Gemeenteraad ^Stavenisse Onze internationale positie Devaluatie Franse franc officieel EiiAHDEn-niEiJi/s Bureau: Prins. Hendrikstraat 122 c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefcx)n Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor Ae ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSCAG 28 JANUARI 1948 20e JAARGANG No. 1690 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. milUmeter Bq contract speciaal tarief. Na de oorlog is de internationale toe- stand nog niet opgeklaard. De vredesverdragen met Duitsland zijn nog niet geformuleerd. Tn de samenwer king tussen de oveifWinnende mogendhe den is een breuk gekomen. In Europa tekent zich een grens af tussen Rusland, dat het Oostelijk deel van Duifsland be- zet houdt. Polen, de Baltische landen, Roemenië, Joégo^Slavië, Hongarije, Oos tenrijk enz. enerzijds tegenover de wes telijke, landen van Europa. Rusland zoekt ook Griekenland bij die Ooste-, lijke statenbond te betrekken, terwijl Turkije bedreigd wordt. De wereld is irt twee 'kampen verdeeld. Te Verenigde Staten hebben aan het communistisch blok de „koude oorlog" verklaard met het. Marshall-plan. De V/eor-Europese staten worden naar el kander en naar Amerika gedrongen. Pusland doet zijn best in Italië en B'vankrijk verwarring te stichten door communistische acties, en zg,! in de naas- te toekomst niet nalaten dat in heel West-Europa te doen, met inbegrip van het Westelijk deel van CWtsland, dat door Amerika, Engeland en Frankrijk bezet is. Na 'de grote stakingen wendt Frank rijk, dat eerst min of meer bemiddelend tussen Amerika en iRusland heeft ge staan, zich thans van Rusland af en zoekt aansluiting pij Engeland, waar eveneens onmiskenbaar een stroming is waar te nemen om zich van Rusland af te keren. Maar niet alleen is de politieke at mosfeer geladen, ook op economisch ge bied is de,toestand zeer slecht. Dit noopt de V^est-Europese landen even eens tot nauwere samenwerking. Tussen Nederland, België en (Luxem burg is een samenwerking ontstaan in de Benelux. Hoever' deze samenwerking gaan zal, is niet duidelijk. Er is een tolunie ontstaan. Deze is al in werking. Tenminste als men het in werking kan noemen. Zal deze samenwerking ook uitgebreid v;<!rden tot een militaire? Het -schijnt een raadsel^ hoe Nederland en België op economisch gebied nauw samen kunnen werken. In België streeft men naar vrije economie. Maar in Ne derland tracht men alles in een keurslijf te rijgen. Wij zijn, mede door de kans berekeningen van de Roomsen, het proefkonijn van allerlei socialistische theorieën. Wij leven onder een geleide economie. Dat heeft men tot stelsel Ver. heven. Deze wordt als een ideaal nage streefd. In België schijnt men daarvoor (excuseer het woord)te verstandig. Wij moeten het zeggen: Meer dan vroeger staat België tegenover ons op een welwillend standpunt. De hulp van daar ontvangen mogen wij niet, -gering schatten. België heeft ons ruime credie- ten verschaft. Maar, vóór wat hóórt wat, zegf het spreekwoord. De liefde kan niet van één kant komen. Voor een rui mer kapitaalverkeer met België is bij ons geen plaats, want met onze geleide economie -hancjjiaven wij onze deviezen- restricties. Als wat België doet met de éne, en wat wij doen met .de énderè maat gemeten wordt, zal er van echte samenwerking niet veel overblijven. Bij de ontvangst van Belgische auto riteiten in Rotterdam heeft de Belgische oud-minister Vos op een voorzichtige en beleefde wijze doen uitkomen, wat moei lijkheden zioh bij een tolunie en een economische unie tussen beide landen voordoen. Er zijn grote verschillen in de' structuur en wetgeving. Hij zeide: „Het zal de taak van morgen en overmorgen zijn, indien wij toenadering willen bevor deren, deze verschillen op doelmatige wfl- ze zoveel mogelijk weg te werken. Ma.ar voorhands bestaan ze nog." Bij de huidi ge ontwikkelen der dingen is een samen werking tussen de verschillende landen op econoriiisch gebied niet te scheiden van een samenwerken op politiek en mi litair terrein. Op de beide laatste terrei nen is een nauwere samenwerking reeds ontstaan tussen Engeland en Frankrijk. Nu heeft de Engelse Minister-president Bevin in het Lagerhuis medegedeeld, dat Engeland en Frankrijk het erover eens zijn, dat ook samenwerking gezocht moet worden met de Benelux-landen, dat zijn dus Bellgië, Nederland en Luxem burg. Onder de dreiging van het communis me gaan wij een tijd tegemoet, waarin sa;menwerking gezocht zal moeten wor den niet alleen met de grote genoemde landen, maar met alle landen welke in het Marshall-plan zijn opgenomen. Maar dan zullen wij niet door kunnen gaan, met in de weg van een geleide econo mie onze stekels op te zetten, zodra het onze kraam tepas komt. Wij kunnen onszelf niet tegelijk opsluiten en toch medewerken met alle lande» van goede wil in economisch, politiek en militair opzicht. Wij kunnen niet tegelijk verlangen on der het Marshall-plan geholpen te wor den met» een lening van 2% milliard dol lars en tegelijk weigeren, dat de sche pen in onze havens bunkeren, als mieh niet in dollars de kolen wil of kan be talen. HENRY FOBD II ZAI. EV FBIBRUABI ONS I-AJVD BEZOEKEN Op 26 Februari zal de heer Henry Ford TI, kleinzoon van wijlen Henry Ford, de automobielkoning, een bezoek brengen aan ons land. De heer Ford, die vergezeld zal zijn van zijn echtgenote, z^l o.m. Amsterdam bezoeken en is voornemens enkele dagen in ons land te blijv'an. MILITAIBEN WORDEN GEFOTOGRAFEERD. Nadat reeds sinds geruime tijd in Am sterdam de naar Indië scheepgaande mi litairen worden gefotografeerd, zal dit thans ook in Rotterdam geschieden. De foto's, waarvan de nummers aan de militairen worden toegeroepen, kun nen tegen betaling van 0.30, in post zegels - en onder vermelding van num^ mer en schip worden besteld bij het NIWIN-Comité Amsterdam, Maurits- kade 63. v Te Parijs is gisteravond officieel bekend gemaakt, dat de nieuw'e koers van de franc is bepaald op 2M francs per dol- lor en 864 per pond sterling. De nieuwe koers betekent dat inen nu yoor een gul den ongeveer, tachtig francs krijgt, in plaats van vier en veertig, zoals tot nu toe. Op Zaterdag 24 Januari kwam de ge meenteraad in openbare vergadering bijeen. Afwezig wegens ziekte Wethou der V. d. Slikke. Dhr. v. d. Beveren is bij de opening niet aanwezig, maar komt later ter vergadering. Voorzitter Burgemeester L. A. Verburg. Deze opent de vergadering en heet de aanwezige leden hartelijk welkom op deze eerste vergadering in het jaar '48. Hij hoopt dat dhr. v. d. Slikke spoe dig hersteld mag zijn, en de volgende vergadering zal kunnen bijwonen. Hij wenst de Raadsleden persoonlijk, met hun gezinnen een gezegend 1948, en dat Gods zegen op hun ambtelijk werk moge rusten. In e'en terugblik op het voorbijgegane jaar memoreert hij dat dikwijls een beroep op de tijd der leden moest gedaan worden, en moeilijke pro blemen ter oplossing aangeboden. Helaas, aldus de Voorz., glig het niet steeds zoals ik dit persoonlijk gewild had. Ik herhaal de ouroep, ook in de eer ste vergadering van 1947 gedaan, het gemeentebelang boven het persoonlijk ■belang te stellen. Het jaar 1947 was voor de gemeentezaken een druk jaar. De achterstand, die er was, is thans vrij wel geheel weggewerkt, en blijven er on der deze omstandigheden altijd dingen waardoor men niet geheel bij kan zijn, het is nodig dat inen een overzicht kan houden. De heren de Wilde en Leune zeg ik; dank voor de vele werkzaamheden inde gemeenteadministratie. Ofschoon geen tijdelijk ambtenaar kon aangesteld wor den, hebben we ons doel kunnen berei ken. ,Naast tegenheden en strubbelingen moge we ook op enkele lichtpunten te rug zien, als daar zijn de herbeplanting der gemeente, de benoeming van ver schillende onderwijskrachten, de aanleg van een oprit aan de Molen, besluiten tot wegenverbetering enz. In het jaar dat weer voor ons ligt, zal het noodzakelijk zijn gezamenlijk de. schouders onder het werk te zetten. Ieder uwer trachtte zijn beste krachten aan de gemeentebelangen te wijden. Het is mijn vurige wens, dat dit jaar, de tweedracht die er helaas in het Etfgelo- pen jaar maar al te dikwijls was, ach terwege moge blijven,' en dat het gezond verstand steeds moge werken. Gebruik de vergaderingen om de belangen der gemeente te bespreken en misbruik ze niet, door ze te verlagen tot officiële klapbank. Kortheid en zakelijkheid in Uw betor gen, werkt de helderheid in de hand. On ze roeping is, gezamenlijk voort te trek ken en de opbouw en tolbei van Stave- nisse te bevorderen. God schenke ons bij dat werk Zijn onmisbaren zegen en ons begin zij dan ook in Zijn nafem. 2. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en ongewijzigd goedge keurd en vastgesteld. 3. Ingekomsen stukken. Goedkeuring G.S. verbetering Haven- pad i(Java.) Schrijven van dhr. A. Lurjk B 1 dat' hij zijn benoeming als lid der woonruim tecommissie niet Éftmneemt. Idem van dhr. 'C. van Putte, J. Stoel én P. Hage Az. van dezelfde inhoud. Idem van dhr. I. de Vos, dat hij de toe- noeming wel aanneemt. Dankbetuiging van dhrn. de Wilde en Leune voor hun salarisverhoging. Goedkeuring wijziging begroting 1946 Mededeling van de Zangver. „Nieuw Leven", dat door haai» geen beschadi ging aan leermiddelen in het lokaal, waar zij repetities houden, is aange bracht. Goedkeuring aangaan Rekening Cou rant 1948. Bevestiging van het Waterschap „Sta- venisse" dat zij 500.bijdraagt in de kosten van de oprit bij-de Molen. Al #eze stukken worden voor kennis geving aangenomen; op het laa1;ste zal een dankbetuiging worden verzonden. Schrijven van het Min. van Binnenl. Zaken, waarin nogmaals voorgesteld wordt, de besluiten der vorige verga dering -betreffende vermakelijkheidsbe- lasting te handhaven. Besloten wordt dit besluit te hand haven. Goedkeuring heffing reinigingsrech ten en afkoop erfpachten. Ontslag aanvraag van dhr. M. K. de Wilde als secr, iOntvanger van het Bur gerlijk Armtestuur. Dit wordt verleend "met ingang van 1 Februari. Schrijven van het Bestuur der afd. Stavenissé van het Groene Kruis hou dende verzoek pm toekenning van een extra subsidie van 400..per jaar, ten einde te kunnen komen tot aanstelling van een wijkverpleegster. Men wilde trachten om in samenwerking met de Diaconieën der beide kerken tot dit doel \e geraken. De Oud Ger. Gem. deelde mede, hieraan haar medewerking niet te verlenen. Dhr. van Beveren meende dat dit nooit te vlug kon gebeuren, gezien het grote nut van wijkverpleging. Dhr. Stoiutje|adük wilde de voorwaar den er aan verbinden, dat men ibij over»- schot bij de Ver. deze subsidie kan in houden. Dhr. Haigta vraagt of het niet beter was het jaarlijks te doen. De Voorz. zegt de subsidie tot weder opzegging toe te willen uitkeren, men behoeft dan niet elk jaar weer de goed keuring, het wordt trouwens elk jaar weer in de begroting opgenomen. Het verzoek wordt met alg. stemmen ingewilligd. Nieuwe regeling tot centralisatie van het bouw-, woning- en welstandstoezicht Tholen en St. Philipsland. De regeling van 1942 houdt in, dat in Noord Zeeland alleen Zierikzee als 't ware de macht in handen heeft. De be doeling is nu, dat het algemeen bestuur een commissie van toezicht aanstelt, die de zaken regelt, inplaats van de tegen woordige adviescommissie. Dhr. Leunel vraagt of er dus toch niet weer een nieuwe commissie komt bij de 2iO(vele, die er reeds zijn. De yoorz. zegt dat dat niet het geval is. De regeling wordt z.h.s.t aanvaard. Verzoek van de Prov. Brandweerbond om als lid toe té treden; het lidmaat schap toedraagt 8.per jaar. 'Dhr. Leone vraagt of dit IBimaat- schap verplichtingen oplegt. De Voorz. zegt, daar geen verklaring van te kunnen geven; wel weet hij, dat bij het Brandweerwezèn een reorganisa tie aanstaande is. Het verzoek wordt aangenomen. Mededeling dat de gemeente een groot gedeelte van het wachtgeld van dhr. W. Hanssens terug ontvangt. - In antwoord op het schrijven van B. en W. of het geen vergissing was, dat gestaakte burgemeesters de opbouwtoe- lage ontvangen, deelt het Prov. Bestuur mede, dat staking in dit geval niet als straf moet gezien worden, en de opbouw toelage dus verstrekt wordt. •Schrijven van Ged. St. dat het in het voornemen ligt, een hulpsteigertje te maken aan de vernielde steiger ten ge rieve van de overzetdienst Stavenissé Ouwerkerk. De bedoeling is een loop bruggetje van plm. 1.60 M breed met plankier aan, te brengen. De kosten zul len plm. 2500.bedragen; de kosten van herstel der glooiing enz. 3000. Van hét totaal bedrag van f 5500. wil de Provincie 80% voor haar reke ning nemen, zodat voor de gemeente 1100.overblijft. Een schema is op gesteld voor de verdeling der kosten en de verzoeken aan de gemeenten in hei eiland verzonden. Gevraagd is een bij drage van: St. M'dijk 200.St. An- naland 200jScherpenisse 100. Poortvliet 100.Oud Vossemeer en Tholen elk 50.Stavenissé zal 300.- bij^j-agen en van dhr. Boomsluiter zal 100.gevraagd worden en de bepa.- ling dat hij voor 15 jaar het onderhoud zal verzorgen. lOp een vraag betroffende het onder houd deelt de Voorz. mede, dat alleen het onderhoud van het bruggetje voor rekening der gemeente blijft. Dhr. Potappel vreest dat de kosten meer zullen bedragen, daar van het ver^ Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1