Optimisme Buitenland 1^<^ i Q)n-s.Q jarige Kwonprinses MEDITATIE Bedreigd maar veilig. EiiAnDEn-niEui/s Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 I Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 T CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG Toor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG l MEI 1948 20e JAARGANG No. 1716 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. miUimeter Bij contract speciaal tarief. Zorgeloosheid Zorg Bezorgdheid. Ziehier, drie dingen, welke men op kan merken onder de mensen. Zoi'gelpos is dé mens als hij maar raalt leeft, (of liever: mis leeft). "Zijn verantwoordelijkheid niet beseft en meent zijn lusten de toom te kunnen vieren. Maar, een mens is toch geschapen om vooruit te gaan, en na het huidige ogen blik het volgende te beleven. Moeten wij niet denken aan- en zorgen voor ons nageslacht? Is er geen natuurlijke liefde in ons hart tot onze nakome lingen Het is waar, de toestanden, waarin wij in de wereld verkeren, zijn zeer on zeker. De meest plotselinge wendingen doen zich op. De ene dag is de lucht vervuld van optimistische geluiden, om de volgende dag plaats te maken voor het meest zwarte pessiniisme. Wij heb ben zo graag iets, waaraan wij ons in gedachten, als aan iets toekomends, kunnen vastklampen. Eigenlijk» komt daarin" uit, dat de mens is geschapen met een eéuwigheidsbesef. Met een be sef van de besturende almacht Gods, die de volheid aller dingen in Zich be sluit, terwijl wij als eindige mensen, daarmede slechts één aanrakingspunt hebben, wat wij heden noemen. Terug ziende, hebben wij enige wetenschap (geheugen) van die reeks van aanra kingspunten met de Eeuwige en Onver anderlijke, welke voor ons de reeds door ons beleefde tijd uitmaken. Zo is de eeuw in 's nriensen hart gelegd. Maar van wat nog door ons in onze toekomst beleefd zal worden, daarvan hebben wij geen wetenschap. Wij kun nen wel achteruit zien, maar niet voor uit. Nu bestaat ons leven in het beleven van het huidige tijdstip. Daarin hebben wij een roeping te vervullen voor de toekomst, voor het naast volgende ogenblik. Maar dat voor ons verborgen pad der naaste toekomst kunnen wij als redelijke schepselen niet anders be leven dan in gehoorzaanaheid. In ge hoorzaamheid aan Gods gebod. Met on derwerping aan Zijn wet, en steunende op Zijn leiding. Van deze vaste gang heeft de mens zichzelf beroofd. Bij zijn eigen licht wil hij deze duisternis doorwandelen. Daarom, omdat het slechts inbeelding is, dat hij hier fiet spoor der toekomst met vast tred kan gaan, kant hij zich tegen al wat vóór hem ligt en wat hem verschrikt, en wordt zorgeloos. Zelfs wil hij, vanwege de teleurstellingen, die hij vreest, niet aan de toekomst den ken, en zet zijn hart en zinnen, zijn gedachten en genegenheden, op het te genwoordige, en banf, zo mogelijk, uit zijn hart elke gedachte van zorg en ver antwoordelijkheid. Dat tré.cht hij te doen, maar het lukt hem niet. Het zou hem slechts lukken als hij machtig was de voortgang van de tijd te stuiten. Hoe gans anders is het, als wij in on ze levensgangen de leiding Gods mogen onderkennen en aanvaarden. Dan kunnen wij het tegenwoordige accepteren. Dan beleven wij in het he den het aanrakingspunt met de eeuwig heid, ja met de Eeuwige. Dan kilijnen wij ook te midden van de stormen van het wereldgebeuren en de naakte bewij zen van de .verantwoordelijkheid der tijden, en van de zekerheid en het ont zaglijke van de wisselingen daarvan, onze plicht betrachten. Dan vallen on ze handen niet slap. Ons hart wordt dan bevrijd van bekommernissen. Niet om ons oog te sluiten voor wat ons an ders zou bekommeren, en om in zorge loosheid het heden te doorleven, maar omdat wij bereid zijn alles uit Gods hand te aanvaarden, wat Hij voor ons nog in de schoot der eeuwigheid voor ons verborgen heeft. Dan kunnen wij, met de Prediker,, de blijdschap prijzen, dewijl een me;is niets beters heeft onder de zon, dan te eten te drinken en blijde te zijn; want dat zal hem aankleven van zijn arbeid, de dagen zijns levens, die hem öod geeft onder de zon. Deze gedachten vervulden ons hart, zo dikwijls wij naar de pen grijpen om iets te schrgven over maatschappelijke en staatkundige toestanden in en buiten ons Vaderland. Als wij traphten de geesten te beproeven, dan kan alleen dit optimisme (niet een blind en zorge loos optimisme) het" steunsel van ons hart zijn in al onze betrachtingen, in het verrichten van onze arbeid, in het behartigen van onze zaken, namelijk dat de Heere in de hoogte staat boven het bruisen van de geweldige wateren. Dat alle golfslag van de beroeringen in kerk en staat hem niet aanraakt, die geze ten is in de schiailplaats der Aller hoogste. 30 April is weer een dag van na tionale vreugde: de jaardag van onze Kroonprinses. Prinses Juliana heeft van haar prilste jeugd af aan de liefde van ons volk gehad, ook op onze eilan den, wat wel gebleken is bij het bezoek van Hare Koninklijke Hoog heid aan Goeree Overflakkee. Hoe gemakkelijk bewoog ze zich onder ons eenvoudige volk en met hoeveel geestdrift \jterd ze toegejuicht! Dat zijn nooit te vergeten dagen geweest! De Heere moge haar behoeden en bewaren voor haar Gemaal en kin deren, inzonderheid ook voor onze geliefde Vorstin, om Die bij 't klim- m.en der jaren tot steun te zijn. Leve Prinses Juliana! Palestina. Hoe de toestand in Palestina momen teel is, is moeilijk te zeggen. De berich ten zijn zeer verward. De Arabische leiders hebben te Am man krijgsraad gehouden, en zijp over- eeng'ekotnen dat Transjordanië, Irak, Egypte en de Libanon na 15 Mei a.s. met 40.000 man Palestina zullen bin- nenrukken en de Palestijnse Arabieren te hulp komen. De Joden, op^de hoogte van de plan nen der Arabieren, schijnen het binnen- rukken van deze troepen, niet af te wachten, maar zich reeds bij voorbaat te willen verzekeren van strategische steunpunten. Zij hebben de plaats Haifa bezet, terwijl om de bekende haven- plaats Jaffa, hevig gestreden wordt. De Joden moeten hier werkelijk overwicht hebben. Joodse berichten melden dat de stad gevallen is, doch de Arabieren zeggen, dat hun troepen nog stand hou den, en krachtige tegenstand bieden. Onder de krijgsgevangenen welke door de Joden werden gemaakt, bevon den zich Duitse officieren, welke in Afrika gestreden hadden ooder generaal Rommel. Dat de Joden werkelijk goede vorde ringen maken blijkt uit het feit, dat de Engelsen tussen beiden zijn gekomen. De Engelsen hebben de Joden gesom meerd, de strijd om Jaffa tè staken. Zie, zij zullen zich zekerlijk ver gaderen, doch niet uit Mjj; wie zich tegen u vergaderen zal,''die zal om uwentwille vallen. Jes. 54 15. Gods kinderen zijn het zout der aar de. In de meest bedorven tijden is er al tijd nog een overblijfsel naar de ver kiezing der gena, dat God vreest. On danks de droeve afval van de grote me nigte, heeft de Heere Zfln getrouwe getuigen hier beneden. Maar ze zijn dan ook't voorwerp van haat en verachting, van smaad en verdrukking der wereld. De weg van Gods volk is als de weg van hun dierbaar Hoofd en Heere. „Heb ben zij Mij vervolgd, zij zullen ook U vervolgen." „In de wereld zult gij ver drukking hebben. Maar heb goeden moed. Ik heb de Wereld overwonnen". Alzo sprak Christus tot Zijne discipelen. Het gaat met Gods kinderen door lij den tot heerlijkheid. Eerst het kruis dan de kroon. Berst de strijd, dan de over winning. Met een woord van opmerking begint onze tekst. „Ziet, zo zegt de Heere, om Zijne kinderen opmerkzaam te maken op hetgeen volgen zal als ook om de zekerheid te kennen te geven der din gen, i^aaraan Sion onderworpen is. „Zij zullen zich 'zekerlijk vergaderen". Deze wereld, die in het boze ligt, zal nooit het vaderland of de rustplaats kunnen zijn van Gods kinderen. Zolang zij uitwonen van de Heere, hebben zij niet anders te wachten, dat de vijand zal aankomen als een stroom om ware het mogelijk hen te vernielen. Zij zullen zich zekerlijk vergaderen. Höe groot is de Goedertierenheid des Heeren. De blinde wereld wil van ge vaar niet weten, wil in haar Vijand schap er niet van horen welk jammer lijk einde zij tegemoet gaan. Maar de JHeere troost nooit Zijn volk tegen enig gevaar zonder het aan te wijzen. De Heere verbergt de moeite en de gevaren voor Zijne kinderen niet, maar toont ook de uitkomst hunner zaak. God wil dat Zijne gunstgenoten met de werkelijkheid rekening houden; dat dit land,het land der ruste niet is; dat zij verkeren in des vijands land en nooit anders te wachten hebben dan de vij- MEDED^ING S»~ In verband met a.s. Hemelvaarts dag verzoeken wij onze correspondenten de copy voor de volgende nummers zo vroegtijdig in te zenden. Administratie. andschap der wereld. De Heere toont het gevaar opdat Zijn volk zich nimmer zou verheffen, maar in nederigheid en afhankelijkheid zou leven om steeds te bedenken, de noodzakelijkheid van Christus in Zijn Koninklijke bediening over Zijn kerk, om in Hem meer dan overwinnaar te zijn over alle macht des vijands. Zie, zij zullen zich zekerlijk verga deren. De Mond der Waarheid betuigt het, maar voegt er aan toe: doch niet uit Mij". Is dat niet tot vertroosting van Sion? Het kan zo bange zijn voor des Heeréh, gunstgenoten als zij zien op de grote menigte hunner vijanden, op de sterke menigte die zich tegen hen vergadert, dan zijn zij gereed om te be zwijken en met.David te zeggen: „Nu zal ik een der dagen voor Sauls hand omkomen". Dan kennen-zij zich als'verdrukten, door onweder voortgedrevenen, onge- troosten. En toch, vrees niet, gij worm- ke Jacobs, gij volksken Israels, de Heere is aan uwe zijde en nooit aan de zijde des vijands. En dat beslist. Zo God voor ons is, wie zal tegen ons zijn. De Heere staat aan de spitse Zijns volks. Zijn machtig arm beschermt de vromen, En redt huil zielen van de dood, Hij zal hen nimmer om doen komen In dure tijd of hongersnood. Neen, de Heere is niet aan de zijde des vijands. Laten zij zich vergaderen, het is niet uit God, niet mei; God, niet naar Zijn wil en bevel. Daarom zullen ,zij geen voorspoed hebben. Hoe stolpt verhief zich Farao van Egypte. Alles was er qp toegelegd Israël te verplet-' ten. Hij spotte met de boden Gods. Hij verachtte de God Israels: Wie is de Heere, Wiens stem ik gehoorzamen zou om Israël te laten trekken Ik ken de Heere niet en zal ook Israël niet laten trekken. Maar trots zijn hoogmoed en vermeende sterkte is zijn verderf ge reed. De Heere zal de twist Zijns volks twisten en Zijn Sion door gerechtigheid bevestigen, want: „wie zich tegen u vergaderen zal, die zal om uwentwU vallen". Ds. B. Toen hieraan geen gevolg werd gege ven, zijn artillerie en luchtmacht inge zet tegen de Joodse strijdkrachten. In het Britse Lagerhuis is de rege ring over de verwarde toestand in Pa lestina, zeer heftig aangevallen. Minis ter Bevin heeft medegedeeld, dat de En gelse regering op dit late uur niet meer tussen beide kan komen en de ontrui ming stopzetten. De verantwoordelijk heid berust nu, bij de Verenigde Naties. Toch blijft de toestand in nevelen ge huld. In Palestina is een, Arabische le gioen, d.w.z. Arabische soldaten in En gelsen dienst. Zo ook in Transjordanië. Aan .dit veiligheidsleger betaalt Enge land zelfs ieder jaar, een zekere toela ge, terwijl het onder commando staat van Engelse officieren. De Joden eisen nu ontwapening, of anders ontruiming van het Palestijnse grondgebied, met verbod dit als soldaat te mogen betreden. Dit Arabische le gioen beschikt over 180'tanks, benevens artillerie, mortieren en ook entkele vlieg tuigen. Zullen deze goed afgerichte man schappen, nu straks als de Engelsen weg zijn, hun wapens opnementegen de Joden Het is een ware heksenketel, en ter- wille van verschillende belangen, wordt het leven vanduizenden mensen, in de waagschaal gesteld. Zou er een burgeroorlog ontbranden, dan dreigen vele historische plaatsen verwoest te worden. Jeruzalem, Hebron, Bethlehem enz. Het zijn plaatsnamen, welke wij van kindsaf gehoord helïben. Zullen nu deze plaatsen, die als „heilige plaatsen" in de geschiedenis staan aan getekend, straks puinhopen zijn, door mortier en bommen verwoest? Het staat te vrezen, als de Vereen. Naties beide partijen niet kunnen be wegen, de wapens neer te leggen. I^ngeland. De Engelse regering heeft het niet gemakkelijk. Dé politiek welke zij zo wel* in het binnen als in het buitenland voert, is aan heel wat critiek onderhe vig. Churchills waarschuwingen, blijken meer en meer uit te komen. Ja, er is zelfs enige verwachting, dat als op dit ogenblik er nieuwe verkiezingen zouden worden gehouden, de Labours regering zou, moeten aftreden. Juist, nu zij alle zeilen moet bijzetten om zich staande te houden, is onenig heid in eigen partij, haar zeer onwel kom. Toch broeit het, en ieder ogenblik dreigt er een scheuring. Het zijn^^ de uiterst linksen, welke overhellen, naar het communisme, die ieder ogenblik, roet in het eten gooien. Platts Mills, een der linkse voorman nen in het parlement heeft aan Nenni een telegram gezonden met- gelukwen sen voor de te houden verkiezingen. Dit telegram was enkele dagen voor de stemming verzonden en had dus ken nelijk de bedoeling de Italiaanse arbei ders te beïnvloeden, met deze Engelse sympathiekbetuiging. Het juiste getal is niet bekend, doch men spreekt dat ongeveer dertig Lagerhuisleden, dit te legram mede ondertekend hebben. De Italiaanse socialisten, waren in twee kampen verdeeld. De rechtse soci alisten onder Saragat, steunden de re gering, terwijl de linkse socialisten on der Nenni, overhelden naar de commu nisten. Zie vervolg pag. 2 Ie koloöi

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1