Uit het er Tlieuws uit Seeland -z^ LIJDENSMEDITATIE n. EIIAnDEn-IIIEUl/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE én ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 6 MAART 1948 20e JAARGANG No. 1701 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Bij contract speciaal tarief. Door de Duitse bezetting en de ver nielingen van de oorlog is de schuld van ons land tot een ongekende hoogte ge stegen. Wij zijn arm gevi^orden. Dit is Gods tuchtigende hand. Het zou onze wijsheid zijn, dit te erkennen en te aan vaarden. Slechts door noeste arbeid en onder de zegen des Heeren zouden vrij uit deze druk opgeheven kunnen wor den. Het „hoort de roede, en vrie ze besteld heeft" ontbreekt al te zeer on der ons. Wie aanvaardt het persoonlijk Bij de bevrijding des lands stond de regering voor een uiterst zware taak. Slechts door eensgezind de last te dra gen, zou het mogelijk zijn tot herstel te geraken. Zware lasten moeten op ons volk gelegd worden. Ieder weet, dat in een huishouden en in een zaak de welvaart en het wel slagen door twee dingen beheerst wordt: Het zich verschaffen van de nodige in4 komsten en het binnen de perken hou den van de noodzakelijke uitgaven. Zo is het de allereerste taak van een goed bewind om de inkomsten, de pro ductie, te bevorderen en tot het uiterste de uitgaven, en daarmee de daarvoor nodige belastingen, te beperken. Het herstel komt niet van de te heffen be lastingen, maar van voldoende produc tie. En deze is afhankelijk van het her stel van orde en de prikkel tot acti viteit. Al mag met dankbaarheid worden ge constateerd dat in sommige kringen van de bevolking het niet ontbroken heeft aan ijver en spaarzaamheid, zo moet anderzijds met teleurstelling gewag er van worden gemaakt, dat deze ijver en ondernemingsgeest allerminst gestimu leerd is (Joor het regeerbeleid na de be vrijding. Het regeerbeleid heeft zich ontwikkeld in een richting, waardoor het initiatief der bevolking eerder wordt gedrukt dan bevorderd. Een geest van slapte heeft zich meester gemaakt 'van hen die tot leiding van 's lands zaken zijn geroepeg. En dit laat niet na een funeste werking uit te oefenen op ons volk in al zgn lagen. Doch daarover willen wij thans niet uitweiden. Eén ding moet voor U vaststaan, n.l. dat dit ernstig tekort niet is goed te maken door nu maar de belastingdruk te verhogen. En ook is het niet moge lijk de belastingopbrengsten maar naar willekeur en zonder grens te verhogeïi, door maar weer een belasting op papier in te voeren. Ook dit heeft zijn grenzen. En het is de vraag of deze grens niet reeds is overschreden. Als met name de belastingdruk zo hoog wordt opgevoerd, dat de ijver wordt, verlamd, de productiviteit wordt aangetast en dus het eigenlijke natio nale inkomen er meer door achteruit gaat, dan men aan belastingen meer denkt binnen te krijgen, moet de. vraag gesteld, of deze belastingdruk wel ge rechtvaardigd is, en bovendien of deze wel voordelen af zal werpen. Wij vrezen dat in de politieke regi onen bijoogmerken een grote rol spelen, en dat al te weinig het werkelijke lands belang een overwegende rol speelt bij het bepalen van de richting, waarin on ze belastingwetgeving zich behoort te ontwikkelen. Hand aan hand gaat met het ver schijnsel, dat gestreefd wordt naar een staatsabsolutisme, waarbij de maat schappij wordt opgelost in- en onderge schikt gemaakt wordt aan de Staat, ook het streven om via de belasting wetgeving het particiilier initiatief dood te drukken. Van de grotere inkomens neemt het geen aan belasting moet worden betaald bijna even sterk toe als dat inkomen toeneemt. Van iedere duizend gulden in komen meer, moet bijna ook duizend gulden meer belasting worden betaald. Van deze grotere inkomens wordt nor maal een gedeelte belegd in onderne mingen. Dit nu is met de tegenwoordige verdeling van de belastingdruk nauwe lijks meer mogelijk. Wat heeft iemand er aan, als hij door hard werken, door inspanning en de ontplooiing van initia tief tracht zijn inkomen op te voeren, hij ervaart, dat hij straks bijna geheel aan belastingen moet betalen? Er zit ook een morele kant aan deze zaak. Wij erkennen dat wij verplicht zijn schatting te betalen, die wij de schat- tijig schuldig zijn. Maar, als deze schat- ttng zover wordt opgevoerd, dat wg (misschien op een zeer klein gedeelte na), alles aan de overheid moeten af dragen, dan rijst de vraag, of hier nog sprake kan zijn van een' gewettigde overheidstaak. Dan gaaji we ons lang zamerhand staatsslaaf gevoelen. De prikkel tot werkzaamheid vervalt. Waarvoor zal ik mij nog meer inspan nen? Geen redelijk deel, ja bijna niets, komt mij voor mijn meerdere zorgen en arbeid ten goede. Meent de regering in staat te zijn zó de belastingen te kun nen innen? En nu de practijk. Waarvoor zal ik aan mijn patroon méér loon vragen Waarvoor zal hij mij naar verdienste belonen, als toch drie kwart of meer naar de belastingen gaat? Hij-zal zeggen: Maak uw onkos- tennota maar wat hoger, daar profi teert ge ten volle van, en ge zijt met minder geholpen, dan dat ik uw salaris verhoog. Hogere en lagere - employe's van zaken rijden rond in auto's van hun onderneming, ook in hun vrije uren; dat is goedkoper dan zichzelf een auto aan te schaffen van het schamele beetje, dat, na belastingbetaling resteert van een loonsverhoging. BoeJchoudhandigheden hebben meer effect dan i;uinig beheer en ingespannen vlrjt. Wij wisten het in de bezettings tijd. Maar het is nog zo. De Russische weerwolf De demo cratie in het gedrang Paraat-zijn noodzakelijk. Met bezorgdheid sla ik vanuit mijn venster gade, hoe Europa langer hoe meer in de greep raakt van het com munisme. De jongste Staatsgreep in Tsjpcho-Slowakije laat ons zien, welk een geweldige macht vanuit het Krem lin te Moskou wordt ontwikkeld. En het ene is nog niet voorbij of het andere komt, want nu is het weer Finland, dat een prooi schijnt te word?n van de Rus sische weerwolf. Op 26 Pebiniari werd door Rusland een nota aan de Finse re gering gezonden,- om zo snel mogelijk maatregelen te nemen voor het sluiten van een Russisch-Fins verdrag van on derlinge militaire bijstand. Voor een eventuele volgende oorlog wil men ook dit land alvast aan banden leggen. Geen wonder, dat de verontwaardi ging en verontrusting over deze jongste revolutionnaire gebeurtenis, groot is. Amerika, Engeland en ook Frankrijk hebben heftig geprotesteerd, scherper dan ooit tevoren. In de Amerikaanse pers gaan zelfs stemmen op, om tot een veiligheidspact te geraken, waarbij Amerika, Engeland, Frankrijk en Ne derland in een gemeenschappelijk ver drag zouden treden. Met al die „pacten" en „veiligheids raden" zijn we tot dusver niet veel op geschoten. Men moet het voorlopig wel met praten doen, want zou men Rus land in werkelijkheid een „halt" toe roepen, zou dit zoveel als een ogenblik kelijke derde wereldoorlog betekenen. Ondanks de organisatie van de Ver enigde Naties, de Veiligheidsraad en wat dies meer zij, gaat de gruwelijkheid op de wereld door. Het is al evenzeer een bespotting als de Volkenbond. Waarmee we echter niet willen zeg gen, dat het niet nuttig en zelfs nood zakelijk is, dat de mogendheden met elkander overleg plegen, maar wèl, dat men daarop zijn betrouwen stelt en daarvan heil verwacht. De grondslag om tot duurzamen vrede te geraken deugt niet. Het gaat alles buiten God en Zijn Getuigenis ora. In Nederland heeft onder meer de Partij van de Arbeid óók adhaesie be tuigt aan de protesterf van Amerika, En het was nacht! £n daar zal geen na«ht meer z\in!! Zondag 15 Februari. En weer is 't avond en weer schrijdt hij voort, hij, Judas en weer klopt hij aan der overpriestren poort en weer staat hij te midden van de priester schaar, Vól bloeddorst tesamen. hier bij elkaar, en voor dat vuile snode helgebroed Ontvouwt hij 't plan! Ze vinden het goed! Ze zullen met hem gaan, met fakkel en toorts, Met wapens hun ogen glinsteren in koorts achtige haast, trekken zij ter poorte uit Met Satan zelf, die speelt op de fluit. Als voerende zijn legers hier ten strijde aan! Nü, nü, zal voor hem 't overwüiningsuur slaan! En Jezus zie Hem hoe Hij met ontroerde ziel in angst der hel, in de hof hier nederkniel Zie hoe op Hem aanstormt heet en f él. Verzengend de hete vlamme-winden der hel!! Maar zie hoe Hij, hier, in de nacht der nachten Zoals steeds, en immer, 's Vaders wil betrachten! Zijn oog schouwt hier de lijdenskelk, gevuld tot aan de rand! O, het wordt hier vei-vuld. Hij is O, Wil het toch verstaan, de Man van smarten, zie hoe de ganse hellemacht Hem tarten!! Daar nadert Judas! O, Rabbi wees gegroet en met de kus der vriendschap treedt hij tegemoet de Heiland O, welk een diepe diepe smart Moet vlijmen nü door 's Heilands teder hart Als Jifdas met een kus kent U teerder spel dan kussen volvoert des Hogepriesters wreed bevel en voor wat geld O vervloekt verradersloon Al met een kus verraadt, des mensen grote Zoon en daar in 't nachtelijk donker, in die duistre gaard is die verraderskus dertig zilverlingen waard! Ooverpriesters, gij, die staat ag,n 't hoofd der kerk Zijt hier volvoerders van des satans werk! 't Is niet de wereld, die hier Christus zoekt, Maar Abrahams zaad, die Gods Zoon vervloekt! D. M. M. - (Wordt vervolgd.) ST. MAARTENSDIJK Jaarvergade ring Weegbrug. In Hotel „Hof van Hol land" hield de weegbrug „Algemeen Be lang," j.l. Vrijdag haar jaarvergadering onder voorzitter A. S. Hage. Deze opende met een welkomstwoord inzonderheid tot Burgemeester SchuUer en herinnerde aan het 50-jarig bestaan van deze weegbrug. Hierna worden de noutien gelezen en vastgesteld en de rekening en de verantwoordiilg goedge keurd. Over 1947 werd aan weegloon opge bracht totaal 3096.40: De weg'er C. Oudesluis, die deze functie 27 jaar trouw heeft waargenomen,, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend met dank voor het vele verrichtte werk door hem gedaan als weger. Hierop volgde benoeming weger. Van de 81 aanwezige leden verkreeg dhr. J. M. v. d. Rhee 70 stemmen, zodat deze dus met de groot ste meerderheid van stemmen tot weger werd benoemd. Bij de rondvraag werd op voorstel Engeland en Frankrijk. Op zichzelf ge nomen is dat heel goed. Men voelt het gevaar wel aan der communistische dic tatuur. De mannen van de P.v.d.A. zul len echter hun socialistische broeders in Tsjechoslowakije de vriendschap moeten opzeggen. Want die hebben, mede met de communisten de staatsgreep vol bracht. En laten we ook niet vergeten, dat de socialisten hier te lande, de com munisten meer dan eenmaal naar voren hebben geschoven. Alles vanwege de democratie! Daarom, neemt Waarnemer acte van deze adhaesie-betuiging der socialisten! Intussen is het nodig dat we paraat zijn. ledere revolutie, stakingen enz. dienen in de kiem gesmoord. Er zij geen plaats voor het communisme in ons lie ve Vaderland. WAARNEMER. van C. Priem aan de afgetreden weger Oudesluis een gratificatie van 50.— aangeboden. Tenslotte sprak ook Burgemeester Schuller nog enkele woorden, met dank voor de uitnodiging, terwijl hij de hoop uitsprak dat de weegvereen. in bloei mocht toenemen, waarop de Voorzitter de vergadering sloot. Geslaagd. Aan de heren J. Prieni' (Dürendijk) en W. Kloet (Westvest)' werd nu j.l. het diploma, aardappalse- lectie uitgereikt; welk exame door de Keuringsdienst Zeeland te Goes werd.' gehouden. Voorwaar een mooi resultaat; aange zien er van de 135 cursisien er slechts 31 In aanmerking kwamen voor het theoretische gedeelte, en dat uit de ge hele provincie. En tenslotte van de 6000 cursisten die er uit geheel ons land aan dit exa.men hebben deelgenomen, er lectie uitgereikt; welk examen door de zien er van de 135, cursisten er slechts slechts 300 van zijA geslaagd. Een mooi resultaat voor deze candidaten waarmee we zij dan ook hartelijk feliciteren ST. PHILIPSLAND Maandagavond' j.l. werd vanwege de afd. St. Philips- land van het Nederl. Rode Kruis een propaganda-avond gegeven. De belang stelling was zeer groot. Het programma werd daarom ook tweemaal afgewerkt. De Voorz. Dr. H. Menger sprak er in zijn openingswoord zijn voldoening over uit dat er zoveel leden op St. Philips- land waren. In de pauzë*werden verlo tingen gehouden. De hoofdfilm „De witte Engel" toont de strijd van Flo rence Nightingale, die gedurende de Krimoorlog van 18531856 die grond slag legde voor het prachtige werk der barmhartigheid, dat het Rode Kruis zich ten doel stelt. Het is een aangename en leerzame avond geweest. (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1