Socialisme en Communisme Ook Stad aan 't ?i(arwgi;Het 2.0. 9 Kraamcentrum krijgt subsidie. Het Schoolhoofd blijft. Critielt op de Flal<i<. Gemeenschap. aanvaardt de Schoólartsendienst eiiahdeii-iiieuws Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelharnis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 10 MAART 1948 20e JAARGANG No. 1702 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Bij contract speciaal tarief. Het gebeurde in Tsjecho-Slowakije heeft de wereld opgeschrikt en opnieuw herinnerd aan het gevaar, dat van Rus sische zijde ons bedreigt. Het wordt langzamerhand duidelijker. Wat ons en geheel West-Éuropa van die zijde dreigt, is hetzelfde als wat ons tien jaren ge leden van Duitse kant dreigde. Communisme? Laat ons liever zeg gen, dat hetzelfde gevaar, dat ons van -de zijde van het nationaal-socialisme dreigde, nü van de zijde van het com munisme komt. Tóen het Hitlerdom, nü het Stalinisme. Communisme is het eigenlijk niet meer. Dit toch is het ver zet der massa tegen het kapitalisme en zijn dictatuur. Later de strijd voor de dictatuur van het proletariaat. Nu wordt de gelijkgeschakelde volksmassa het rij- beest van een kleine groep dictators, uit die kringen voortgekomen. Men kan het.evengoed het vroegere zo gevloekte imperialisme noemen. Het proletariaat heeft zijn boeien verbroken, om zich nieuwe, sterkere, te smeden. Het kan zich troosten, thans met zijn eigen boeien te worden geboeid, zijn eigen tirannen te hebben gekozen of liever: verkozen. Vrij van Gods wet, dienstbaar aan de zonde en het daaraan klevende verderf. Het eerste wil gien, het tweede niet. Maar het tweede is het noodwendig ge volg van het eerste. De Schrift zegt het: Belovende hun vrijheid, zijn zij zelf dienstknechten der zonde. Een houten juk wordt verbroken, een ijzeren komt er voor in de plaats. Er moge enig verschil zijn in theorie en uitgangspunt tussen naziïsme en communisme, in de consequenties en vruchten.^ gelijken ze elkaar als twee druppels water. Om de schijn van een onderscheid tussen beiden te handhaven, moest het Russische communisme zich in de grote oorlog hullen in het gewaad van een democratie. Maar nu, na het verslaan van zijn Duitse rivaal, komt het despoten-systeem in zijn naaktheid openbaar. Daar schrikt men voor. De sociaal democratie heeft zich ertegen teweer gesteld. Vecht er tegen. Staat het er dan principieel tegen over? Dat zou men menen. Doch zie nu de praktijk. Om het te bestrijden, geeft men ten halve toe aan het Stalinisme. Men werpt zijn kinderen voor de muil van de slokop, om hem tevreden te stellen. Maar het beest is onverzadelijk en zegt, even min als de hel en het ver derf: Het is genoeg. Zie naar Tsjecho-Slowakije. Ook. daar heeft het socialisme, teneinde het uiter ste te bezweren, zich in bond gegeven met de communisten. En wat is de vrucht geweest? Dat ze nog wat mee mogen huilen met de wolven in het bos, en straks aan de kant gezet worden. Nu reeds hebben ze niets meer te vertellen. Zomin door toegeven en bevredigen van de zonde, deze wordt overwonnen, zomin kan naen met een halfslachtig communisme, de commxinistische dicta tuur bezweren. In Nederland heeft het officiële Sta linisme (want met communisten heeft het niet veel meer te maken) geen gro te aanhang. Wij hopen heimelijk, dat de brede massa zich tevreden zal houden met een rood of rose sociaal-democratie. Wij slapen weer gerust als van die zijde zulk een extreem stelsel wordt afgewe zen. Wij achten het stilletjes toch nog maar gelukkig, dat de P.v.d.A. zich moet matigen (en daarom onder haar aanhangers matiging moet prediken) vanwege het in bond samengaan met Rome. Ach neen, de Roomsen willen toch geen dictatuur van Rood. Ondertussen zien wij wat de revolutionaire vruchten in de regeringscoalitie zijn. Terwille van het handhaven van zijn positie als regeringspartij wordt slag op slag toegegeven aan een politiek beleid in Indië, dat niet anders dan revolu tionair verdient genoemd te worden. En wat de binnenlandse politiek betreft, vooral de geld- en belastingpolitiek, de ze krijgt steeds meer het karakter van de aantasting van de eigendom. Pn als zodanig is het een voorloper van het communisme. Men zweeft tussen de gedachte van een christelijke humanistische vrijheid en die van het staatsabsolutisme. Het socialisme bevindt zich op het hellend vlak dat naar het communisti sche moeras voert. Men meent op dat vlak weerstand te kynnen bieden aan de communistische dicatuur, maar ervaart telkens weer een v/einig verder te zijn afgegleden, terwijl het onmogelijk blijkt, tegen dit hellend vlak op, terug te kunnen keren. Ook Rome dat zijn steun wil bieden is niet in staat dit af glijden te verhinderen. Zo zien vrij, hier en elders, dat slechts een staan op de bodem van Gods Woord kracht» kan ge ven om weerstand te bieden aan dicta toriaal, imperialistisch Stalinisme, dat land en volk in de diepste ellende dompelt. Brede kringen in ons land hebben er een open oog voor, dat slechts de chris telijke beschaving van de ondergang kan redden. Men huldigt een christelijk- humanitaire beschouwing, en begeert de vruchten van het christendom. Maar, deze vrucht kan niet zijn zonder de boom. Daarom zullen wij het christendom in zijn consequenties moeten aanvaarden en moet onze natie terugkeren tot God en Zijn Woord. ZACHTE ZEEP OP DE BONNEN 180 en 680 Van 8 tot en met 20 Maart is de bon 180 geldig voor 250 gram zachte zeep; bon 680 (kinderen tot en met vier jaar) geeft recht op 500 gram zeep. Bon 180 zit bovenaan op de oude kaart. NIEUWE TOESLAGKAABTEN Ingaande-Vrijdag a.s. worden nieuwe toeslagkaarten voor a.s. moeders-, zieken en personen, die bijzondere arbeid ver richten in gebruik genomen. Alle bon nen van één strook bestemd voor 14 dagen, dragen dezelfde letter, alsmede de aanduiding- van het daarop verkrijg bare artikel en de hoeveelheid daarvan. Elke veertien dagen zal in de bonnen- lijst vermeld worden, dat van deze kaar ten de bonnen van strook A, strook B enz. zijn aangewezen. De bonnen zijn veertien dagen geldig. Ze zijn gemakke lijk van de rantsoenbonnen te onder scheiden, daar ze uitgevoerd zijn in groen of paars groen. JQODSE VEKZETSGROEPEN SLUITEN ZICH AANEEN JERUZALEM De Joodse strijdor ganisaties Haganah, Irgoen zwai Leoemi en de Stern-groep hebben volledige over eenstemming bereikt over het vormen van een verenigd front tegen de Ara bieren. De gemeenteraad vergaderde Donder dagmiddag. Burgemeester Brinkman dankte na de opening allereerst mede namens zijn Echtgenote voor de geluk wensen, ontvangen ter gelegenheid van de geboorte fun hun zoon Blco. In ver band met deze heuglijke gebeurtenis in het gezin van de Stadse magistraat werd de raad beschuit met muisjes en een geurig rokertje aangeboden, terwijl ook de pers hierbij niet werd vergeten. Waar het de eerste vergadering in '48 was memoreerde de Voorz. dat 1947 zich kenmerkte door een eensgezind op trekken om de gemeentebelangen te be hartigen, terwijl spr. hoopte, dat dit jaar dezelfde eensgezindheid zou wor den gevonden. In deze donkere tijden zullen de moeilijkheden gemakkelijker te dragen zijn als men zich gedragen weet door Hem, die 't al regeert. De notulen werden daarna vastgesteld en enkele vragen die ter vorige verga dering gerezen waren, beantwoord. Op een vraag van dhr. Kreeft naar de stand van zaken betreffende het B.L.O.-onderwijs antwoordde de Voorz. dat deze materie mogelijk in de e.v. vergadering zal worden behandeld. Dhr. Kreeft bracht ook de beschik baarstelling van een lokaal voor kleu teronderwijs ter sprake, waarop de Voorz. zei dat dit lokaal was gegeven onder voorwaarde dat een kleuterschool zou worden opgericht, waarin alle groe peringen zijn vertegenwoordigd. Dhr. Kreeft vroeg, wanneer er van andere zijde een aanvraag om lokaliteit zou komen, of dit dan in behandeling zou worden genomen, wat de Voorz. be vestigde. Dhr. Soldaat wees er op, de bestaans mogelijkheid voor één kleuterschool slechts gewaarborgd is wanneer alle groeperingen samenwerken en het nooit mogelijk zou zijn om van één bepaalde richting een school te handhaven. Het verslag der comna. tot wering van schoolverzuim, die in '47 geen en kele maal had vergaderd werd goedge keurd, terwijl ook het jaarverslag der „Vereen, tot verkrijging van onroerend goed' door landarbeiders" geen aanlei ding tot opmerkingen gaf. Dezelfde vereen, vroeg ook een voor schot van 136.000.voor het bouwen van 10 plaatsjes, welk verzoek echter werd aangehouden omdat met ir Kiers hierover eerst overleg zal worden ge pleegd. Evenals Dirksland had ook Stad een schrijven van Nieuwe Tonge ontvangen waarin melding was gemaakt van het verzoek om oplegging van de Schoól artsendienst bij de Kroon, terwijl de ge meente voorts alsnog tot toetreding werd uitgenodigd. Ook hadden Ged. Staten verzocht vóór 8 Maart het thans ingenomen standpunt van de raad in zake deze kwestie te mogen vernemen. Uit een onderhoud met een ambte naar van de Prov. Griffie isgebleken, dat deze regeling uit de bezettingstijd stamt, toen alles in handen der burge meesters gegeven was. Een landelijke regeling is op komst en de bezwaren van Stad worden terdege aangevoeld. Dhr. Saarloos zei dat zijn hoofdbe zwaar geweest is, dat hij de instructie ter inzage gevraagd had en die niet kreeg. Thans heeft hij er kennis van genomen en nu hij weet, dat de rechten der ouders niet worden aangetast, wil de spr. zich niet langer verzetten. Unaniem besloot de raad tot toetre ding bij de gemeenschappelijke regeling onder voorbehoud, dat met de aange voerde bezwaren rekening zal worden gehouden. Het bestuur van Kraamcentrum vroeg een subsidie van 10 et. per inwoner, wat op voorstel van B. en W. werd toege staan. Dhr. Saarloos vond wel de geraamde post van 1500jvoor vervoer bij het controlebezoek hoog, doch de Voorz. wees er op, dat dit slechts een raming is en wanneer het over een groter aan tal leerlingen geslagen zou kunnen wor den nog niet zo duur is. Daarom spoor de spr. aan de nodige animo voor Kraamcentrum te maken. Enkele leden waren van mening, dat de belangstel ling van de zijde der meisjes groter zou zijn indien de betrekking beter ge salarieerd werd. Het Hoofd der O.L. School dhr. Ta- nis heeft zijn ontslagaanvrage inge trokken, omdat zijn uitzending naar In dië niet.doorgaat. Dit wilde de Voorz. met beide handen aangrijpen, wat ook de raad overnam. Het schoolhoofd heeft zijn excuses aangeboden voor de last, die hij de gemeente echter ook weer in hun eigen belang bezorgd had en is genegen de reeds gemaakte advertentie- kosten te betalen. De raad voteerde alsnog een bedrag van 900.voor het bewoonbaar m^a- ken van de polderkamer, waarin het ge zin Arensman is ondergebracht en ver klaarde zich bereid voor een dergelijke oplossing van het woningprobleem B. en W. te machtigen uitgaven te doen, mits deze verantwoord zijn. In het on derhavige geval draagt het Rijk 50% van de kosten, terwijl tegenover het res terende bedrag ook nog huurinkomsten staan. De kosten om het boogaardhuisje be woonbaar te maken achtte de raad te hoog, zodat hiertoe niet zal worden overgegaan. De rekening van het Burg. Armbe stuur werd in ontvang en uitgaaf op 1666.20 vastgesteld. Op een vraag van dhr. Saarloos in zake de schuur aan de Voorstraat zei de Voorz. dat hieromtrent nog steeds geen beslissing gevallen is. Dhr. Kreeft stelde voor dat de ge meente zich uit de Flakk. Gemeenschap terug zou trekken omdat hem is ge bleken, dat het bestuur van mening *is, dat een grotere vertegenwoordiging der gemeenteraden deze Stichting de nek om zou draaien. De Voorz. betreurde dat dhr. Kreeft met dit voorstel komt. De F.G. doet al les om het goede voor .Plakkee te zoeken. Dhr. Kreeft verwonderde er zich over dat de democratisch voelenden niet overeind gevlogen zijn. De Voorz.: Als U op de vergadering geweest was, had U kunnen spreken! Dhr. Kreeft: Dat mag niet, dat gaat in geen enkele vereniging, 't Is een eco nomische dictatuur die er heerst! De gemeente is nergens goed voor dan om te betalen! De statuten ken ik weerga's goed! De Stichting is nóch Plakkees, noch gemeenschappelijk! Dhr. Saarloos meende te weten, dat er over dit punt een heftige discussie is geweest in het bestuur der F.G. 't Bo tert er niet! De Voorz. vond dit te sterk uitge drukt. Êr kan overal wel eens verschil van mening zijn! Dhr. Kreeft: 't Is er ondemocratisch! In Duitsland eUjRusland mocht men ook komen jubelen als men een trap gekre gen had! Ik protesteer tegen bestuur en statuten! Dhr. Soldaat: Is het dan niet demo cratisch, dat de kleine organen evenveel stemrecht hebben? Dhr. Kreeft: De boventoon wordt ge voerd door enkele kleine organisaties. De Voorz. meende dat dhr. Kreeft de F.G. verkeerd beoordeelde. Laat deze vandaag de dag nog geen resultaten afgeworpen hebben, de Stichting als zo danig is goed. 't Is een splijtzwam, zo 't nu is, zei dhr. Kreeft. Het voorstel van deze spr. tot uit breiding werd unaniem verworpen. Dhr. Kreeft verzocht ook presentie geld voor de woonruimte-commissie, waarop de Voorz. zei van mening te zijn dat deze mensen zich belangeloos voor dit werk beschikbaar stelden. Gezien de finantiële toestand deed spr. liever, geen extra uitgaven. Dhr. Kreeft vond dit geen erg royaal gebaar en meende dat men hierdoor to nen moest het werk der commissie te waarderen. Dhr. Saarloos noemde een scherp con trast: de comm. tot wering van school verzuim kreeg 10.presentiegeld en vergaderde in '47 geen enkele keer! Dat gaf Weth. Soldaat toe. Ik heb nimmer zo gemakkelijk een tientje ver diend, beaamde hij. Na' enig loven en bieden besloot nien het presentiegeld voor de comm. .tot wering van schoolverzuim voortaan per vergadering te betalen en ook de wo ningcommissie presentiegeld uit te ke ren, ,in beide gevallen 1.50 per verga dering. Dan sluiting. TREINONGELUK BIJ GELDEKMALSEN In de nacht van Zaterdag op Zondag is een trein van Dordrecht naar Gel- dermalsen op het punt waar de spoor weg van Utrecht naar Den Bosch op de lijn aansluit in zijdelingse aanrijding gekomen met een trein, die op weg was van Utrecht naar Geldermalsen. Hoe-° wel persoonlijke ongelukken niet voor kwamen is de lijn 12 uur versperd geweest. Naar de oorzaak van de aan rijding is een onderzoek gaande.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1