Vleeskeuringsdienst had een be groting ingezonden, welke een tekort aangaf va,n 1304. Aan A. Leijdens, Wed. v. Weel-van Zanten, van Etten en Jac. Plorijp werd op hun verzoek ontheffing van honden belasting veileend, omdat hun honden deels gestorven, overreden of verkocht waren. Ook de heren A. Lokker en W. van Huizen moest ook noodwendig onthef fing worden verleend over 1944 en laatstgenoemde ook over 1946, omdat zij beweren toen geen hond gehad te hebben en de gemeente het tegendeel niet kan bewijzen. Met een wijziging in de gemeentebe groting 1948 ging de Raad accoord. Dit hield verband met het feit, dat van het Rijk geen bijzondere uitkering over 1948 za,l worden verkregen, zodat de daar voor geraamde inkomst komt te ver vallen. Daartegenover staat, dat na in gewonnen informatie gebleken is, dat de ondernemei'sbelasting, die voor '48 geraamd is op 2400.een bedrag zal opbrengen van 7000.De begroting sluit lift met een batig saldo van 2200.Verder kwam het verzoek van de Stichting Kraamhulp om subsidie weer in behandeling. De Voorz. had hierover bericht ont vangen van dr. Parree welke een uit eenzetting gaf van de stand van zaken. Hieruit bleek, dat voor de nieuwe cur sus nog geen leerlingen geboekt waren, waarover de Voorz. zijn teleiirstelling uitsprak. B. en W. stelden voor om dit jaar nog subsidie te verlenen echter onder voorwaarde dat er volgend jaar leerlinglen moeten zijn, daar anders geen subsidie meer zal worden verleend. Dhr. Borgdorff opperde nog de ge dachte om inplaats van 10 cent een be drag van 5 cent per inwoner uit te keren, doch de andere heren w^arenvan oordeel, dat men den Bommel geen fi guur moest laten slaan. De Voorz. drong er bij de Raad op aan om hun gedachten eens te laten gaan of er vanuit de gemeente ook leerlingen voor deze nuttige instelling zouden kunnen worden gerequireerd, daar het hem spijten zou, indien tot opheffing zou moeten worden overgegaan. Het voorstel van B. en W. werd daarna aan genomen. In verband met de drukke werkzaam heden van dhr. Louwerse, die het ge- n\eenschappelijk bouw- en woningtoe zicht behartigd is het noodzakelijk er nog een tweede ambtenaar bij aan te stellen. Vermoedelijk zal het bedrag, dat den Bommel in deze gemeenschappe lijke regeling betaalt in de toekomst niet overschreden worden, omdat de uit betaling thans zal plaats hebben naar gelang het aantal dagen dat in een be paalde gem-eente gewerkt wordt. Tegen deze aanstelling had de raad geen be zwaren. Verder besloot de raad tegen een klein recht uitweg te verlenen aan de heren Arensman en Nieuwland voor hun garages. De Voorz. deelde mee in overleg ge treden te zijn met de fa. van der Schuijt inzake het havengeld. Tot heden betaalde deze firma 270 gulden pe'r jaar, doch verklaarde zich bereid dit met 250.te verhogen, zodat een to taalinkomst van 520.per jaar ver kregen wordt. Dhr. Meier wees er op, dat er aan de haven reeds veel kosten zijn gespan- deerd en als er nu eens iets extra's ge maakt moest worden ten gerieve van de boot, wie betaalt dit dan? De Voorz. zei dat het havenonder- houd voor rekening der gemeente is. Waar de boot echter een eilandbelang is moet de blik wijder geslagen v/orden en mag men zich niet doodstaren op het gemeentebelang. Dhr. Meijer kon zich daarbij niet neerleggen. Als de toegangsweg tot de boot ,,rotg'ereden" wordt, stroopt de gemeente voor de kosten op. Van der Schuijt diende daarin volgens hem te gemoet te komen. Met ,de verhoging van 250.was de Raad content en op voorstel van V/eth. Jacobs zal indien grote kosten moeten worden gemaakt de fa. van der Schuijt om vergoeding worden ver zocht. De Voorz. verzocht daarna de Raad machtiging om de regeling inzake de premio's voor woningverbetering en -splitsing in handen van B. en W. te leggen. Zoals men weet kunnen aan vragen voor woningverbetering of wo- ningsplitsing worden ingediend, waar van 40% ten laste van de eigenaar en 60% ten laste van het Rijk komen. In deze 60^/, moet de gemeente 15% beta len, zodat de Raad de beslissing moet nemen om al of niet gelden voor dit doel te voteren. Waar eventuele aan vragen steeds op een raadsvergadering- moeten wachten achtte de Voorz. het in verband met een snelle afwikkeling wenselijk, deze bevoegdheid aan B. en W, over te dragen. Dhr. Meier verklaarde er zich tegen om het uit handen te geven en dhr. Hokke opperde de gedachte om B. en W. tot een zeker bedrag te machtigen. Het zou grote offers kunnen kosten en daarover dient de raad te beslissen. Dhr. Meier: Tot een bedrag van 4200.is het maximum! Do Voorz.: Stel, dat er eens tien van zulke gevallen komen! Spr. geloofde echter, dat er meest wel voor woning splitsing aanvragen zouden komen. Welke gebouwen komen daar nu voor in aanmerking?" vroeg de heer Meier. Dhr. Jacobs: Boerderijen bijvoorbeeld! Er zijn al mensen, die er interesse voor hebben. Dhr. Meier dacht dat die gevallen, toch niet op stel en sprong komen, dus er best een raadsvergadering kan wor den afgev/acht. De aanvrage moest toch volgens spr. ook eerst bij het Rijk ingediend v/orden. ,,Maar de gemeente moet adviseren", zei de Voorz. Er kan een premie ver strekt worden, maar het moet niet. Daarom kon het vlugger door B. en W. afgewerkt worden, dacht spr. Dhr. Hokke wilde B. en W. machti gen om tot 200.te gaan, doch dhr.' Meier zag in het bedrag nog geen be zwaar. Het liep er bij hem over, dat de aanvragen door de raad, die |,och al zo weinig te zeggen heeft,, zouden worden behandeld. Dhr. Honthuizen: Ik ben het met Meier eens. Bovendien worden het al gauv/ grote bedragen. Gewone bedragen kost het al, als ze er om heen lopen! Dhr. Borgdorff wilde ook B. en W. machtigen tot 200.maar dhr. Ja cobs geloofde dat het beter was, indien de raad bezwaren heeft, deze bevoegd heid niet aan B. en W. te trekjien. Dat zou later maar moeilijkheden geven. Gehoord deze bespreking werd dit voorstel ingetrokken. In de rondvraag zeide dhr. Borgdo-f'f van de bewoners der Zuidzijde klacli- ten vernomen te hebben, dat het vuil er niet opgehaald wordt. Vóór do evacua tie gebeurde het wel. De Voorz. was hiervan onwetend en

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 16