c %e.zK ÓA fii^ Vernederend IRaad te Stavmisse 7>A- CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID HOLLANDSGHE en ZEEUWSCHE EILANDEN jk. j HEVIGE ONTPLOFFING IN EEN FRANSE KOLENMIJN EiiAnDEn-niEui/s Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Mlddelharnis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19'1 WOENSOAG 21 APRIL 1948 20e JAARGANG No. 1713 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprys 12 et. p. millimeter Bij contract speciaal tarief. Nog steeds wordt er onderhandeld met de mannen van de republiek in In- sulinde. Met Soekamo en de zgnen. En gelsen tqdens hun bezetting van Java zeiden, dat ze geen partfl waren om mee te onderhandelen. Dat heeft ook de Ned. Indische regering, en ook de re gering in Den Haag gezegd. Toch is men met hen gaan oïiderhandelen. In Suriname wordt zulk een revolutie verwekker vastgezet. In Oost-Indië wor den de heren van hetzelfde allooi met onderscheiding behandeld. Men gaat om de conferentietafel zitten als met Zijns gelijken. Een ogenblik, als de toestand onhoud baar wordt, in Juli 1947, nu al weer 9 maanden geleden, was men er einde lijk toe overgegaan in te grijpen... tot men halverwegeny weer stopte, en de haard van het verzet, waar de chaos veioorzaakt jwerd, spaarde. Intussen hebben grote delen van Insulinde zich georganiseerd, daar orde op zaken ge steld, en is men tot een goede samen werking met het moederland gekomen. De voosheid van het gedoe van Djokja is hierdoor in een helder licht gesteld. In het stuk, dat men aan de republiek heeft overgelaten, is men voortgegaan met verwarring te stichten, de boel te vernielen en de verwaarlozen, de bevol king op te zwepen, ze onkundig te hou den van de ware stand van zaken. On der leiding van de Verenigde Naties, welke een Commissie van Drie zonden om te onderhandelen, is men tenslotte met de Ned. Indische regering tot een accoord gekomen, en zijn er grenzen af gebakend van het gebied, waar de re publiek in feite haar twijfelachtig gezag en onvruchtbaar bestuur uitoefent. Nu zal er voortgegaan worden om te onderhandelen met het bestuur der re publiek om tot een politiek accoord te komen. De staatkundige figuur van Ne derland, Oost- en West-Indië zal moeten worden vastgesteld. Door de Ned.-Indi- sche regering is een delegatie benoemd, bestaande uit Nederlanders en mannen uit die delen van Indië, welke* zich met Nederland hebben verstaan. Aan de an dere zijde is een delegatie door de Re publiek benoemd. Beurtelings zal er te Djokja en te Batavia worden vergaderd. Om te onderhandelen moet er bereid heid zijn. Beide partijen hebben zich daartoe bereid verklaard. Dat wil niet zeggen, dat men hét in alles eens be hoeft te zijn. Dan zou men niet meer behoeven te onderhandelen. Maar het is telkens weer gebleken, dat men van de zijde der republiek niet bereid is te onderh&ndelen. Men doet het thans, met de wetenschap, dat het niet anders kan. Maar men tracht het overleg zoveel mogelijk te saboteren. Hier wreekt zich de fout van Nederlandse zijde, dat men gaat onderhandelen, met een partij, welke eigenlijk geen partij is. Men hepft zich laten intimideren door een bestuur, dat eigenlijk geen bestuur is; door man nen, die hun eigen belang zoeken en niet die van het volk des lands. Nu is de delegatie per trein naar Djokja vertrokken, om daar de samen- sprekingen te openen. Hoe is de ont vangst geweest? Meer dan schandelijk. Een tierende en scheldende menigte, welke niet door de politie op een af stand werd gehouden. Waardoor de le den der delegatie zich ^en weg moesten banen. Met stokken is geslagen. Van een gedeelte hunner bagage werden ze beroofd. Dat is de vrucht van de vijan dige propaganda van het bestuur van Djokja. Dat is niet slechts een relletje, dat gemaakt wordt door wat opgescho ten knapen, dat is een demonstratie, waarvoor de regering van Djokja ver antwoordelijk is, en welke de geestes gesteldheid van die regering verraadt. Ondubbelzinnig verraadt. Moet het zonder meer niet duidelijk zijn, dat men zó niet onderhandelen kan? Wordt het,niet openbaar, wat zo lang en door zoveel bevoegde beoor delaars is beweerd, dat met zulke lie den niet onderhandeld kan worden? Is nu de maat niet vol gemeten? Kan een delegatie, welke zichzelf respecteert straks rond de conferentietafel plaats nemgn met dezulken, die niet alleen veraiitwoordelijk zijn voor deze dingen, maar de eigenlijke oorzaak daarvan zfln? Meer nóg: Kan men vertrouv?en, dat de heren deze ding;en in hun hart afkeuren, of heeft het hun heimelijke instemming ondanks hun formele ver ontschuldiging'? Kan onze delegatie zó de eer van Ne derland en die delen van Indië, die hun bereidheid tdt sameiwverking toonden, nog hooghouden? Het heeft er een ogenblik op gele ken, dat de delegaties rechtsomkeert zou maken. Tenslotte is men toch maar weer er over heen gestapt. De Nederlandse af gevaardigden wilden allen blijven. De Indische wilden gaan. Hebben dezelaat- sten de krenking beter aangevoeld? In de eerste plaats voelden zij natuurlijk de krenking, welke aan de andere vol ken van Indië werd aangedaan. Wij stappen maar Weer heen over deze vernedering. Raden Abdoelkadir, de voorzitter der delegatie, die aanvan kelijk ook wilde teruggaan, heeft het tenslotte, toen eenmaal het besluit was genomen, het te slikken, de zaak goed gepraat, voor de radio. Het zal hem wellicht niet meegevallen zijn, zijn me ning onder diplomatieke woorden te be graven. Het is wel een droef begin. Het spelt niets goeds. Is het een voorteken, dat heel die conferentie wrange vruchten zal dragen? Zal heel de gang van za ken vernederend zijn? Wg varen Qiaar weer door In de mist. Nu büzonder te St. Maartensdijk. De film. Wat is daarover al veel ge praat en geschreven.Tïeen wonder. Ze heeft een enorme aantrekkings kracht, vooral omdat ze in dienst ge steld is om de sensatie-lust van de mens te bevredigen, dat is de begeerte naar het zinnelijke. Het levende beeld trekt in de bios coop de tienduizenden. Velen zijn aan het zien ervan verslaafd. De film, speciaal de rolprent, die het de' mens verbodene doet zien, de lust prikkelt en de hartstochten opwekt, telt zijn verslagenen dan ook bij massa's. Ze grijpt 'Se mens aan in zijn meest onbewuste begeerte om zich te verzadi gen met aardsgenot. Ze vindt in elk mensenhart aankno pingspunten. Ook in het hart van hen, die leven onder het Evangelie. Dat Wijkt o.a. te St. Maartensdijk. Ook daar heeft de film zijn intrede gedaan. Niet een enkele keer, maar re gelmatig worden daar films vertoond van de slechtste soort. Sensatie-films, waardoor onze jeugd, die in grote ge tale de voorstellin^n bij woont alleen verwoest kan wordSi. De Zaterdagavonden worden voor de filmvertoning gebezigd. Ook op de 2e Paasdag jongsleden draaide het doek. De voorstellingen werden aangekondigd op een opzienbarende wijze. Er zou bij gelachen' worden, tot men niet meer lachen kon. Zaterdag 17 April, gaf men deel I van de „Duivels v. d. Rode Cirkel", een moordenaar-spel. De naam is tekenend. Wij vragen: „Kan een christen, het bijwonen van dergelijke voorstellingen verantwoorden Het antwoord kan alleen ontkennend zijn. Men ga nu niet redeneren en het ene kwaad met andere vergelijken. Principieel beschouwd moet ieder toe geven: „Daar behoort men zich van te onthouden." Ook als „natuurlijk" mens op z'n Thools gezegd. „Vreest God em houdt Zijn geboden". Dat betaamt alle mensen. Een mens viel wel zedelqk dood in Adam, doch niet redelijk; aan de lust, tot bioscoopbezoek behoeft men niet te gehoorzamen. Met deze films wordt volgens onze Catechismus, gegrond op Gods Woord, o.m. het 7e gebod 'met voeten getreden en pleegt men zedelijke zelfmoord. Men wordt te afgestompt door de sterke prikkels om nog enige interesse te behouden voor de dingen betreffende de eeuwigheid. De gedachten-wereld wordt te gecon centreerd op zingenot en fantastische zaken om zelfs maar verstandelijk be langstelling over te houden voor het waarachtige belang der ziel. Deze films zgn voor een bijbels mens contrabande zijn producten des .dui vels, Godtergend en zielverwoestend. Hebben geen ontwikkelingswaarde en geen ontspanningswaarde. Ze vragen zelfs het uiterste van de menselijke geest. Bioscoop slaven werden dan ook meer malen krankzinnig, of vervielen tot een misdadig leven. Weg met deze helse voorstellingen. Jeugd van het eiland Tholen, laat je niet verleiden er heen te gaan. Noemt ge het ontspanning om na een week van hard werken een paar uren in de knel lende greep van de sensatie-film te worden vastgehouden? Ouders, versta Uw plicht. Houdt Uw kinderen uit de bioscoop! In elk geval binde U de strijd tegen bioscoop bezoek aan'. ^ij laten het filmprobleem aan zijn plaats. De sensatie-film heeft echter haar ondeugdelijkheid bewezen. Daarom, weg met die duivelse kijk- j)rent. Prof. Wisse heeft gelijk, als hij zegt, dat de bioscoop de kijkkast van satan is. Dat is niet te sterk gezegd, doch waarheid. We zoudefl het toejuichen als de voor stellingen konden worden geweerd. Men doe ze mislukken door ze niet bij te wonen. Dat is beter! In het rijk des duivels wordt nimmer voor niets gewerkt. Dat een mens toch zijn gezondheid, tijd, geld, ziel en zaligheid opoffert voor een giftige zondeboet. Zal God het niet zien en zoeken? PARIJS, Een hevige xindergrondse ontploffing' in een kolenmijn in Noord- Frankrijk heeft het net van gangen en schacten verwoest, zodat 350 mijnwer kers van de buitenwereld waren .afge sloten. Reddingsploegen banen zich een weg naar beneden en hebben tot dus verre 250 man bevrijd. AAN EEN WISSE DOOD ONTSNAPT Bij het achteloos oversteken van de Putselaan te Rotterdam, liep de waalf- jarige.A. v. d. B. tegen een locomotief van de R.T.M. op. Hij bleef met zijn kleren aan een der lampen haken; en werd ongeveer veertig meter meege sleurd. Vlak vpordat de trein een na- bijliggend perron bereikte, kon iemand de jongen uit zijn benarde positie be vragen. Vrijdag 9 April v.m. 10 uur kwam de Gemeenteraad in voltallige vergadering bijeen onder Voorzitterschap van Bur gemeester L. A. Verburg. Deze opent de vergadering en spreekt de wens uit, dat de te nemen besluiten tot heel de ge meente mogen zijn. De notulen der vorige raadsvergade ring worden ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken: Schrijven van Prov. Bestuur, waarbij de rekening over 1944 is goedgekeurd; Verzoek van D. Nieuwkerk, Joh. Stoutjèsdijk en P. 'Gaakeer om verbete ring van de a,rmenhuizen; Van Prov. Bestuur om het rekenen van 1948, geen uitgaven buiten de be groting te doen; Van Gem. Bestuur van Beerta, om verhoging van lonen der DUW arbei ders; Van vakgroep kermisinrichting tegen het besluit heffing vermakelijkheidsbe- lasting; Van Prov. Bestuur houdende goedkeu ring subsidie Groene Kruis; Van Gem. Bestuur St. .^Maartensdijk, dat de gevraagde bijdrage, ad 200. aan het hulpsteiger verstrekt wordt. Idem Gem. Bestuur Scherpenisse; Van Prov. Bestuur, dat de goedkeu ring op de aankoop van het pand' A 247 2 maanden verdaagd is, gevolgd door een nadere mededeling, dat deze goed keuring niet verstrekt wordt; Accoord-verklaring a.h. nazien van kas en boeken Gem. Ontvanger; Schrijven van Ned. Bond van Dans- leraren en van de Commissie van actie tegen de vermakelijkheidsbelasting; Schrijven van Stichting Zeeland, over Cultureel en Sociaal werk; Dankbetuiging van jhr. Mr. Quarles van Ufford, voor blijk van belangstel ling bij zijn aftreden als Commissaris der Koningin; Dankbetuiging Ver. Groene Kruis voor toegekende subsidie; Van Gem. Bestuur Oud Vossemeer dat geen bijdrage a.d. hulpsteiger wordt verstrekt; Van St. Annaland en Poortvliet, dat zij wel gevolg geven aan het verzoek. De Voorz. deelt mede gezien te heb ben dat Tholen ze ook toezegt. Goedkeuring Prov. Best. verordening verplaatsing Gem. Personeel; Goedkeuring heffing vermakelijkheids belasting met ingang van 1 April '48; Verzoek van Coöp. Veevoederdrogerij, om 2 aanhangwagens achter tractor te plaatsen wordt onder voorwaarde inge willigd. Dhr. Stoutjèsdijk merkt op dat het vaak gebeurt zonder aanvragen, waar op de Voorz. antwoordt dat geen be- rizwaar bestaat, maar dat het toch aan- vraagd moet worden. Verzoek van Ver. voor Christelgk Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1