MeiCiiojtit ^eejZÊ een tneavaiiaK De West-Europese Unie Koningin legt opnieuw gezag tijdelijlc neer Prinses Juliana regentes Daar kan wat wegenteer af. Raadslidvoor de tweede keer 0 Die provisie kunnen we goed gebruiken 2 EI1AI1DEI1-I1IEU1I/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelharnis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voót de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 12 MEI lO-lS 20eJAARGANG No. 1710 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Bij contract speciaal tarief. Nadat in de wereldoorlog II het na- tionaal-socialisme van Duitsland was verslagen, is het velen duidelijk gewor den, dat daarmede de vrede op aarde niet is wedergekeerd. Ook onder Chris tenen gloorde de hoop, dat nu in begin sel het kwade was ten onder gebracht en op vrede en rust mocht worden ge hoopt. Het gaat ermee als wanneer men aan het strand staat. Ge ziet een roller zich verheffen en op U aanstuiven. Ge ver schrikt en doet een paar passen achter waarts. Het is of déze golf haar loop zal doorzetten tot minstens aan de duinvoet. Met geraas stort de golf over en breekt op het strand. Ge zijt rijkelijk ver teruggetreden. Het water vloeit kalm terug en ge krijgt een gevoel of de rust teruggekeerd is en de zee thans effen zal blijven. Ge kunt nu zon der vrees weer naar de zee teruglopen. Maar nauw is uw schrik voorbij, of de zee verheft zich opnieuw en vóór ge er op bedacht zijt. stuift een nieuwe golf aan. Maar, zo is het ook met de volkeren- zee. Gelijk de ervaring aan het strand het leert, leert het u ook de geschie denis der volkeren. Maar ook Gods Woord geeft er een klaar getuigenis van. Zover wij dus meenden, na de bevrij ding ons hoofd gerust neer te kunnen leggen, in de verwachting dat de laat ste golf voorbij was, althans voorlopig „het kwaad" was overwonnen, moeten wij het belijden géén acht geslagen te hebben pp het Woord, noch op de ge schiedenis. Het „er staat geschreven, en er is geschied" wijst op een voortduren van de strijd onder de volkeren; öp een blijven van conflicten in deze bedeling; ja, is het te veel gezegd? op een toenemen in hevigheid daarvan. Een be nauwdheid der tijden, zó erg, dat de da;- gen om der uitverkorenen wil zullen worden verkort, omdat anders geen vlees zou behouden blijven. Dat is geen zwart pessimisme, dat is gelovig rea lisme. Dat behoeft ons niet nodeloos te verschrikken, maar dat gelovig uit Gods Woord te aanvaarden, zal ons be waren voor al te grote beduchtheid, in de overtuiging: Want alle deze dingen moeten eerst geschieden. En zie, wederom verheft zich een golf om de vorige te overspoelen. De legers van de strijdende volken zijn nog niet gedemobiliseerd; de zwaarden zijn nog niet tot spaden omgesmeed om daarmede de door de eersten aange brachte schade te herstellen, of, de con flicten tekenen zich al weer af. Scher per, duidelijker dan ooit tevoren. BELANGRIJK VOOR DE VERWAN TEN VAN ONZE MILITAIREN IN INDIE. Op verzoek van de Contact-Commis sie Ned. Herv. Kerk te Middelharnis komt „de Rotterdammer" met haar klankstudio naar Middelharnis. U komt hierdoor in de gelegenheid om Uw man, zoon of verloofde een ge sproken brief te zenden, zonder dat U de tijd en geldrovende reis naar Rot terdam behoeft te maken. De prijs is zo laag mogelijk gesteld en is voorlopig 5.voor een gramafoonplaat met twee en een halve minuut spreektijd. Het is niet uitgesloten, dat, deze prijs bij grote deelname lager gesteld kan worden. Iedereen op Flakkee dient van deze gelegenheid te profiteren. U weet niet half, welk een plezier U onze sol daten daarmee doet. Gesproken brieven zijn buitengewoon welkom in Indië, om dat men de stem van zijn geliefden in Holland kan beluisteren. Aarzelt niet, maar geeft U per omgaande op aan Contact-Commissie Ned. Herv. Kerk Ring A 100 Middelharnis De deelnemers ontvangen daarna van bovengenoemd adres nauwkeurige in structies, alsmede een oproepformulier. De gelegenheid tot deelname sluit 20 Mei a.s. Het zijn in wezen dezelfde daemoni- sche machten, welke zich verheffen. Maar het is Gods intomende genade, dat deze nog geen doorwerking krij gen, dat er nog zekere behoudende machten tegenover staan. Dat er nog niet is één wereldrijk, want in deze be deling kan dit niet anders betekenen dan een anti-christisch rijk en tegelijk de ondergang der wereld. En zo zijn wij, drie jaren nadat een einde kwam aan de vreselijkste van alle oorlogen, weer gekomen in een toestand dat de wereld verdeeld is in twee kam pen. Dat Rusland de rol van de as- mogendheden heeft overgenomen en dat tyrannic en wreed geweld niet alleen de Slavische volkeren doen bukken, maar dat deze ook dreigen andere landen onder zich te doen bukken. On der het leugenachtig voorgeven, dat het communisme vrijheid en welvaart zal geven, worden de volken geknecht door een gewetenloze kleine bende van wrede machthebbers, waarbij vergele ken het vroegere czaren-regime zacht zinnig genoemd mag worden. Straks dreigt deze rode vloed het westen van Europa te overstromen. Het zoekt in Azië zijn invloedssfeer te vergroten, het vormt voor Zuid- en ook voor Noord- Amerika een dreiging. Amerika ziet het in,, dat tijdig aan dit streven een halt moet worden toegeroepen. Enge land, dat zich vroeger als eiland los van het Europese vasteland veilig beschouw de, kan zich niet veilig wanen als het communisme het hele vasteland bezet. Vandaar dat' zich een unie aan het vormen is in West-Europa, tegen het opdringen van het communisme uit Rusland en de landen, welke het om ringen, en die onder communistische in vloed staan. Zo wordt aansluiting ge zocht om gezamenlijk weerstand te bie den voor het geval Rusland zou trach ten heel Europa onder de voet te lopen. West-Europa, dat nog bloed uit duizend wonden, dat zich nog bij lange na niet heeft weten te herstellen van de oor logsschade, dat niet eens bij machte is zonder hulp van buiten tot wederop bouw te komen. Hoe zal het 'militair sterk kunnen staan tegen de Russische kolos? Het is waar, ook deze moet zich herstellen van de ontzaglijke oorlogs schade, en wat achter het ijzeren gor dijn afspeelt, daarnaar kunnen wij slechts gissen. Al deze omstandigheden brengien de landen van West-Europa dichter bij elkaar. Zij zullen elkaar cul tureel, economisch, maar tenslotte ook militair moeten steunen, om zo een bloc H.M. de Koningin ziet zich met het oog op Haar gezondheid genoodzaakt opnieuw de uitoefening, van het Ko ninklijk gezag tüdeüjk neer te leggen. H.K.H. Prinses Juliana zal met in gang van 14 Mei a.s. als Regentes op treden en op dienzelfden dag worden beeedigd. te vormen tegen het communisme. Ame rika schiet te hulp, ook uit welbegrepen eigenbelang. Niet alleen economisch door het Marshall-plan, maar ook door hulp te verlenen bij de bewapening der West-Europese Staten, waarvan Enge land, Frankrijk. Nederland, België en Luxemburg reeds voorlopig een verbond hebben gesloten. Wij moeten op de ont wikkeling der dingen letten, en zien of Gods voorzienig bestel langs deze weg de wereldweeën wil matigen, en ons een zegen wil schenken. Een zegen, welke slechts genoten kan worden in een er kennen van Zijn bestuur over de volke ren en in het leven voor Zijn Woord. KERKNIEUWS VERZOEK VAN Ds. H. VISSER Mzn. OM SAMENSPREKING MET DE CHR..GER. KERKEN AFGEWEZEN Wij lezen in „Kerknieuws": De classis Rotterdam h'èeft aan ds. H. Visser Mzn. te Rotterdam-Z., die het kerkverband verbrak, op diens her nieuwd verzoek om sanaenspreking over genomen besluiten bericht, dat het haar onmogelijk is op zijn verzoek in te gaan, waar de generale synode met zo grote nadruk de classis op de kerkelij ke weg wees. Heling van de gekomen breuk is alleen mogelijk in de schriftuur lijke weg van boete en berouw. Discus sie over het rechtmatige van de geno men besluiten heeft geen zin, aangezien ds.- Visser alle verband met de Chr. Geref. kerken verbrak en van een ge heel ander kerkrechterlijk standpunt blijk geeft. OUD GEREF. GEMEENTEN St. Fhilipsland. De gemeente alhier iö in teg'enstelling met haar emeritus predikant, ds. W. H. Blaak, niet met de fusie meegegaan. Een commissie zal als nog ter plaatse besprekingen voe ren. De gemeente is reeds sinds verle den jaar zelfstandig en werd tot dus verre verzorgd door predikanten van de groep-ds. v. 't Hoog, zonder nochtans aangesloten te zijn. Nu de fusie er door is heeft zij zich toch niet aangesloten. De fusie. De gefuseerde gemeenten van ds. W. H. Blaak en ds. J. van 't Hoog hebben hun eerste classicale ver gadering gehouden, waar het fusiebe- sluit is bekrachtigd. Ds. C. v. d. Gruiter te Oostburg en zijn gemeente, benevens de gemeenten Achterberg (U) en Waddinxveen (alle van de groep ds. Blaak) hebben bezwaren tegen de fusie en zijn niet meegegaan. Zij zijn thans als zelfstandige gemeenten te beschou wen. (Kerknieuws) Beroepen te Rouveen J. v. d. Poel te Giessendam. Ds. W. H. Blaak, em. predikant van St. Philipsland, is verhuisd naar Gelder- malsen. CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor Huizen (N.H.) N. de Jong te Middelharnis. Ds. J. A. Riekel, em. predikant van Delft die te Huizen (N.H.) hulpddien- sten verricht, heeft om redenen van lichaamszwakte deze arbeid moeten neerleggen. Ds. Riekel is thans 78 jaar. Vrijdagmiddag kwam de gemeente raad bijeen. Alle leden waren tegen woordig. Nadat Burgemeester Van Heijst op gebruikelijke wijze geopend had, legde het nieuwe raadslid, dhr. M. V. d. Vliet de vereiste eden tot toelating af. De Voorz. feliciteerde dhr. v. d. Vliet met zijn functie, die niet nieuw voor hem is, daar hij reeds eerder deel van de Raad uitmaakte en hoopte dat hij deze mocht vervullen tot persoonlijke bevrediging en onder Gods zegen de ge meentebelangen mag behartigen. De notulen der vorige vergadering werden daarna vastgesteld. Van Ged. Staten was bij de ingeko men stukken een schrijven, dat de be slissing tot uitgifte van èen perceel bouwgrond aan P. de Vogel was ver daagd, zomede ook het raadsbesluit tot aanvulling van de bouwverordening. Van hetzelfde college waren enkele goedgekeurde raadsbesluiten ingeko men, w.o. de begroting 1948 en de uit gifte van een perceel bouwgrond aan de Gebr. van Putten. Van het departement van Financiën was er een mededeling betreffende de te verwachten opbrengst ondernemers- belasting 1S47 en 1948. Voor 1947 was deze geraamd op 2652.— en voor 1948 op j 3276.Het ministerie berichtte thans dat de vermoedelijke opbrengst voor iedei jaar 12000.zal bedragen. De Voorz. noemde dit een verheugen- de verhoging, welke men te danken heeft aan de inschakeling van de land bouwbedrijven bij de ondernemersbelas ting. In verband met het uitbreken van de 65-jarige leeftijd werd aan D. Öootjes op eigen verzoek eervol ontslag ver leend als gemeente-werkman. De vaststelling van de vergoeding aan de Bijz. School ingevolge de L.O.- wet ontmoette bij de raad geen bezwa ren, terwijl tevens voor dezelfde school gelden beschikbaar werden gesteld voor de aanbouw van een spreekkamertje aan de school, dat tevens als onderwij zerskamer en bergplaats van leermidde len dienst kan doen. Een en ander is met de Inspecteur overlegd en getoetst aan art. 72 der l.o.-wet. De Polder Dirksland c.s. vroeg voor het polderdeel Roxenisse de bijdrage in het onderhoud van de Bouwdijk van 10.te verhogen tot 75.B. en W. stelden voor tot deze gevraagde ver hoging toe te staan. „Maar dan moet de Bouwdijk beter onderhouden worden dan tot nu tóe gedaan is", eiste dhr. v. d. Spaan. De weg is slecht geteerd en niet fatsoen- delijk te berijden. „Dat komt omdat het met koude teer gebeurd is", dacht Weth. Legdens. Dhr. Sieling vond de Bouwdijk tot voor kort een der beste polderwegen. Bovendien wordt hij dit jaar nog eens geteerd. ,,Laat de gemeente hem over nemen,, dan hebben ze er het zeggen schap over", stelde hij voor.' De Voorz.: „En de kosten?" Dhr. Sieling: „Daar praten we niet over! De Pietersweg is ook wel door de gemeente overgenomen." „Dan moet de polder dat Schenkel dijkje overnemen; dat lijkt me billijk", zei dhr. v. d. Spaan. „Zou je de Kraayerdijk er ook maar niet bijnoemen?" schetste dhr. Sieling. „Nee, maar het Schenkeldijkje kon den destijds twee Wethouders goed ge bruiken om er over te rijden naar Stel- lendam en toen hebben ze de gemeente er voor gespannen", vertelde dhr. v. d. Spaan. Dhr. V. d. Vliet verklaarde zich ook voor overname en dhr. Grootenboer was het met dhr. v. d. Spaan eens. De V<jorz. geloofde niet, dat van de polder Dirksland te verwachten is, dat deze zich over het Schenkeldijkje zal ontfermen. De raad ging toch accoord met de verhoging en de Voorz. zal de overname van de Bouwdijk door de Ge meente in B. en W. bespreken. De raad stemde er vervolgens in toe de getroffen verbeteringen der bezoldi gingen van het rijkspersoneel ook van toepassing te verklaren op het Gemeen te-personeel. B. en W. stelden voor over te gaan tot aankoop van 250 M brandslangen. Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1