r De grondslag voor een nieuwe oorlog Buitenland _y c^^&~ LIJDENSMEDITATIE En het was nacht! IIAI1DEI1.I1IEU1I/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor Je ZUID HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 28 FEBRUARI 1948 20e JAARGANG No. leyg Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Bij contract, speciaal tarief. Het aantal landen in Europa, waar de democratisc^ie vrijheid heerst, wordt zienderogen kleiner en kleiner. Het Com munisme wint meer en meer veld. In h^ Buitenlands Overzicht van deze week in ons blad, kan men lezen, dat het Tsjechische volk door de samen stelling'van het nieuwe kAbinet, voor taan communistisch zal worden gere geerd. Dit kabinet, samengesteld door de communistische premier Klement Gottwald, lijkt op het eerste gezicht een coalitie-kabinet, omdat alle partijen er in zgn vertegenwoordigd, maar de com munisten en hun nieuwe bondgenoten, de sociaal democraten, zijn in de meer derheid en bezetten de belangrijkste de- parternenten, waardoor zij op elk gebied hun invloed kunnen doen gelden. In communistische landen zijn de zetels van buitenlandse handel, binnenlandse zaken, finantiën, volksopvoeding, justi tie, voorlichting, binnenlandse handel en landbouw. Bovendien is de minister-pre sident communist, alsook een vande Vice-premiers en de onder-minister van buitenlandse zaken. De departementen van sociale zaken en voedselvoorziening worden door soc.-democraten beheerd. Tsjecho Slowakije, dat meermalen de druk van een bezetter .heeft gevoeld, maar steeds weer voldoende kracht had om onder die druk uit te komen, is thans de communistische wil opgelegd. Ondergronds was er al lang voor ge werkt, „de communistische comité's van actie" zijn als paddenstoelen uit de grond gerezen, die dadelijk het heft in handen hebben genomen. In de fabrie ken heerst de dictatuur, arbeiders die het met het nieuwe regiem niet eens zijn, worden op staande voet ontslagen. Dit is een zeer bedenkelijk teken voor de Westerse democratiën. Rusland wil tot eiken prijs aan zijn Westelijke grens een cordon van Staten opbouwen, die volkomen in de lijn van Moskou liggen en die een stootblok kunnen .vormen tussen de Sovjet-Unie en een eventueel herlevend Duitsland.. De vrije boW/erken achter het „IJzeren Gordijn" moeten daarom volledig wor den gebolsjewiseerd. Wat er uit deze staatsgreep voort zal vloeien, valt niet direct te bezien. De Tsjechen zijn in wezen een vrijheidslie vend volk, maar naast de ruim, dertig procent communisten voelen grote delen van het volk toch ook veel sympathie voor hun machtige Oosterbuur. Zij ver trouwen de politiek niet, die de gealli eerden in het verslagen Duitse Rijk voeren. Of er nog reactie zal komen van de niet-communisten weten we niet. Dit is echter een feit, dat de Wes terse democratiën door deze communis tische overwinning een zeer -gevoelige nederlaag hebben geleden. De Russische invloedsfeer werkt meer en meer door. Zullen de commilnisten in -Frankrijk; in Oostenrijk en Italië, die al meer een greep naar de macht deden, zich thans stil houden? De grote pers -schreef „dat het' lang zamerhand tijd werd een halt toe te roepen aan het voortschrijdend commu nisme." Washington en» Londen praten, maar de communisten slaan in Europa toe, snel en hard. De grondslag voor een nieuwe oorlog is gelegd. Het is vrede, maar men wapent zich voor een nieuwe krijg. Die, wat God verhoede, vresel^ker zal zijn dan ooit te voren. Wij willen niet gaarne een paniek stemming kweken, maar de dingen in het wereldgebeuren in het juiste licht bezien. Het is naar het Woord der Heili ge Schrift, dat oorlogen en geruchten Van oorlogen niet zullen ophouden. De Kerk des Heeren, die overgeble ven is als een nachthutje in de kom kommerhof, zal hoe langer hoe meer in ie verdrukking komen. Maar er is één troost bij, die de Heere bij zijn heengaan van deze aarde zijn discipelen toeriep: nik heb de wereld overwonnen!" Zij hebben dus met een overwonnen vijand te doen. En door alle wereldweeën heen genaakt de dag van Zijn toekomst. En Hij roept Zijn volk bemoedigend toe: «Ziet toe, wordt niet verschrikt, want ^1 die dingen moeten geschieden, maar ''Og is het einde niet." MAKECMAUSSEE-COMMANDANT VAN DER WEDDEN WORDT BERECHT. A.s. Maandagnnddag 2 uur zal de voormalige marechaussee-commandant van der Wedden van Middelhamis voor het Tribunaal te Gouda, dat gehouden wordt in het Kantongerechtsgebouw, worden berecht. Wij hopen van deze zitting in ons Vrijdagnummer verslag te geven. —-O------ BINNENKORT WEER SLAOLIE Levert ledige spösolieflessen spoedig in' Het voornemen bestaat in de komen de voorzomer voor alle leeftijdsgroepen wederom één rantsoen van 120 gram spijsolie beschikbaar te stellen. Dit zal betekenen, dat op een bon dezelfde hoe veelheid slaolie zal kunnen worden ge kocht als in Augustus en December '47 in distributie werd gebracht. De fabrieken van spijsolie en de han delaren in dit artikel hebben echter een zeer groot tekort aan flessen, daar zij bij de laatste distributie een ten enen male onvoldoende hoeveelheid flessen hebben terugontvangen, hetgeen een vlotte distributie dreigt te verstoren. Teneinde de voorgenomen distributie niet in gevaar te brengen en het de huisvrouw mogelijk te maken, dat zij na het bekendmaken van de koopbon haar spijsolie zonder uitstel kan kopen, is het dan ook van het allergrootste be lang de spijsolieflessen zo .spoedig mo gelijk bij de ff leverancier, respectievelijk handelaar in te leveren. Palestina. Van tijd tot tijd wordt de ernst van de wereldtoestand, dan door deze en dan weer door gene, politicus kenbaar ge maakt. Toen laatst minister Bevin zijn alarmerende, rede hield, hebben wij er nog op gewezen,' dat het net eender was, alsof men niet aan de waarheid daarvan wilde geloven. Zo is hét ook weder deze week. pe feiten, die dezer dagen hebben plaats gehad, zijn zeer verontrustend, want waarvoor werd gewaarschuwd, blijkt meer' en meer werkelijkheid te zullen worden. Zondag heeft een Arabisch comman do, dat zijn opleiding genoot in het bui tenland, een Joodse zakenwijk te Jeru- zailem opgeblazen. Volgens de berichten moeten er 33 personen zijn gedood, plm. 40 zwaarge wond en velen lichtgewond. De Arabie ren waren gestoken in de Engelse uni form, waardoor hun werk in de aan vang niet verdacht voorkwam. Aanvankelijk werden de Engelsen er van beschuldigd, dat zij met de Ara bieren hadden samengewerkt doch deze beschuldiging schijnt niet met feiten i kunnen worden gestaafd. De toestand in en rondom Palestina is zeer ernstig. Men kan veilig zeggen, dat de Joden en Arabieren op voet'van oorlog leven en dat ieder ogenjjlik rfie vlam naar buiten kan uitslaan. Deze zeer gespannen toestand is voor Amerika aanleiding geweest, om een verklaring af te leggen, waarvan de volkeren zeer verwonderd opkijken. Op 15 Mei loopt het mandaat van Enge land af en Engeland voelt er absoluut niets voor, om de verantwoording nog één dag langer te dragen. Amerika wil nu een internationale po litiemacht aanstellen, doch uitsluitend om de orde en de rust te handhaven. Engeland heeft ongeveer 100.000 sol daten in Palestina gehad en deze wa ren niet bij machte, om de rust volko men te bewaren. Wat zullen nu eenhe den doen van verschillende nationali teiten? En hoeveel manschappen moe ten er thans naar Palestina gezonden worden? Rusland zal .ook zeer zeker zijn aan deel opeisen en er wordt zeer voor ge vreesd, dat deze militaire Russische macht niet zal nalaten, sterke propa ganda te voeren of althans de commu nistische invloed beschermen. Daarbij komt, dat Amerika het r.i- aandurft om tot verdeling van Palesti na over te gaan. De Joden zullen zeer En daar zal geen nacht meer zQn-! Zondag 15 Februari. I. Kent gij de -Man, die met zegenende Hand drie jaren toog door 't Palesteüise land Kent gij de Grote Vriend der kinderen niet Zijn Naam is Jezus, hoor en vergeet het niet! Hij verkoos uit Israels broederenschaar een twaalftal discipelen zij gaan met elkaar de steden, en vlekken en landpalen door alle eeuwen nalatend een lichtend spoor! 't Is Woensdagavond, 't is duister, geen enkele ster Flonkert aan 't firmament, dat schijnt eindeloos ver Van de wandelaar af, die door Jeruzalems straat Naar de vergadering van Overpriesters gaat! -Wie is 't die daar gaat in de duistre nacht 't is Judas, die begerig 't verradersloon wacht! W4t wilt gij, o, leidslieden van Israels volk Mij geven, als ik U Hem lever zó sprak Jezus' tolk die met Hem gepredikt had drie lange jaren Op wiens woord de duivelen waren uitgevaren en gesproken had tot gans Israels kroost woorden van vrede genade en troost!! Die gezien had 't licht der genade, schoon en zacht Maar 't is duister in zijn ziel het is nacht!! Ge.en mg,an en geen ster verspreidt er heur glans Alléén de zilverlingen glanzen Judas grijpt die kans! 't Is Donderdagavond Hij zit met Zijn schaar van discipelen om de dis alles staat klaar! Ernstig klinkt nu de stem, van Davids grootste Zoon er is onder U één die voor verradersloon Mij zal spelen in der Overpriesters hand. Zo fél verbeten, om ons prediken in 't land! Verslagen zijn allen! Meester zal ik het .zijn? Bedroefd is nu 't hart, krimpt samen van pijn en angstig rijst de vraag in de ontroerde ziel Zal ik het zijn die zo diep eens viel Allen Helaas onder hen is één die op dat moment Niet ziet en gevoelt, de grootte van zijn ellend' Petrus wenkt de discipel, die lag aan 's Heilands borst die vraag te stellen, dat andren en hijzelf niet dorst! Meester wie is het klonk met zacht ontroerde stem Uit de mond van Johannis Hoort het is hem die ik de bete nadat ze ingedoopt zal zijn zal geven! O Judas, maakt dat woord U niet klein?? Neen versteend is 't hart dat voor wat blinkend geld Zijn Meester in de hand der beulen stelt! Willoos creatuur geheel in satans macht 't is duister in zijn ziel het is er nacht! D. M. M. (Wordt vervolgd.) terecht de verdeling eisen. In een wet tige vergadering is tot deze verdeling besloten _na lange beraadslagingen. Amerika vreest echter en dat niet on gegrond, dat, indien er een internatio nale troepenmacht óp de been gebracht zou kunnen worden, om de verdeling met geweld door te zetten, er opnieuw een wereldoorlog zal uitbreken. Aan de andere zijde zou het een* ge weldig prestige verlies zijn, wanneer het verdelingsplan moest worden terugge- nonaen. De Volkenbond is tot een aanfluiting geworden, omdat hij geen macht bezat zijn genomen besluiten ook werkelijk op te leggen. Zo zou het nu met de Vereen. Naties gaan. Omdat de Arabieren -zich reeds bij -voorbaat geweWig verweren en dreigen met geweldpleging, deinst Veiligheidsraad terug, omdat hij de con sequenties niet durft te aanvaarden. Hiermede zou de Veiligheidsraad de onmogelijkheid van zgn bestaan duide lijk demonstreren. Hoe het ook zij, het is een zeer moei lijke aangelegenheid en het is te begrij pen, dat in deze verwarde tijden de staatslieden met grote belangstelling de verdere ontwikkeling gadeslaan. Tsjecho Slowakije In de maand Mei of Jmii a.s. zouden er in Tsjecho Slowakije nieuwe verkie zingen moeten worden gehouden. Be trouwbare waarnemers zijn? van oor deel, dat de communisten dan in stem menaantal achteruit zouden gaan en niet meer dan 30% van de kiezers op zich zouden weten te verwarven. Teneinde dit risico te voorkomen, heb ben de communisten een geweldige ac tie op touw gezet. De niet-conimunisti- sche ministers werden beschuldigd van verraad en daar de communisten een zeer grote invloed hadden in het poli tieapparaat, werden de ministeries door hen bezet. De President,dr. Benesj, heeft zo lang -mogelijk getracht de constutionele lijn vast te houden, doch daar de socia listen omzwenken en zich met de com munisten verenigden, kon hij niet ver hinderen dat thans een regering, be staande uit overwegend communisten met enkele socialisten, is gevormd. Het rechtse en burgerlijke element is geheel uit deze regering Verdwenen. Practisch kan 'men zeggen, dat de communisten nu ^e markt in Tsjecho Slowakije in handen hebben. Hoe het volk hierop nu zal iieageren, zullen wij moeten afwachten. Ongeorga niseerd en zonder wapens doet men weinig tegen de gewapende macht. Daarbij komt dat Rusland ongetwij feld ook op de gang van zaken zal blij ven toezien en al is het niet direct, dan toch indirect, de nodige hulp zal ver schaffen. Tsjecho Slowakije hangt nog in «leer- derheid de Westerse ideeën aan. Presi dent Roosevelt beschouwde in zijn tijd dit land als de stootbalk tussen het Oos ten en het Westen. Het blijkt echter dat hij daarin ver keerd heeft gezien. Hij rekende met een normaal democratisch verloop en zag voorbij, dat het nationaal socialisme en communisme zusje en broertje waren, (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1