l-NIEUWS Uienmarkt De Film 3e blad Zaterdag 20 Maart 1948 No. 1705 OOLTGENSPLAA'T. P. BOM. h KWIJNENDE MIDDENSTAND. I De middenstand zit wel in de hoek [waar de slagen vallen. Dat blijkt meer len meer. De „geleide economie" schijnt 120 langzamerhand geheel ten laste van [de kleine zelfstandige zakenman te [komen. Nederland is groot geworden door [particuliere initiatiefafnemers en dit [initiatief wordt door allerlei maatrege- [len van boven atf verstikt. I In het onlangs gepubliceerde verslag [van de Nederlandse Middenstandsbank [kwam duidelijk naar voren, met welke [moeilijkheden de middenstand op het [ogenblik te kampen heeft. Hierin werd o.m. vermeld, dat de af- nemende schaarste, de zekerheidsstellin- [gen, het inhalen van de "^achterstand bij [de fiscus, het gestegen prijs- en onkos- [tenpeil en de noodzaak van het aan- Itrengen van languitgestelde verbeterin- Igen, de liquiditeit allengs zullen vermin- Ideren. In enkele bedrijven waren de be- [zwaren reeds duidelijk merkbaar. Een lalgemene klacht was, dat de prijsbe- Iheersing de handelsmarges dermate be- fcnoeide, dat een lonend bedrijf niet meer Imogelijk was. I De middenstand zal er goed aan doen, laldus wordt verder opgemerkt, zijn be- bwaren bij de Prijsbeheersing met uit- [voerig cijfermateriaal te motiveren. Ook [werd er op gewezen, dat de taak van [de eenling in het middenstandsbedrijfs- [leven er sinds de bevrijding niet gemak- [kelijker op is geworden. Specialistische [wjstand op tal van gebieden, welke al lien door samenwerking is te verkrij- [gen, is meer dan voorheen geboden. j De positie van de eens zo welvarende Imiddenstand in ons land, wordt min of [meer precair. Ons tegenwoordig regeer- Ibeleid wentelt de diverse lasten té veel laf op de rug van de middenstand. De kleine zaken worden weggedrukt. Het is [niet alleen onbillijk, maar ook schade- [igk voor een gezonde' ontwikkeling van [ons nationaal^economisch leven. En het [is waarlijk wel nodig, dat de regering [het, oor eens te luisteren legt aan de [stemmen uit de practijk. ------O^------ GEEN EENHEID IN DE KECHTSSPKAAK- Enigen tijd geleden moesten automo- Klisten voor de rechtbank te Zwolle ver- schijnen, omdat zij niet voldaan hadden [aan een stopsignaal van de C.C.D. De [politie-rechter sprak de gedaagden vrij, [omdat naar zijn mening iedereen l's-avonds wel met een rood licht kan staan zwaaien en dat hijzelf ook zou zijn doorgereden, aangezien er in deze tp nogal eens „lifters" langs de weg staan, die minder goede bedoelingen in den zin hebben. Van de zijde van het Openbaar Minis terie is nu medegedeeld, ,dat inplaats van die rode stoplichten, transparanten zullen worden ingevoerd. En de politie rechter niet dezelfde die bovenstaan de motieven aanvoerde voegde hier aan toe, dat iedere weggebruiker, zolang deze transparanten nog niet in gebruik zp, bij avond voor het rode stoplicht I van de C.C.D. moet stoppen. i Helpen daarvoor boeten niet, dan zou 'M vrijheidsstraffen opleggen. En hij [veroordeelde enige automobilisten tot \S 75.— boete, wat met het oog op te- 1 voren vrijsprekende vonnissen niet be- '•paald prettig was. De Zwolse Courant merkt hierbij op, [isX op deze manier van eenheid in de 1 rechtspraak, van een Vaste lijn in de rechtsbedeling geen sprake is. De bur- ;ger kan het toch niet helpen, dat de iC.CD. geen duidelijker stopteken heeft. Met deze zienswijze zijn wij het van harte eens, al is het ook, dat wij niet i willen tomen aan uitspraken van de rechterlijke macht. Maar van eenheid en een vaste lijn is hier geen sprake. VLIEGTUIG-ONGEVAL, OP TJILILITAN Woensdagochtend is op het militaire vliegveld Tjililitan bij Batavia een jacht vliegtuig verongelukt. De bestuurder, de vliegerwaamemer V., slaagde er in uit het toestel te komen, hoewel zijn kleren brandden. Hij werd in levensgevaarlijke toestand naar het militaire hospitaal Vervoerd. Schreven wij op 21 Februari dat een teler een klein restant van zijn uien had geruimd tegen de prijs van 30 cent per kg., in de laatste week van Febru ari en de eerste weken in Maart liep de prijs nog hoger, ja zelfs fantastisch op. Vorige week Vrijdag, noteerde de vei ling te Middelhamis 49 et per kg, een prijs welke schier ongekend is; bijna dertig galden per mud van 60 kilo. Wat nu nog aangevoerd wordt, zijn slechts kleine partijtjes. Kleine restan ten welke met het. oog op het weer, moeten worden geruimd of kleine over schotten, van plantgoed, dat gebruikt wordt voor uienzaad. Ook zullen er mogelijk enkele telers zijn geweest, die hun plantgoed hebben verkocht inplaats van hebben gezet. Bij zulk een prijs, is het haast niet mogelijk dat er aan het zaad meer zal worden verdiend, dan nu, bij de verkoop als ge wone ui. Wat betreft de peen, deze was even eens heel spoedig geruimd. Naar wij ver namen zijn er nog prijzen betaald van 14 en 15 cent per kilo, voor een enkel partytje zelfs 17 cent. Thans zijn de landbouwers bezig met het uitzaaien en uit alle delen van Ne derland hoort men, dat er uien worden geteeld. Het is het verschijnsel wat men steeds aantreft na een bijzondere hoge markt. Dan wil iedereen het artikel pro beren en men heeft er geen erg in, dat op deze wijze de klad er in wordt ge bracht en de stroppen niet zullen uit blijven. Thans worden er uien gekocht in voor koop tegen de prijs van 8 cent per kilo gram. De boeren beproeven 9 cent te maken, maar het blijkt dat 8 cent, al aan de zeer hoge kant is. Alleen speculanten, die nu ook eens wat in uien willen doen, doch niet met de markt op de hoogte zijn, gaan op deze prijs in. Slechts een enkel partijtje is a 9 cent bij geluk verkocht, doch de marktprijs is het niet. Onderstaand geven wij weer een over zicht van de verzonden uien in de maand Februari 1948, waaruit men ziet, dat Frankrijk niet alleen de grootste afne mer is geweest, maar tevens ook oor zaak van de buitensporig hoge priji^en. Frankrijk 9.956.999 K.G. Noorwegen 1.000.175 K.G. Engeland 923.412 K.G. België 494.050 K.G. Engels Leger 261.650 K.G. Duitsland 91.600 K.G. Afrika 62.500 K.G. Havanna 40.000 K.G. Zweden 28.825 K.G. West Indië 28.250 K.G. Tsjecho Slowakije 10.000 K.G. Zwitserland 1.000 K.G. Proviand 6.630 K.G. Totaal 8.905.091 K.G. AFDORSING GRANEN, ZADEN EN PEULVRUCHTEN OOGST 1947. Aan de telers, die voor de producten tarwe, rogge, gerst gemengd gewas en/of peulvruchten onder de z.g. dors- regeling, ressorteert, wor.dt op grond van artikel 9 van de verordening Gra nen, Zaden en Peulvruchten 1947 de ver plichting opgelegd deze producten vóór 18 April 1948 af te dorsen. Telers, die om bepaalde redenen niet aan deze verplichting kunnen voldoen, kunnen in Zuid-Holland bij <3e Plaatse lijke Bureauhouders onder wiens werk gebied zij ressorteren, een verzoek tot uitstel van dorsing indienen, naar aan leiding waarvan in noodzakelijke geval len 'schriftelijk uitstel van dorsing zal worden verleend. Het bovenstaande betekent, dat de te lers van de hiervoren bedoelde produc ten, ressorterende onder de z.g. dorsre- geling, uiterlijk vóór 16 Mei 1948 aan de geldende leveringsverplichting moe ten hebben voldaan. Vanzelfsprekend blijft, ongeacht het tijdstip der dorsing de verplichting be staan om binnen 4 weken na afloop der dorsing tot aflevering van de te leveren hoeveelheden over te gaan. DE KUUIKBRAK. Slechte tijden voor zwarte handelaren breken aan. Het giftig bedrijf van de bonnenhan- del, dat de maatregelen torpedeert, welke een zorgende Overheid ten behoe ve van de volkswelvaart trof, krijgt een combinatie tegenover zich, die het wel eens een gevoelige nederlaag zou kun nen berokkenen. Als eerste winstpunt zal de gemeen schap ontheven worden van de dage lijkse ergernis van lummelaars en niets doeners, die, wars van ieder productief werk, de kost „verdienen" met het ver sjacheren van distributietaonnen. De prijsbeheersing en de politie, heide beschikkend over ervaring en gegevens, hebben in- de grote steden, waar dit kwaad het ergst woekert, de strijd aan gebonden en wel op een wijze, die even onverwacht als effectief is. Tot dusver werden af en toe razzia's gehouden, die alleen tijdelijk effect had den. Patrouillegang had slechts ver schuiving van het zwarte front naar an dere wijken'tot gevolg. Thans gaat het anders en wel met be hulp van een „zesde zintuig", dat de combinatie in de gelegenheid stelt, de kopers van zwarte bonnen onfeilbaar te onderkennen. Zo gebeurde het, dat onschuldig uit ziende wandelaars en wahdelaarsters op straat, in de tram, overal, werden aan gesproken door prijzencontroleurs met een „U liebt bonnen gekocht; wilt U even mee gaan?", zó gedecideerd, zó rustig en verzekerd, dat er niets anders op zat dan gedwee volgen naar het af delingsbureau van de prijsbeheersing, waar procesverbaal werd opgemaakt. Dit is het aandeel van de prijsbeheer sing. De politie spoort de handelaars vlot op, de officier van Justitie zorgt, dat ze even vlot voor de economische politierechter verschijnen. Reeds werd een aantal dezer sluike figuren tot 14 dagen gevangenisstraf en daaropvolgende opzending voor een half jaar naar Veenhuizen veroordeeld. Dit spel gaat voort, zonder opzienba rende arrestaties, zonder scènes, rustig en zeker. Geen heimelijk smoezen op straathoeken en in portieken ontgaat het zesde zintuig", dat alles ?iet, alles weet en alles hoort. Men zij gewaarschuwd! INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Een paar weken geleden werd in het Verenigingsgebouw „Elthato" te Oolt- gensplaat, met toestemming van de Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk alhier een film gegeven met een beslist natio nale tendenz. Verschillende leden van de Ned. Herv. Kerk hebben met betrekking tot deze' zaak voornoemde Kerkeraad hun grote verontschuldiging hierover te kermen gegeven, zodat,ter wille van de lieve vrede het Verenigingsgebouw „El thato" in het vervolg wel niet meer voor een dergelijk doel beschikbaar zal worden gesteld. Men vraagt mij of de Kerkeraad v. d. Ned. Herv. Kerk werkelijk nu zo groot kwaad heeft gedaan om in een kerkelijk verenigingsgebouw een film toe te laten, waarvoor ook het chris telijk deel van ons dorp grote belang stelling heeft. Naar mijn bescheiden mening is men met betrekking tot het filmvraagstuk te Ooltgensplaat minstens 25 jaar ten achter. Men erkende ook toen de betrekke lijke waarde van het kijkspel op het witte doek, doch stond^in het algemeen fa,bsoluut afwijzend tegenover de film. Daar heerste de wereld zoals men deze in Schriftuurlijke zin verstaat. De we- T-eld deed zich gelden in de program ma s, die mgestal lijnrecht ingingeii te gen de Wet der Tien Geboden. En het milieu deugde evenmin. Vandaar dat in de predkiing gewaar schuwd werd tegen de „bioscoop." Christen-ouders vermaanden hun kin deren er niet heen te gaan. En.van de dusgenaamde medelevende gezinnen kon getuigd worden, dat de bioscoop gemeden werd. Men was niet tegen de bioscoop als zodanig, keek dus wel eens naar een film, maar dat was dan een Zendingsfilm, een Oranjefilm, een na- SOHOEISPN BLIJVEN OP DE BON! Hoewel er genoeg zgn. Naar -wij vernemen, hebben het be stuur van de Vakgroep Schoenindustrie en het bestuur van de vakgroep Detail handel besprekingen gevoerd met het Rijksbureau voor Huiden en Ieder en met de minister van Economische Za ken. Ondanks het feit, dat de Vak groepen van mening zijn, dat "de ophef fing van de schoenendistributie volko men verantwoord zou zijn, blijft men van Regeringszijde een andere mening toegedaan, zodat de schoenen voorlopig nog op de bon blijven. tuurfilm of iets van dien aard. Dat ge beurde dan in een zaal of in een Ver enigingsgebouw, waar de accomodatie niet altijd geheel bevredigde, doch dit min of meer gebrekkige had mèn er graag voor over. Wij zijn nu 25 jaar verder. Doch in Ooltgensplaat schijnt de klok in dit op zicht wel 50 jaar terug gezet. Aan een Oranjefilm, waaraan 25 jaar geleden ook het kerkelijk publiek geen aanstoot nam, heeft men in onze gemeenta wel ernstige bezwaren. Dit zijn gelukkig maar enkelen, die het de Kerkeraad moeilijk maken, want de houding van het christelijk publiek in het algemeen tegenover de film is radikaal veran derd. Waaraan moet men deze veran derde houdnig toeschrijven? Dat is ook een kwestie van feiten. En dan meen ik te kunnen wijzen op de overgang van de oorlogsijaren in de periode der be vrijding. Zodra de bioscopen toen weer draaien konden, gaven zij oorlogs- en overwinningsfilms. Iedereen ging kij ken. Zó is men met de loop naar de film vertrouwd geraakt. Men moet een christelijke filmactie uit de aard der zaak toejuichen. Men mag daar niet afwijzend tegenover staan omdat er op het witte doek zo veel wordt vertoond dat naar ons oor deel niet gsed is. Toen i"l918 Ds. Westrik van Som- melsdijk te den Bommel in de vacature kwam preken, wilden vele trouwe kerk gangers bij deze predikant niet ter kerk gaan omdat hij per auto naar den Bommel was gekomen. Zo iets paste toch van een predikant allerminst. Dat was wereldgelijkvormigheid. Thans ko men alle buitenboeren per auto naar de'- kerk. Indien Da." Westrik in 1918 zich in dit opzicht bezondigde, doen de buitenboe ren in 1948 hetzelfde kwaad. Er kan ook van de film een verder felijke werking uitgaan, maar de film kan ook worden gebruikt tot zegen van de mensheid. Het ideaal van wie geestelijke lei ding hebben te geven behoort te zijn een eigen, uit christelijken geest ge sproten film onder de mensen te bren gen. Er is echter al heel wat gewonnen als men er in slaagt vooral de jeugd uit de hotels, waar de filihs worden gegeven, naar Elthato" te trekken. Ten eerste dit, omdat velen, die in „El thato" van tijd tot tijd een geschikte film kunnen zien, niet meer alle films, rijp en groen, gaan zien. Ten tweede dit, omdat hun vaak de dubieuze be standdelen van het programma ge spaard blijven. Om dit te bereiken is het nodig aanvaardbare, maar dan ook goede films in de circulatie te bren gen. Verweer tegen de vervalsing van het persoonlijke, de ondermijning van het gemeenschapsleven door de film en de begeerte de grote macht ten goe de, die in dezen kunstvorm schuilt, moet door alle christenen worden aan gewend. Een christelijke filmactie heeft niet alleen bestaansrecht, maar moet met al le kracht worden gesteund. De film is door middel van de bisocoop vooral in de grote steden bezig de christe nen in te palmen. Uit te bannen is zij niet meer. Zij is even essentieel in het moderne leven als de courant en de ra dio. Maar er is alles aan gelegen, de film in goede banen te leiden en de mensen op de juiste weg tot haar te brengen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 19