Onbehoorlijk Prinses Marijke 't Wc^ WJ2J2)i JCanto^ifig^KecAt ^-e RIJKSEENHEID -riiEuws Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelharnis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 18 FEBRUARI 1948 20e JAARGANG No. leye Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Bij contract' speciaal tarief. In Indië is de zaak voor elkaar. Dank zij de hulp van de „Verenigde Naties", virelke een Commissie van goe de diensten aanwezen om de partijen bijeen te brengen. Na veel loven en bie den is men overeengekomen het vuren te staken. De Nederlanders waren het koppigste. Zij gaven het minste toe. Djokja was een en al toegeeflijkheid. De Commissie van Drie had niets an ders te doen dan de twistenden te hulp te komen; ze bij elkaar te brengen; olie op de golven der hartstochten te gieten. Dit bracht Soekarno en de zijnen tot de overtuiging, dat moorden en bran den overbodige middelen waren. Langs vreedzame weg zou het heil, van Insu- linde verkrijgbaar zijn. Waarom dan geweld Maar moesten zij dan niet hun aanspraken op het „baas zijn" over de gehele IndiscHe Archipel opgeven? Konden zij dan wel langer opperheer zijn en leiding geven aan de schone „Gordel van smaragd?" Ach neen, de republiek zou slechts gelijkgerechtigde deelstaat worden met al de andere in de Verenigde Staten van Indonesië. En deze zouden mét Nederland en West- Indië samen de Ned.-Indonesische Unie vormen met het Huis van Oranje als lioofd, door dit laatste wel te verstaan alle wettige opvolgers op de. troon van het Koninkrijk der Nederlanden. Is niet uitdrukkelijk in de overeen komst uitgesproken.dat, tot het tijdstip dat deze Unie tot stand kwam, de Ne derlandse regering de Souvereiniteit over Indonesië zou uitoefenen? Wil dat dan niet zeggen, dat die de buitenland se betrekkingen onderhoudt? Daarbij; zou niet een volksstemming uit moeten maken, ook in het gebied waar de facto de republiek haar scep ter zwaait;' welk bewind in dat gebied zou worden gevoerd? En dat alles toch streefde de republiek niet na. Maak u niet ongerust. De republiek had de garantie, dat, wat zij nastreef de, langs vreedzame weg kon worden bereikt. Een tip van de sluier werd opgelicht, toen het aanstonds bleek, dat Djokja op de oude voet voortging'met buiten landse betrekkingen aan te houden en aan te knopen. Dat mocht, zeiden ze, want de Commissie van Drie had met hen gepraat en daarbij te kennen ge geven, dat ze gerust Jum gang konden gaan. Dat stond wel niet in de over eenkomst. Sterker nog: het was in vierkante tegenspraak daarmee; maar v/at nood. De commissie van goede diensten is niet een commissie welke zich beperkt tot de haar opgedragen taak, om bemiddelend op te treden, ze staat niet tussen de partijen in, maar stelt zich er boven, ze deelt de lakensi, uit. Ach neen, maak u niet' ongerust, Ned.-Indische regering, wat wij zo eens zeggen als commissie heeft geen enkele bindende kracht, maarintussen gaan wij met ons rapport naar Lake Succes en rapporteren aan de Veilig heidsraad dat er een wapenstilstand is gesloten, waarvan ze nu nog niet kan zeggen of het een werkelijk succes is. Ze zal nu wel tehulp geroepen worden bij de politieke onderhandelingen en voorspelt dat deze maar kort zullen .behoeven te duren. Daarbij zullen ook gebiedsdelen buiten Java, Sumatra en Madoera betrokken zijn, waarvoor ze geen opdracht heeft om te bemiddelen. Maar dat hindert niet. Ze zal zich daar natuurlijk ook mee bemoeien. Ze ver wacht dat de Veiligheidsraad haar in functie zal laten zolang Nederland nog het souvereine gezag uitoefent en dit dus nog niet is overgegaan op 'de Ned. Indonesische Unie. Ze is van mening dat, al is de republiek niets meer dan deelstaat, gelijk de andere, het er maar op aan komt, welke der deelstaten de feitelijke leiding zal hebben, en dat is dan natuurlijk de republiek onder de hoge bescherming van de Commissie van Goede Diensten. Deze lijkt wel een commissie van goede diensten, voor de republiek! Nu is het wel duidelijk, waarom Soe karno van mening was, langs vreedza me v/eg zijn zin te kunnen krijgen. Hun is natuurlijk bij voortduur in de oren gefluisterd, dat de commissie-voor-het- uitdelen-der-lakens al het kromme voor hen recht zou maken. Wat hebben wij nu van de zitting der Veiligheidsraad te wachten? Het is een rietstaf welke de handen doorboort. En het ergste is, dat onze regering in den Haag gedrongen wordt in de richting, waarin zij van meetaf gestevend heeft. Dat zijn de vruchten van het abele po litieke spel van P.v.d.A. en R.K.V.P. van Vorrink en Romme, waarbij eigen politiek voordeel vt/erd gesteld boven het belang des lands, ja ook van Insulinde. Gaan de ogen niet open? Bij een deel der Roomsen wel. De Ned.-Indische regering heeft in tussen een protest laten horen, dat niet mals is. Haast zouden wij zeggen: bui ten de internationale etiquette. Maar is het geen tijd?! Zij. consta teert, dat de Commissie van Goede Diensten Ie. een onjuist begrip van haar taak heeft, 2e. buiten haar bevoegdheid gaat als zij ook zich wil bemoeien met andere gebieden dan Java, Sumatra en Madoera, en 3e het suggereren, dat slechts een volksstemming kan uitma ken of de besturende organen buiten Java en Sumatra zijn te beschouwen als „marionettenregeringen", acht de Ned.- Indische regering onbehoorlijk. Moeten wij niet, met belijdenis van eigen schuld en ontrouw, erkennen dat het de tuchtigende hand Gods is, welke ons doet verkeren in zulk een crisis der moraal wordt Woensdag 18 Febru ari één jaar oud. Wat is een jaar weer spoe dig voorbij. Weet U het nog, dat het verleden jaar zó bar koud was? De ver jaardag van de kleine Prinses zal onder zacht lenteweertje worden ge vierd. De jongste der Oranjes met deze eerste verjaardag on ze hartelijke gelukwensen! EIEREN WORDEN TWEE CENT GOEDKOPER Met ingang van 1 Maart zullen de prijzen van eieren met twee cent per ei wor den verlaagd, zodat deze dan voor de klassen 1 t/m VI resp. 16, 15, 14, 13, 12 en 11 cent per ei bedragen. 'FINANTIËLE-ACTIE CENTRAAL ADRES; W. F. K. VERHOEFF PROF. VAN VLOTENWEG 1 O - BLOEMENDAAL TELEFOON 24441 V.J^ Vrijdag j.l. hield het Kantongerecht zitting. Kantonrechter Mr. v. d. Velde. Ambtenaar Openbaar Ministerie mr. de Jong; waarnmd. Griffier de heer Dekker. Als eerste stond Joh. de Jager, Stel- lendam terecht, omdat hg zijn hond, die in de Eendrachtspolder achter een haas zat,, niet teruggeroepen had. Verd. beweerde dat de hond eerst achter een rat zat, doch toen er een haas opsprong ging hij die achterna. Wel zou hij de hond teruggeroepen heb ben. „Je liebt bij het verhoor niet van een rat gerept zei de Kantonrechter." Verd.: „Ik achtte het de moeite niet waard." Verbalisant Vermaas verklaarde dat verd. de hond niet terugriep; dan had hij het moeten horen. Ook had verd. ge tracht de haas te keren. De ambtenaar van het O.M. noemde verd. een grappenmaker of een gooche laar en achtte het feit bewezen. Zijn eis luidde 15.— of 6 d.h. De Kantonrechter zag zich tot zijn spijt genoodzaakt verd. te ontslaan van rechtsvervolging omdat er elementen in de dagvaarding ontbraken. M. Wielaard, Middelharnis, niet ver schenen had ondeugdelijke vleeswaren in voorraad gehad. Eis 20.of 8 d.h. Uitspraak 10.of 10 dgn. omdat het de eerste keer is dat dit bij verd. voor-, valt. J. V. d. Baan te Dirksland" had melk van te weinig vetgehalte in voorraad gehad. Verd. meende dat de oorzaak lag in het feit, dat hij de koeien om de andere dag molk. De eis luidde 10. of 4 d.h. Uitspr. 7.50 of 4 d.h. P. V. Schelven, Oude Tonge, niet ver schenen, had een aanrijding veroor zaakt te Middelharnis met de' auto van Kruik, doordat hij deze geen voorrang verleende. Get. H. Kruik verklaarde, dat verd. op hem inreed en tegen zijn voorwiel botste. Eis 15.of 6 d.h. Uitspraak idem. J. L. Boerop te Breda, had te Oude Tonge een auto geparkeerd op de Mo lendijk, juist op het nauwste gedeelte. Verd. zei, dat er geen kentekens waren aangebracht dat parkeren daar verbo den was, doch de ambtenaar vertelde hem, dat dit niet noodzakelijk is. Op ieder nauw weggedeelte is parkeren verboden. Verd. beweerde monsters te willen lossen, wat get. L. Kosten beves tigde. De auto stond zelfs op het trot toir. Get. J. G. Nederlof te Sliedrecht was de auto gepasseerd en daardoor met zijn auto vastgelopen tegen een muur. Da rat die een haas werd. Een „Uteliike" moeilijkheid. De kegelvriic tiroper. Doe Uw fielt op flotl De kleine koopman. Get. had niet gezien dat de auto van verd. op het trottoir stond. Eis 10. of 4 d.h. Uitspraak 4.— of 4 d.h. M. Goedegebuur, Ouddorp, had zijn winkel open gehouden op een tijdstip dat dit verboden was. Verd. zei maar één voordeur te hebben die hij 's zomers nog al eens open laat staan. ,,Maar U verkocht ijs op dat mo ment", meende de Kantonrechter. Dat gaf verd. toe, doch zeide dit op de openbare weg gedaan te hebben. De Kantonrechter zei, dat hij de voor raad uit de winkel aanvulde, dus was er contact tussen winkel en publiek, wat strafbaar is. De ambtenaar eiste voor dit feit 15.— of 6 d.h. De Kantonrechter had nog een pro cesverbaal, dat verd. op 24 Juli ook zijn winkeldeur open had staan. Toen was echter geen verkoop geconstateerd. Voor dit geval vroeg de ambtenaar vrij spraak. Verd. vroeg hoe hij nu verder han delen moest, om aan de wet te voldoen, doch de Kantonrechter meende hierin geen adviezen te kunnen geven, zodat verd. zich daarop later niet zou kunnen beroepen. Voor het eerste geval werd verd. veroordeeld tot 7.50 of 5 d.h. en voor het tweede geval werd hij vrijge sproken. Verder stond dezelfde verd. nog eens terepht, dat in zijn vleeswinkel een box vriezer met consumptie-ijs aanwezig was wat bij de vleeskeuringsdienst ver boden is. Verd. beweerde dat de keuringsdienst van waren vol lof was over de inrich ting van zijn winkel. DaJ vond de kan tonrechter wel goed, doch dit heeft met de vleeskeuringswet niet te maken. De ambtenaar eiste 10.of 5 dh., waar op verd. zei liever schuldig verklaard te worden zonder toepassing van straf. Dat kon de Kantonrechter niet doen en veroordeelde verd. tot 7.50 of 4 d.h. H. A. M. van Loon te Den Bommel had bij het uitrijden van zijn erf aan de Kranendijk niet uitgekekeen, waardoor een aanrijding ontstond met een luxe auto van de Gast. Verd. gaf dit feit toe. Get. de Gast g3,f een lezing van het geval, waaruit bleek dat verd. zich niet voldoende overtuigd had of de weg vrij was. Ook uit de verklaringen'van Get. Buys kwam dit vast te staan. De Ambtenaar noemde het een ern stige nalatigheid van verd. en eiste 20.of 8 d.h. Uitspraak idem. L. Beket, Sommelsdijk had te Nieuwe Tonge op de Duivenwaardse ,dijk met een vrachtauto op onvoorzichtige wijze tussen werklieden en materialen van wegenteerders gereden, waardoor een, aanrijding met 'n kruiwagen ontstond. Verd. zei gestopt te hebben, doch de heren maakten geen aanstalten om, grint over de teer te gooien, waarop hij trachtte langs de kant te passeren, Daarbij raakte hij de kruiwagen. De werkmensen zeiden: „de chAuffeurs hebben altijd haast." Get. Klapmuts verklaarde dat verd. zonder meer doorreed en zelfs niet be liefde te zeggen bij wie hij verzekerd was. Get. zei dat de werklieden steeds welwillend waren tegenover chauffeurs. Get. den Ouden zei, dat verd. tot tweemaal toe gewaarschuwd was niet door te rijden. De ambtenaar geloofde dat verd. een cow-boy aard heeft en eiste 20.of 8 d.h. Uitspraak idem. C. Witvliet Dirksland had zich 's nachts met een lichtbak in de polder bevonden. Verd. gaf het feit toe. „'t Ging zeker' om 'n haasje?" vroeg- de Kantonrech ter. „Ja, dat komt er meestal van", be aamde verd. ,,En je bent nog beschoten' ook", meende de Kantonrechter. „Ja, maar 't was in elk geval mis", lachte verd. Hij schoot wel vijf keer! Get. Polder, jachtopziener, verklaar de dat er nog een persoon bij was, die door de duisternis ontkwam. Verd. wou ontvluchten, waarop get. geschoten had. De lichtbak, een kolossaal electrisch ap paraat met batterij werd binnenge bracht. Verd. moest eerst eens goed Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom LEUK OF DROEVIG? - Verleden jaar was de benzinepositie in ons land nijpend. De regering zond iemand naar Engeland om te trachten, daar de geslonken voorraad aan te vul len. Hij slaagde en reisde door naar de Verenigde Staten, waar ook nog wat te doen viel. En daar slaagde hij ook. Op getogen kwam onze man in ons land terug en deelde mee, dat hij de Yankees tuk had gehad. De Amerikaanse ben zine bleek 'namelijk drie cent per liter goedkoper dan de Engelse. Vreugde al om. Maar deze verdween, toen de Ame rikaanse schepen arriveerden. Zij bleken namelijk geen benzine, doch petroleum te bevatten. De „zake^unan" had name lijk niet geweten, dat „petrol" in Enge land benzine, doch in Amerika petro leum betekent.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1