m r J S" iDe bittere les Uit het er Buitenland ren.- lard >nst si^g' tel rloofd?) 0. 23 O ON ven. Bij] dkoper OUW- ZAAD wacht itaris 1 LIJDENSMEDITATIE Weg pijjiB. Weg griep ENEN: aan allel heid doofl emeente.^ 0.3D| E' ivenpoldéfl lENJAS Dirkslanil ig te he.| Wisse twissel ending. orting. 33589 de maatl „n, om het I logelijk tel raedsel en vinden, wor-| yaftl dat zij] rpn ZUl- hel- Uwl „.- ievalF maatre-j "kunt ne- 1 er zij se- i Wil om ndea jr de wat !co- iiahdeh-iiieui/s Bureau: Prins Hendrikstraat 122c hiiddelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 21 FEBRUARI 1948 20e JAARGANG No. 1697 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Bij contract speciaal tarief. niet liet. In 1922 werd een ontwerp-vlootwet I ingediend, dat de regering machtigde een zekere sterkte v^jui onze oorlogs-. vloot op peil te houden. De ouderen on der ons zullen zich herinneren, dat de Kamer dit ontwerp liet vallen en er lang en breed werd gediscussieerd of het tonnage der oorlogsschepen niet enige honderden tonnen minder kon zijn, het aantal vuurmonden niet van 6 op ;8 kon worden gebra'cht of van kleiner ijtaliber kon gemaakt. De nooit-meer-oorlog leus en de ge- hroken-geweertjes-politiek van die da gen was daar niet vreemd aan. Öp ge bied van defensie dommelden we hoe langer hoe meer in. Een soldaat was niet in tel. Zo kon het gebeuren wan neer in 1935 een officier zich te Am sterdam in de Jordaan vertoonde dat [hij werd uitgekreten voor „moorde- rl" Tot we plots midden in de oor log zaten door het verraderlijke bin nenvallen der Hitler-troepen uit Duits land. Oiis veldleger bedroeg plm. 120,000 man, met onze reserve's mee 1 bij elkaar een kleine 30.000 man, met een onvolledig kader. Vechtwagens hadden' we niet noemenswaard en aan luchtdoelgeschut hadden we een ernstig tekort. Het was in een woord dep,lo- jrabel. In opdracht van de sectie ,,Krijgsge- schiedenis" van de Generale Staf is een boek verschenen bij A. W. Sythofifs U. te Leiden (2 delen, één deel kaarten) waarin al deze tekortkomingen zijn saaragevat. Het draagt tot titel: „Be- jknopt overzicht van de Krijgsverrich- tingen der Koninklijke Landmacht." Hoe ongelukkig ons leger er in Mei 1940 voor stond, wordt in dit boek in klare weergegeven. Het moet ter ere van 'de samenstellers worden gezegd, dat t\) de schromelijke tekortkomingen rui terlijk erkennen. Omtrent ons legerstelsel wordt er in ivermeld, dat .,van een bepaald goed militiestelsel niet kan worden gespro ken. Het was goedkoop, daarmede is het voldoende aangeduid. De geoefendheid 'was bepaald onvoldoende. De woorden „onvoldoende" en „tekort" komen er jherhaaldelijk in voor. „Omstreeks 1935 [besteedde van 14 Europese staten Ne- [derlahd het geringste percentage van staatsbegroting voor defensie; deze jgetaUen waren voor Frankrijk 35.7 per cent, België 16.9 pet., Denemarken 16.3 ipct., Zweden 14.3 pet, enNedérland 8.7 ipct." De tekorten aan moderne artille- |rie, pantserafweer, mortieren, mitrail leurs, luchtdoelgeschut, pantserwagens, bunitie, luchtstrijdkrachten, enz. zijn in ook ontstellend te roemen. De Jan-Salie geest waarin wij waren [vervallen v^ordt ook niet verzwegen: „Helaas moet echter wel worden gecon stateerd, dat verschillende officieren, onderofficieren en manschappen hun Itrijgsplichten hebben geschonden, on- ia meer door de onder hun bevelen staande plaatsen of posten buiten nood zaak, eigendunkelijk te ontruimen of te verlaten, dan wel door zich aan het ge- Vecht te onttrekken. Naast deze plichts verzakingen treft men gelukkig ook tal van gevallen van moed, onverschrok kenheid, beleid, zelfopoffering, trouw, Iplichtsbetrachting en andere hoedanig- sn welke de grondslag vormen voor weerbare geest. Deze geest deed meermalen tegen een plaatselijke over macht van de vijand tot het uiterste volhouden." En op een andere plaats staat er: „De gebreken, die zich in de Konmklijke Landmacht tijdens deoor- idagen hebben geopenbaard, waren 'et rechtstreekse gevolg van de onjuis te defensie-politiek, die op haar beurt samenging met de onvoldoende belang stelling van de landsverdediging, waar van ons volk in de loop van zijn ge schiedenis reeds vaker blijk heeft gege-' Ven. De gevolgen waren ditmaal zeer bedenkelijk." En, zeg nu niet, mijn lezer, wij had den het toch niet niet gekropt tegen ^e grote overmacht. Wat vermochten Smillioen tegen 80 millioen? Daarmee [valt de Jan-Salie-geest van vóór 1940 «iet te verdedigen. Dat zou de voortref felijke eigenschappen, die gelukkig vele jNederlandse soldaten bezaten, dat zou l^e jongens die tot de laatste druppel bloed vochten en die op het veld van eer voor hun Vaderland vielen, grote oneer aandoen. We denken b.v. aan de Koninklijke Mariniers. Van dit korps van 2000 man sterkte waren ten tgde van de overval slechts honderd geoefen- den en 200 man van 37 maanden diensttijd in Rotterdam gelegerd. En of schoon de voorziening van vuurwapenen miniem was, hebben zij door hun hoog opgevoerde vechtcapaciteiten de vijand weerstaan op een wijze, die enig is in de Nederlandse geschiedenis. Zelfs de Duitsers moeten dit toegeven, en de Icoude rillingen liepen over hun rug wanneer zij het over „die blauen Teu- fel" hadden. De millioenen op defensie bespaard, zijn later door de Duitsers toch gesto len en aan het Duitse leger besteedt. En de zeer geringe verliezen*) zijn la ter duizendmaal overtroffen door fus- silades, door honger-gestorveneh, ver moorden in concentratie-kainpen en an dere gruweldaden. De les van 1940 mogen wij wel ter harte nemen. Het is een bittere les. De officiële cijfers der militaire verliezen bedragen 2067 doden en 2680 gewonden. Emigratie Mogelijkheden en moeilijkheden Een tegen spraak uit Zuid Afrika Een wa,arschuwing. Er is op 't ogenblik veel behoefte voor emigratie in ons land. Daarvoor zijn verschillende redenen. In de eerste plaats hebben wij in Nederland een dichte bevolking, en, al is er nu op 't ogenblik geen noemenswaardige werkloosheid, men ziet in het verschiet, dat men elkaar straks op de arbeids markt verdringt. Er is een onzekerheid dat de toestand zoals ze nu op 't ogen blik nog is, niet zo blijft, waarom men bij voorbaat expansie wil zoeken. Bo vendien is in Holland alles duur, de dis tributie lijkt blijvend, de regerings- maatregelen zijn drukkend en men heeft zo de verwachting, dat dit alles in een ander land beter zal zijn. De grote vraag voor iemand die wil emigreren is, naar welk land hij zal trekken. Men gaat een onbekende toe komst tegemoet en men dient toch te voren iets van het land, van de bewo ners en van de bestaansmogelijkheden te weten. Dat is het moeilijke. Boven dien laat het ene land gemakkelijker immigranten toe, dan het andere. Van daar dat men in de kranten dikwijls aankondigingen ziet (ook in ons blad) van lezingen, die over Canada, Zuid Afri ka of andere landen gehouden worden. Meestal doen dit Hollanders die jaren in het andere werelddeel gevestigd zijn. En nog moet men dan voorzichtig zijn omtrent de beoordelingen, want de een zal er slagen, de ander zal er gebrek lijden. Generaal Smuts in Zuid-Afrika heeft onlangs de verwachting uitgesproken, dat Zuid-Afrika een aantal goed ge schoolde landbüuwkrachten uit Neder land en de Scandinavische landen zal kunnen gebruiken. Dit heeft echter weer felle tegenspraak gevonden in het Zuid- Afrikaanse blad „Cape Times" d^or professor J. H. W. Th. Reimers, uit Stellenbosch. Hij wees er op, dat vele Zuid Afrikaanse-landbouwers een kort zichtige houding aannemen tegenover immigrerende collega's. Bovendien zijn de arbeidsvoorwaarden er ongimstiger dan b.v. in Nederland. De lonen zijn er laag, men kan op korte termijn worden ontslagen, er bestaan geen machtige werknemers-organisaties en volgens prof. Reimer is de kans om na jaren hard werken een kleine zelfstandige boer of tuinder te worden niet groot. Tenslotte merkt Yaj in het artikel op, dat de landbouwkundige expert van het immigratie-comité naar Zuid-Afrika is teruggeroepen. Blijkbaar houdt het in, dat Zuid-Afrika niet van plan is de bui- als wij Hem aanzagen, zo was er geen gestalte dat vrij Hem zouden begeerd hebben. (Jesaja 53 2b.) We leven in wonderlijke tijden. Het schijnt dat iedereen veel van de Heere Jezus houdt. Geen hel schijnt er meer overgebleven te zijn. Alles sterft in de Heere en Heiland, en men roemt in het verzoenend sterven van Jezus als het rustpunt van het hart. Arme dwazen. Met een aangenomen Jezus van enkel historisch weten gaat men de eeuwigheid in..Het is zeer te vrezen dat men nim mer Jesaja's woord verstond. Wie heeft er nu van nature betrekking öp Chris tus? Immers niemand. Niet begeerd; geen gestalte dat we Hem zouden be geerd hebben. Was hij begeerd van de Farizeën? Toch niet. Zij hadden toch de historische kennis, en toen Hij ver scheen op aarde trbk men de neus voor Hem op. Zo een had men niet nodig. Daar hadden ze heel niet opgerekend. Natuurlijk niet. Wat moest men met zulk een doen die een vriend was van hoeren en tollenaars. Neen, geachte le zers, we vinden geen gestalte in Hem van nature, noch enige heerlijkheid of noodzakelijkheid. Hij tekent immers de mens ?oals hij is. We kiezen een moor denaar in plaats van de Vorst des Le vens. We vinden geen leven in Hem, want immers dan moeten we sterven? De komstdes Middelaars was nodig om de mens in de schande van de zon de te laten zien. Daarom werd spottend gezegd: Ziet de mens. Daarom werd Hij genageld aan het hout der vervloe king. Is daar nu begeerlflks in of aan? Neen voor het natuurlijke niet. We pra ten wat over een Jezus die we niet kennen. Vraagt het aan Gods volk als de Heere hen er bij bepaald of ze daar zin in hebben gehad. Onze natuur brand tegen zulk een Zaligmaker. En toch de door de Heere ontdekte ziel krijgt door het geloof wat anders in Hem te zien. O die dierbare Plaatsbekledende Borg en Middelaar, die al de schande van de zonde op Zich nam, ten spot en hoon werd gesteld, die wordt hunner ziele dierbaar en noodzakelijk. Daardoor toch wordt de schande van de zonde weg genomen en ontvangen ze genade en ere. Neen, van zulk een hebben ze mede betuigd dat Hij hun dierbaar is. Diepe verootmoediging wordt hun geschonken uit dat gezegende onderwijs des Hee- ren. Zulk een verachte en uitgeworpe- ne is hun een noodzakelijke Borg. 'Hijf. de Eeuwige Zone Gods ons in aUes ge lijk geworden uitgenomen de zonde, om door die diepe vernedering heen hun d/a volkomene zaligheid te verwerven. Door zulk een weg leert Gods lieve volk zin gen: We steken het hoofd omhoog en zullen de eerkroon dragen, om straks de kroon in de eeuwige heerlijkheid te werpen aan.de voeten van Hem die hier geen gestalte noch heerlijkheid had dat we Hem zouden begeerd hebben. De zonde brengt niet alleen schuld, ze is ook schande. Gelukkig, ja eeuwig ge lukkig, dat Christus het kruis heeft verdragen en de schande veracht, om door de schande heen de ere voor' Zijn verkoren volk te verwerven. Ziet dat volk leert wat het zeggen wil gezondigd te hebben. Hun ogen durven ze niet opslaan. Bevreesd zgn. ze dat het op hun hoofden wel te zien is zulk een monsters van zonde te zijn. Voor God kruipen in het stof om het uit te kermen voor God vanwege de schande van de zonde. Ziet voor znllc een volk krijgt die niet begeerde Mid delaar weer waarde. Met zulk een Za ligmaker wordt dat volk weer verblijdt wgl Hij hvm is geworden een oorzaak van eeuwige zaligheid. Komt uitgewor- penen van de wereld en verachten van het naam-christendom, omdat ge met zulk een jubelend gezelschap niet over de weg kunt, en de schande van de zon den U belet er aan mee te doen, hier is de weg tot Uw eeuwige ere in Hem die niet begeerd werd, doch door het ge loof dat volk doet zeggen. Al wat aan Hem is is gans begeerlijk. Amen. Utr. Ds. v. d. B. tenlandse boerenzoons en arbeiders een behoorlijke toekomst te garanderen. Natuurlijk zal het in andere landen, b.v. in Amerika weer geheel anders zijn. Maar wij meenden er goed aan te doen de jongeren, die lust gevoelen zich in Zuid-Afrika een bestaan te verwerven, deze opmerkelijke uitlatingen van prof. Reimers onder het oog te brengen. WAARNEMER. Prijs per koker a 25 tabletten 40 et In ,welvoorziene Apoth. en Drogisterijen. Ierland De Valera, de bekende Ierse premier heeft deze week zijn minister President schap moeten neerleggen. Bij de. laatst gehouden verkiezingen, verkreeg zijn partij de Fianna Fail niet de volstrekte meerderheid, en waar hij er niet in is geslaagd, om met een der andere partijen samen te werken, moest hij het tegenover de oppositie die zich aaneen gesloten had, afleggen. De Va lera heeft gestreden voor een onafhan kelijk Ierland, en zestien jaren lang, heeft hij de meerderheid van het Ierse volk achter zich weten te verenigen. Tegenover hem stond 'een vrg sterke oppositie partij, waarbij zich enkels an dere belangen partijen hebben gevoegd, de arbeiders partij, de boeren partij en een paar zelfstandige leden. Hoewel de Ieren gaarne zelfstandig blijven, is er toch een groot deel dat verlangd naar hereniging en dat be reid is om bepaalde concessies te doen. John Costello de tegenstander van De Valera die hem nu opvolgd, is 54 jaar, en wordt beschreven als een zeer voorzichtig, en bekwaam diplomaat, een eigenschap die hij absoluut nodig heeft. om zijn regering die uit verschillende partijen bestaat, bijeen te houden. De Valera zelf is van oordeel, dat de nieuwj gekozen regering geen lange levensduur zal hebben, en dat spoedig nieuwe ver kiezingen moeten worden gehouden. Wanneer dit zou plaa,ts hebben, zal het kiezersvolk de onmacht van de kleine partijtjes inzien en zal het hem volgens zijn oordeel, ongetwijfeld weer aan de macht helpen. Hoe het ook zij, voorlopig zal een nieuwe koers worden ingeslagen, en met belangstelling wordt uitgezien naar de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet. Duitsland Voor de Drie-Landen-Conferentie, welke één dezer dagen zal aanvangen, bestaat veel belangstelling. Zo men weet, zijB de beraadslagingen van de Grote Vier Rusland, Amerika, Engeland en Frankrijk vastgelopen. De verschil len tussen Rusland enerzijds en de drie anderen anderzijds, waren van dien aard, dat zij niet waren te overbruggen. Daarop hebben Amerika, Engeland en Frainkrijk besloten, om los van Rusland te trachten een vredesverdrag op te stellen, voor dat gedeelte van Duitsland, dat zij hebben bezet, Rusland heeft ver klaard de besluiten die genomen worden niet te erkennen. België, Luxemburg en Nederland heb ben verzocht om ook bij de opstelling tegenwoordig te mogen zijn. Zij grenzen alle drie aan Duitsland, en hebben derhalve een zeer groot be lang, bij de verdragen die worden opge steld, terwijl zij bovendien grote schade hebben geleden door de Duitse bezet ting en de oorlog welke in hun land heeft gewoed. Tsjecho-Slowakije en Polen maken zich hierover heel ernstig ongerust. Zij zeggen dat als met steun uit Ameri ka, West Duitsland zich hersteld, dan zal hei Duitse volk ongetwijfeld ook Amerika en mogelijk ook Engeland en Frankrijk gaan aanhangen. Het grote machtige Duitse Rijk zal

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1