Wordt Italië Communistisch? Uit hel er Buitenland >nst CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG TOOI de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN MEDITATIE Sions gevangenen vrijgelaten. 1 liast Tan zenuwen? EIIATIDEII- Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Prukkerij 19 ZATERDAG 17 APRIL 1948 20e JAARGANG No. 1712 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Bij contract speciaal tarief. De verkiezingen in Italië,* die Zon dag a.s. zullen worden gehouden staan in het teken van belangstelling van- heel de wereld. Italië heeft daarbirj niet over eigen lot te beslissen maar te vens over dat van Westelijk Europa. De communisten spannen al hun krachten in om deze verkiezing te win nen. Er nemen ongeveer honderd par tijen aan de strijd deel, hoewel er maar acht partijen belangrijk zijn. In hoofd zaak gaat de strijd tussen de commu nisten, de pro-communistische socialis ten die het z.g. Volksfront vormen aan de ene kant en de Christen-democraten aangevoerd door Alcide de Gasperi, de Minister president, aan de andere kant. Een deel van de socialistische partg,' de beweging van Saragat, steunt de Christen-democraten. De communisten gaan enigszins on opzichtig te werk. Zij maken thans niet zoveel reclame meer met rode vlaggen of met de hamer-en-sikkel tekens. Hun agenten gaan de boer op, en vragen hoeveel land en vee zij wensen en be loven dat deze wensen daags na de ver kiezing al in vervulling zullen gaan; wanneer zij op 18 April maar commu nistisch stemmen. De koude revolutie, waarin in ons vorige artikel over werd geschreven! Wat zal nu de uitslag van deze ver» kiezing zijn? Dat is een vraag, die velen bezig houdt. Zouden de commu nisten deze verkiezing winnen dan zou Frankrijk moeilijk de druk kunnen weerstaan en zou Westelijk Europa ge heel onder communistisch bewind ko men. Het is- natuurlijk moeilijk definitief te zeggen, hoe de uitslag zal zijn. Tegen over de communisten staat de grote macht van de Katholieke kerk. Het Va- ticaan zet al zijn morele kracht in en iedere katholiek weet, dat het commu nisme vijand is van zijn geloof. Zover uit de beschikbaar staande gegevens is na te gaan, zullen de anti-communisti sche partijen de winst behalen. De premier zelf is zeer optimistisch. Hij heeft in alle delen van Italië de politie aan het werk gezet, om het land af te snuffelen naar geheime wapens. Honderden mitrailleurs, geweren, muni tie, zelfs kanonnen werden gevondenen vele personen gearresteerd. Toch is het, op enkele uitzonderingen na, rustig in het land. Er valt hieruit voor de andere landen weer wat te leren. Maanden en maan den tevoren bereiden de communisten zich voor om hun slag te slaan. Dat blijkt bij het vinden van deze wapens. Dat is naar de trant van de communis tische dictatuur; met geweld naar de macht. De cellenbouw gaat door, laten de democratische landen er rekening mee houden. Het communisme vreet door. En al is het, dat Italië misschien niet direct een prooi zal worden van dit cominunisme de revolutie heeft de tijd. Langzaam maar zéker is hun devies. Intussen is de verwarring groter dan ooit. Het lijkt een chaos te worden de toekomst is onheilspellend en don ker. De Kerk des Heèren, die overge bleven is als een nachthutje iti de kom kommerhof, kan het soms bang te moede zijn. Maar voor de 'Koning der Koningen is het geen chaos. Hy houdt dé draden van het Wereldbestuur iti handen. Over de puinhopen der wereldmachten, door alle volkeren-woelingen' heen, doet Hij Zijn Koninkrqk komen. Zelfs de voort gang der revolutie zal worden dienst baar gesteld aan de volle openbaring Van Ztjn glorie. Dat is de troost. KONINGIN NAAK 'T LOO H. M. de Koningin is één dezer ver trokken naar het Loc, voor haar zomer verblijf. «EGEN? In het bijblad van de „N.R.C." d.d. 12 Maart '48 werd vermeld de reorga nisatie van het Nederlandse Voetbal elftal, in verband met de wedstrijd, wel ke a.s. Zondag in het Stadion Peijenoord Rotterdam tegen België gespeeld- zal worden. Het bericht deelde mede, dat enkele oude spelers door nieuwe waren ver vangen. Hun voetbalcapaciteiten wer den genoemd. Onder aan het artikeltje stond: „Moge er zegen rusten op de beslissingen van de K.C.! Dit laatste regeltje trok onze aan dacht. Wij vragen ons af, welke zegen kan hier nu op rusten? De zegen Gods zeker niet, want de Heere heeft in Zijn Woord uitdrukkelijk betuigd dat de ontheiliging van Zijn dag Hem mishaagt en dit zekerlijk bezoeken zal. Is het dan de zegen van een mens? Deze kan dit wel wensen, maar de ze gen geven vermag niet één schepsel. Wat is de mens in zijn geestelijke blindheid toch dwaas, want als hij zijn werk bezag in het licht van Gods Woord, dan zou hij zien, dat buiten de gunste Gods er geen wezenlijke vrede, blijdschap of rust te vinden is. III. De omzwevende gevangene zal haastiglijk los gelaten worden en hij zal in de kuil niet sterven en zijn brood zal hem niet ont breken, Jes. 51 14. De eigenlijke losmaking van Sions gevangenen geschiedt bij de dood. Dan zullen alle ketenen afvallen van hunne handen. Hand. 12 7. Dan zal hun vreemdelingschap beëindigd worden en het rechte jubeljaar over hunne ziele worden uitgeroepen, die dan op enge- lenwieken gedragen zal worden voor de Troon der zangers aan de glazen zee geplaatst worden, Ps. 87, Openb. 15, om dan hun geestelijke familie te begroe ten, de erfenis voor hun bewaard, te ontvangen, Ps. 37. Maar bovenal hun Heere, Die ze kocht met de dure prijs van Zijn goddelijk hartebloed, eeuwig te aanbidden en prijzen en te verheerlij ken. Deze omzwevende gevangenen wordt de los- en vrijlating in dien zin toegezegd, dat ze haas te'l ijk geschieden zal. Het is éénsdeels om Zijn volk in hun zwerftochten en moeilijk heden moed in te spreken; ze. mogen elkander met deze woorden troosten: we zullen haast bij de Heere wezen, de verdrukking, de banden en strijd duurt maar kort. 't Is een verdrukking van tien dagen. Anderdeels wil Hij Zgn volk leren dat als de tijd er is. Hij haas tig afkomt. Hij komt dan Zelf, sprin gende op de bergen en huppelende op de heuvels, Hoogl. 2:8. Hij haast Zich en brandt Zelf van zielsvertangen naar de tegenwoordigheid van Zijn gekochte en verloste bruid, om ze de Vader voor te stellen en eeuwig met hen' te pron ken in de Troonzalen van de Godsstad, waar het Lam, dat op de troon zit, hun zal overschaduwen èn hun een iieids- man zijn tot levende fonteinen der wa teren. O, kon de vermoeide pelgrim in Mesech zichzelf eigen maken met het hemelwerk en het hemelleven, gewis daardoor zouden vele zwarigheden, waar ze nu dikwflls als onder bedolven liggen, overwonnen en veel van hun druk gematigd worden. Maardikwflls rijst de vraag uit de ontroerde ziele: Is dat wel voor mij? Zal ik daar ooit komen? Ook daarin komt de eeuvvige Wijsheid him tegemoet in het slot van dit' dierbare versje: Hij zal in de. kuil .niet sterven en zijn brood zal hem niet ontbreken.. Ds. H. (Slot volgt.) Over onze Middenstand De druk voor de kleine man Nog meer bureaux en ambtenaren? De zakenmensen hebben het tegen woordig verre van gemakkelijk. De góé deren zijn nog schaars, de distributie is nog niet voorbij en wat „vrij" is, is niet öf moeilijk te krijgen. Bovendien is het publiek veel-eisend. Zeer ver staanbaar. Men wil zo gaarne dezelfde kwaliteit, dezelfde 'prijs van vóór de oorlog. Maar zo ver zijn we nog niet, komen we misschien nooit. t>e 50ste Jaarbeurs te Utrecht, werd door vele zakenmensen beschouwd als een showroom. Er was veel te zien pracht-costuums, kwaliteit-èf, stoffen idem, tapijten om. te watertanden fenz. enz. Maar niet te koop. Alles voor ex port, Yoor onze deviezen. Er waren stands, die uitsluitend show-rooms wa ren, zonder een vertegenwoordiger. Al léén met de firma-naam voor reclame. De Middenstand, waar ons land groot door geworden is, komt meer en meer in de knel. Onze regering werkt ook niet mee. Wat klein is komt in de ver drukking. De grootste druk wordt op hen afgewimpeld. De belasting nekt ze. Daarover is meer dan eens in onze ko lommen geschreven. En ook op ander gebied, Zo w5s er verleden week een bericht in ons blad te lezen, dat de prijsbeheer- sing er ook op zal letten, indien door winkeliers en grossiers kan worden in gekocht tegen prijzen, die lager liggen dan het toegestane maxima, de ver koopprijzen in verhouding tot het be haalde voordeel moeten worden ver laagd. Daardoor wordt elke prikkel om goedkoop in te kopen weggenomen. De winkelier is er immers tóch op uit, om zijn clientèle een voordeeltje te geven. Daartoe dwingt hem bovendien de con currentie. .Want zachtjesaan komt de concurrentie ook 'weer om de hoek glu ren. Dat is in de advertentie-kolommen goed te merken. Het vrije initiatief, dat voor een vlotte handel zo nodig is, waarbtj èn koper èn verkoper mee is gediend, wordt geheel aan banden ge legd. Het is jammer dat Waarnemer op deze punten steeds in de contramine moet staan. Het kan z.i. anders. Ben bonafide zakenman beheerd zijn zaak zo zuinig mogelijk, let op de kleintjes en anderzijds probeert hij zijn cliënten zo voordelig en goed mogelijk te hel pen. Hij wil zakenman blijven. En als hij dan ziet, hoe vele instellingen, on der auspiciën van onze regering, met het geld smijten, terwijl de^ fiscus hem de strot afsnijdt en zijn zuur verdiende penningen er aan gaan, dan beneemt hem dat alle moed. Dan wordt het par ticulier initiatief geheel gedood. Zo stond ik te kijken van een arti keltje uit ,,De IJssel- en Lekstreek" waarin een zekere mijnheer Heuvelman (Partij van de Arbeid) de .volgende ont boezeming doet: „En nu nog wat over de Rooms-Rode regering. Ondanks dat zij niet „christelijk" is, moet zy veel bu reaux hebben. En wij zullen er nog meer moeten hebben, als wij een socialisti sche maatschappij willen opbouwen. Vroeger, toen er „christelijk" geregeerd werd, was er anders niet nodig dan jenevier, een verloskundige en een dood graver. Maar nu wij hebben ongevallen- Wet, ziektewet, werkloosheidverzeke- ring en nog meer sociale wetten en wij niet armlastig zijn, hebben wij bureaux nodig." Nog mééi- bureaux dus! Een socialistische maatschappij op bouwen met bureaux! Ik zal op dit bericht niet veel com mentaar geven, ik vind dat we bureaux en ambtenaars voldoende hebben. Meer dan zat! Dat onze Rooms-rode regering niet Christelijk is, dat weten wij wel. Daar zou meer dan een artikel óver te schrij ven zijn. Ik zal dat nü niet doen, 'ik hoop alleen dat de verkiezing een woordje mee spreekt en Christelijk Ne- derland(?) bij de stembus laat zien, dat ze van zulk een regering generlei heil verwacht. WAARNEMER. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. WIL, AMERIKA ONS NAAK PALESTINA STUREN? Volgens de „New York Times" wil de Amerikaanse delegatie bij de V.N. bui ten de Veiligheidsraad om België, Bra zilië, Nederland, Noorwegen, Denemar ken en Zweden, of enkele van deze landen bewegen troepen naar Palestina te zenden voor het handhaven van de orde tijdens het voorgestelde tijdelijke beheerschap. DE GEPENSIONNEBRDEN KRIJGEN HAAST. De Algem. Ned. Bond van Gepen- sionneerden in Nederland, heeft de Mi nisterraad telegrafisch verzocht de, grootst mogelijke spoed te maken met de afhandeling van het Wetsontwerp Pensioenwet 1922. In de gespannen toestand te Berlijn tussen de Russen enerzijds en de Ame rikanen, Engelsen en Fransen ander zijds, is nog weinig verbetering ge komen. - Onze lezers moeten zich de toestand aldaar een weinig indenken om een be grip te krijgen wat er nu eigenlijk aan de hand is. Het machtige Duitsland is in twee delen verdeeld. Het ene gedeelte staat onder Russisch, het anjlere onder Geal lieerd toezicht. f Tot het Russische gedeelte behoort ook de oude hoofdstad Berlijn. Berlijn is echter ook in twee delen verdeeld. In het gedeelte dat onder Ge- allie'erd toezicht staat, wonen omstreeks twee millioen mensen. Naarmen algemeen verwacht, zal binnenkort het Oostelijk gedeelte vaii Duitsland tot een afzonderlijke staat verheven worden. De communisten krijgen hierin het bewind en staan geheel onder controle der Sowjet-Unie. Berlijn zou dan de hoofdstad worden, het communistische centrum van deze nieuwe Oost-Duitse staat. En zie, te midden nu van dit gebied, zou daar dan als een klein eilandje in de communistische Zee, een gedeelte van Berlijn liggen, dat democratisch be stuurd wordt en volgens geheel andere wetten leeft. Overeenkomstig de opvattingen der democraten, zou dit zeer wel mogelijk kunnen zijn, maar volgens de commu nistische ideologiën niet. Rusland heeft nu het verkeer vanaf Berlijn tot aan de Westelijke zone over land verboden. Die twee millioen Duitsers, welke daar wonen, mogen zich vrij bewegen in het Geallieerde gebied, maar daar bui ten mogen zij niet komen of moeten daarvoor speciale papieren hebben. Levensmiddelen en levensbehoeften, alsmede grondstoffen voor industrie, het moet door de .Amerikanen alles door de lucht vervoerd worden. Wat te Berlijn in het Geallieerde ge deelte gefabriceerd wordt, moet ook per vliegtuig worden geëxporteerd. Wat dit voor een stad betekent laat zich gemakkelijk indenken. Alle levensmiddelen moeten van bui tenaf komen per vliegtuig. Heel» de nacht dreunen daarom de Amerikaanse luchtvrachtschepen boven Berlin. De Russen hebben gewaarschuwd, dat hun jagers en gevechtsvliegtuigen 's nachts patrouiQe-diensten moeten houden en soms ook militaire oefenin gen en daarom bepaalde routes moeten vrij blijven en indien Amerika zich daar Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1