Partijwezen en Partijschap Buitenlia^nd "A LIJDENSMEDITATIE V V- EIIATIDEII-IIIEUll/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelliamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHK. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor dfe ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 13 MAART 1948 20e JAARGANG No. 1703 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Bij contract speciaal tarief. Bij de opkomst van het parlementaire stelsel is ook het partijwezen opgeko men. Naarmate het volk in zijn brede lagen deel is gaan nemen aan de zaken van het landbestuur, is ook de behoefte aan de vorming van partijen ontstaan. Tot een partij verenigen zich zij, die uit één beginsel teven. Het ideaal schijnt te zijn: één grote partij, omvattende heel het volk en staande op de grondslag van het rechte beginsel. Men mag dan terecht de vraag stellen: Is het nog wel een partij? Een partij is een deel, en onderstelt een tegenpartij. Het éen-par- tij-stelsel van het nationaal-socialisme en van het Russische communisme is dan ook een onding. Toch is het tot op zekere hoogte nog een partij. Zulk een partij omvat slechts een part, een deel, zelfs eèn minderheid van de bevolking, en aan de anderen wordt door deze min derheid het zwijgen opgelegd, ze worden onderdrukt. Dat is dictatuur. Het kan ook zijn dat de bovendrijvende partij of partijen een onrechtvaardige druk op de minderheden legt. De morele weer stand tegen zulk een onrecht wortelt in de vrije meningsuiting, waardoor een zedelijk overwicht van waarheid en- recht gesteld wordt tegenover machts- overschrijding van mensen, die tijdelijk met het overheidsgezag bekleed zijn. Dat is democratie in gezonde zin van het woord. Wat zal tenslotte meer ge zag hebben, wat de mens als zijn be schouwing naar voren schuift, of «wat God zegt in Zijn Woord? Wij stellen hier de vraag of het juist is, als 'onze Minister-president in zijn rede in de Ie Kamer van 12 Pebr. zijn gewapende vuist dreigend opheft tegen hen, die op een waardige wijze menen getuigenis te moeten geven tegen on ware voorlichting, door de regering aan de volksvertegenwoordiging gegeven? Qreigt hier de schaduw van Tsjecho- atowakije? Ziet men dat niet in? Dat is nog droeviger. Hier dreigt de dictatuur. Hiertegenover willen wij niet een min derheid of meerderheid, welke dat Woord belijdt, en als zodanig haar macht oplegt aan heel ons volk. Heel ons volk leeft onder de goddelijke open baring en tot heel ofts volk willen wij ons wenden niet met onze machtsposi tie, maar met het voor allen bindende gezag van 's Heeren getuigenis. Als gevolg van de zoiide ontaardt een partij-regiem. Steeds zal het: „Er staat geschreven" zuiverend moeten werken op mensen belijden en handelen. Die dit niet inziet, heeft geen zelfkennis, gelooft eigenlijk ook de Schrift niet. Wij durven het vrijmoedig te zeggen: Wij wensen geen communisten-dictatuur, maar ook geen Christen-dictatuur. Ook hier geldt het „opgaan, blinken en ver-, zinken." Zoals de christen nimmer uit groeien zal in deze bedeling boven de praktijk van de psalmist; die bidt: „her stel mij, doe mij naar Uw Woord her leven", zo zal geen partij, hoe goed haar uitgangspunt moge zijn eri haar begin selen mogen luiden, ontkomen aan par tij-verstarring,, zo de tucht des Woords niet dagelijks over haar ga. De geschie denis (en ook daarop hebben wij te let ten, als een _sprake Gods) heeft het maar al te overvloedig geleerd. Hier heen mogen wij verwijzen, en ons ont slagen achten, bijzonderheden te noe men. Als er dictatuur ontstaat, komt er diep bederf en wrede tirannie. Dat heb ben wij gezien in Duitsland, dat zien we in Rusland. Maar wij aarzelen ook niet te zeggen, dat als er een christelijke dictatuur ontstaat, ook deze in tirannie ontaarden zal. Ronduit gezegd: zulk een christelijke tirannie is onchristelijk. Het -koningschap van Christus ontaardt in het koningschap van de Christen. Wij achten het partijwezen nog een zegen. Maar wij hebben toe te zien, dat dat niet tot een vloek worde. De ont aarding in partijschappen ligt aan de deur. Dit is nog de zegen, dat, als wij vergeten mochten onszelf gedurig de ze delijke normen aan te leggen, onze te genpartij bereid zal zijn ons die voor te houden. Het partijwezen is gebonden aan de moraal. Deze maakt een ernstige De Koningin zal icegens vermoeidheid op adoies van haar geneesheer haar werkzaamheden voorlopig tot na Pasen beperken tot de dringende regeringszaken. crisis door. Hierdoor verloopt het in partijschappen en dit voert tot vernie tiging van het partijwezen. Straks staan weer verkiezingen voor de deur. De verkiezingsstrijd moge op een waardige wijze gevoerd worden. In gebondenheid aan de moraal. Al te ge makkelijk vergeten wij ons zelven en menen de kracht te moeten zoeken, niet in de autoriteit van het beginsel van ,idaar staat geschreven" en in de nuch terheid van „daar is geschied", maar in de kracht van onze termen. En hierbj menen wij zo licht, dat, als onze tegen partij over de grenzen der moraal gaat, wij dan ook eveneens daartoe gerech tigd zouden zijn. Dat rooft de kracht der beginselen. Dan worden het scheld partijen en bittere verwijten. Dan wordt de schaamte uitgeschud onder het mom van verontwaardiging over het verkeer de van onze tegenpartij. Dan worden onze wapenen stomp en onze strijd vruchteloos. Dan wordt het christendom krachteloos, omdat het de kracht der godzaligheid verloochend heeft. Die zichzelf oordeelt, zal in -dat oordeel niet komen. Oostenrijk De Grote Vier n.l. Rusland, Amerika, Engeland en Frankrijk vergaderen thans te Londen óver het vredesverdrag met Oostenrijk. De Oostenrijkse Ministervan Buitenlandse Zaken Gruber heeft hier over in het parlement gesproken en ge zegd, dat dit wel eens de laatste ge legenheid zou kimnen zijn voor de grote mogendheden om te tonen, dat zij wer kelijk tot een gemeenschappelijk besluit kunhen komen. Oostenrijk is al eerder het struikel blok geweest tussen de Grote Vier. Gelijk onze lezers weten, is het zelfs al zo ver gekomen, dat Amerika, Enge land en Frankrijk hebben gedreigd, zelf standige besluiten te zullen nemen. Frankrijk, dat al eender de rol van bemiddelaar heeft gespeeld, heeft ook nu inzake Oostenrijk een voorstel ge daan, dat de mogelijkheid bood, de ver schillen te overbruggen. Rusland, is hier echter niet direct op ingegaan, want dan zou het zich gebon den hebben en niet meer terug kunnen. Daarom heeft Rusland zelf een nieuw voorstel gedaan, dat aan de ene kant de Franse gedachten niet verwerpt, doch aan de andere zijde, zo veel leemten laat, dat Rusland nog alle kanten uit kan. Over dit Russische voorstel is men nu reeds veertien dagen aan het pra;ten en nog niet veel verder gekomen. Rusland blijft op het standpunt staan, dat de andere drie mogendheden eerst het Russische plan in. principe' moeten aanvaarden. Eerst als zfl dit hebben ge- En het was nacht! En aldaar zal geen nacht meer zijn!! Zondag 15 Februari. (SLOT.) 't Is nacht 't is donker donker in Judas' ziel toen 't loon der vervloeking in zijn handpalm viel! nóch éénmaal gaat hij door de stille straat naar Israels Priesters, naar de Grote Raad en in. zijn hand het geld verbleekt nu is de glans van 't zilver -^ hij voelt verspeelt nu is de kans dat in zijn ziel het licht der vrede op zal gaan en schor klinkt nu zijn schreeuw wat heb ik gedaan. Verraden heb ik geheel onschuldig bloed en rinkelend werpt hij "t geld voor des priesters voet! Maar schamper klinkt hun woord. wat gaat ons dat aan gij toch kreegt Uw loon gij naamt het aan! Wankelend ging hij heen en op een der heuv'len top slaat hij om enkele struiken de moordende 'strop en de plant als willende zulk een last niet dragen trok saam heur wortelen uit voedende aardelagen, en daar tuimelt langs de rotsen heen, de verrader scheurende zijn lijf vanéén, en stort met onverzoende. sthulden vracht van tijdelijk donker in eeuwige duistre nacht! 't Is nacht! O, Zion, zie Uw Koning lijden zwaar getergd gemarteld, door die duivelse schaar van priesters van gans het volk van U van mij Want wist gij het niet helaas ook wij. Omhingen hem het spotkleed om 't bloedend lijf Ook wij drukten op het hoofd de doornenschijf Ook wij verraden om wat blinkend geld Onze Heiland heeft dat U nooit ontsteld? Zo" neen! Verneem dan toch dat deze nacht Van lijden U verlossen kan van Uw zonden vracht Verneem wat de ziener eens mocht schouwe. Op Padmos, toen hij Johannis de getrouwe, mocht zien de HeUand als de leeuw uit Juda's stam, die leed voor allen, die gelovig tot Hem kwam! En hoor en zeg het allen groot en klein Aldaar zal'geen nacht meer zijn. De duistre nacht van lijden heeft gebaard, een eenwig licht in 's Hemels gaard. Het was nacht! de nacht der nachten toen Israels volk toen wij het recht verkrachten, maar door de wereld klinke als wederkerend refrein Nu zal aldaar geen nacht meer zijn! D. M. M. daan, wil Rusland de onderdelen bekend maken. Terecht gaan de andere mogendheden hier niet op in, want hebben zij een maal hun woord gegeven, dan zitten zij aan dit besluit vast en kimnen niet terug. Het geschil waar het hier over loopt draait weer om de oude bekende kwestie. Oostenrijk is nog een vrij land. De Westerse landen willen zo lang dit mogelijk is, Oostenrijk bewaren voor hun invloeden. Rusland daar tegenover tracht op alle mogelijke wijze Oostenrijk te brengen binnen de Oosterse invloedssfeer, gelijk de andere Balkan landen. Zou dit politiek nog niet gelukken, dan beproeven zij Oostenrijk op enoco- misch gebied zo afhankelijk te maken van Rusland, dat de Russische wensen moeten worden opgevolgd; of Oostenrijk wil of niet. Bevoegde waarnemers voorzien, dat de Grote Vier weer in het slop zullen te recht komen en dat zij niet tot overeen stemming zullen geraken. Dit zou zeer jammer zijn, want dan wordt Oosten rijk net als Duitsland verdeeld in twee zones; een gedeelte dat staat geheel on der R^ssisch beheer en het andere dat onderworpen is aan Amerika, Engeland en Frankrijk. Amerika wil voor de vrijheid zo lang mogelijk op de bres staan en zou liever een verdeeld Oostenrijk risceren, dan het geheel aan Rusland prijs geven. Ameriba Pe a.s. presidentsverkiezing brengt het Amerikaanse volk in beweging. Drie voorname groepen zullen ditmaal dingen naar het hoogste staatsambt, door middel van de stembus. In de eerste plaats zijn er de demo craten, welke zeer waarschijnlijk zullen uitkomen met de huidige president Truman. Truman heeft dit nadeel, dat hij geen oorspronkelijke, door het volk gekozen president is. Na de dood van Roosevelt heeft hfl deze opgevolgd. Hij blijkt echter niet die kracht te bezitten onder moeilijkhe den het hoofd te bieden, welke Roose velt bezat. Daarom is het de vraag, als hij can- didaat zal worden gesteld, of er enige kans bestaat, dat de meerderheid van het Amerikaanse volk hem begeert. Wallace, een vroegere democraat en vriend van Roosevelt is uit de partg ge treden, en stelt zich tegenover Truman. Zo men weet is het standpunt van Wallace, niet zo heftig tegen Rusland te keer te gaan, maar te trachten om tot een nauwere samenwerking te ko men. Uit een goede samenwerking volgt vanzelf een zekere vriendschap, en hoe hechter deze vriendschap nu gemaakt kan worden, des te bevorderl^ker zal zij zijn aan de vrede der wereld. Al geeft men Wallace geen kans, dat hij gekozen zal worden, toch vrezen de democraten, dat hij aan Trumans stem menaantal zo'n afbreuk zal doen, dat zij het presidentschap aan de republikeinen zullen moeten afstaan. Daarom komt het er voor de republi keinen vooral op aan, te zoeken naar een invloedrgk persoon. Generaal Mac Arthur heeft dezer da gen medegedeeld, dat indien hij gekozen zou worden, hij bereid zou zijn, zich can- didaat te laten stellen. Het Amerikaanse voUt heeft een bjj- (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1