Ouddorp KINDERHQEKIF. Bladz. 2 „E I L A K D E N - NI E U W S" Zaterdag 13 Maart 1948 BESTE JONGENS EN MEISJES; Nu zien en horen we de lente aan komen. We zien het aan de zwellende knoppen van bomen en struiken en aan de vroege voorjaarsbloemen. We zien het aan het tere, frisse groen, dat over al te voorschijn komt, zodat we moeten zegg'en: „Gij (dat is de Heere) ver-, nieuwt het gelaat dos aardrijks." Zo is er weer belofte allerwegen voor nieuwe, groei en Woei en vrucht, voor mensen dier noodzakelijk. Wat zou er van de wereld worden als de Schepper van he mel en aarde Zijn schepping aan haar lot overliet? Maar de Heere is ook de grote Onderhouder van alles wat leeft en beweegt en dat niet om onzentwil, maar enkel om Zijn zelfswil, omdat Hij trouw is en blijft aan Zijn verbond. Maar we zien niet alleen dat de lente komt, we horen het ook. Of jullie soms niet? Horen jullie niet vroeg in de mor gen het uitbundige lied van het kleine winterkoninkje En het aanhoudend zuivere geluid van de koolmees? Deze week heb ik er nog erg in gehad: een half uur aaneen klonken de heldere sla gen, alsof er stukjes edel metaal tegen elkaar werden geslagen. Zo zou ik voort kunnen gaan. Doe j^e oi-en en ogen maar goed open. Onbewust brengen die ge vederde zangertjes een lofzang aan de Schepper, tot beschaming van ons. Nu moet ik hierover verder zwijgen, vi^ant het nieuwe werk vraagt onze aandacht; het is het 3e MAARTKAADSEL: Zet onder elkander: '1. andere naam voor Jacob. 2. de wijste koning ter we reld. 3. werd geroepen uit Ur der Chal- deën. 4. nam de vrouw van Abraham weg (Gen. 20.) 5. en dat Hij is van gezien (1 Cor. 15.) 6. Paulus sprak te Athene van de plaats(Handel. 17.) 7. werd door Mordechai verhoogd (boek Ester.- 8. was klein onder de duizenden van Juda. (Micha.) 9. trok uit Moab naar Bethlehem. 10. grootvader van Da vid. 11. krijgsoverste van Jabin (Rich- teren.) 12. zegende zijn .wnen (wild- braad.) 13. woord op de wand van het koninklijk paleis van koning Belsazar (Daniël). 14. andere naam voor Rode zee. De beginletters van deze woorden vormen de naam van een Kerkvader (340397), bisschop van Milaan. Dit raadsel werd ingezonden door Thijs Meijer, Stellendam. Rietje O., Zuilen. Nu ben je beter op 't appèl'. Het moeilijke woord kón niet bij je oom in de gedachten schieten. Heb je gelezen hoe de vork in de steel zat? Greetje T., Sommelsdijk. Al is je papier zonder lijnen, toch ziet je werk er.goed uit. Ga zo maar voort. Hebben moeder en Adrie een mooie reis gehad? Pieter H. G., Oiiddorp. Wat een lange brief over de winter-genoegens en de belevenissen met die slee op het ijs! Nu denk ik dat je volgende brief v/el over iets anders zal handelen. Mijn „brief" in 't begin van 't hoekje spreekt ook niet meer van vorst. Tony L., Nieawe Tonge. Dat hoor ik. graag, dat jullie graag naar de ;,vraag- school" gaan. Luister maar goed naar de voorganger en leer alles maar ijverig. Sletje Z., Middelharnis. Ja Sietje, dat doen ze zowat overal: papier voor J.A.P.I. (vorige keer stond er voor de I een L) inzamelen. Heeft je zus je jurk al klaar? Bertha M,, Stellendam. Ik ben erg be nieuwd hoe 't met je vader gaat. Ik hoop van goed. Schaatsen heb ik niet gereden. Dat is al jaren geleden. Deze zomer hoop ik eens te komen. Dan kun nen we kennis maken. Wllly K., Sommelsdijk. Met een vulpen kun je niet zo heel mooi schrijven, wel vlug. Toch kan ik je brief goed lezen. Ik ben benieuwd hoe het a.s. Woensdag gaan zal. Nog even geduld voor een prijs. Leen K., Sommelsdijk. Ik heb nog nooit zulk mooi papier gezien. Jammer dat het bijna op is. Ben je nog al gelukkig met de proefwerken? Maar flink „blok ken," hoor. Krijn en Comelis G., Ouddorp. Doen jullie sjalotten het goed? Toch niet van de vorst geleden? Konijnen heb ik niet, wel tijdens de oorlog. Hoe gaat het met de kuikens? Piet van L., Nieuwe Tonge. Ga jij ook graag op de catechisatie? (dat moeilij ke woord schrijf je zonder fout.) Vol gende week krijgt je raadsel wellicht een plaats. Clara B., N. Tonge. Nu is 't de laatste tijd weer voor je fiets geweest! Is de verkoudheid al beter? Heeft Polly Chrisje nog niet gebeten? Zo'n klein blocje is heel gemakkelijk voor de op lossingen. Cornells, Jan en Nlek F., Ouddorp. Leuk, hoor, jongens, van elk een briefje! En ieder heeft iets te vertellen. Houdt zo maar vol jongelui! Zijn de sjalotten er allemaal al in? Allemaal de hartelijke groeten van jullie OOM KO. PRIJSWINNEKS Neeltje v. d. Wielen, Nieuwerkerk. Jo Kuyk, Amsterdam. Truus V. d. Groef, Dirksland. Gebroeders, Flikweert, Ouddorp. "VERVOLG ST. ANN ALAND derwijzer in de kerk, nooit vroeg men ons of we naar de kerk gingen. Dit is het Openb. onderwijs in zijn volle naakt heid. En de resultaten Dat men van God en Zijn dienst vervreemde. Tenzij ze niet spreken naar dit Woord, ze zullen geen dageraad hebben. De gevolgen zijn in ons land te zien. We zijn ih handen der liberalen, er ger, der socialisten en communisten ovei'geleverd. De strijd binnen dé muren is ook een gevaar. Heden zijn er predi kanten die leraren, dat de anthithese doorbroken is. De oude Filistijnse geest is nog niet dood. De strijd in St. Anna- land mag geconsolideerd zijn, maar spr. wekt op wakker te zijn, en niet te ver slappen. We hebben ons niet te ver- hovaardigen, ons past te zeggen, wij hebben God op 't hoogst misdaan, maar laat ons dat Woord en der Vaderen Ge tuigenis vast houden. III. Izak groef de putten op. Dezelf de. Hij gaf ze dezelfde namen. De Fili stijnen hadden geen water Izak zou jhet ook niet krijgen. Het ging met strijd gepaard. Izak noemde de ene put Sitna (twist) en de andere Esek (haat). Zo is hete.nog. Zodra er ernst is naar het le vend water, komen de vijanden voor de dag. Dan komt er twist. Wij moeten dezelfde putten hebben, geen brak wa ter, maar: de ouderwetse godsdienst iOnzer reformatoren. Die moeten we heb- toen, niet de ersatz. Onze kinderen naoeten geleerd, niet, dat het lelijk staat, te vloeken, Gods dag te ontheiligen, maar dat het zonde is. Als dat gedaan was in onze steden, zou den we nu niet met de opkomende re volutie zitten. De noodzakelijkheid van wedergeboorte en bekering dient onze kinderen te worden bijgebracht. Spr. zegt in dit verband een ernstig woord over de ondei-wijzers in algemenen zin. Bij veel onderwijzers stelt dat teleur. Er zijn meesters en juffrouwen op onze Chr scholen, die pure tegenstanders zijn van onze reformatorische beginselen. Dat moet veranderen. Het gaat om de toe komst van ons volk, om de erve der va deren. Tot de strijd wekt spr. op, en ein digt met het mooie oud-vaderlandse lied: Zij zullen het niet hebben enz. Na gezongen te hebben Ps. 102 16 beklimt de heer J. H. Koppelaar de kansel. Hij grijpt meteen de kern van het betoog van Ds. Tukker, om vast te houden aan onze klassieke Vaderen. In die tijd (161819) zegevierde de Geref. leer. Niet genoeg kan gewezen worden op der Vaderen pand. Spr. verwijst naar de Vijf artikelen tegen de Remonstran ten en belicht daaruit enige fragmenten. Het eerste artikel grijpt in de hartader: het spreekt van „zondeschuld". Het 2e artikel spreekt van de liefde Gods in Christus, geopenbaard ter behoudtenis. De verwerping is om onze bonden de aanneming is niet uit ons, maar bui ten ons zelf, hierin, dat de H. Geest het harde hart vermurwt en buigt om te geloven (art. 6) dat Hij Zijn enig geboren Zoon in de wereld gezonden heeft, opdat een iegelijk die in Hem ge looft, niet verderve. (art. 2.) Zouden wij die leer aan onze kinderen onthouden De vijanden van de Chr. School ver staan dat niet. Spr. illustreert dat met voorbeelden. Vermoei de kinderen niet met dogma's! Zie maar eens hoeveel verdeeldheid er is op kerkelijk gebied. Spr. zegt, dat is niet tot verheffing. Die breuk hebben we te bewenen. Maar daarover loopt het niet, wèl wat onze Vaderen ons en onze kinderen hebben nagelaten. De kinderziel is ontvankelijk voor de bearbeiding van Gods Woord. Dit be wijst spr. met verschillende uitspraken uit de H. Schrift. Hij bepaalt zijn ge hoor bij 2 Kon. 5 3, de geschiedenis van de kleine jonge dochter die gevan- kelijk was weggevoerd uit Israël, en die gebracht was in het huis van Naaman de Syriër. In het kort gaat spreker de geschiedenis na, de grootheid van Na aman de krijgsoverste die in hoog aan zien stond doch melaats! En hoe nu door de mond van dat kleine kind, Na aman wordt opgewekt om zijn heil te zoeken bij een ambassadeur des hemels, bij de profeet van de God Israels. Uit de mond van dit dochtertje wordt Gods Naam verheerlijkt en groot gemaakt. Ze zegt niet: misschien zal hij genezen worden, maar: hij zal van zijn melaats heid ontledigd worden. En zo is het ook geschied. Uit de mond der kinderen wordt Zijn lof toebe reid. Spr. brengt dit toepasselijk over op het christelijk onderwijs en de noodzaak om de grootheid van die God en de Heere Jezus Christus den kinderen aan te prijzen. Na gezongen te hebben Ps. 99 2 spreekt de heer Koppelaar, het Bestuur der school toe. U moogt er op terugzien dat U 25 jaar Uw roeping in alle gebrek hebt vervuld. Hulpe van God verkregen hebbende, staat U tot op deze dag. Vier bestuursleden hebben 25 jaar lang zit ting. God moge Uw werk verder be krachtigen en zegenen. Het personeel en oud-personeel moge gegeven worden in getrouwheid de kin deren naar Gods Woord te onderwijzen en dit met lust, liefde en opgewektheid te doen. Spr. richt het woord tot de heer Chr. Kalle, die nu 19 jaar lang zijn taak aan de schoot als Hoofd vervuld. Aan moei lijkheden, ook met ziekte in Uw gezin, heeft het niet ontbroken. De Heere mo ge U verder in Uw verantwoordelijke taak ondersteunen. De oud-leerlingen der school zijn in die 25 jaar nu mannen en vrouwen ge worden. Negen kinderen zijn er in die tijd ten. grave'gedaald. Dat is op zo'n gedenkdag een droeve herinnering. Wat onderscheidt ons,- dat we nog mogen zijn die we zijn. Spr. wijst bij die gelegenheid op de grote verantwoordelijkheid die er op ons allen rust. Met een ernstig woord ver maant hij de jongens en meisjes hun Ouders te eren en te gehoorzamen, eer lijk met elkander om te gaan bij hun verloving en wekt op de plaatsen der ijdelheid te mijden. Wandelt in het voet spoor van Gods Woord en der Vaderen Getuigenis. Ten.slotte spreekt hij ook de ouders toe in Zijn wegen te wandelen. Wat zal het zijn als God Zijn Woord van de kan delaar weg neemt. In Rusland moeten te kinderen in zangkoren de Majesteit Gods honen! Wat een voorrecht, dat we onze kerken en onze scholen nog heb ben. Spr. besluit met het Soli, deo Gloria. Gode alleen de eer. Daarna ging spr. voor in dankgebed en liet zingen tot slot Ps. 89 vers 7 en 8. Na afloop was er gelegenheid tot re ceptie in het catechisatielokaal. Het was een indrukwekkende avond. JAARVERGADERING Zondags school „'t Mosterzaadje". Onder presidium van Ds. R. W. Steur hield de Zondagsschool op 10 Maart j.l. haar ledenvergadering. Opkomst zeer matig! Zingen Ps. 103 8. Lezen Mar kus 10 en gebed. De Voorz. heet bestuur, leden en hel pers hartelijk ^welkom. Acht het een voorrecht allen in redelijken welstand te ontmoeten. Weer een jaar heeft de Zon dagsschool onderwijs mogen geven aan de kinderen. Is het niet naar het bevel des Heeren, dat de kinderen reeds vroeg worden onderwezen in de weg der zalig heid. Laat de kinderen tot mij komen en verhinderd ze niet. Hun wijzende op bekering; ook hun nog jeugdige hart is zondig en boos. Alleen in de Heere Jezus zullen zij bij onderrichting des Geestes .de Zaligheid kunnen beërven. Moge het onderwijs in deze verricht strekken tot heil van kinderen en tot ere en heer lijkheid van Zijn Groten Naam. Ook de kerk heeft hier haar taak en roeping te vervullen. Prijzenswaardig is het dat er nog mensen zijn die de taak van leiding en onderwijs nog op zich nemen. Dat zij ook hierin mogen verstaan en weten, de kindergestalte welke God al Zijn volk" komt te leren hun als een kind te onder wijzen. Als richtsnoer zal dan ook het Zondagsschoolonderwijs zijn ,naar en met overeenstemming van Zijn Woord. Na deze korte inleiding werd overgegaan tot de behandeling der agenda. Notulen, Jaarverslag en Rekening. De Secr. geeft een beknopt overzicht van het afgelopen jaar. 175 kinderen komen elke Zondag bijeen. Op jeugdigen leeftijd werd een getrouw leerling op zeer tragische wijze door de dood wegge nomen. Ds. Steur bewilligde als Ere Voorzitter het werk der Zondagsschool vereniging mee te helpen schragen. Ein digend met de wens dat de Zondags school moge bloeien,, leidende tot zegen van menig kinderziel. Rekening werd door de Commissie als overeenkomende met de bescheiden in orde bevonden en voor goedkeuring aanbevolen. De Penningm. tobt weer als vorig jaar met een tekort, dit is niet prettig. Zijn verantwoording laat zien een ont vangst van 711-95 met een uitgaaf van 817.80 alzo een nadelig saldo van 105.85. INVENTARISATIE VLAS OOGST 1948 De P.V.C, voor Zuid-Holland maakt bekend, dat dit jaar wederom een vóór inventarisatie moet worden gehouden van de uitgezaaide percelen vlas. In verband hiermede is iedere vlas teler verplicht om vóór 5 April a.s. bij de P.V.C, voor de provincie waar het vlas wordt geteeld, hiervan mededeling te doen. Deze opgaaf dient te geschie den op een daarvoor bij de P.B.H., in wiens werkgebied het vlas wordt ge teeld, van heden af te verkrijgen for mulier. Telers die zaaiklaar land hebben ver huurd, behoeven die percelen niet op te geven, dit dient te geschieden door de huurders. Telers die op contract telen (dus te gen een vastgestelde prijs het vlas af leveren) moeten wel een opgaaf ver^ strekken. Besloten werd bij a.s. Kerstfeestvie ring, enkele weken daarvoor in de Ge meente te collecteren, om. aan de on kosten het hoofd te kunnen bieden en de Penningm. bij een volgende jaarreke ning met gunstiger getallen voor de dag te laten komen. Dhr. J. Voogd en C. Grinwis werden als aftredend met alle stemmen herko zen. Aangezien Voogd geheel alleen als leider voor de Zondagsschool optreedt (er is tot nog toe niemand bereid ge vonden, zijn taak te helpen verlichten) liet deze zich zijn benoeming welgeval len. Ook Grinwis blijft in zijn functie. De rondvraag brengt verschillende vragen naar voren. Een der aanwezigen verzoekt een volgende vergadering wat vroeger te houden. Besloten wordt dit in Januari te doen. De Zondagsschool tijd blijft gehandhaafd na de morgen godsdienst. Als slot dankt Ds. Steur de vergadering voor het goede verloop van deze avond en werd dhr. Koek verzocht te sluiten met dankgebed. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Bedankt voor Middelharnis Ds. W. L. Tukker van Bleskensgraaf. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Genemuiden, J. B. Bel te Dirksland. ------O------ TWEE VLIEGTUIGEN TEGEN ELKAAR GEVLOGEN; 8 DODEN Twee Engelse bombardementsvlieg tuigen van het type Wellington zijn bo ven een vliegveld in Yorkshire met el kaar in botsing gekomen. Beide vlieg tuigen stortten brandend neer, één op een barak. Alle acht inzittenden van de twee toestellen zijn om het leven ge komen. Verscheidene mensen, die zich in de barak bevonden, zijn licht gewond. ------O------ MAATKLEDING VOOK HEREN ZAL GOEDKOPER WORDEN Voor herenmaatkleding is een nieuwe prijsregeling afgekondigd, die over drie weken in werking treedt, die een rede lijke verlagiiig van de maximumprijzen betekent. ------O^— TEXTIELHANDELAREN VRAGEN OM PUNTBNINJKCTIES De voorzitter van de Nederlandse bond van detailhandelaren in textiel en mode- artikelen heeft in zijn rede tijdens de jaarvergadering verklaard, dat vele fa brikanten en grossiers me'? grote voor raden textiel zitten. Hij stelde voor, dat de regering, indien zij niet wil, dat een deel van de goederen zonder punten wordt verkocht, de handel helpt met ,,puntenlnjecties", daar men anders on herroepelijk vastloopt. Hij wees er op, dat verscheidene artikelen aan mode on derhevig zijn en straks misschien zelfs zonder punten onverkoopbaar zullen blij ken te zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 6