Erielse Beurs Juiste vormen in het Staatsbestuur n. EIIMIDEtl-rilEUl/S Bureau: Prins Hendrikqtraat 122c Middelharnis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 24 MAART 1948 20e JAARGANG r*3. 1706 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Bij contract speciaal tarief. De voorzitter van de Partij van de Arljeid, de sociaal-democraat Vorrink laat aan de minister-president telkens zijn waarschuwende stem horen, als hem in het regeringsbeleid iets niet bevalt. Deze houding vloeit voort uit het wanbegrip van sociaal-democratische oorsprong, als zou een minister in zijn ambtelijke fimctie lasthebber zijn van de partij, waartoe hij behoort. Hij zou naar de aanwijzingen van de partijen, waarop hij in het Parlement steunt, zich hebben te gedragen; «naar de uitspraken derzelver partijvergade ring, in moties of resoluties neergelegd. Doet hij dit niet, dan moet de partij hem „terugnemen" uit het Kabinet, waaraan de partij hem heeft uitgeleend. Zulk een verhouding tot de partij is vals. De partij kan, als zij meent, dat de minister zich niet heeft godragen naar de beginselen der partijen hem als lid royeren; als partijgenoten-volksver tegenwoordigers kunnen zij hun stem uitbrengen tegen voorstellen, onder de verantwoordelijkheid van de minister in gediend of verdedigd en vóór een motie van afkeuring; doch tegen zijn wil hem „terugnemen" kunnen zij niet. Hier is geen sprake van een uit zijn aard her- roepelijlce lastgeving volgens burgerlijk recht. De minister Is aUeen lasthebber van de Kroon, niet van de Staten-Gene- raal, al moet hij wtjken en aftreden, wanneer de volksvertegenwoordiging hem het vertrouwen ontzegt; dat voor het gemeen overleg onontbeerlijk is. Is de minister geen lasthebber van zijn partij, hij is het wèl van de Koning, die hem heeft benoemd en hem kan ont slaan „naar welgevallen." Hij is voor dit ontslag geen staatsrechtelijke instantie verantwoording schuldig; alleen aan zijn geweten. Dit is de betekenis van Koning „bij de gratie Gods;" dat is: tegenover geen medemens verantwoordelijk; on schendbaar. Men mene niet, dat deze rechtens sterke positie in wezen gemakkelijk is. Dit is alleen zo onder normale om standigheden. Dan is het inzicht van Koning en volksvertegenwoordiging ge- Igk gerichtï' Ook al vrijkt zijn persoonlijk oordeel af van dat der parlementaire meerderheid, hij zal als constitutioneel vorst zich naar dat afwijkend oordeel schikken, zolang hij overtuigd is, dat de parlementaire meerderheid steun vindt in het oordeel van de meerderheid van het volk. Blijkt niet, dat dit anders is, dan komt er geen stoornis in de loop van zaken. Het kan echter gebeuren, dat in de verhouding tussen volk en verte genwoordiging wrijving ontstaat; dat in het volk zich verschijnseleli voordoen, die aan de juiste verhouding tussen het volk en zijn vertegenwoordiging twijfel wekken. In dat geval biedt de Grondwet het middel aan de regering, om zich daaromtrent zekerheid te verschaffen door het raadplegen van de kiezers bin nen de termijn, waarvoor zij de leden der volksvertegenwoordiging hebben aangewezen. Dit middel is het besluit van de Koning om de volksvertegen woordiging te ontbinden, waarop on middellijk nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven, opdat de juitslag aan de gerezen tvi^jfel een einde zal maken. Deze proef kan worden genomen, het zij op advies van het zittende Kabinet, hetzij op het persoonlijk initiatief van de Koning tegen het advies van dit Ka binet. In het laatste geval zal de Ko ning vóór de ontbinding zijn ministers ontslaan en andere in hun plaats benoe men, die met het koninklijk inzicht zich verenigen, en zich daarvoor aansprake- lyk stellen. Dit is het voornaamste prerogatief van de Kroon. Dit is het recht dat hem te allen tijde de weg opent om het in zicht van zijn volk te leren kennen. Het is een vorm van het niet uitdrukkelijk in de wet geschreven referendum. Dit kan voor het te bereiken doel worden gemist. Uit: „Actie." Voor de tweede maal werden Donder dagmiddag de deuren van de Beurs voor Landbouw en Bedrijf „De ZuidHoUandse Eilanden" geopend, hetwelk dit jaar ge beurde door de Voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Prov. Zuid Holland, Mr. K. P. van den Mandele. In zijn inleidend woord noemde de Di recteur, de WelEd. Heer Fonkert de beurs van het vorige jaar, die als een experiment kon worden gezien, geheel geslaagd. Hoewel er een bepaalde actie tegen de streekbeurzen wordt gevoerd, is het gebleken dat deze onderneming in een behoefte voorziet. Door omstan digheden was deze keer het terrein ach ter de beurs niet beschikbaar, zodat de totale oppervlakte weliswaar kleiner werd, doch daartegenover staat, dat het gehalte der stands aanzienlijk hoger is en meer is aangepast bij de behoefte der streek. Spr.,hoopte dat bij een volgende beurs niet zo veel aanvragers om stand ruimte teleurgesteld zullen moeten wor den. Door deze beurs wordt mede ge tracht de goede verstandhouding tussen Stad en Land, met name Rotterdam te bevorderen, de wederkerige belangen te dienen en het gebrek aan begrip uit de weg te ruimen. De WelEd. Gestr. Heer Mr. v. d. Man dele zeide in zgn openingswoord, dat het in Rotterdam niet ontbreekt aan waar dering voor de bevolking der Zuid HoU. Eilanden. Vandaar komen' immers tel kens jonge krachten naar de stad om het moeilijke werk aan haven en Indus trie te helpen volbrengen. Ook was spr. overtuigd dat er wederkerig gevoelens van waardering bestaan tegenover de stad, waar men als 't ware op handen en voeten kruipende door de oorlogsver nietigingen de havens herstelt om de producten van het land te ontvangen. Tussen stad en land is er een samen werking op economisch, sociaal en cul tureel gebied. De Zuid Hpll. Eilanden zijn een areaal van landbouw, die hun Ijodemvruchten afvoeren naar de Ha venstad voor de bevolking, de distribu tie in het land en export naar het bui tenland. Deze producten zijn belangrijk en voortreffelijk en in het buitenland wordt er eer mee ingelegd. Voor R'dam is het een eer om voor een goede expeditie zorg te dragen. Sprekende over de vervoérskwestie fjracht spr. de R.T.M, op het tapijt, waarover veel geschreven en gezegd kan worden. Ook jnemoreerde hij de plan nen voor het bouwen van een brug naar Flakkee en noemde deze slechts een kwestie van uitstel, doch niet van af stel. Spr. was overtuigd dat die brug er moet komen om Flakkee uit het isole ment te verlossen. Het vervoer per schip is om verschillende factoren b.v. ijs- gang geen basis voor een snel en regelmatig contact. Wat de sociale samenwerking tussen Stad en Land betreft, herinnerde spr. aan de uitweg die Rotterdam heeft naar de duinenstreek van Oostvoome en Ouddorp, die lustoorden kunnen worden genoemd voor het herstel en de rust der arbeiders. Erkentelijk was spr. voor de mede werking, die van het land in dit opzicht aan de stad wordt geboden, waarbij hij vooral dacht aan het Kruininger Gors Evenwel zal ook aan de Oude Maas bij IJsselmonde een recreatieoord worden gezocht. De samenwerking op cultureel gebied zag spr. o.m. in de aankoop van een duingedeelte door „Volkskracht." Het goede onderhoud der duinen zal ook de bevolking weer ten goede komen. Spr. wees hierbij ook op het instituut „Stad en Landschap", dat de helpende hand biedt om de stad- en dorpsplannen tot een sluitend geheel te maken, waarvan het herstel van het oude kerkje te Ab- benbroek een voorbeeld is. Men moefdit niet zien uit een oogpunt, dat de stad wil overheersen; de gedachten daaraan zijn bij deze stichtingen verre. Het wordt alleen gedaan om de bevolking te helpen. Wanneer er grote plannen wor den voorbereid spr. noemde o.a. het Botlekplan schrikken de eilandbewo ners én de burgemeesters der omliggen de plaatsen vragen: wat schiet er van ons over? De geest moet echter zijn, dat het landelijk schoon niet geschonden wordt en een harmonieus geheel wordt gemaakt. Spr. hoopte tenslotte dat Stad en Land door innige samenwerking iets moois van dit deel van ons gewest zul len maken en "wenste het Beursbestuur succes met hun pogingen om daaraan behulpzaam te zgn. Daarna werd het traditionele lint doorgeknipt en een rondgang langs de stands gemaakt. Op landbouwgebied werden door ver schillende firma's de nieuwste snufjes naar voren gebracht; waarbij, de ook op Flakkee bekende Spijkstaal luchtban- denwagens niet ontbraken. Als bekende firma's uit de zaadwereld noemen wij D. J. V. d. Have, Kapelle-Biezelinge; Jan A. Zwaan te Voorburg, terwijl Calvé en Asepta uit Delft met hun producten een flinke, ruimte besloegen. Aan de stand van de Eindhovense fabriek kon den de dames hun hart ophalen 'aan een keurcollectie Neveda-wol, terwijl zij, nu de schoonmaak nadert, ook aangetrok ken geworden zijn door de stand van de Klokzeep-fabriek te Heerde, die voor al het bonloze klokpoeder onder de aan dacht bracht. Overigens zag men daar ook de bekende klokzeep, Rikobé en de Klokvlokken, die uiteraard echter nog onder de distributie vallen. Een zeer aantrekkelijke stand had ook de Han- delmij Jan Gottschall N.V. te Nieuw Heivoet met de producten van de Waes- Boodts bierfabrieken te Westdorpe en hun eigen fabrikaat limonades. Deze firma telt ook op Flakkee vele afnemers. Tenslotte waren er stands in het meu bel- en beddenvak, electriciteit, radio, enz. enz. Hoewel het direct na de opening niet overtollig druk was, zullen de volgende dagen zeer zeker duizenden de beurs hebben bezocht. Wanneer o.i. echter de beursdirectie er in zou kunnen slagen meerdere fabri kanten en grossiers voor een stand te animeren, werd het beursbezoek voor zakenman en winkeliers uit de streek nog aantrekkelijker. Deze catagorie is o.i. te weinig vertegenwoordigd, waar door de beurs meer het karaktei;» van een showroom of tentoonstelling, in- plaats van een werkelijke zakenbeurs dreigt te krijgen. BEËINDIGING HUISSLACHTINGS- SEIZOEN 1947/1948. Op 31 Maart a.s. a.s. eindigt het huis- slachtingsseizöen 1947/1948, zodat per sonen, die nog een huisslachtingsvarken op een aanhoudvergunning 1947/1948 voorhanden hebben, voor het slachten tijdig de vereiste machtiging bij hun plaatselijke bureauhouders dienen aan te vragen. Behoudens aan instellingen met een liefdadig karakter wordt na 31 Maart a.s. geen gelegenheid meer gegeven om varkens bestemd voor huisslachting te slachten. INVENTAJIÏSATIE VAN LAND- EN TUINBOUW 1948. Krachtens een beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zal de gebruikelijke inventarisatie van land- en tuinbouw dit jaar plaats hebben in de periode 1023 Mei. Een zo goed mogelijke mfedewerking van boer en tuinder bij het verkrijgen van de nieuwe gegevens is voor een juist beeld van land- en tuinbouw on misbaar. WERVELSTORM BIJ CHERIBON VERNIELT 340 HUIZEN Een wervelstorm heeft deze week grote schade aangericht in het regent schap Cheribon. Door de hevige wind vlagen werd een persoon gedood en en kele anderen gewond. 240 huizen werden vernield. Ruim 1600 personen werden dakloos. HET PRINSELIJK GEZIN IN ZWITSERLAND Prinses Juliana is Zaterdagmiddag per vliegtuig te Sitten in het kanton ^Wallis aangekomen met haar beide dochter tjes Margriet en Marijke. De Prinaes) heeft, na een officiële begroeting door de kantonale en gemeentelijk* autori teiten haar reis naar Zermatt, waar zo als men weet Prins Bemhard reeds enige tijd met de beide andei'e Prin sesjes vertoeft, voortgezet. BIJBELS IN ALLE HOTELS In Utrecht is opgericht de Ned. Gi deons Vereniging, die zich tot doel stelt om naar het voorbeeld der Amerikaan se Gideons Ver. te Chicago, in alle ho tel- ^n pensionskamers in Nederland een Bijbel te plaatsen. Deze actie wordt speciaal gevoerd door zakenmensen. Het secretariaat is voorlopig gevestigd te Harderwijk, Verkeersweg 77. Het drukken van Duitse Bijbels is een der gemeenschappelijke actie. Op de conferentie zullen bijbelge nootschappen uit Europa, de Verenigde Staten, Canada, Australië en Nieuw Zeeland vertegenwoordigd zijn. Uit Nederland wordt Dr. H. C. Rut gers van het Nederlandse Bijbelgenoot schap verwacht. Ook België zal. verte genwoordigd zijn. _^o---- BEZUINIGING Het is bekShd, dat in ons land het secretariaat van meerdere vakgroepen veelal wordt opgedragen aan één en dezelfde persoon. Een van dergelijke functionarissen heeft het zelfs klaar gespeeld, om 11 vakgroepen en onder- vakgroepen onder zijn beheer te krij gen. Wij kennen het geval van een functionaris, die secretaris is van twee vakgroepen en uit dien hoofde een sa laris van 8.000 per vakgroep tou cheert. Bovendien ontvangt hij voor on kosten nog een bedrag van 2.000. per .vakgroep. Het is geen wonder, dat het vooral de secretarissen van vak groepen zijn, die zich tegen de ophef fing van het vakgroepstelsel verzetten. ------O------ ARBEIDSCONTRACT ANTEN Toen enige tijd geleden een onzer mi nisters een bepaald overheidsbureau wilde bezoeken, bleek Leiden in last. Dit bureau had al maandenlang geen werk meer en men bracht zijn dagen in ledigheid door. Men heeft ter ere van het bezoek toen maar werk gecreëerd in die zin, dat men alles wat na moei tevolle arbeid geordend was, weer door elkaar smeet. Dit verhaal werd ons verteld. Of het waar is? In ieder ge val is het bekend, dat bij tal van amb tenaren de tendens bestaat om werk te scheppen, omdat men anders bang is, uitgerangeerd te worden. In verband hiermede is het van belang, te consta teren, dat men thans de pensioenwet van toepassing wil verklaren op ar beidscontractanten, die minstens twee jaren in overheidsdienst zijn. Wfl vre zen, dat dit besluit een premie zaj be tekenen op het scheppen van ambte lijke werkzaamheden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1