De Raad van State verzet zich Voormalige Opperluitenant der Staatspolitie Van der Wedden voor zijn rechters Een lange lijst van beschuldigingen DlEPE BEZORGDHEID Tegen de grondwetschennis EIIIVnDEII-IIIEUWS Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelharnis, Telef. 17, Giro 16T930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 3 MAART 1Q48 20e JAARGANG No. 1700 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Bij contract speciaal tarief. De politieke onrust in ons land heeft het hoogste, het oudste en eerbiedwaar digste instituut van ons Koninkrijk be reikt. Set is de Raad van State zelf, het hoogste college van ons Koninkrijk, dat de tekenen des tijds heeft gezien. Het is gegrepen door onrust en het is een novum in onze staatkundige geschie denis. De Raad van State heeft zich onge vraagd gewend tot Hare Majesteit de Koningin om uitdrukking te geven aan de diepe bezorgdheid van dit college om hetgeen er gebeurt en staat te ge beuren in het Koninkrijk der Neder landen. Hetgeen deze Raad te berde brengt is ernstig het overdenken waerd. Het is niet alleen het. hoogste college, dat hier spreekt, het is ook het college, waarin is verzameld de ervaring va«i tal van eerste dienaren van onze staat. In hoofse termen, maar in bewogen bewoordingen heeft het college zich met een missive, die als datum de 17de Fe bruari draagt, gewendtot ons staats hoofd om de hoge aandacht ,van Hare Majesteit te vragen voor de bezorgdheid van de Raad over enkele zaken in ons Koninltrijk. Het stemt tot voldoening, dat de Raad van State zich tot tolk maakt van de onrust, die iedere staats burger van dit Koninkrijk heeft ge grepen. Want het is in de eerste plaats tegen de lichtvaardigheid, waarmede „in wisselende en vage termen", aldus de Raad van State, ,,over de toekomstige structuur van de Unie wordt gespro ken", dat de Raad zich verzet. „Wij me nen',, aldus vervolgt het document, „niet te mogen zwijgen. Want het is on ze Raad onmogelijk, onze normale advi serende taak te vervullen." Ieder ogen blik plaatst de regering het land voor onherroepelijke vrijzigingen in onze staatkimdige structuur en het land en de Raad blijft weinig anders" over dan deze wijzigingen te sanctionneren. Daar mede wordt het advies van de Raad van State van iedere betekenis beroofd. Noodbesluiten. De Raad ziet, hoe zich wijzigingen voltrekken, die men niet als van onder geschikt belang kan kenschetsen. Want hij heeft vernomen, dat in de nabije toe komst de Verenigde Staten van Xnde- nesië souverein zullen worden. Over dit punt is het in de eerste plaats, dat de Raad zich wil uitlaten en in ongewoon scherpe bewoordingen betreurt de Raad van State het, dat de Noodbesluiten van 1942 en 1943 als grondslag worden ge bezigd voor regetingsmaatregelen wel ke fundamentele wijzigingen brengen in de structuur van ons Koninkrijk. Let terlijk zegt het hoge college: „Het scheppen van nieuwe belangrijke orga nen op grond van deze Noodbesluiten buiten de wetgevende macht om, acht de Raad van State met de Grondwet niet in overeenstemming." Ziet hier het ongehoorde feit, dat de Raad van State de Kroon opmerkzaam maakt op kennis van de Grondwet? Zo in ons land niet een noodtoestand heer ste, noch waren deze woorden gespro ken, noch zou het plicht heten ze ter kennis van het land te brengen. De Unie De Raad van State meent ook over een andere zaak ongevraagd advies te moeten uitbrengen. Hij vraagt zich af, waarom in een Unie zullen worden on dergebracht naast het Koninkrijk en Indonesië (welke sedert eeuwen nauwe politieke, economische en culturele be- trelikingen onderhouden) ook de ge biedsdelen Suriname en Curagao, die met Indonesië rechtstreeks generlei be trekking onderhouden. Voort betreurt de Raad van State het, dat met het voortschrijden der onder handelingen met de Republiek en de be moeiingen van de Veiligheidsraad het handhaven van het Rijksverband en de souvereiniteit van de Kroon in de ver togen over de toekomstige verhouding van Nederland en Indonesië steeds meer op de achtergrond geraakt. Niet minder ernstig acht de Raad van State het feit, dat thans wordt gewerkt aan de vor ming van een federatie van Indonesi sche gebiedsdelen, die met het Konink rijk een Unie zal vormen, terwijl over die Unie bijkans niets bekend is. Het gevaar bestaat, dat door de tijdslinie, voor welke de federatie souverein zal worden (1 Januari 1949) de federatie zal gaan bestaan, alvorens de Unie in het leven is geroepen. Want over de Unie wordt zoals de Raad van State mijl of meer smalend opmerkt door de regering slechts gesproken in termen als: „om de gedachte te bepalen." De Raad vraagt zich af, hoe de regering zich deze gang.van zaken eigenlijlt voor stelt, en met name, welk gezag de Unie eigenlijk zal kunnen uitoefenen. Moet dit gezag, zo vraagt de Raad zich af, slechts worden ontleend aan het mo rele overwicht van de Unie-organen, of aan een eigen machtsapparaat van de Unie, of en deze opmerking is niet anders dan honend te begrijpen door een beroep op de Veiligheidsraad? Ten ongevraagde advieze overgaande geeft de Raad als zijn jnening te ken nen, dat het dringend nodig is, dat wetsontwerp worden ingediend ter ver vanging van de Noodbesluiten van 6 Mei 1942 en 23 December 1943. En dat het daarnaast nodig is, dat zo spoedig mogelijk in duidelijke bewoordingen wordt kenbaar gemaakt het plan voor de komende Unie. Deze ongevraagde inmenging van de Raad van State in de gang van zaken van het land kenschetst de bezorgdheid van ervaren staatslieden van verschil lende richting. Wij zijn van mening, dat deze stem derhalve in het land moet wprden gehoord en grote aandacht ver dient. (Overgenomen uit Weekblad.) „Elseviers" NEDERLANDSE BOEREN IN FRANKRIJK De Bond van Nederlandse boeren in Frankrijk, die bijna 500 leden telt, heeft te Parijs zijn jaarlijkse vergadering gehouden onder voorzitterschap van zijn voorlopige voorzitter ir. C. van Meel,, landbouw-attaché aan de Nederlandse ambassade. Ongeveer 150 leden uit alle delen van Frankrijk waren met hun dames naar Parijs gekomen. Des och tends was er godsdienstoefening in een protestantse en een r.k. kerk. Op de ver gadering die des middags werd gehou den is besloten een coöperatieve vereni ging op te richten, die zich ten doel zal stellen zaaizaad en pootaardappelen uit Nederland in te voeren, ten behoeve van de leden van de bond; tot nu toe werd dit aan Franse importeurs overgelaten. Terwijl de boeren in vergadering bij een waren, kwamen de dames samen ten huize van onze landbouw-attaché. In de middag hebben de Nederlandse ambassadeur en mevrouw Starkenbprgh op de Nederlandse ambassade ontvan gen. (N. R. Crt.) TRIBUNAAL Maandag verscheen ex-luitenant Van der Wedden, op Flakkee een welbekende uit de bezettingstijd, voor het Goudse Tribunaal. Een respectabel aa,ntal tegen hem ingebrachte aanklachten ^i'erden be handeld, die beschuldigde byna zon der uitzondering in een ander daglicht trachtte te plaatsen. Vooral over de liouding van zyn voormalige ondergeschikten, met naitne Mulder en Vos was hy niet te spreken. Volgens hem hebben deze marechaussee's al ziJn handelingen opzetteiyk in strijd met de waarheid weergegeven. Op zijn verzoek zal v. d. Wedden met tal van zyn beschuldigden alsnog worden geconfronteerd. Zijn verdediger, die een voorlopig pleidooi hield een groot aantal ver klaringen ten gunste van zijn cliënt kon overleggen, verzocht bij voor baat onmiddellijke invrflheidsstelling wat het Tribunaal, na in raadkamer te zgn geweest, van de hand heeft gewezen. Maandagmiddag hield het '"""bunaal te Gouda zitting onder pres. - am van Mr. C. Jonker. Als leden fungeerden Dr. H. Vixeboxe en Dr. G. M. Nederhorst. Nadat de president mededeling had gedaan, dat de uitspraak in de zaak van Mej. A. de Waal-Goedegebuur geschorst was; het onderzoek heropend werd, wat zal geschieden door het Tri bunaal zelf en deze kwestie op 15 Maart a.s. opnieuw aan de orde komt, werd de voormalige Opperluitenant der Ma rechaussee op Flakkee J. C. van der Wedden voorgeleid, tegen wie een groot aantal beschuldigingen was ingebracht. Na voorlezing van deze lange, waslijst werd punt voor jfunt door de president behandeld. Allereerst kwam het N.S.B.- lidmaatschap ter sprake. Hoewel besch. verklaard had nog geen lid geweest te zijn vóór hij naar Middelharnis ging, bewees de president aan de hand van de lidmaatschapskaart, dat hij zich reeds 4 Sept. '42 had aangesloten. Ook meen de de pres. dat besch. N.S.B.-er was ge worden om bij de officiersschool te ko men, wat deze ontkende. Er waren op die school zelfsveel anti-mensen vol gens besch. Hij zeide altijd goed Neder lander geweest te zijn en zelfs zijn doch tertje naar de Prinses te hebben ver noemd. Tijdens de vijandelijkheden in '40 had hij zelfs N.S.B.-ërs helpen arres teren, doch is later uit zijn evenwicht geraakt. Uit belangstelling voor ver schillende processen kocht hij VOVA wel eens, wat de indruk vestigde) dat hij N.S.B.-neigingen had. Een vervelende tijd had hij daardoor in Boskoop mee gemaakt. Eens vroeg een Duits soldaat hem om inlichtingen, waarop hij deze mee naar binnen nam. Daarvan is een rapport opgemaakt als zou hij pro-Duits zijn. Later kwam er een N.S.B.-com- mandant te Boskoop en kreeg hij een mars-order naar Apeldoorn voor de po- litie-sohool. Besch. trok in twijfel of de tenlasteleggingen wel juist waren op gemaakt. Hoe hij er eigenlijk precies toe gekomen was om N.S.B.-ër te worden, stond hem niet helder meer voor de geest. „U had een kaart", zei de Pres. „en was geabonneerd -op het Nat. Dagblad; dat deed geen goed Nederlander!" Besch. zei In '44 a-angedrongen te heb ben om inplaats van sympathiserend liii, gewoon lid te worden, doch dè Pres. •bracht hem onder het oog, dat toen het symp. lidmaatschap werd afgeschaft en hij dus maar te kiezen had. Dat meende besch. te moeten ontkennen. Verder was hem ten laste gelegd, dat hij feestavonden der N.S.B, bezocht, wat besch. ontkende. Wél waren er „Kame raadschapsavonden" geweest voor het politiepersoneel met hun dames. Daar bij had hij eens de Inselcommandant op zettelijk uitgenodigd omdat hij deze persoon voor verschillende bemiddelin gen nodig had. De kikkersprong. Vervolgens was besch. ten laste ge legd, dat onder zijn leiding het politie corps excercities moest doen, waarbij de manschappen de kikkersprong en straf- looppas moesten maken, terwijl op die dagen de gewone politiediensten niet normaal konden functionneren. Besch. zeide dat deze excercitie-dagen verplicht waren gesteld. Er werd gè- ëxcerceerd en gezongen en daar stond ik niet afkerig tegenover. De verdediger: ,,Ik ben ook in dienst geweest en daar zongen we óók lustig'. Alleen waren het andere liedjes!" ,,Het ging er Duits toe!" meende de Pres. „U moest Uw personeel opvoeden dat ze zonder morren de opdrachten der Duitsers zouden uitvoeren!" Dat besch. daarbij „bevel is bevel" gezegd zóu hebben, noemde hij onzin. Ook de gewone politiezaken rouleerden tijdens de excercities» normaal. „En de kikkersprongen met straf- looppas?" vroeg de President. „Die deed men in de concentratiekampen!" „Dat was gymnastiek", dacht besch. Hij wist er niets van dat de manschap pen de kikkersprong deden. Misschien heb ik toen op een ander deel van het terrein gestaan", zei besch. Zoiets kon de Pres. niet geloven. Wel zei besch., dat er volgens een nieuw excercitie-reglement werd ge werkt en daar waren inderdaad Duitse dingen in opgenomen. „Ik begrijp Vos en Mulder niet!" Besch. zei vervolgens de verbalisanten Vos en Mulder niet te kunnen begrijpen. Deze zeiden altijd blij te zijn als hij er was en nu verdraaien zij de feiten! „Ook Van Dieren, die een burgèrpak aan de Feldgendarmerie uitleende is te gen mij." Besch. zou verder ook opdracht gege ven hebben om het politie-personeel N.S.B.-lectuur voor te lezen. „Nimmer gaf ik daartge opdracht" zei besch. „Luitjes las voor!" De Pres. vertelde, dat er gelezen werd uit „de Vlam in de pan" en „Tactiek en practijk der Duitsers." De eerste ti tel herinnerde besch. zich, doch de twee de niet. Dan kwamen de „Kameraadschaps avonden" op de proppen. „Die moesten gehouden worden in opdracht van hoger hand. Dat was dienst", zei besch. Ook ontkende hij opdracht gegeven te heb ben, dat het personeel een Duitse Va- rieté-voorstelling bij moest wonen, wat hem eveneens ten laste gelegd was. De Pres. liet besch. echter zijn eigen hand schrift lezen onder een uitnodiging der Duitsers, waarin hij wel terdege op dracht gaf, dat er zoveel mogelijk per soneel heen zou gaaji. Dat zette besch. schaakmat. „U had die uitnodiging kunnen nege ren!" ineende de Pres. ,;Geen tijd" of ,,niet thuis" had U kunnen zeggen! Dat besch. de Hitlergroet zou hebben gebracht, zoals hem werd aangewreven, gaf hij toe. Het was echter geen sche ring en inslag, want hij deed het vol gens zijn verklaring een enkele keer slechts op de „schreibstube". om vertrou wen te wekken. Daarna kwam er weer een Boskoopse aangelegenheid op het tapijt. Een zeke re Berkhouwer zou daar mej. Verkade onaangename woorden hebben toege voegd, waarbij ook ,,rot-mof" te pas kwam. Dat zou besch, bij de Duitsers hebben aangegeven, wat hij echter ten stelligste ontkende. „Ik zou het kinder achtig vinden om zoiets te doen", zei hij. bat woord kon men immers overal horen! Volgens besch. was mej. Verkade zelf de verraadster geweest, doch de Pres. wist te vertellen, dat zij daarvan was vrijgesproken. Oskam behandelde politieke zaken! Daarna kwam een verklaring van Os kam ter sprake, dat besch. hem op dracht zou hebben gegeven tot behan- deling van alle politieke zaken. Besch. zeide Oskam wel controle-opdrachten te hebben vestrekt, doch hij ging zich met politieke dingen bemoeien, waar besch. weinig aan kon doen. „Maar U was toch zijn chef!" zei de Pres. „Oskam had een S.S.-chef en was mij daarvoor geen verantwoording schul- (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1