Gemeenteraad Nieuwe Tonge t-c^ WIJ MOETEN EEN GULDEN VOOR ONS KRENTEBROODJE BETALEN CHURCHILL KOMT DONDERDAG NAAR ONS LAND Hsydenken - gedenken Bezuiniging bij de disfribufie op Goeree Overfialtlcee ___o----- -niEuws Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Mlddelharnis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 3 MEI 1948 20e JAARGANG No. 1717 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Bij contract speciaal tarief. Deze week collecte van Irnis tot huis. We Vergeten gauw.» Vlak na de oorlog toen de Stichting 1940—1945 bij alle Nederlanders bekend werd (de oprich ting geschiedde in October 1944) werd uit volle beurs en vlot gegeven voor dit goede en zeer noodzakelijke doel. Thans begint men „te vergeten." Men vraagt nu: wat beoogt de Stichting 19401945? Daarom willen wij hier eens een kort overzicht geven, wat de Stichting 19401945 doet In de eerste plaats wordt er voor gezorgd, dat uitkeringen voor noodza kelijk levensonderhoud worden gedaan aan nabestaanden, aan invaliden, aan verzetsmensen, die geep passende werk kring konden vinden of die door het verzet hun studie moesten onderbreken en deze nu willen beëindigen. Daarnaast staan talloze incidentele uitkeringen en voorschotten. Wat Stichting 1940—1945 niet doet, is schadevergoedingen geven. Er is echter werk, dat haast belahg- rijker is dan de financiële zorg. Dat is de. sociale zorg voor de gezinnen. Met een paar bankbiljetten in de maand is de schuld niet voldaan. Van grote betekenis is het regelmatig bezoek van de gezinnen door vrijwillige medewerkers en zo nodig door de so ciale werksters in vaste dienst. Als iede re Nederlander dagelijks de moeilijkhe den kon zien, die daar mioeten worden opgelost, dan zou een verder betoog overbodig zijn. Denkt U alleen eens aan de opvoeding van kinderen in een vader loos gezin. We noemen nog een paar onderwer pen, die dagelijks voorkomen: hulp btj het vinden van een passende werkkring, bemiddeling bij ministeries, vakgroepen en overheidsinstellingen voor vergunnin gen, toewijzingen, herstelcredieten, huis vesting. Alles zaken met voetangels en klemmen, die weliswaar elke Nederlan der op zfln pad ontmoet, maar die voor een alleenstaande vrouw of een pas uit het ziekenhuis ontslagen verzetsman, die sinds zijn arrestatie in de bezetting alleen concentratiekampen en zieken huizen bewoonde, zonder hulp wel heel moeiiyk te overwinnen zijn. Ten slotte de verpleging van patiën ten (bijv. uitzending van T.B.-patiënten naar Zwitserland), de organisatie van zomerkampen voor dames, die door de grote last, die hun gezin met zich brengt, geen gelegenheid vinden om er eens helemaal uit te zijn en die op deze wijze althans van een vacantieweek per jaar kunnen genieten. U begrijpt dat hier veel geld voor nodig is. De Stichting heeft 8% millioen per jaar nodig. Het Rijk neemt hiervan 6 millioen voor zijn rekening. Blijft over: Zj/j millioen gulden per jaar. Het mooiste zou zijn, wanneer men jaarlijks op een vaste bijdrage kon re kenen, door contribuant te worden. De collectanten zullen U over dit al les gaarne inlichten. Ben ieder drage naar vermogen het zgne bij. MET DE FEESTDAGEN MOGEN A1,LE AUTO'S RIJDEN Het Zondagsrijverbod voor auto's en motorrijwielen zal volgens de Volks krant niet gelden voor Hemelvaartsdag en Tweede Pinksterdag. Men kan dus volop van zijn vervoermiddelen gebruik maken. En de krentenbol kost acht cent Minister Mansholt heeft bepaald, dat de prijs van het krentenbrood, dat wij binnenkort kunnen kopen, een gulden per brood van 800 gram zal bedragen en de krentenbol van tenminste 50 gram mag acht cent kosten. Het krentenbrood zal zeker 20% krenten, rozijnen of sucade moeten be vatten, doch men zal er rekening mede moeten' houden, dat de bakkers maar een gelimiteerde hoeveelheid krenten en rozijnen hebben ontvangen, z6dat zij slechts mondjesmaat krentenbrood zul len kunnen leveren. Radioluisterwedstrijd Ten bate van de Stichting 19401945 zal in het nationale programma op 5 Mei a.s. -om 21.00 uur over Hilverstlm I om 22.00 uur over Hilversum H en tevens over de regionale zenders, een radioluisterwedstrijd, getiteld' Geluiden uit de bezettingstijd worden uitgezonden. Er zijn 20.000 prijzen aan verbonden, waaronder: een Bruyrizeel keuken, een slaapkamerameublement, een fiets, een fornuis, een luxe naaibox, een strijkijzer. Winston Churchill zal Donderdagmid dag per vliegtuig op Schiphol aanko men, waar de Britse ambassadeur, Sir Philip Nicholis, hem zal verwelkomen. Tijdens zijn verblijf in ons land logeert Churchill op de Britse ambassade. Ons Vaderland i^ drie jaar vrij, Verlost van 't knellend juk. Van nazidom en heerschappij, Van wreed geweld en druk; Ons Holland is ons Holland weer Het oud en dierbaar pand. God zag in goedheid op ons neer. Gedacht aan Nederland. Gedenk toch, Nederland, dit feit. Wal? God' de Heere deed, 'Toen Hij, na zo een bange tijd, U redde uit het leed. Hoor naar Zijn Steai, bemin Zijn Woord, Verlaat de zondepaan, -Want God zal U, als gij niet hoort, Met dubb'le slagen slaan. (VERVOLG) B. en W. stelden vervolgens voor een bijdrage van 2.50 per strekkende me ter te betalen is de demping en riole ring van een slootgedeelte voor de wo ningen, genummerd 2, 4, 6, 8, 10, 12 en 14 aan de Duivenwaardsedijk en no. 1 aan de Duivenwaardseweg. De voorgenornen slootverbreding voor deze woningen zou voor spelende kin deren een zeer gevaarlijke situatie doen ontstaan, waarom op demping en rio lering is aangedrongen. Daartoe waren Polder en Cultuur Technische dienst uiteindelijk bereid, mits de eigenaars der genoemde percelen 20.per strek kende meter in de kosten zouden bij dragen. Dit, gaf moeilijkheden, doch wanneer de gemeente 2.50 per str. meter bijdraagt, gaan alle partijen met de riolering accoord. De raad had tegen deze bgdrage geen bezwaren, zodat tot demping en riole ring deze sloot zé,l worden overgegaan. De raad ging voorts accoord met de verhoging der bouwsom voor de 12 ar beiderswoningen van 136000.tot 140.965.—, te weten 133000.— aan nemingssom en 7965.architecten- loon, dagelijks toezicht, renteverlies en bijkomende werken. Tegelijkertijd verzocht B. en W., in pricinpe aan B. en W. machtiging om de nodige stappen te doen tot bouw van nog 6 woningen te geraken, die aan de rechterzijde van de Pr. Julianastr. Burg. Sterkstraat zouden kunnen wor den opgetrokken. Dit in verband met het .feit dat na de Voltooiing van de thans in aanbouw zijnde 12 woningen het gebrek aan woonruimte nog niet geheel ial zijn opgeheven. Dhr. Zweerus was overtuigd van de noodzakelijkheid van woningbouw, doch hij l^d bezwaren tegen de hoge huur, die deze woningen moeten opbrengen. De vraag zal zijn of de arbeiders deze huren zullen kunnen betalen. De Voorz. had ook dit bezwaar on der het oog gezien, doch stelde daarte genover, dat de woonruimte in de ge meente verbreed wordt, zodat mensen, die thans te .klein wonen, zullen kun hen ruilen met een van deze nieuwe wo ningen. Dhr. Zweerus achtte de nieuwe wo ningen helemaal niet groter dan nor maal, doch de Voorz. wees deze spr. er op, dat hij dit bezwaar reeds naar vo ren gebracht kon hebben bij de vorige woningbouw. Spr. zei, dat dit echter in de practijk nog wel meeviel. Dhr. Opstelten had ook geen bezwaar tegen de woningbouw, doch vroeg zich af of er niet goedkoper gebouwd kan worden dan tot nu toe het geval was. Te Melissant worden woningen ge bouwd, die een ,paar .duizend gulden goedkoper uitkomen. Overigens wees spr. er op, dat er "voorheen ook te dure hiiurhuizen jaren leegstonden omdat men ze niet kon betalen. Dit zou in de toekomst ook het geval wel eens kim- nén worden. Spr, dacht dat tot er goed koper bouw geraakt kon worden door gebruik 'te maken van open perceeltjes grond aan de Gen. Snijderstraat; Verder achtte spr. het noodzakelijk om bij nieuwe bouw ook een nieuwe ar chitect te nemen indien dit mogelijk is. Naar hem ter ore gekomen is, heeft de huidige architect in het geheel nog niets van de bouw gezien. Hij heeft wel plannen gemaakt en tekeningen inge stuurd waarvan de gegevens niet klop pen. Dit is iets wat toch niet in de haak is. Wat dit laatste betreft, zei de Voorz. dat B. en W. deze suggestie gaarne overnemen. Verder achtte hij het niet juist om de lekkere hapjes grond alle aan de gemeente te trekken, doch hij wilde liever iets overlaten om de par ticuliere bouw te stimuleren. Bovendien is bij verdere nieuwbouw geen speciale wegenaanleg nodig. Dhr. van Alphen had ook bezwaar te gen de handelwijze van de huidige ar chitect en vond het jammer dat de ar chitect, die vroeger te N. Tonge schit terende woningen bouwde niet was ge raadpleegd. Verder meende hij dat er nog wel andere architecten waren die volkomen met de plattelandsbouw op de hoogte zijn., De Voorz. zei dat aan de kundigheid van de huidige architect niet valt te twijfelen, want juist door zijn kundig heid heeft hij het zo verbazend druk, dat het Werk er onder lijdt. Laten we er niet te veel van zeggen, zei de Voorz., anders wordt de architect kopschuw en zien we hem soms hele maal niet meer! Er is evenwel al in bezettingstijd be sloten voor het bouwen hem te aan vaarden. Spr. beloofde echter met de opmerkingen rekening te zullen houden. Dhr. Luchtenburg zag in het te ne men principe besluit nog geen verplich ting tot bouwen. Men kan altijd nog zien hoe het nnet de verhuur van de nieuwe 12 woningen verloopt. De Voorz. stemde dit toe, doch meen de dat de nieuw te bouwen woningen zeer zeker nog in een behoefte zouden voorzien. Ook zullen er in de toekomst misschien enkele woningen ten offer vallen aan de aanleg van de nieuwe Prov. weg. Verder deelde spr. mee, dat dhr. Dekker hem gezegd had, dat hij niet tégen het, principe-besluit was, doch dat hij ook de mogelijkheid onder hét oog wou zien om middenstandswo ningen te bouwen. Tenslotte gaf de raad machtiging aan B. en W. om de nodige stappen te doen. Besloten wgrd met de Bank van Ned. Gemeenten een rek.-crt.-overeenkomst aan te gaan ter financiering van de bouw der 12 woningen, tegen 3% 's jaars Een voordeel hiervan is, dat slechts rente behoeft te worden betaald over het geld, dat werkelijk wordt opgeno men. De Voorz. deelde tevens mede, dat de aannemers der woningen, n.l. W. Droo- ger en J. Mosselman voor 123.700.^- en P.- J. Karels. en L. v. Brussel voor schilder- en behangwerk 9.300.hun aannemingssom in gedeelten ontvangen Naar wij vernemen wordt zeer bin nenkort de distributiekring te Ooltgens- plaat opgeheven. Er komt één distributie-kring voor het gehele eiland, welke gevestigd zal worden te Mlddelharnis. -------O------- DE HEER WELTER KOMT MET EEN EIGEN LIJST De Maasb. meldt, dat het Katholiek Conlité van actie met de heer Welter als voorman en generaal Bajetto als onder-voorman met een eigen kiezers lijst zal uitkomen. Het program zal zich practisch volkomen b^ dat van de K.V.P., aansluiten, aldus het blad, al leen in de Indische kwestie zal een eigen standpunt,^ dat van het Comité Rijkseenheid, worden ingenomen. Tege lijkertijd zal sterk geageerd worden te gen een toekomstig samengaan met de P.v.d.A. ARTSENDIENST Op 5 en 6 Mei afwezig voor Melissant Dirksland en Herkingen de arts B. Elvê Voor spoedgevallen voor Melissant de arts Kuyper te S'djjk en voor Herkin gen de arts P. de Man te N. Tonge. volgens bestek. Waar alle aankoppn echter onmiddellijk moeten worden be taald willen B. en W. op deze termijn betalingen voorschotten verlenen tegen een rente van 3%. De raad had hiertegen geen bezwaar. In de Viacature Zweerus als lid der woonruimte commissie hadden B. en W. de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. T. Luchtenburg (plv. lid) en '2. W. Tijl P.Czn. Verder in de vacature plv. lid Luchtenburg: 1. W. Tijl P.Czn. en 2. T. Luchtenburg. Dhr. Luchtenburg had bezwaar te gen zijn naam op de voordracht, daar hij reeds een jaar zitting in de commis sie gehad heeft en er zeer veel onge gronde critiek op de woonruimte com missie van de zijde van het publiek wordt uitgeoefend. De Voorz. weerde dit af door te zeg gen, dat hij deze critiek gaarne van dhr. Luchtenburg wou overnemen. Bij stemming bleek dhr. Luchtenburg te zijn benoemd. Hij nam deze benoe ming toch maar aan. Als plaatsvervan ger werd benoemd dhr. W. Tijl P.Czn. In verband met de verhoging der jaarwedden onderwijzend personeel wer den ook de pensioen grondslagen gewij zigd en vastgesteld. De Voorz. deelde vervolgens mee dat het paard van de gemeente-reiniging door een jonger diende te worden ver vangen. B. en W. 'Stelden voor om de heren Van Alphen en Tijl te machtigen tot aan- en verkoop over te gaan, zo mogelijk met gesloten beurzen. Dhr. Opstelten: Het paard heeft zo goed z'n best gedaan, zouden we het niet pensionneren? De Voorz.: Met vitaminetabletten of 'n voer stro De raad gaf toestemming tot aan- en verkoop. Dhr. T^jl prees zich gelukkig dat van Alphen er bij betrokken was. Ik heb er geen verstand van een hem nemen ze niet te grazen, zei hij. De Voorz. deelde nog mede dat Ged. Staten gpedkeuring hebben verleend om tot uitgaven ten behoeve der kleuter school over te gaan, mits deze blijven binnen het raam van een sluitende be groting, wat mogelijk is door de ver hoogde ondememersbelasting. Hoewel Ged. Staten het schoolgeld te laag vinden, wilden B. en W. toch de voorgestelde regeling handhaven. Van een groep ingezetenen was nog een klacht ingekomen over de steeds toenemende hondenplaag, waardoor ver nielingen in tuinen en aan zaadgewas sen worden toegebracht. Zij verzochten Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1