Uil het Kijkvenst ZEELAND Predikbeurten Plaatselijk Nieuws Bladz. 2 „EILANDBN-NIEUWS" Zaterdag 20 Maart 1948 stemmen door onze militairen Een vreemd motief. In de Tweede Kamer zijn besprekin gen gevoerd betreffende het stemmen door onze militairen zowel' hier te lande als in Indië. Het loopt hier over onge veer 30.000 militairen, die de Regering in de gelegenheid wil stellen bij de a.s. verkiezingen hun stem uit te brengen. Bij de verkiezingen in 1946 bleek dat niet mogelijk te zijn, omdat ons Over heidsapparaat nog niet functionneerde zoals het moet. Ook het gemeentelijke apparaat niet. Maar nu is men zo ver ,,bij", dat de mogelijkheid wordt ge schapen voor onze mannen overzee, om het hun toekomende stemrecht uit te oefenen. Het is ook niet meer dan bil lijk. Onze jongens, die hun leven moeten inzetten voor de goede vaderlandse zaak, hebben ook recht, mede te helpen beslis sen aan de richting hoè de politiek in ons Koninkrijk zal worden gevoerd. Blijkens het voorlopig verslag op het onderhavige voorstel bleken er bezwa ren te bestaan. Een dier bezwaren was dat ,,deze uitbreiding van het kiesrecht vermoedelijk niets aan de uitslag der verkiezingen zal veranderen." Dat is toch wel een heel vreemd motief. Het gaat toch niet aan om te zeggen, nu zullen we het maar onmogelijk maken, omdat het toch geen betekenis heeft voor de uiteindelijke uitslag. Met evenveel recht zou men dan an dere groepen van het kiesrecht kunnen uitschakelen. Leert de practijk niet, dat het dikwijls aan een paar stemmen af hangt, of een partij heeft een zetel meer? Gelujtkig heeft onze Regering hiertegen pertinent stelling genomen. Onze militairen hebben er recht op bij een verkiezing te kunnen stemmen en men dient al het mogelijke te doen, dit technisch mogelijk te maken. In de memorie van Antwoord worden nog andere bezwaren genoemd, o.m. het stemmen door gemachtigden, waarover door verschillende leden in de Tweede Kamer is gesproken. We gaan dat hier voorbij. Er dient gestreefd te worden naar een deugdzame regeling, dat ook VERVOLG BUITENLAND vooraanstaande politieke personen, hun instemming hebben betuigd. De komende dagen zullen ons de re acties van Rusland doen horen of doen zien. Veiligheidsraad Tegelijkertijd speelt zich in de Veilig heidsraad een belangrijk voorval af. Papanek, de afgevaardigde van Tsje- cho Slowakije heeft Rusland aange klaagd wegens politieke inmenging in zijn land. Papanek is door de nieuwe communis tische regering ontslagen, vandaar dat zijn aanklacht niet in behandeling wor den genomen. Chili heeft nu deze aanklacht overge nomen, ,en als lid der Veiligheidsraad verzocht deze aangelegenheid op de agenda te plaatsen. Gromyko de Russische afgevaardigde heeft met zeer grove bewoordingen Chili en Amerika aangevallen. Ditmaal overtrof zijn grofheid alle vorige keren, zij kende geen grenzen. Onder nette bewoordingen hebben de andere afgevaardigden hem van ant woord gediend, en toen over het verzoek gestemd moest worden, is dit ingewil- Mgd met negen tegen twee stemmen. Nu zal dus in de Veiligheidsraad be handeld worden de vraag of Rusland in de omwenteling in Tsjecho Slawakije de hand heeft gehad, en indien de bewijzen overtuigend zijn, wat men hieraan denkt te doen. Rusland is lid en heeft het reglement mede ondertekend, maar of het een commissie als deze zal worden benoemd, te woord zal staan en toelaten dat deze een onderzoek zal instellen, valt zeer te ■«betwijfelen. Herhaaldelijk hebben wij gewezen, reeds anderhalf jaar geleden, óp de te genstellingen tussen Amerika en Rus land. Deze nemen nu zulk een scherpe vorm aan, dat een botsing haast onver mijdelijk schijnt. God de Heere moge dit genadig ver hoeden, want dan zal deze nieuwe ramp, de wereld ernstiger teisteren, dan de oorlog welke wij nog sedert kort heb ben meegemaakt. In welke ernstige dagen leven wij toch? de leden van de Koninklijke Marine hun stem kunnen uitbrengen. Een der hoofdbezwaren die werden genoemd, is de omstandigheid, dat de uitslag der verkiezing eerst na enige tijd volledig bekend zal zijn. Maar dat lijkt mij geen onoverkomelijk bezwaar. Met de tegenwoordige technische mid delen die men heeft, kar, dat nooit zo lang duren. Daar is wel een modus voor te vinden. In hoofdzaak kan men toch vrij spoedig weten, hoe de uitslag is. Omtrent de Grondv/etsherziening, waarvan de a.s. verkiezing afhangt, is de minister-raad tot een besluit geko men. De voorstellen tot gedeeltelijke wijziging zijn nu in de Raad van State. Komt men daarover tot overeenstem ming, dan zullen wij weten, wanneer de verkiezingen zullen worden gehouden. En dan brandt de verkiezingsstrijd los. Me dunkt, dat er dan vanuit mijn ven ster wel een en ander te zien en ook wel wat te schrijven zal zijn. WAARNEMER. THOLEN Ds. H. van Leeuwen heeft voor het beroep naar' de Chr. Ger. Kerk te Arnhem bedankt. Naar we vernemen zal het tehuis voor ouden van dagen zogenaamde heu veltje komen, daar de grondslag voor zo'n bouwwerk. ST. ANNALAND Geref. Gemeente Woensdag 24 Maart 1948 biddag. Als dan hoopt voor te gaan Ds. Fraanje van Barneveld des voorm^. 9.30, nam. 2 en sav. 6 uur. ST. PHILIPSLAND Burg. Stand over de maand Februari 1948. Geboren: Cornells Adriaan Marinus, z.v. P. W. J. Hoek en A. Geense; Maat- ie, d.v. N. V. d. Reest en J. D. Wesdorp; Gerard, z.v. M. C. v. d. Est en M. D. Quist; Marinus, z.v. A. Moerland en M, D. Kunst. Ingekomen: A. M. Noorthoek van Tholen. Vertrokken: W. D. Quist naar Goes,, P.' Verwijs naar Goes, en E. Gevers n. Woensdrecht. BB'ÜINISSE De heer P. Maaskant te Bruinisse, sedert 3 jaren beheerder van de machinefabriek L. Padmos alhier, waar hij gedurende 16 jaar werkzaam was is thans een machinefabriek voor eigen rekening begonnen in een pand op de haven alhier, waarmee Bruinisse thans 2 machinefabrieken rijk is. De heer Maaskant is speciaal bekend om zijn bekwaamheid in het stellen van lie ren voor de visserij op de visserssche pen, doch daarboven natuurlijk ook vak man op het gebied van het plaatsen en repareren van motoren. OUB VOSSEMEEK Burg. Stand over de maand Februari 1948. Geboren: Mathijs, z.v. J. A. van Dalen en L. E. de Wit; Catharina Willemina, d.v. C. Rijs- tenbil en J. C. de Wit; Jacob Marinus, z.v. M. J. Bevelander en A. M. Ver schuur; Petrus Johannes Adrianus, z.v. A. B. Struijts en G. C. de Leeuw; Jozina Janna Hendrika, d.v. M. van Dienst en G. J. Lindhout; Abraham Jacobus, z.v. I. J. van Gorsel en A. Duine; Cornelia Adriana, d.v. F. Hommel en J. E. "Uitde- willigen. Overleden: W. M. F. Kievit 75 jaar te Bergen op Zoom; A. Rijnberg 65 jaar, echtgen. van A. Janssen. Ondertrouwd: J. van Eek, 22 jaar te Rhenen en A. Aarnoudse 25 jaar. Ingekomen: A. van Driel uit Bergen op Zoom; A. M. Droogers uit Lange Ruige Weide; A. Aarnoudse uit Ame- rongen; A. A. Helmich uit Bergen op Zoom; L. Berkheij uit Rilland Bath. Vertrokken: C. M. Trommel naar Höofdplaat; A. A. Kievit naar Haarlem; C. A. A. de Wit naar Tholen; J. E. van den Boogaard naar Rotterdam; C. J. Bosters naar Nieuw Vossemeer; J. Rid- derhof en gezin naar St. Annaland. STAVENISSE Dinsdagavond werd in de Bewaarschool de jaarvergadering ge houden van de Meisjesvereniging „Ora et Labora". Er was veel belangstelling. Aangevangen werd met het zingen van Ps. 89 1, waarna Ds. Sinke, bij wie de leiding van deze avond berustte, Bfeze 6 10-22 las en voorging in gebed Hij heette de aanwezigen hartelijk wel kom en sprak de hoop uit dat het wel slagen van deze avond mocht medewer ken, dat vele meisjes zich bij de Vereen, zullen aansluiten. Na het zingen van het Bondslied werd door mej. P. Lemson een Bijbelinleiding gehouden over Esther 4, waarop de M.V. zong Grijp toch de kansen." Hierop volgde declamatie Verhoeden" en ,,De Biechteling" door mej. T. Hage, waarvan het jaarverslag door de secre taresse en Penningmeesteresse werd ge houden. Het hartelijk applaus bewees, dat dit geheel in dichtvorm voorgedragen ver slag zeer in de smaak gevallen was. In de pauze werd ten bate der M.V. een jurkje en een taart verloot, en een tractatie aangeboden, terwijl door afge vaardigden van de M.V. van Poortvliet de gelukwensen werden overgebracht. Na het zingen van enige liederen volg de declamatie „De Speelpop" door mej. «Blaas-Wesdorp; „Het gebroken pootje" door mej. M. Moerland en ,,In welke straat" voorgelezen door Mevr. Sinke. In zijn vervolgend slotwoord sprak Ds. Sinke. dat, wanneer men niet ont groeid is aan de maatstaf van Gods Woord, men kan zien, dat ook ouder Christelijke sfeer een gezellig samenzijn naogelijk is. In dat licht bezien, zal men over deze avond geen veroordeling uit spreken. Het moet verbazing wekken dat in een gemeente als Stavenisse zo weinig Christelijk jeugdwerk bloeit. De oorzaak hiei-van ligt daarin, dat men het verband tussen het geestelijk en het dagelijks leven niet ziet liggen. Daarom ligt in het ten gehore gebrachte van deze avond, een sterke propaganda voor het Verenigingswerk dat met ernst aangevangen vaak rijke zegen afv/erpt voor het verdere Teven van mannen en vrouwen. Na het zingen van Ps. 103 1 eindig de Ds. Sinke deze avond met dankgebed De collecte voor het Verwarmings fonds in de Ned. Herv. Kerk op de bid dag gehouden bracht op 246.20. ZONDAG 14 MAAKT 1948. ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 en nam. 2 uur Ds. de Bres. Oud Geref. Gemeente': 3 X lezen. Oud Geref. Gemeente: 3 X lezen. Rehoboth: sav. 7 uur Ds. Lagewey te Dordrecht. THOLEN Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. Vroegindeweij n.m. 3 uur Ds. Wolfensberger. Ger. Kerk: v.m. 10 en nam. 3 uur Ds. Swen van Hardenberg. Chr. Ger. Kerk: 10 en 3 uvir Ds. van Leeuwen. 2.30 uur lezen. Ger. Gem.: 3 X lezen. BRUINISSE Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 en nam. 3.30 uur Ds. Mars man. v.m. Voorber. H.A. en nam. bev, der leden. Ge r. K e r k: v.m. 11 en nam. 5 uur Ds. Bremmer. v.m. bed. H.A. en nam. Dankzegging. Ger. Gemeente: nam. 1.30 en sav. 6.30 uur lezen. Oud Geref. Gemeente:. v.m. 9.30 en nam. 3 uur lezen. Jeugdgebouw. ST. ANNALAND Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 uur Ds. Sinke bev. lidmaten nam. 2 uur Ds. van der Wiel. Geref. Gemeente: v.m. 9.30, n.m. 2 en sav. 6 uur lezen. ST. PHILIPSLAND Ned. Herv. Kerk: v.m. lezen, nam. Ds. de Lint. Geref Gemeente: lezen. Oud Geref. Gemeente: lezen. STAVENISSE Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur lezen sav. 6 uur Ds. Sinke. Ger. Gemeente: 9.30, 2 en 6 uur lezen. OUD VOSSEMEER Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en nam. 2.30 uur Ds. Goverts G e r. K e r k v.m. 10 en nam. 2.30 uur lezen. 3 maal ds. van Leeuwen. Bed. H A. en Bed. H. Doop. 3 X lezen. OUDDORP Onder grote belangstel ling had Zaterdag de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer Joh. Sperling, voorzitter der Vissersvereniging. Ten bate voor de Herv. (Ger.) Zen dingskring werd de afgelopen maand ruim 14.gecollecteerd. NIEUWE TONGE Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 en sav. 6 uur Ds. V. d. Kooij. Dezer dagen is men met de bestra ting van de Zuidelijke Achterweg klaar gekomen. OUDE TONGE Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 uur Ds. Postma van den Bommel en sav. 6 uur cand. Helms van Rotterdam. Bidstond voor het gewas. Extra collecte. PuUeman's Touringcar bedrijf heeft weer een nieuwe comfortabele bus. We gaan vooruit. Langzaam, maar zeker. Alhier is Woensdagavond een film vertoond door het Wit gele en Groene Kruis over de tuberculoselijders. Deze avond is buitengewoon goed geslaagd. OOLTÖENSPLAAT Dhr. W. Voogd endhr. F. J. Joosse hebben bedankt als bestuurslid van het Groene Kruis". Het bedanken van dhr. Joosse is in verband met zijn vertrek naar Indië! Op Woensdag 24 Maart a.s. hu jdt de Coöp. Boerenleenbank haar jaarverga dering in Hotel Hobbel. Heden Vrijdagavond 7 uur zal er in het verenigingsgebouw „Elthato een vergadering der Herv. verenigingscen- trale worden gehouden. Ouderavond. Op Dinsdag 23 Maart a.s. des sav. 7 uur zal er in het ver enigingsgebouw „Elthato" een ouder avond der Chr. Nat. School worden ge houden. Sprekers de Weled. Heer C.P. Kijkuit, Hoofd der Groen van Prinste- rerschool te Middelhamis. Onderv/erp.: ,,Wij en onze kinderen."; de Weled. Heer Matthijsse, Inspecteur Lager On derwijs van "Rotterdam. Onderwerp: Tweeërlei opvoeding." Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur Ds. Sonnenberg (Openbare Be lijdenis des Geloofs.) en sav. 6 uur Ds. Sonnenberg. Ger. Kerk v.m. 9.30 en sav 6 uur Ds. K. Reenders van Naarden. Ger. Gem. geen opgaaf. DEN BOMMEL Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 Ds. v. d. Kooij, em. pred. en sav. 6 uur Ds. Postma. Ger. Kerk v.m. 10 en nam. 3 uur Ds. Vreugdenhil van Rotterdam. PEN BOMMEL De collecte ten bate van de Stichting tentoonstelling ,,de Ne derlandse Vrouw 18981948" heeft hier ter plaatse' de rnooie som van 409.90 opgebracht. Getracht zal worden in Augustus met de huisvrouwen per autobus een uit stapje naar den Haag te maken en o.a. de tentoonstelling te gaan bezichtigen. Te zijner tijd zullen hierover nog nade re mededelingen volgen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Pre dikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur Cand. C. A. Helms van Rotterdam en sav. 6 uur Ds. Vink. Ger. Kerk v.m. 9.30 en sav. 6 uur Ds. Lanning van Fijnaart. Ger. Gem. 3 en lezen. ------O------ DRIEHONDERD DODEN BIJ MIJN RAMP IN JOEGOSLAVIë Bij een inijngasontploffing in de voorm. Italiaanse Arsia-mijnen in Joegoslavisch Istrië bij Ttriest, zijn ongeveer 300 mijn werkers gedood en honderden gewond, aldus meldt Reuter uit Rome. Vele Duit se krijgsgevangenen en Italianen beho ren tot de slachtoffers.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 2