Grondwets herziening DE KOTA INTEN UIT CANADA TERUG Ons nieuwe Vervolgverhaal HET MARSHALL-PLAN AANGENOMEN EiiAnDEH-niEuws Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 7 APRIL 1948 20e JAARGANG No. 1709 Abonnementsprijs 1.50 p..Jtwart£ial Advertentieprgs 12 et. p. millimeter Bij contract speciaal tarief. De grondtrekken van ons staatsbestel zgn vastgelegd in onze Grondwet. De Koningin legt bij "haar ambtsaanvaar ding de eed op déze Grondwet af. De ministers en de Kamerleden leggen bij de aanvaarding van hun toetreding tot regering of volksvertegenwoordiging eveneens de eed daarop af. Geen wet mag gemaakt, zo deze niet in overeen stemming is met de Grondwet en naar de regelen daarvan is tot stand geko men. Dit geeft bestendigheid aan het staatsbestel. Om de «tabiliteit bij de wetgevende arbeid te verhogen hebben wij bovendien de Eerste Kamer der Sta- tengeneraal, welke, zonder het recht te hebben de in overleg met de 2e Kamer tot stand gekomen wetten of onderge schikte punten te vnjzigen (amenderen), deze wetten kan aannemen of verwer pen. Hierdoor waakt zij „tegen de waan van de dag". Veranderingen, ook van de grondwet, moeten langs evolution- naire, niet langs revolutionnaire weg tot stand komen. Het is duidelgk, dat de meer revolutionnaire groepen meer dan eens een lans gebroken hebben om de Ie Kam.er af te schaffen. Bij de veranderingen van de grondlij nen van ons staatsbestel is heel de na tie geïnteresseerd. Deze grondlijnen mo gen niet schielijk, en zonder dat bij volk en overheid de gedachten daarover tot rijpheid zijn gekomen, worden veran derd. Daartoe is 'in de grondwet zelf een „slot" aangebracht. Voor elke wijziging is een meerderheid van 2/3 vereist. Bo vendien, opdat er een vjaarborg zij, dat niet een tijdelijke meerderheid in de volksvertegenwoordiging deze verande ringen zou kunnen bewerkstelligen, moeten, nadat zulk een grondwetsher ziening met 2/3 meerderheid in de 2e en Ie Kamer is aangenomen, nieuwe ver kiezingen worden uitgeschreven, opdat het volk zich daarin vóór of tegen de herziening kan uitspreken. De nieuw gekozen volksvertegenwoordiging moet dan, eveneens met 2/3 meerderheid, de herziening artikelsgewijs aannemen, zonder hierbij alsnog wijzigingen aan te brengen. Door de op handen zijnde hervormin gen in de staatkundige structuur van het Koninkrijk, is er thans weer een grondwetsherziening aan de orde ge steld. De grote moeilijkheid bij het ontwer pen der wijzigingen in de Grondwet is nu hierin gelegen, dat het nog aller minst vaststaat, hoe de toekomstige structuur zal worden. Aangenomen, dat grondwetsyerande- ring gewenst is, doet zich de vraag voor of volstaan moet worden met het schep pen van de mogelijkheid, deze wijzigin gen bij gewone wet in te voeren, waarbij dan van de betreffende grondwettelijke bepalingen mag worden afgeweken, óf dat een zó vage aanduiding in de grond wet wordt geformuleerd, dat men met deze alle kanten op kan. Gaat men in de grondwet een bepa ling aanbrengen, dat bij gewone wet de nodige wijzigingen te zflner tijd mogen worden aangebracht, dan zou men door nieuwe verkiezingen uit te schrgven, het volk een oordeel uit laten spreken over hetgeen nog niet vaststaat en waarover niemand zich een juist oor deel kan vormen. Maar, gaat men er een elastieke be paling van maken, dan weet ook nie mand waar hij aan toe is. De ingestelde grondwetscommissie heeft tenslotte een rapport opgesteld, en de regering heeft het inmiddels aan vaardt. Nemen de beide Kamers het met 2/3 meerderheid aan, dan zullen nieuwe verkiezingen worden uitgeschre ven. Die zullen waarschijnlijk begin Juli worden gehouden. Wat nu wordt voorgesteld? Eigenlijk, noch het één noch het lan- der, waartussen men te kiezen had. Van beide wat. Er is een vage en alge mene formulering van een toekomstige rechtsorde gegeven, in een nieuw arti kel 208. Te vaag om houvast te bieden brj een oordeel vóór of tegen. De oude bepalingen heeft men niet kunnen op heffen, omdat men niet weet wat er voor in de plaats te stellen. En opdat men straks niet zal stoten tegen deze bepalingen, is in art. 209 bepaald dat in afwijking van de nieuwe rechtsorde kunnen "worden getroffen. Echter zal hiervoor in beide Kamers een meerderheid van 2/3 vereist zijn. Het „slot" van de Grondwet is dus voor deze aangelegenheid verplaatst nfiar de gewone wet. Daarmede is natuurlijk enige zeker heid geschapen. Maar in één opzicht wordt toch afgeweken van de steeds gevolgde gang van zaken. Het volk krijgt, na het tot stand komen der wijzi gingen, en nadat het geheel kan wor den overzien geen gelegenheid zich door nieuwe verkiezingen hierover uit te spreken. Wö varen thans in de mist. Het volk bindt zich bij de nieuwe verkiezingen aan handen en voeten aan de volksver tegenwoordiging. Dit wil bij de tegen woordige verhoudingen, meer dan ooit, zeggen, dat wij onszelven binden aan de partijleiders. Wij vrezen dat het zo hoe langer hoe verder afgaat van de echte democratie, en dat wij aanlanden bij de „volksde mocratie", door de communisten voor gestaan. De op handen zijnde verkiezingen mis sen het doel, waartoe ze gehouden wor den. Ze kunnen hoogstens een gra;adme- ter zijn van de zich voltrekkende wijzigingen in de partijverhoudingen. Verder dienen ze slechts om de natie duidelijk te maken, dat wij door par tijen geregeerd worden. De wezenlijke staatkundige belangstelling kan er slechts door worden uitgeblust, het ver antwoordelijkheidsbesef ondermijnd, de partijschapsgeest worden gekweekt en zo het communisme in de harten wor den voorbereid. Worde Neerlands volk teruggeroepen tot Gods Woord en wet. TEEN TON SUIKER IN BESLAG GENOMEN Een chocolade- en suikerwerkfabriek in het Westen des lands bleek bij con trole door ambtenaren van de C.C.D. circa tien ton suiker méér in vooraad te hebben dan in haar administratie was verantwoord. Deze suiker was ver kregen door in chocoladeproducten grondstoffen te verwerken, welke daar voor niet waren toegeVezen. Ook werd een hoger verwerkingsverlies opgege ven dan in werkelijkheid bestond. Het bleek, dat reeds 500 kg suiker, die op dezelfde wijze was verkregen, zwart was verkocht. De nog aangetrof fen tien ton zou waarschijnlijk dezelfde weg zijn gegaan, indien niet tijdig tot inbeslagneming was overgegaan. ------O------ Hulp aan Nederland wordt bespoedigd Het grootste gedeelte van de eerste scheepsladingen, die in het kader van het plan-Marshall naar Europa zullen worden gezonden, is bestemd voor Groot-Brittanië en Frankrijk, aldus werd heden onder voorbehoud door regerings autoriteiten medegedeeld. Vijftien van de zeventien landen, die aan het herstelprogram deelnemen, zul len, naar voorlopig werd medegedeeld, hun aandeel in de eerste plaats scheeps ladingen krijgen. ItaJi^ zal op de derde plaats worden bedeeld, waama volgen Nederland en West-Duitsland. De autoriteiten zeiden, dat de steeds slechter wordende economische toestand in Nederland, de regering ertoe had ge bracht, dit land op de lijst op te schiü- ven, zod^ het thans de vierde plaats inneemt. De Flakkeese emigranten kwamen iii hun nieuwe Vaderland aan. Kapitein Visser vertelt over zijn tocht. Ik heb al heel wat reizen met pas sagiers gemaakt, maar passagiers op klompen waren voor mij een nieuwe sensatie, zo vertelde kapitein G. A. Vis ser ons Zaterdagavond in zijn hut, direct bij terugkomst te Rotterdam van de Kota Inten van de Koninklijke Rot-_^ terdamse Lloyd, na het volbrengen van de eerste van de zeven reizen met acht-» honderd naar Canada emigrerende land bouwers, schrijft de Verslaggever van het „Alg. Dagblad." Hoewel, ik heb één bezwaar tegen boerenpassagiers: dat zij 's ochtends al 'om zes uur op dek met hun klompen lopen te klossen. Overigens niets dan lof, want het waren de prettigste en tevredenste passagiers, die ik ooit heb gevaren. De landrotten hebben intussen het weer niet meegehad, want door een da genlang aanhoudende ètorm hadden ve len, vooral de vrouwen en kinderen, nogal last van zeeziekte. De mannen hadden over het algemeen aiardige zee- benen. Een van hen kwam op een kwade avond de hut van de kapitein binnen met het verzoek, of er iemand was om op zijn kinderen te passen. M'n wief het zeeziekte, z;ei hij, en nou mot ik achter de kienders an en ik heb er zes." Toch heeft men zich gedurende de tien dagen op zee goed vermaakt. Velen hebben de tijd 'gedood met het leren van de Engelse taal. Kapitein Visser heeft bijna dagelijks les gegeven. Hartelijk welkom Bij aankomst te Halifax werden de immigrerende landbouwers en hun ge zinnen een hartelijk ontvangst bereid. De Canadezen werden enthousiast oVer de wooden shoes want zo had men zich toch eigenlijk ook de Nederlanders voorgesteld. Voor een groot aantal was de ontscheping nog lang het einde van de reis niet. Want velen hadden nog een treinreis van vijf of zes dagen en nachten voor de boeg. De Kota Inten vertrekt over vijf da gen weer geheel volgeboekt met emi grerende boeren. Op een van de ko mende thuisreizen zullen enige honder den mannelijke en vrouwelijke Ameri kaanse studenten met het schip mee reizen voor een bezoek van zes acht weken aan West-Europa. Vermoedelijk gaat de Kota Inten dan eerst naar Le Havre. Na een trip door Frankrijk, gaan de studenten naar Engeland, Nederland en België. MOEILIJKHEDEN MET DE VLEESVOORZIENING Door het uitblijven van een levering van vlees uit België is de vleesvoorzie- ning in Nederland in het gedrang ge komen. Hoewel de positie op het ogenblik niet rooskleurig is, bestaat er echter nog weinig reden om voor rantsoenver laging te vrezen, daar Engeland heeft toegezegd Nederland te hulp te zullen komen. Oqk met België zijn nog onder handelingen gaande. ZES MAANDEN VOOR VERVALSING VAN VEEVOEDERBONNEN Gedurende de laatste tijd werd enige malen geconstateerd, dat veevoeder- en Baaizaadbonnen, hetzij door degene aan wie deze waren uitgereikt, hetzij door diens leverancier, waren gewijzigd. Te gen de plegers werd procesverbaal op gemaakt, wegens valsheid in geschrifte. Deze delicten worden zwaar gestraft. Dit ondervond een veevoederhandelaar, die voor een dergelijk feit door de poli tierechter werd veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf, waarvan 2 maan den voorwaardelijk. waarmee wij in dit nummer een aan vang nemen,draagt de titel: „Klater goud" geschreven door H. Zeeberg. De strekking van dit boeiende ver haal is, dat geld geen geluk aanbrengt. Die rijk willen worden vallen in verzoe king en in de strik. Wij twijfelen niet, of het zal met graagte gelezen worden. -------O— GEZAMENLIJK 100.000 GULDEN AAN DOLLARS VERDIENEN! Levert Uw oude tuben in. Wanneer een winkelier weigert ont b.v. een tube tandpasta of huidcrême te verkopen, omdat een klant geen lege tube kan inleveren, hoort men vaak de houding van de winkelier betitelen met „lastig", of „onzakelijk". Men vergeet dan echter, dat de winkelier verplicht is zo te handelen. Het is n.l. volgens een op 23 December j.l. in de Staats courant gepubliceerde beschikking ver boden om, zoals dit officieel heet, tuben, te verkopen en af te -leveren, anders- dan tegen in ontvangst name van een gelijk aantal gebruikte tuben. Waarom werd deze maatregel nu ge nomen In de eerste plaats verkeert ons land, zoals iedereen weet, in een zeer moei lijke deviezenpositie. Het vervaardigen van tuben geschiedt voor een belangrijk deel uit lood. Lood moet worden geïmi- porteerd en dit kost ons land dollars. Wanneer wij de benodigde tuben in hoofdzaak kunnen vervaardigen uit in geleverde gebruikte tuben, dan sparen wg hiermede per jaar 100.000 kg lood of wel een bedrag van 100.0000 gulden aan dollars. Niet algemeen bekend is, dat lood een wereldschaars artikel is. Met andere woorden, ook met dollars in de hand kan men deze grondstof niet onbeperkt kopen. Sparen wij nu door inlevering van gebruikte tuben 100.000 kg lood, dan verstrekt dit in belangrijke mate onze grondstoffenpositie. Meer lood kan dan b.v. gebruikt worden voor het ma ken van loden buizen. Hoe vaak stag neert het gereedkomen van een woning niet, omdat de loodgieter niet over vol doende materiaal beschikt? Men zou dus kunnen zeggen, dat men door het inleveren van oude tuben de woning bouw bevordert. Kost het inleveren en inzamelen van andere oude materialen, zoals papier, flessen, schillen enz., nog enige moeite, bij gebruikte tuben is geen enkele moei lijkheid voor het publiek aanweizig. Maak het eenvoudigweg tot een ge woonte om bij het doen van boodschap pen nèt zoveel lege tuben mee te ne men als U volle nodig heeft. De winke lier zorgt dan voor de rest. Bedenk bovendien dat op de duur, voor elke volle tube, die, ondanks het verbod, zonder inname van een oude tu be wordt verkocht, de productie van nieuwe tuben wordt geschaad. Gaande- w.eg zou dit in d? winkels merkbaar worden, omdat de fabrikant van tand pasta, crème, visconserven, enz. zijn product niet meer zou kurnién verpak ken. Met als gevolg, dat deze artikelen niet of schaars verkrijgbaar zouden worden. Hebt u nog oude tuben in huis, die niet door voUe behoeven te worden ver vangen? Levert deze ook in, U ver sterkt op deze wijze de deviezen- en grondstoffenpositie van ons land en zorgt er zelf voor, dat alles wat in tu ben verpakt wordt in voldoende mate verkr^gbaar blijft. ------O------- FRANS P.T.T.-PERSONEEL MOET BREKEN MET.C.G.T. Op ^rond van het feit, dat de com munistische C.G.T. „een onverdragelrjke campagne van beledigingen" tegen offi ciële personen voert, zijn de Franse P.T.T.-kantoren officieel geïnstrueerd om alle verbindingen met leden van de C.G.T. te verbreken, aldus het blad „Le Populaire".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1