Verenigingsgebouw en Kleuterschool n T, PERSVRIJHEID leuwe onges Kaad ^x^ De rechtse fracties zijn het er niet mee eens. m EiiAnDEn-niEuiia Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Qiro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 17 MAART 19.48 20e JAARGANG No. 1704 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Bij contract speciaal tarief. De vrijheid van meningsuiting is een groot goed. Waar deze onderdrukt wordt kunt ge er zeker van zijn, dat daar iets niet in de haak is. Het licht wordt geschuwd, de werken der duis ternis moeten triumpheren. Maar alle mensen kunnen deze weelde niet verdragen. Alles heeft zijn gren zen. Ook deze vrijheid. Men kan niet la ten voortwoekeren, wat deze vrijheid aantast en tenslotte vernietigt. Handelt zo niet het communisme? Was het zo niet met het nationaal-soci- alismè? Op deze grove vormen van mis bruik der persvrijheid wijzen wij gaarne. Steeds duiken in de bladen de betogen op, dat de overheid geen ledig toeschou wer kan blijven, wil, wat het nationaal- socialisme over ons bracht, straks niet van de zijde van het communisme ons overkomen. De justitie gaat zich de laatsïe tijd meer met de excessen op p^rsgebied be zig houden. Er zijn al enige straffen ge vallen; ook vrijspraken kwamen voor. Toch kan de justitie met de thans gel dende wettelijke bepalingen weinig uit richten. Bij de Minister van Justitie wordt bij herhaling dan ook aangedron gen om wettelijke maatregelen te tref fen om het misbruik der persvrijheid te beteugelen, en dat in de eerste plaats ter bescherming van de ware vrijheid. Immers, als het niet mogelijk is het misbruik te voorkomen, ducht men dat het zó erg zal worden, dat het goed ge bruik zal moeten worden aangetast, ter voorkomen van een voor ons dodelijk misbruik. Als men van een appel de rot te plek niet uit kan snijden, zal men, ona deze rotte plek, tenslotte de gehele appel moeten wegwerpen. Toch rijst hier ogenblikkelijk de vraag, waar (Je grens tussen goed en verkeerd gebruik der persvrijheid ligt. Met welke maatstaf moet hier gemeten worden? En dan blijkt het aanstonds dat het met deze maatstaf zelf treurig gesteld is. Wij kunnen bij het veroordelen van ex cessen in het algemeen het wel eens zijn, als het maar de spuigaten uitloopt. Gemeten naar de maatstaf van de meer derheid der mensen, kan men het dan wel veroordelen. Maar het is merkwaar dig, dat, als bijvoorbeeld „de Waarheid", het communistische blad op de grofste wijze de grenzen der persvrijheid over schrijdt, zij dat verdedigt mét een be roep op de „democratie." De redactie van dat blad, dat het met de waarheid het allerminst nauw neemt, zal omge keerd weer bereid zijn, de persvrijheid der „reactionairen" te belagen. En, als ze het alleen te zeggen had, zou ze aan alle anderen gewis de mond snoeren. Het gaat niet om het middel der pers vrijheid, maar om de doelstellingen. Zo dra wij het met het doel en streven van anderen niet eens zijn, zijn wij ge neigd om hen met een andere maatstaf op het gebied der persvrijheid te meten dan onszelf en anderen, ,met wie wij het wel eens zijn. Laat ons het maar rond uit zeggen: Er zijn geen objectieve maatstaven. Zelfs voor ogenschijnlijk gelijke gevallen moet onderscheid ge maakt worden in de omstandigheden, waaronder iets in de pers tot uitin^f komt. De pers is wel eens de koningin der aarde genoemd. En, zoals van de tong 'gezegd wordt: Zij is een onbedwingelrjk kwaad zo kan dit ook van de pers gezegd worden. Zomin zich het fatsoen laat codificeren, zomin ook laten het zich de persmanieren doen. Eén ding staat intussen wel vast, n.l. dat de persuitingen graadmeter zijn van de geestesgesteldheid van een volk. Het is een teken van verwording, dat men aan de mensen tegenwoordig de onzin nigste dingen zonder betoog of bondig bewijs kan voorzetten, en dat men het slikt. Het is een merkwaardige uiting van C. S. Lewis in zijn „The Screwtape Letters",* als hij zegt, dat men tegen woordig niet meer, gelijk een paar hon derd jaar geleden, bij het aannemen of verwerpen van allerlei zaken, vraagt of het bewezen of niet bewezen is. Daarin is, zegt hij, door de pers en andere der gelijke wapenen, een hele verandering gebracht. Vrijdagavond kwam de gemeenteraad voltallig bijeen. Na opening door Burg. van Hofwegen werden de notulen vast gesteld. Ingekomen waren enkele door Ged. Staten goedgekeurde raadsbeslui ten, benevens een schrijven van Weder opbouw, waarin machtiging werd ver leend tot het gunnen van de bouw van 12 woningen. De Voorz. deelde mede, dat met de aannehiers uitgezonderd de schilders overeenstemming was bereikt. Nog deze maarfd zal met de bouw worden begonnen. De gemeenterekening 1944 werd voor lopig vastgesteld. Vervolgens werd de Raad aangeboden een voorstel om te komen tot bescher ming van de titel Kraamverzorgster. De Voorz. merkte hierbij op, dat het nie't de bedoeling is de thans op dit ge bied tot volle tevredenheid werkenden, uit te sluiten. Dhr. Opstelten wilde wel de benaming baker" uit de verordening lichten, waarvoor de Voorz. niet veel gevoelde. Burenhulp wordt niet geweerd, doch dit terrein heeft speciale kundigheid nodig en er is mogelijkheid tot opleiding. Dit moet worden gestimuleerd. Overigens wilde spr. het aan 't practische geleid van de gemeente-geneesheer overlaten. Het is in elk geval een steun voor Cen trum KraaVnhulp. Dhr. V. Alphen wees er op, dat de minder gegoeden, die geen Kraamzuster kunnen betalen, toch ook in de gelegen heid moeten zijn, iemand anders te nemen. De Voorz. beaamde dit en verzocht in dien er minder gegoeden op dit punt in moeilijkheden verkeerden, deze naar hem toe te sturen; een oplossing zal dan worden gezocht. De verordening werd daarna aange nomen. Ten behoeve van de aanleg der Pr. Julianastraat heeft de gemeente een strook grond nodig van 11.50 x 8.67 M. in erfpacht bij dhr. H. v. Zielst. Na bespreking is deze bereid de Er voltrekt zich een geestesgesteld heid^ onder de volkeren, waardoor het gedrukte woord en vooral de dagblad pers een overheersende invloed krijgt op het mensdom. De mens gaat hoe langer hoe meer critiekloos lezen. De crisis der moraal manifesteerd zich sterk op persgebied. Voor de in houd van .het geschreven woord hebben in de eerste plaats de moraal te gelden. Ook hier geldt de wet Gods. De eerste tafel, zover het de ere Gods betreft. De tweede tafel, wat ^angaat de liefde tot de naaste. Hier geldt de grondregel: Wat gij wilt, dat u de mensen doen, doe hun desgelijks. Onder de tucht van Gods Woord zal alleen de ware vrijheid kun nen bloeien. Wat anti-christisch is draagt de kiem des verderfs en der dienstbaarheid in zich. De gehoorzaam heid aan Gods wet zal hier de regel moeten zijn; de onderwerping hieraan de maatstaf. Hierin zal grote vrijheid gevonden worden in de bestraffing van het zon dekwaad, in het bestrijden van de leu gen; van de gewaande vrijheid, welke losbandigheid is. Maar deze zal ook vinden de vorm, om.tegenover hen die afwijken van de goede regelen, op te treden. Het woord zal hier een daad moeten zijn, een voorbeeld van onder werping aan de norm van goddelijke en menselijke wetten. Hierin zal het voor beeld van christelijke beschaving, vrucht dragend in de onderwerping van 'sHee- ren Woord, meer nut doen dan een reglementering, waaraan geen einde zal komen. Tegen deze geest der revolutie mogen en moeten wij stellen: het Evan gelie. In het Nederlands vertaald onderde, titel: Brieven uit de hel. strook, af te staan, mits de sloot achter zijn woning wordt gedempt en gerio- leerd, terwijl een schutting moet worden geplaatst tot het einde van zijn erf en 3 M. om de hoek. Een en ander zal de gemeente 962.50 kosten. E. en W. willen hierop ingaan, hoewel ■\8a een onteigeningsprocedure gunstiger voorwaarden te krijgen zouden zijn, wat echter de woningbouw zou vertragen. De raad ging met dit voorstel accoord. Om te bereiken dat de Pr. Juliana straat geen doorlopende straat wordt, werd voorts besloten tot aankoop van 713 M2 grond van dhr. J. Simonse te Poortugaal, op het punt, waar de Burg. Sterkstraat in de Gen. Snijdersstraat uitkomt. De kosten hiervan belopen 784.50. Op een verzoek van de Commissie Voor- en Nazorg om verhoging der ge meentelijke subsidie werd beöloten dit van 1 op 2 et. per inwoner te brengen. De begroting van het Alg. Armbe stuur werd z.h.s. goedgekeurd. De ge meente zal hierin een subsidie bijdragen van 2500.Vorig jaar was dit 8000. Waar in de gemeente in het geheel geen belasting op vermakelijkheden wordt geheven, besloot de raad m.a.s. tot het vaststellen van een verordening vermakelijkheidsbelasting, die overeen komstig de ministriële circulaire is ont worpen. Verder sloot de raad zich aan bij een voorstel van B. en W. om in het reeds herstelde pand Voorstraat 4 nog enkele kleine verbeteringen te laten aanbren gen en deze woning in nauw contact met de woningcommissie te verhuren a 2.65 per week voor een tijdvak van 5 jaar. Van het Centrum Kraamhulp was een verzoek ontvangen om een subsidie van 10 et. per inwoner. Met medewerking van het Groene Kruis werd aan het Landelijk Bureau Volksherstel een be drag van 525.t^ aangevraagd om de bijdrage aan het Kraamcentrum te kun nen voldoen, wat werd toegestaan onder voorwaarden, dat dit bedrag ineens aan het Centrum werd uitbetaald. Percents- gewijze ligt dit bedrag plm. 300.ho ger dan de bedragen die O'Tonge, Oolt- gensplaat, Den Bommel en Stad uit de bedragen van het N.V.H, aan het Kraamcentrum betaalden. Vandaar stel den B. en W. voor dit jaar geen subsi die te verlenen, doch deze voor 1949 reeds in principe toe te zeggen. De raad kon zich daarmee verenigen, terwijl op voorstel van dhr. Opstelten toch nog een bedrag van 10.zal worden verstrekt als betuiging van sympathie met het Kraamcentrum. Begroting 1948 Dhr. Zweerus bracht in zijn algemene beschouwingen dank aan B. en W. voor het in de begroting neergelegde beheer en zeide namens de P.v.d.A. de mede werking toe om de voorgestelde punten ten uitvoer te brengen. Vooral de wo ningbouw werd door spr. toegejuicht. Aanbevolen werd als de finantiën het toelaten de schoolkinderen eh zo mo gelijk de gehele bevolking te laten door lichten. Verder drong spr. aan met kracht te werken aan de electrificatie, terwijl hij gaarne iets naders vernam inzake de rioleringsplannen. Ook ver zocht spr. te streven naar een oplossing van de slechte toestand der pranjestr., de beide Westerstraten en de Klinker- landseweg. De straatverlichting zag hij ook gaarne op een beter peil gebracht. Dhr. van Alphen zei, dat de rechtse raadsfractie de begroting niet in zijn ge heel konden goedkeuren en dhr.. Dekker hierover breder zou spreken. Dhr. Dekker sprak allereerst woorden van dank aan B. en W. over hun beleid, doch wilde een zakelijke beschouwing geven omtrent de punten, waartegen de rechtse raadsfracties bezwaren hebben. Betreffende het Verenigingsgebouw zei spr. dat de begroting hieromtrent een ander beeld geeft, dan de eertijds aan de Raad verstrekte mededelingen. N^adat de raad besloten had om het Weeshuis als Verenigingsgebouw te be stemmen, zou een plan tot vgrbouwing worden voorgelegd, wat naar schatting 15000.zou vergen. De indruk is toen gevestigd dat deze verbouw, op kleine onderdelen na, buiten bezwaar der ge meente financiën kon plaats vinden. Thans geeft de begroting voor deze ver bouwing een totaalbedrag aan van 25000.—, waarvan 13000.— gedekt is, door een post Van 4000.van het batig slot vorig dienstjajir, 3000. van de bazaropbrengst en toezegging door diverse instanties van een bedrag van 5750.waar de 4000.batig saldo is ontstaan door verkoop dokters woning, dus verkregen is door een min der bezit aan vaste goederen, is het de vraag of dit bedrag' niet beter voor noodzakelijk uit te voeren objecten, b.v. de schoolgebouwen, kon worden aange wend. Aangevoerd kan hierbij worden, dat de plaatselijke verenigingen zullen trachten nog meerdere gelden te ver krijgen. Dit juichen wij toe, doch moe ten thans met de werkelijkheid rekening houden en bedacht zijn op tegenvallers. Naar onze mening, zei sprr dient een eenvoudiger opgezet plan te worden ont worpen, waartoe toch aan het behoefte element der gemeente wordt voldaan, of het besluit moet worden uitgesteld tot het thans ontworpen plan buiten bezwaar der Gemeente-kas kon worden uitgevoerd. Spr. besprak voorts de ra ming der opbrengsten van het gebouw. Op principiëele gronden wilde hij er voor waken, dat hier geen centrum van ver maak ontstaat. Hoewel verwacht wordt, dat dit ook niet in de bedoeling van de Raad ligt, zei spr. op dit punt, gezien de uitspraken in de kring der raadsleden, hierop niet gerust te zijn. Vóór de aan neming van het verbouwingsplan acht te spr. het nodig een regeling te treffen voor welke doeleinden het gebouw ter beschikking zal worden gesteld, naar aanleiding waarvan de juiste inkomsten dan kunnen worden geraamd. Sprekende over het kleuteronderwijs was dhr. Dekker van mening, dat hierin voorzien kan worden buiten bezwaar der gemeente financiën. Ook hier diene het particulier initiatief te worden ge steund. De wil hiertoe is er; waarom kan geen steun verleend, dat het parti culier initiatief voortgang kan hebben? Was dit gebeurd, dan had N. Tonge al lang een dankbaar aanvaard kleuter onderwijs gehad. Thans is het er nog niet, hoewel men reeds geruime tijd ge leden kinderen deed inschrijven. Ged. Staten voerden de hierop betrekking hebbende post van de begroting '47 af. Dit achtte spr. een bewijs van gereser veerdheid tegenover de plannen van de raadsmeerderheid en een niet-ongevoelig zijn voor de zienswijze der raadsminder- heid, die de weg wees tot een oplossing buiten bezwaar der gemeente-kas. Wij kunnen dit niet anders zien dan een houding^ uit politieke suggestie, waar aan Het gemeentebelang wordt opgeof ferd. Zou dit niet in algemene zin het geval zijn, dan is het toch een inbreuk (Vervolg pag. 2 Ie kolom) AMERIKAANS SCHIP AAN DE GROND Zondagochtend is de ruim 7000 ton meteende Amerikaanse vrachtboot, het s.s. XJ.S.O., komende van Antwerpen, op de grote plaat in het Schaars van Waarda (Westerschelde) aan de grond' gelopen. Zondagmiddag hebben zeven sleepboten uit Antwerpen het schip weer vlot gebracht. De N.V. Nederlandse Schoenen Unie Block en Stibbe Hollands te Waalwijk gaat in Den Bosch een nieuwe schoen- fabriek bouwen. In deze fabriek zullen tweehonderd arbeiders werkgelegenheid vinden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1