Kinderbijslagwet Buitenland MEDITATIE HEMELVAART EiiAnDEn-niEuws Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 8 MEI 1948 aOeJAARGANG No. 1718 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal •Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Bij contract speciaal tarief. i'llil Er bestaat nu een reeks van jaren een kinderbijslagwet. Hierbij is uitge gaan van de gedachte, dat bij de belo ning van arbeid het behoefte-element een rol speelt. De belastingwetgeving gaat uit van het standpunt, dat zg die het meest draagkrachtig zijn, ook de meeste belasting moeten betalen. Eigen lijk vindt ge hier de nuchtere gedachte, dat men het ha.alt waar het te lialen is. Zij, die uit de inkomsten van hun arbeid meer mensen hebben te onderhouden, zijn dan bij gelijk loon minder draag krachtig. Bij klein loon en groot gezin daalt de belasting (loonbelasting)- dan ook tot nul. De werkgever moet voor de kinder bijslagwet een zeker percentage van het uitgekeerde loon storten in het kinder bijslagfonds. Feitelijk behoort dit dus tot het loon. Maar dat gedeelte wordt niet gelijkelijk aan alle werknemers uit gekeerd, maar in de vorm van kinder bijslag gegeven naar gelang van het aantal kinderen. In zoverre wordt dus geen loon naar prestatie uitgekeerd, maar naar behoefte. Groter gezin wil dus zeggen: meer inkomen en minder belasting. Men kan het niet aan de werkgevers overlaten om de werknemers met kinderrijke ge zinnen hoger loon uit te keren. Ook een wettelijke bepaling om ze hoger loon' te geven zou tot gevolg hebben, dat er naar gestreefd zou worden, bij het aan nemen en ontslaan van personeel, zo min mogelijk arbeiders met grote ge zinnen in zijn ^enst te hebben. Voor de kinderbijslag is het van geen belang,hoe groot het inkomen uit dienstbetrekking is. Zelfs is tot voor kort een verschil in de grootte van de kinderbijslag gemaakt, waarbij voor dè hogere lonen de kinderbijslag het hoogst was. Het is intussen niet goed in te zien, waarom er geen loongrens gesteld is voor het verlenen van kinder bijslag. Een directeur van een onderne ming geniet thans dezelfde uitkering uit het kinderbijslagfonds als een arbei der. Vermoedelijk heeft de gedachte voorgezeten, dat daardoor die hogere lonen ook meetelden in de te storten premie voor het fonds, waardoor het percentage lager kon worden gesteld. Wij beleven een tijd, waarin men niet rust met zijn sociale zegeningen. Langzamerhand gaat de gedachte postvatten, dat de Overheid èlles moet regelen. Dat we eigenlijk allemaal in Overheidsdienst zijn, de Overheid ons allen moet belonen, en als haar kinde ren verzorgen. Daarom wordt de wens geuit, dat de kleine zelfstandigen, krui deniers en kleine bazen, eveneens in de zegeningen van deze kinderbijslagrege ling mogen delen. De grote moeilijkheid is natuurlijk uit welke bron deze zege ning moet vloeien. Een loonbroij, waar uit deze toeslag zou moeten worden betaald, is er niet. Men zal dus, als groep, deze kleine zelfstandigen moeten belasten; van hun verworven bezit een deel opvorderen voor het kinderbijslag- fonds, en hieruit de kinderrijke gezin nen der zelfstandigen moeten bedelen. Dat brengt ons vanzelf weer een schrede dichter bij de gfedachte dat Va der Staat alles moet verzorgen. Maar dat brengt ons ook weer dichter bij het standpunt, dat Vader Staat ons in alles heeft te bevelen. Waarom ook de gro tere zelfstandigen er niet bij betrokken, evenals de beter betaalde werknemers Waar ^1 de inkomengrens liggen? Hoe te doen bij de jaarlijks wisselende groot te van dat inkomen? Al weer meer papieren en formulieren. Alweer meer ambtenarij. Het wil ons voorkomen, dat onze middenstand weinig ingenomen zal zijn met deze voorgenomen regerings- maatregelen. Er gaat weer een brokje van de zelfstandigheid te loor. De veer kracht van de middenstand zal er niet door bevorderd worden. Integendeel. De kleine bedrijven worden geprole- tariseerd. De grote straks genationali seerd. Zo krijgt de revolutie steeds meer voma en'gestalte. „Gij Galilese mannen! wat staat gij en ziet op naar de hemel?" Handel. 1 11a Algemeen denkt men, dat de aposte len hier Galileërs genoemd worden als bij verwijt. Wij weten toch, dat de Ga lileërs niet in grote achting waren on der de mensen. Volgens de mening van genoemden is het dan alsof de engelen zeiden: „Arme, dwaze lieden, die ge zrjt, weet ge niet dat Hij, precies zoals Hij is opgevaren ten hemel, ook zal weer keren? Maar wij achten het niet waar schijnlijk, dat het in dit geval gezegd is. Niettemin moeten wij weten, dat de engelen de apostelen Galileërs genoemd hebben, omdat zij een dergelijke repu tatie hadden en ook, dat Jezus Christus die naam zelf gedragen heeft. Toen men de discipelen wilde beschuldigen tot de aanhang van Jezus Christus te behoren, heeft men hun gevraagd: En gij, zijt gij ook geen Galileërs? En ook na de dood van Jezus Christus hebben de godde- lozen dit woord gebezigd, zoals wij zien dat die goddeloze, wien men Julianus de Afvallige noemde, vlak voor zijn dood zeide: Gij hebt mij toch overwon nen, Galileër! Daarmee verwenste hij Jezus Christus en was op Hem ver gramd, daar hij zich door Hem over wonnen gevoelde. Zo zijn ook hier de apostelen Galileërs genoemd, daar zij gehouden werden voor lieden van dat land. Voorts worden zij hier niet zonder oorzaak door de engelen berispt. Zij wisten toch, dat Jezus Christus moest ten hemel varen, want verscheidene ma len had Hij het hun voorzegd en Hij had tot hen zelfs gesproken: Het is u nut, dat Ik heenga, want als Ik niet heen ga,, zo zal de Trooster tot u niet komen; maar indien Ik heenga, zo zal Ik Hem tot u z|enden. Zij moeten het dus vergeten hebben, daar zij zo naar boven bleven zien om de afloop te aan schouwen. Want zoals ik zeide Hij had het hun beduid, dat het hun nut was als Hij heenging en had hun voor zegd, dat Hij moest heersen en dat zij Hem hier dus te dienen hadden. Hij had hun ook voorzegd, dat Hij zou staan vpop God Zijn Vader om voor de gelo vigen tussen te treden. Maar zij tonen, dat zij slecht onthouden hebben wat hun zo herhaalde malen was voorgehouden. Hun onkunde dient evenwel tot waar schuwing. Want het is niet alleen met het oog op hen, dat dit gezegd is, maar het is ook voor ons. Laten wij dan acht geven op wat hun door de engelen ge zegd is, opdat wij weten welk profijt wij moeten trekken uit de hemelvaart van Jezus Clirlstus. Wanneer gezegd wordt, dat Hij even zo zal wederkeren als fij Hem zagen opvaren, is dat om duidelijk te maken, dat wij Jezus Christus hier beneden niet moeten zoeken, dan als Hij komen zal om heel de wereld te oordelen. Wanneer wij Hem nu zoeken, moet dat zijn in het geloof, dat alle kennis der mensen te boven gaat. Dat is het eerste punt, dat bij alle plaats wel in ogen schouw moet genomen wordpn. Want naar onze natuur zoeken wij allen het hier beneden en daarom is het heel moeilijk ons niet te neigen tot een of andere bijgelovigheid, als men óns spreekt van de hemelvaart van onze Heere Jezus Christus. En inderdaad zien wij dat het zover komt, want hoewel Hij ten hemel is ge varen en er geschreven staat, dat als Hij weder komt het evenzo zal zijn als men Hem zag opvaren, zo zijn er toch, die christenen genaamd worden, die niet ophouden Hem hier beneden te zoeken. Zo zien wij dus uit ervaring, dat de mensen altijd op vleselijke wijze met Jezus Christus hebben willen verkeren, maar wij zien ter anderer zijde dat de engelen, om ons dergelijke speculaties te ontnemen, hebben gezegd: Galilese mannen, wat staat gij en ziet op naar de hemel? Wel moeten wij onze ogien naar de hemel heffen, als wij onze Heere zoe ken, maar wij moeten Hem niet zoeken naar ons verstand en begrip, aangezien het geloof nu alles moet te zeggen heb ben. Weten wij niet, dat het geloof alle menselijke verstand te boven gaat?. Want het is geen vermogen, dat de mensen erfelijk bezitten, maar het is een genade, die God hun geeft door hun natuur te veranderen. CALVIJN. Palestina. De spanning in Palestina neemt van dag tot dag toe. De Arabieren, welke in Palestina wo nen, zijn niet opgewassen tegen de Jo den. Daartegenover vrezen de Joden, de hulp welke de Arabieren van buiten- .af zullen ontvangen. De Arabische sta ten, welke Palestina zullen bijstaan, kunnen rustig buiten de Palestijnse grensde nodige voorbereidingen treffen. De Joden zien dit alles met lede ogen aan, en beproeven daarom belang rijke strategische punten in handen te krijgen, om straks niet geheel tussen twee vuren te staan. Daartoe hebben zij te Jaffa en Jeru zalem de Arabische stellingen aange vallen, en maakten goede vorderingen. Maar zie, nu komt Engeland tussen beide en waar de Joden de aanvallers zijn, keert het Engelse militaire machts apparaat zich tegen de Joden. Engelse vliegtuigen en 'artillerie hebben Joodse stellingen gebombardeerd en beschoten. Uit dezen hoofde, kunnen de Joden niet anders, dan berusten in de Engelse eis, van tijdelijke wapenstilstand. En geland heeft tot en met 15 Mei a.s. op zich genomen, de rust en orde in Pa lestina te handhaven, en zal daar voor zorgen ook. De Joden zijn daarover zeer onstemd, omdat Engeland ook zeer wel ziet, wat er plaats heeft aan de grenzen. De Arabieren hebben medegedeeld, dat er vóór 16 Mei a.s. geen invasie van Arabische strijdkrachten zal plaats hebblen. Daarna zullen ^ij het vestigen van een Joodse staat, met wapengeweld tegen gaan, en van Palestina een Ara bische staat maken. Wanneer de Joden hierin toestem men, heeft Koning Abdoellah van Trans- jordanië aan de Vereen. Naties aange boden, de Joden de volledige Arabische nationaliteit te verlenen. De Vereen. Naties zitten met de han den in het haar. Het plan van Amerika om na 15 Mei een voogdijraad in te stellen, heeft geen instemming gevon den. Na negentien dagen praten, heeft de politieke commissie weer een sub commissie van twaalf leden ingesteld. Deze nieuwe commissie moet nu, in de tien dagen welke nog resten, beproeven een plan te ontwerpen dat door beide partyen zal worden aanvaard. Of de goede bedoelingen nog enig succes zullen hebben zal geheel afhan gen van de ontwikkeling der omstan digheden. Deze situatie toont duidelijk aan, hoe machteloos de Unie is, en dat, als het er op aan komt zij niet met de gewa pende macht haar besluiten durft door te zetten. Het is dus nu maar een afwachten van de gebeurtenissen welke zullen komen. Sngeland. Minister Bevin heeft Dinsdag in het Engelse parlement weder een politieke rede gehouden. Veel nieuws heeft hg niet gezegd. Wel heeft hrj de houding, welke Engeland in de laatste maanden heeft ingenomen, nog eens extra onderstreept. Hij zeide dat er weinig kans was om met Rusland tot overeenstemming te geraken. Rusland zoekt, bij iedere bespreking zijn communistische doelstellingen te verwezenlijken. Het heeft niet het be lang der betrokken landen op het oog, maar. alleen zijn communistisch eigen belang. Zolang Rusland hier aan vasthoudt en 3it standpunt n;et wenst te verla ten, is er van samenwerking geen sprake. Wat betreft de gerezen moeilijkheden te Berlijn zeide Bevin, dat de Engelsen te Berlijn waren, krachtens een recht dat zij bevochten hadden, en dat het de bedoeling der regering was, öok te Ber lijn te blijven. Wat aangaat het getekende verdrag te Brussel waardoor de Westelijke Unie is ontstaan, gaf Bevin toe, dat ieder land zich opofferingen moest getroos ten en van zeer wezenlijke nationale belangen moest afzien, ten gunste van het gemene best. Engeland maakt nu definitief deel uit van Europa. Dit is een zees belangrijke stap voor het Engelse Imperium. Komt Engeland nu door dit verdrag in Europa in moeilijkheden, dan zullen de Dominions Engeland eveneens bij staan want hiervan zal de Engelse re gering zich eerst wel verzeker^ heb ben, alvorens zij tot zulk een gewichti ge stap overging. Aangaande Duitsland staat Engeland nog op het standpunt, van dit land geen gedeeld Rijk te maken. Waar echter dit standpunt door de tegenstellingen met Rusland niet in de praktijk kan worden toegepast, heeft Engeland besloten toe te stemmen in een tijdelijke regering voor dat gedeelte van Duitsland, dat buiten de Russische invloed sfeer ligt. Over Palestina heeft Bevin onderstreept dat Engeland slechts tot 15 Mei het mandaat zal handhaven. Na 15 Mei zal Engeland alleen van zijn militaire macht gebruik maken, als dat nodig is om de terugtocht van de Engelse troepen te dekken. België. In België dreigt een Kabinets crisis. De.premier Spaak is van plan zijn ontslag aan te bieden, aangezien hij moeilijkheden heeft met zijn eigen soci alistische partij. De toestand in België op schoolgebied is nog zo, dat de regering slechts 60 procent betaalt van de onderwijzers salarissen der specifiek Katholieke scholen. De Katholieken drongen aan, vooral bij het technisch onderwijs, dat de re gering deze toelage zou verhogen tot 75 procent. Hierover dreigde in de Belgische Ka mer moeilijkheden te „ontstaan. Minister Spaak was in Amerika en daarom heeft de regering de behande ling van deze kwestie uitgesteld tot na zijn terugkomst. In de Ministerraad heeft Ministér Spaak het gedaan gekregen, dat over eenstemming werd bereikt. De socialistische partij gaat echter met dit voorstel van Minister Spaak niet accoord. Minister Spaak heeft het voorstel der regering in de Kamer fractie besproken. Het resultaat was 22 stemmen vóór; 12 tegen, 14 blanco. Minister Spaak wilde direct zijn ont slag indienen, omdat in deze ernstige tijd, nu er zoveel hogere belangen op het spel staan, zijn eigen partij hem voor een ondergeschikt punt in de steek liet. De andere ministers hebben hem er echter van teruggehouden, en trachten nu als nog een oplossing te vinden. Het is zeer waarschijnlijk dat de Prins Regent een ontslag aanvrage van Spaak niet zal accepteren, gelet op de internationale verhoudingen. De politieke toestand is zeer ernstig; de finantiele niet minder. Vooral waar er nu op verschillende piuiten samen werking wordt gezocht, om aan de moeilijkheden het hoofd te bieden, acht m,en het uiteenvallen van het Belgische Kabinet als een ernstig feit. Zo men weet bestaat de Belgische regering evenals bij ons, uit Katho lieken en Socialisten. Ook in Frankrijk hebben deze Partijen in de regering een zeer groot overwicht. Vandaar dat men niet gaarne wil dat de Rooms- Rode samenwerking in enig land ver broken wordt. De normale betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Perzië zijn na zes maan den onderbreking hersteld. Te Teheran worden besprekingen tussen beide lan den gevoerd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1