Het Palestina- vraagstuk Uienmarkt Buitenland N. VAN DER BRUGGE VERGOEDING OORLOGSSCHADE MEDITATIE Sions gevangenen vrijgelaten. 'Z^^^ EIIIVI1DEI1-I1IEU1I/5 Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLiVG roor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 24 APRIL 1948 20e JAARGANG No. 1714 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal A'dvertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bg contract speciaal tarief. De Verenigde Naties hebben het Pa- lestina-vraagstuk in behandeling geno men. Op hèt ogenblik dat wg dit schrij ven, zijn de debatten in volle gang en de meningen van de verschillende landen zijn zeer verdeeld. r Het Zionistisch programma dringt aan op de souvereiniteit van Palestina, ter- wgl de Verenigde Staten in samenwer king met Engeland de verantwoordelijk heid voor orde en rust op zich vrtl nemen om intiitesen een regeling te treffen voor een voogdijschap. Verder ligt er het door de Vereen. Naties aangenomen verdelingsplan, de Arabieren een gedeelte en de Joden een gedeelte, wat werd bestreden, o.m. door Syrië, omdat men meent, dat de Ver. Naties niet het recht hebben landen te verdelen. Rusland is voor dit verdelings besluit wèl te vinden, omdat dit volgens hem het beste zou voldoen, de Joden zowel als de Arabieren te bevredigen. Men had verwacht, dat Bevin, de Britse Minister van buitenlandse 'zaken Woensdag zijn verklaring over de Britse politiek inzake Palestina zou hebben afgelegd. Hij heeft dit niet gedaan, het is weer een week uitgesteld. Volgens welingelichte kringen te Londen, zou er zelfs weinig kans bestaan, dat de Britse regering er in toe .zou stemmen teza men met de Verenigde Staten de ver- antwoordelgkheid voor rust en orde in Palestina op zich te nemen. Engeland neemt inzake deze belangrijke kwestie wel een zeer weifelachtige houding aan. Als wij de geschiedenis eens nagaan, heeft Engeland meerdere plechtige ge- Joften aan de Joden gedaan, maar er tot heden weinig van nagekomen. In December 1944 legde Mr. Atlee de vol gende verklaring af: „Het is niet meer dan recht en billijk, dat de Joden een Nationaal Tehuis krijgen in Palestina, na het wrede Nazi-regiem. De Arabie ren hebben terrein genoeg om zich te vestigen, ze moeten de Joden, het be trekkelijk kleine land, kleiner nog dan Wales, overlaten. We zullen trachten in overeenstemming met Egypte, Syrië en Mesopotinië, de grenzen te wijzigen." En Bevin verklaarde op 13 November 1945: „Ik wU er mijn politieke toekomst voor op het spel zetten om dit probleem op te lossen." Hoe geheel anders gaat het nu. Er is bij Engeland van een zekere terughou ding sprake. Men beweert, dat Enge- lands' houding veranderd is door de Russische politiek. Engeland vreest, dat Rusland zich een uitweg zoekt naar de Middellandse Zee. Daarom wil Engeland zich door de vriendschap der Arabieren dekken, teneinde de Russen in deze po- gingei! te dwarsbomen. En volgens de laatste berichten vechten thans Russi sche strijdkrachten aan de zijde de Ha- ganah! Engeland heeft wel meer pogingen aangewend om buiten gedane beloften een oplossing te vinden in de Joods- Arabische kwestie. We denken aan het vijfjarenplan, vyaarbij men om te begin nen, de eerste twee jaar 40.000 Joden in Palestina zou toelaten om dan na 4 jaar te beslissen of de tijd voor onaf hankelijkheid rijp zou zijn. Noch de Jo den, noch de Arabieren, waren voor dit plan te vinden. Nu hebben de Verenigde Naties dit moeUijke probleem op te lossen. Het weleer zo rijk bevoorrechte land, waar God Zijn Bondsvolk had en Zijn wonde ren betoonde, heeft de aandacht van de gehele wereld. Het Joodse vraagstuk is nu een wereld-vraagstuk geworden. PRINS BERNHABD WBEB NAAR ZWITSERLAND Naar het secretariaat van Z.K.H. Prins Bemhard ons mededeelt, zal de Prins van Londen, waarheen hij mevr. Roose velt in zijn vliegtuig «heeft begeleid, rechtstreeks doorvliegen naar Z^tser- land. Voor volledig herstel van zijn ge zondheid wordt een verlenging van het verblijf in de hoge lucht gedurende kor ten tijd noodzakelijk geacht. In de maand Haart België Frankrtjk Engelse leger Zweden Engeland Yersey West Indië Duitsland Afrika ztjn verzonden: 403.025 K.G. 364.170 K.G. 222.011 K.G. 38.800 K.G. 26.492 K.G. 10.000 K.G. 2.875 K.G. 2.490 K.G. 500 K.G. Totaal 1.070.363 K.G. De prijzen zijn ongekend hoog ge weest. De laatste dagen liep de markt zelfs op tot ru^m 60 cent per K.G., een prijs welke bij ^rhensenheugenis niet is voorgekomen. Als een gevolg van deze hoge uien- prijzen «ijn er voor het seizoen 1948 ontzettend veel uien uitgezaaid. Indien mogelijk zullen wij over een paar maanden de totale oppervlakte mededelen. Het kopen in voorkoop heeft nog re gelmatig plaats. Drie a vier weken geleden was de vraag groter dan het aanbod, doch thans is het juist andersom. Er is een vrg ruim aanbod tegen acht cent per kg. te leveren met September a.s., het zij gestaart of onder stro. Wij vernamen zelfs dat er weer en kele partijtjes zijn verkocht geworden beneden de 8 et., 71/2 et. 7% et. Dit is een bewijs dat de telers williger zijn in het voorverkopen dan een maand ge leden. Onderstaand verstrekken wij een overzicht van de totaal verzonden uien Juni 1947 t/m Maart 1948. Uit deze cijfers springt wel heel dui delijk in het oog hoe abnormaal het af gelopen seizoen geweest is. Engeland, staat weliswaar boven aan, doch slechts maar voor 1^3 tot een ^A gedeelte van een normaal uienseizoen. België, Tsjecho-Slowakrje en Frank rijk hebben een hoeveelheid opgenomen die belangrijk boven normale jaren uit gaat. Voor diegene, welke in de uienhandel belangstellen is het wel interessant deze cijfers te bewaren. Verzonden Juli 1947^Maart 1948: Engeland 17.903.427 K.G. België 14.496.544 K.G. Tsjecho-Slowakije 12.927.715 K.G. Frankrijk 6.406.019 K.G. Noorwegen 3.011.205 K.G. Zweden 2.605.768 K.G. Ierland 2.345.890 K.G. Engelse Leger 2.225.282 K.G. West-Indië 350.366 K.G. Duitsland 289.789 K.G. Afrika 224.725 K.G. Zwitserland 222.550 K.G. Zuid-Amerika 200.000 K.G. IJsland 140.625 K.G. Proviand 101.310 K.G. Palestina 100.000 K.G. Oost-Indië 79.645 K.G. Luxemburg 47.17b K.G. Yersey .50.000 K.G. Havanna 40.000 K.G. Cuba 30.000 K.G. Noord-Amerika -13.500 K.G. Ceylon 10.000 K.G. Zuid-Afrika 2.500 K.G. Totö,al 63.824.035 K.G. PUBLICATIE ARBEIDSBUREAU De Directeur van het Arbeidsbureau deelt m^de dat de zitting voor beroeps keuze in verband met de Hemelvaarts dag niet zal gehouden worden op Don derdag 6 Mei, doch op Donderdag 29. April van 2 tot 3 uur. De daarna volgende zitting is Don derdag 20 Mei. De Directeur, Tot 12 Mei kimnen bg het Commis sariaat voor oorlogsschade. Stadhou derslaan 130 in Den Haag nog aanvragen worden ingediend voor vergoeding we gens defensieschade. (SLOT) De omzwevende gevangene zal haastiglijk los gelaten worden en hij zal in de kuil niet sterven en z\jn brood zal hem niet ont breken. Jes. 51 14. De kuilen en klippen, de stormen en baren zgn hier in het land der vreem- delingschappen. Daarboven is een veilig pad, een effen weg, een stille zfèe. Hiei zijn de kuilen van moedeloosheid en ver twijfeling; vreze en benauwdheid is Gods volk eigen; meer dan de zorgeloze wereld.^ Diepten van zonden en verdor venheden, waaronder zij schier dreigen te verzwelgen, zijn geen zeldzaamheden voor hun. Hoor hoe David daaronder brult in Ps. 42. 'k Zucht daar kolk en afgrond loeit, enz. Maar de belofte luidt Zij zullen in die kuilen niet sterven. Honderdmaal heeft de duivel en hun on gelovig hart gezegd: Hij die nederligt zal niet weer opstaan. Ze vrezen voor omkomen in de kuilen, omdat ze het waardig zijn. Maar de Heere zegt: Om Mijns Naams wil zal Ik u bewaren. Zien ze achter zich, moeten ze met de oude Psalmdichter zeggen: Als mij zware nood hier is wedervaren, hebt Gg 'mij duizendmaal daarvan bevrijd. Maar zien ze voor zich op de diepten, op de baren, is er geen doorkomen aan en zouden ze ■gewis vele reizen had geen Almachtige hand hun gegrepen met Petrus in de diepte zgn verzonken. Maar eeuwige liefde en trouwe Gods; Hij maakt de verlossingen Zijns Konings groot. Hij doet goedertierenheid aan Zijne Gezalf de en Zijn Zaad tot in eeuwig heid, Ps. 18 51. En daarom kunnen zg niet omkomen. Hun leven is met Chris tus verborgen in God. En 't is niet alleen dat Hij ze bewaart bij 't leven, maar Hg zorgt voor hun onderhoud. Hun brood zal hen niet ontbreken. Hij zorgt voor het geestelij ke voedsel. Hij geeft onderhoudende ge nade. Die eUendigen en nooddruftigen die water zoeken, wier tong versmacht van dorst, liggen mede onder de belofte. Ik, de God Israels, zal ze niet verlaten. Hij zorgt ook voor hun tijdelijk voedsel. Hoe donker de toekomst soms ook schqne, hoe hoog de nood mag klim men, ook in onze bange en zorgelijke tijden. Hij Die ze kocht met lichaam en ziel belde, zorgt voor Hem in alle nood. Volk des Heeren, houdt moed. On der het oordeel blijft de Heere dezelfde. Hij die Zijn knecht in de woestign op een hemelse maaltijd onthaalde, 1 Kon. 19. Die de weduwe in Sareptha Sidonis onderhield als velen van honger om kwamen, is nog Dezelfde, Wiens 't goud en zilver is en het vee op duizend bergen. Troost u daarmee, dat de tijd kort wordt dat ge nog spijs en drank) kleren en levensonderhoud nodig zult hebben, maar dat gij haast uit het land uwer vreemdelingschap verlost zult worden om uwen God en Koning, Die u leidde door deze grote en vreselijke woestijn, eeuwig te verheerlijken en te prgzen. Ds, H, Italië. De verkiezingen, welke Zondag en Maandag-voormiddag in Italië gehouden zijn, ztjn weer achter de rug. Het resultEiat is nog boven verwach ting. De uitslag is als volgt; Senaat (Eerste Kamer) Chr. Democraten 10.740.131 Volksfront (Comm.) 6.955.229 Rechtse socialisten 1.580.723 Nationaal bloc 1.364.741 Monarchisten 486.597 Republikeinen 637.433 Sociale Beweging 244.646 Andere Partijen 467.684 Kamer (Tweede Kamer) Chr. Democraten 9.554.614 Volksfront (Comm.) 6.330.614 Rechtse socialisten 1.447.714 Nationaal bloc 687.433 Monarchisten 430.006 Republikeinen 463.690 Sociale Beweging 370.191 In de kamer zal de Gasperi vermoe delijk beschikken in samenwerking met andere partijen over plm. 380 zetels. Hiertegenover staan de Communisten en de links socialisten met plm. 190 ze tels. De verhouding is dus, twee tegen één. Deze uitslag had men niet verwacht. Twee en twintig jaar heeft het Itali aanse volk niet vrij zijn stem kunnen uitbrengen zoals nu. De Gasperi heeft door Rome een ware zegetocht gemaakt en van het bordes van het Verenigings gebouw het volk toegesproken. Toch moeten wij niet vergeten, dat al is het, dat de communisten thans in de minderheid zijn, zij toch altijd nog een derde gedeelte der kiezers achter zich hebben. De grote vraag is nu, wat of zij nu zullen doen. Door de regering waren zeer uitge breide voorzorgsmaatregelen genomen om te voorkomen, dat de communisten niet naar de 'macht konden grijpen. Zullen zij zich nu deze nederlaag la ten wrelgevallen? Of zullen zij grote stakingen op touw gaan zetten? De in- dustïie trachten lam te leggen? Wan orde" zaaien waar mogelijk is, om de re gering te bemoeilijken? Generaal Longo, die in de oorlog met zijn Partisanen tegen de Duitsers ge vochten heeft, schaart zich aan de zijde der communisten. Deze Partisanen hebben nog nooit hun wapens Ingeleverd. Men schat hun aantal nog op ongeveer 150.000 man, een respectabel getal. Ook voor Moskou moet deze uitslag eveneens enige betekenis hebben. In de linkse hoek had men gehoopt op een overwinning. Na Italië zou dan Frankrijk aan een krachtproef zijn on derworpen, en had men ook daar resul taten bereikt, dan zou Europa voor het communisme zijn gewonnen. De kleine landjes, welke dan nog overbleven, zouden geen enkel gewicht in de schaal kimnen leggen,, en maar moeten afwachten wat ging gebeuren! Het is nu aan de andere zijde de v^aag, tot welke daden. De Gasperi in staat is. Hg blijkt werkelijk staatsmans- gaven te bezitten, durft als het nodig is door te tasten, doch weet ook aan te passen en tot samenwerking bereid te ztjn. Op het ogenblik heeft hij volledige steun en medewerking van de Demo cratische landen. Zonder deze steun zou hij zeer zeker niet dat resultaat hebben bereikt, wat nu bereikt is. Het volk zag nu zelf de resultaten van de samenwerking met Amerika, waartegenover de communisten weinig of niets konden stellen. De algemene verwachting is, dat er' een nog nauwer samenwerking zal ko men met Italië, en ook Italië, als ge lijkwaardig land geheel zal worden in-, geschakeld in het Westerse bloc. Was er na Tsjecho-Slowakije een zeer grote down-stemming bij de volke ren, welke niet met Rusland wensen sa men te werken, nu na de uitslag in Ita lië is men merkbaar wat opgelucht en' heeft men weer nieuwe moed gekregen. Dit is het betrouwen stellen op een mens, een wankelbaar vertrouwen, in grote tegenstelling tot het vaste funda ment dat ligt in het onderhouden van de geboden Gods. Palestine. De Veiligheids-Raad weet met het ge val Palestina werkelgk geen raad, voor al omdat 15 Mei, al zeer beangstigend nadert. Amerika heeft nu bekend gemaakt, dat het mede wil helpen tot vorming van een politie leger, als de andere lan den, ook hun aandeel bg willen dragen. Dit voorstel is in de politieke com- Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1