Ooltgensplaat Onze Grondwet CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor Je ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN -----o_ Een korte Raad te Zo'n gladde cijferaar Een poeder gaat teloor.. Dat is goed afgelopen EIIAnDEn-l1IEUl/5 Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelharnis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 WOENSDAG 11 FEBRUARI 1948 20e JAARGANG No. l,6Q4 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Bij contract speciaal tarief. Onze grondwet dateert van 1914. Vorst en volk»zijn in wetgevende ar beid en bestuur aan deze grondwet ge bonden. Zij dient dus om een vaste vorm aan het staatsbestel te geven, en des potisme uit te sluiten. De grondwet van 1814, en ook dien van 1815, toen Noord en Zuid waren verenigd, en eveneens die van 1840, toen België was losge maakt van Nederland, was zo inge richt, dat het volk geen medezeggen schap had, en daarmede geen verant woordelijkheid droeg voor het bestel van 's lands zaken. Koning Willem 1 bedoelde het goed, maar ging zijn eigen weg. Doordat hij zijn ideaal, de vereniging van 'Noord en Zuid-Nederland tot een bloeiend rijk, in rook zag opgaan door de scheiding van Noord en Zuid, en onder de druk der critiek, deed hij in 1840 afstand ten behoeve van zijn zoon Willem II. Door het conflict van Noord en Zuid, tot het uiterste volgehouden door Wil lem I, was de staatsschuld {ot een voor die dagen ongekende hoogte ge stegen. Ze bedroeg meer dan 2 milliard gulden. Thans is onze staatsschuld meer dan het tienvoudige, maar men vsrgete niet, dat het inwonertal toen veel kleiner was, en de gulden toen veel meer waard was. Door de aanvankelijk vergeefse actie van Thorbecke kwam in 1848 de grote herziening der grondwet tot stand. De leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal zouden rechtstreeks door het volk gekozen worden en niet wor den benoemd door de Koning, al was het kiesrecht nog niet algemeen, en ge bonden aan zekere welstand. De Staten-Generaal kregen de con trole over de finantiën, doordat jaar lijks een begroting moest worden inge diend, welke de goedkeuring der volks vertegenwoordiging behoefde, (budget recht) Geen belastingen konden worden geheven, zonder dat deze bij de -wet waren geregeld, en voor het tot stand komen daarvan deelde de kroon de macht met de Staten-Generaal. In de grondwet werd het beginsel neergelegd van de onschendbaarheid des Konings en de verantwoordelijkheid der minis ters aan de volksvertegenwoordiging. Wij herdenken dit jaar het 100-jarig bestaan dezer grondwetswijziging. Deze grondwetsherziening is het grote keer punt in onze parlementaire geschiede nis. Het delen van de wetgevende macht van het volk met de koning sluit mede-' verantwoordelijkheid van het volk in. Was aanvankelijk het kiesrecht beperkt tot hen, die een zeker bedrag aan be lasting betaalden (de census), nadien werd het uitgebreid tot steeds breder lagen van het volk, tot in 1920 het al gemeen kiesrecht werd ingevoerd, dat zich ook uitstrekte tot de vrouwen. Ook Werd toen de evenrecjige vertegen woordiging ingevoerd, waardoor ook kleinere groepen met eigen beginselen hun stem konden laten horen in 's lands vergaderzalen. De verkiezing van de Eerste Kamer, in 1848 nog aaïi de Kroon voorbehoudfen, is nu nog getrapt, dat is, geschiedt niet rechtstreeks door het volk maar via de toch weer door het volk gekozen Provinciale Staten. Sedert de invoering van de Evenredige vertegenwoordiging heeft het getrapt zijn van deze verkiezing feitelijk aan betekenis ingeboet, en wordt wat de samenstelling der Eerste Kamer be treft, de Eerste Kamer een zuivere weerspiegeling- van de Tweede Kamer. Onze grondwet is van zeer groot be lang. Zij bepaalt de verhouding tussen Kroon en volk. Beide zgn daaraan ge bonden. Zij wordt bezworen door de Koning (of Koningin), maar ook door elk lid der volksvertegenwoordiging. Niet dan langs wettige weg mag wij ziging 'dezer grondwet tot stand ko men. Deze wettige weg is in de grond wet zelf omschreven. Elk die haar be zweert, doet dat met insluiting van dat deel der grondwet, dat over de even tuele verandering daarvan handelt. De grondwet is dus niet onverander lijk. Maar wel hebben wij te bedenken, dat deze grondwet, tot stand gekomen onder Gods voorzienig bestel, óók met inbegrip van die zaken, welke wij niet naar de H. Schrift achten, van onze zijde bezworen is, namens ons, door on ze volksvertegenwoordiging, zodat vrij ons daar aan gebonden moeten achten, om in de geordende weg te streven naar verbetering. Bij de herdenking van het tot stand komen van zo grote verandering nu 100 jaar geleden, hebben wij te letten op de voorzienige leiding Gods met ons land, welke in deze hoogste landswet tot uiting komt. Het voegt ons, met be lijdenis van de zonden van land en volk, ons te buigen voor de genade- troon, met afsmeking van 's Heeren zegen. Nuttig' is het, ons te bezinnen op de positie van onze geëerbiedigde Koningin in ons staatsbestel als constitutioneel vorstin. Voor ons geldt de vermaning, dat gedaan worden smekingen, gebe den, voorbiddingen, dankzeggingen voor alle rnensen, voor koningen en allen die in hoogheid gezeten zijn; opdat wij een gerust en stil leven leiden mogen in alle godzaligheid en eerbaarheid. ------O------ DKIE CONSUMENTENBONNEN GELDIG. Met Ingang van heden zijn de waar debonnen 11, 14 en 15 geldig verklaard. ERNSTIGE TE-KENEN In de Nieuwjaars-rede welke de Bur gemeester van Middelharnis gehouden heeft, bij de opening der raadsvergade ring op 4 Februari j.l. haalde hij een ministrieel schrijven aan, dat de ge meente zou hebben ontvangen. Het schijnt dat de toestand van 's lands-financiën dermate ernstig is, dat de meest drastische maatregelen moeten worden genomen. Allerlei geruchten omtrent de ernst van deze toestand doen de ronde. Gteruchten zijn zeer gevaarlijk. Ze zijn niet te controleren en verwekken niet zelden een paniek-stemming, welke soms ernstige gevolgen hebben kan. Zo herinneren wij ons, dat enige tien tallen jaren geleden, toen het in Rot terdam,- in verband met stakingen ta melijk rumoerig was, het gerucht de ron de deed, dat de spaarbank aan de Bo- tersloot haar betalingen moest staken. Deze bank heeft onder haar cliënten een zeer groot aantal mensen uit de ar beidende klasse. Het gevolg is geweest, dat de politie de ongeregeldheden niet baas kon en versterking moest vragen aan het korps Huzaren. Met zeer grote moeite is het eindelijk gelukt de opstootjes te bedwingen en da gen achtereen hebben de mensen in de rij gestaan om hun ^belegde spaargelden terug te vragen. Achteraf bleek dat bo, ze tongen een rel op touw hadden ge zet, die goed is geslaagd. Wij illustreren dit slechts om bij het vernemen van geruchten nuchter te blij ven, ten einde de toestand beter te kun- nen overzien. Dit feit moet echter waarheid bevat ten, dat de positie der schatkist zo zor gelijk is, als zij schier nimmer is ge weest. Wat is nu het onprettige en onveilige van deze toestand? Dit, dat de regering geen oprechte openlegging doet van de stand van zaken. Al wil men de werkelijkheid niet zien, de waarheid zal wel openbaar komen. Reeds in 1.946 hebben wij erop gewezen, hoe verkeerd de regering deed om de ernstige waarschuwende stemmen niet ter harte te nemen. Wat wij het ergste vinden van het hele gevaj, is, dat de nijvere burger, die getrouw zijn plicht vervult, zuinig en sober door het leven gaat, hoe langer hoe meer tot de onaangename ontdek king komt, dat het alles vruchteloos is, wat hij doet, omdat van hogerhand niet die zuinigheid wordt betracht, die men in de eerste plaats van de regering zou mogen verwachten. In onze jeugd gebruikten wij dikwijls het spreekwoord: „Loontje komt om zgn boontje." Dit zal ook onze regering ervaren, en voor het volk zal het een bittere ont goocheling zijn. GEEN OPHEFFING DER TEXTIEL- KANTSOENERING Het ligt vooralsnog niet in het voor nemen de textielrantsoenering op te heffen, deelt de regering aan de Eer ste Kamer mede. -O- ACHT CANTINEWAGENS NAAK INDIE. Acht Niwin-oantinewagens, geschon ken door de Gemeente Barneveld, Ng- kerk, Schiedam, Utrecht, Den Haag/ Wassenaar/Voorburg en door Noord- Brabant, Krimpenerwaard en Friesland zullen op 5 Februari per m.s. „Sing- kep" naar Indië worden verscheept. De raad van Ooltgensplaat kwam Zaterdagmiddag in openbare vergade ring bijeen met uitzondering van raads lid A. de Vos Azn. Na opening met ge bed werden de notulen gelezen en vast gesteld. Een reclame hondenbelasting van de Heer A. Klink werd afgewezen. Hij had toch gelijk. De Voorz. deed mededeling, dat de heer A. de Vos Johzn., in vorige ver gadering terecht had opgemerkt, dat er een becijferingsfout was gemaakt in begroting 1948, waarvoor hij een wijzi ging voorstelde ten bedrage van 2900 gld. De raad had geen bezwaar. Ten prooi der golven. B. en W. dienden vervolgens een voor stel in, om, gezien de financiële toe stand van de gemeente, de kleine Adr. Th. Polder prijs te geven en de steen- glooiïng te verkopen. De oppervlakte van het aan de golven prijs te geven poldertje is 3000M2. Alleen het gat dichten zou al 40.000 gld. kosten. Dhr. Vermaas vreesde, dat als men den steenglooiïng wegnam, dat het wa ter over 20 jaar aan de dijk zou staan. Spr. wilde de zaak liever eerst nog eens met de dijkring opnemen, alvorens een beslissing te nemen. Dhr. van Es kon zich volledig met het standpunt van B. en W. verenigen. Spr. zou liefst de stenen verkopen aan de hoogste bieder en de dijkring er niet meer in mengen. Spr. achtte voor dijk doorbraak geen gevaren aanwezig. De Voorz. zei, dat er nog juist een dezer dagen een brief van het Ministe rie van Financiën was ingekomen, waarin werd aangedrongen om toch zeer voorzichtig met de kapitaalsuitga ven te zijn. De Voorz. merkte bovendien op dat het nu de mooiste tijd was om de ste nen te verkopen daar er veel vraag naar was. De raad ging er daarop mee ac- coord dat de onderhandeling over de stenen voortgang zou vinden. Dat valt mee! Aan de brandweerinspectie was voor gesteld om de oudste spuit, die thans gedemonteerd bij verschillende fabrie ken ligt, in zijn geheel terug te nemen, terwijl de gemeente 300 gld zal betalen voor de tijd waarop het materiaal in de gemeente aanwezig is geweest. Men gaat daarmee accoord en daardoor komt een bedrag van 4000 gld. vrij voor de aanschaf van nieuw materiaal en kan een streep achter de oude brand weerkwestie worden gezet. Dhr. van Es dankte het college voor de activiteit in dezen. Bij de rondvraag informeerde dhr. v. Kempen naar herstellingen aan de Ga lathee, welke zoals de Voorz. zeide, nog op materiaal wachten. Dhr. Kreeft vroeg naar afrastering van een school in zgn woonoord, waar op de Voorz. beloofde 'dat dit in 1948 in orde zal worden gebracht. Dhr. van Oostende informeerde naar een grondoverdracht van de eigenaars Paasse en Korteweg, maar dit bleef nog hangen op goedkeuring van het prijzen- bureau. HUISSLACHTINGSREGELING 1948/1949. Het Bedrijfschap voor Vee en Vleea deelt mede, dat de zelfverzorgers voor ylees thans in de gelegenheid worden gesteld varkens op te leggen voor huis- slachting in het seizoen 1948/1949. Voor opname in deze zelfverzorgers- r^geling gelden dezelfde richtlijnen als het vorige jaar. Aanvragen om ver- giHiningen tot het aanhouden van een huisslachtingsvarken moeten vóór 15 Maart a.s. bij de plaatselijke bureau- houders worden ingediend. Aan perso nen op wier aanvrage gunstig wordt beslist, en die zelf geen biggen hebben gefokt, wordt een aankoopvergunning voor een big verstrekt. Het voor het vervoer van de big vér- eiste geleide-biljet wordt door de P.B.H, of de marktadministratie afge geven tegen afgifte van deze aankoop- vergunning. Binnen 2 x 24 uur na ontvangst van de big moet de koper dit geleide-biljet inleveren bij de P.B.H., waaronder hij ressorteert, waarna hij in het bezit wordt gesteld van een aanhoudvergun- ning. Huisslachtingsvarkens moeten wor den aangehouden op het bij de woning van de zelf verzorger gelegen erf, of, in dien deze exploitant van een land- en tuinbouwbedrijf is, op het erf waar de bedrijfsgebouwen zijn gevestigd. Dhr. Kroon wilde de speelplaats van de school in de Langstraat van een be tonnen band voorzien, omdat al de grind in de sloot of op een andermans land terecht komt. De Voorz. zei dat dit bi) de komende betegeling nader onder de loupe zou worden genomen en sloot daarna de zitting.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1