1 J STAAKT HET VUREN Uit hel Kijkvensl er Welgelukzalig m 2--tft !R. t J Z I MEDITATIE IS en ÏE. )ekt TE, ver- idere EIIIVI1DEI1-rilEUll/5 BureauPrins Hendrikstraat 122 c Middeltiamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drulskerij 19 CHR, WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 24 JANUARI 1048 20e JAARGANG No. 1689 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Bij contract speciaal tarief. 'Eindelijk zal op 31 Januari het vuren in Indië gestaakt worden. Zlou het waar zijn? vragen wij ons onwillekeurig af. Wrj vrezen. Wat ge schiedde in de achter ons liggende jaren geeft geen basis aan een onvoorwaarde lijk vertrouwen. Zal men het gemaakte acooord van de zijde van de republiek nu werkelijk aanvaarden? Het is dui delijk, dat men het aan die zijde slechts noodgedwongen heeft aanvaard. Nu is het bij een overeenkomst zó, dat men van weerszijden wel eens water in de wijn moet doen. Maar als men het dan aanvaard heeft, inoet men er zich ook aan houden. M. a. w. het moet voor ons aanvaardbaar zijn. De republiek is teruggedrongen. Te ruggedrongen, niet zozeer door de Ne derlandse regering, want deze heeft zich zelf al meer terug laten dringen. Het is door de andere volken van Insulinde gedaan. Hierdoor is de zogenaamde Re publiek hoe langer hoe meer afgebrok keld. De inzet van heel de onderhandeling is verkeerd geweest. Nederland had niet moeten onderhandelen met deze repu bliek, welke uit de revolutie was voort gekomen en nimmer haar revolutionair standpunt heeft verloochend. Men be schouwde toen de zaken nog als een in terne rijksaangelegenheid. Als de toestand tenslotte onhoudbaar werd, is men een gewapende actie be gonnen. Maar, consequent is men daarin niet geweest. Ten halve hield men halt. Stel u voor, dat er ergens in ons land een dievenbende alles onveilig maaJct. De autoriteiten zouden dan gedwongen zijn daartegen maatregelen te nemen. Waimeer die nu zeiden: Wij naoeten de actie van die bende beperken, zodat de grootste schade wordt afgewend en ver der gaan we niet. Terecht zou men zeg gen: Roei het hele nest uit. Rust niet, tot allen achter slot en grendel zitten. Op Java wordt de revolutie (want an ders is het niet) wel heperkt, maar ver der ontzien, met het argument, dat er onder die revolutie toch wel een goed nationalisme schuilt. En,nu zegge men niet: „ja maar, wij werden door de bemoeiing der Verenig de Naties gedwongen halt te houden." Maar de nadruk dient er op gelegd te worden, dat tevoren reeds was bepaald, dat Djokja niet bezet zou worden. Wij vergeten gauw. Daarom is het goed er aan te herinneren, dat, toen de Vereen. Naties zich er mee bemoeiden, de Ne derlandse regering nog het standpunt handhaafde dat het een binnenlandse kwestie was en de V.N. geen recht had den, ook niet uit oogpunt van een door ons vrijwillig aangegane internationale overeenkomst, zich er mee in te laten. Intussen ging men, ondanks dit principi ële standpimt toch maar in de practijk ervan af en aanvaardde practisch, het geen men theoretisch verwierp. En nu zitten wij in het schuitje en moeten varen. Nu bemoeit de commissie van drie zich ermee en heeft, na veel steunen en zuchten, de partijen (want wij hebben toch maar Djokja als een partij erkend) tot een overeenkomst ge bracht. Wat wij vrezen is, dat ook van deze overeenkomst niet veel terecht zal ko men. Het gaat ermee als met de over eenkomst van Linggadjati. Het accoord was nauwelijks gesloten, of men gaf er van de zijde van de republiek een uitleg aan, waaruit bleek, dat men het eigen lijk niet aanvaardde. Toen de V.N. de aanbeveling „Staakt het vuren" gaf, moest de republiek dat woord wel nazeggen, maar gaf heime lijke tegenorders, zodat men later ge dwongen was te constateren, dat er niets van terecht kwam. Nu heeft men van die zijde alweer het accoord om het vuren te staken aanvaard, en daarbij weer kans gezien, van de zijde der Ne derlandse regering de nodige concessies af te dwingen. In het accoord zijn de nodige bepalingen van politieke aard op genomen. Hierbij is weer eens uitdruk kelijk bepaald, evenals bij Linggadjati, dat voorlopig de souvereiniteit blijft bij Nederland. Dit sluit in dat de interna tionale betrekkingen door de Nederland se regering worOTh. onderhouden. Maar zo min als de republiek zich daaraan vroeger ook maar een ogenblik heeft gestoord en zelfstandige betrekking met het buitenland' heeft aangeknoopt, zo gaat het nu ook weer. Soekamo be gint met een rede en zegt, dat de er kenning van de Nederlandse souverei niteit niet betekent, het teniet doen, van de betrekkingen tussen de. republiek en het buitenland. Wij vra.gen: Wat betekent het dan wel? Heel nuchter gezegd betekenen dus ai die accoorden voor Soekarno en consor ten niet anders, dan het opnieuw ver krijgen van concessies van Nederland, waar tegenover geen enkele verplich ting wordt aanvaard. Men aanvaart ge woonweg hetgeen aan die 2ijde welge vallig is en negeert de rest. Dat maakt straks opnieuw onderhandelingen nodig waarbij weer nieuwe concessies worden afgedwongen. En zo bestaat thans (naar het woord van Soekarno) de garantie, dat de republikeinse idealen langs vreed zame weg zullen worden verwezenlijkt en daarom durfden zij de overeenkomst aanvaarden. Den Haag mag straks commentaar geven op de politieke punten. Wat zal men zich daarvan aantrekken? Er is weer een winstpunt door de republiek behaald. Immers,de Nederlanders kun nen thans niet langer volhouden, dat de Indonesische kwestie een binnenlandse aangelegenheid is, zij hebben de bemid deling aanvaard! Voorlopig is, door toedoen der repu bliek de uitvoering van het staken van het vuren 14 dagen uitgesteld, terwijl deze na 48 uren had kunnen.in werking treden. De listige Aziaten nemen onze rege ring weer eens lekker bij de neus. Die neus is nu eenmaal niet ffln; hij is be- zwalkt met revolutionaire geuren. Is er geen reden voor onze vrees? De feomjende Kamer-verkiezing Grondwetsherziening G«eft de naaste toekomst veranderingen? De algemene verwachting van ons Ne derlandse volk is, dat we dit voorjaar, althans in de komende zomer, Kamer verkiezingen zullen hebben. Die verkie zing, zal een z.g. „tussentijdse" verkie zing zijn. De oorzaak daartoe is een wij ziging van de Grondwet, die door een Staatscommissie in studie is genomen. Men verwacht, nadat, een voorgestelde grondwetswijziging in eerste lezing zal zijn aangenomen, de Kamers zullen wor den ontbonden, hoewel tot nu toe nog geen ontwerp is ingedieod. Het gereedkomen van de in voorberei ding zqnde grondwetswijziging stagneert o.i. door de toestand in onze overzeese gebiedsdelen. De ontwikkeling van de toestand in ons Nederlands-Indië houdt er nauw verband mee. Er schijnt bij die staatscommissie ook al geen eenheid te bestaan. De ene groep wil elke bepaling betreffende het bestuur van het Rijk buiten Europa schrappen, de andere meent, dat onze constitutie, ook in deze tijd van hervorming, zeke- Weigelukzalig is de mens, die naar Mij hoort, dagelijks wakende aan Mijne "poorten, waarnemende de pos ten Mijner deuren. (Spr. 8 34.) (Vervolg en Slot.) Het horen in onze Schriftoverden king geeft echter nog een andere gang te kennen. Die hier spreekt „naar Mij", is de gezegende Bmmanuël. Immers dat uit vrije genade horende volk, ingewon nen ook voor de schrikkelijke deugden der majesteit Gods, leren het, zij kun nen voor die God niet bestaan leren vragen, uitzien, wachten op een ant woord op een vraag, die een levensvraag voor hen is geworden: Is er enig middel om deze straf te ontgaan en wederom in genade te kunnen worden aangeno men? Dit horend volk kent geen Jezus. Kent geen weg van. ontkoming. Nood zaak is de op de ziel gebonden en tas tend naar de wand, zoeken ze ontko ming. Dié naar: Mij hoort, zo spreekt de ilandhaver des Rechts op zijn anwoord v/achtend volk, door Hem alzo voor- en toebereid: „Zie Ik he'b hulpe besteld bij een Held." ,,Zie het Lam Gods, dat de zonde der wereld wegneemt." Ochtendgloren der opkomende Zonne der Gerechtigheid, aanvankelijke toe passing: „Het volk dat in duisternis wandelt zal een groot Licht zien" en dat vnor degenen die wandelen in de scha duwen des doods. Zalige Bethels-bele- ving. Geen zelf gemaakte, geen gefan taseerde, geen zelf genomene, maar de kennisgeving, de beleving de door den HeUigeu Geest voorgestelden Zaligma ker. Welnu, dit volk wordt nu welgeluk zalig gesproken, want die moeten en bul len nu des Heilands stem horen. lA AduUam's spelonk staat Hij als de be tere David om het welkom hen toe te spreken, die bedroefd van geest zijn en die een schuldeiser hebben. Ze zijn nu wakende gemaakt en waarnemende de* posten der deuren. En al staat nu ook boven die poort: ,rWelkom", ze worden lijdelijk bediend. Leren het: heenwijzing is nog geen ingaan, nog geen doorgaan. De zaak i^ zó groot dat er van poorten geschreven- is. Zo heeft de Meester nU zulk een eenheid en zulk een verschei denheid. Daar staat een arme bedelaar, die denkt: 't Zal nooit geschieden; zfln aanbevelingen heeft hij niet kunnen be houden en het perst uit de diepte zijner ziel; Zie op mij in gunst van boven; daar staat er een, zijn zaak schijnt ver loren en de procedure schijnt op een bankroet uit te lopen zou' die grote Ad vocaat te spreken zijn? Daar komt er een uit het heidendom met zovele raad sels en niemand kan ze ontknopen, maar de heilmare klonk daar in de verte: En zie, meer dan Salomo is hier. En al heeft de Koning nu boven het hoofd van al dat volk geschreven: „Welgelukzalig" het kon wel bij ogenblikken vertroosten, maar rust niet geven. De poort moest open, want die Mij vindt, vindt het le ven. De Middelaar des Verbonds moet Zich aan hen oi>enbaren en dat in liun dood. Het moet bij hen naar de laagte, graaf dieper, meer gruwelen, geestelgk failliet als een bankroetier, schrikkelijk in overtreding; maar eeuwigwonder, daar wordt een gekruiste Christus dier baar, gepast noodzakelijk, waarin het eeuwig welbehagen zich openbaart, op dat het persoonlijke welgevallen mogfe beleefd worden' en een .Drieënig Giod grootgemaakt. Hier ten dele, Eens volkomen. Ds. V. d. Br. re grenzen moet stellen. Men voelt hier uit, dat het beleid van iStaat, t.o. van ons Koninkrijk over zee, zeer grote kun de vereist. Houdt men hier zélf het heft zoveel mogelijk in handen of laat mien het andere deel van het Koninkrijk zó veel „vrijheden", dat Indië (de Verenig de Staten van Indonesië) er straks maar zo'n beetje bijhangt? Zeer belang wekkend is daarom, welke grondwet de staatscommissie straks aan het licht brengt. West-Indië heeft er ook belang bij. Na lang wachten hebben Suriname en Cu- ragau een wijzing van hun staatsrege ling voorgesteld gekregen, echter ge grond op de oude, thans nog geldende Grondwet. Men is daar niet zo erg te vreden m«e. Biedt nu straks de nieuwe Grondwet, t.o. van Ned. Oost-Indië meer ruimte, meer vrijheden, zal men zich in Wést-Indië weer stiefmoederlijk behan deld vinden. In ieder geval hebben de nieuwe Ka^ mers .der Staten Generaal de gewijzigde grondwet in laatste instantie te bezien. Het zal de vraag zijn, hoe die nieuwe samenstelling er dan, uit ziet. Naar een nieuwe samenstelling van de Staten-Ge- nereial wordt over het algemeen ver langd. Men' is met het huidige beleid niet tevreden. We kunnen ons moeilijk aan voorspellingen wagen, al liggen er eni ge wijzigingen in het vooruitzicht. Neem maar de ontevredenen in de Partij van de Arbeid, het uittreden van mr. Oud, die de partij „Volkspartij voor vrijheid en Democratie" zal stichten en het zwen ken van vele feLroden naar de commu nisten. Deze wijziging in de linkse groe pen kan enige verschuiving geven. De socialisten maken echter 20 30% van het Nederlandse volk uit. Zij kunnen sa menwerken met een groep (of groepen) van eveneens 30%. De gróte 'vraag zal zijn, blijft de samenwerking rooms-rood bestaan. Op de principiële fouten die onze re gering, in de huidige samenstelling heeft gemaakt, is in onze hoofd-artikelen meerdere malen gewezen. Wie die nauw keurig leest, kan zich daar een beeld van vormen. De rechtsen staan alleen maar in de oppositie-groep. Het ware te wensen, dat bij de ko mende verkiezingen mannen aan het roer van het schip Staat kwamen, die werkelijk Staatsmannen zijn, en die bjj hun beleid rekening hielden met' het Woord van God en Zijn ordonnantiën. Dat ligt helaas niet in het verschiet. Vandaar de moeilijkheden waarin wg geraakt zijn, op alle gebied. Want, „Wat afvalt van den hogen God, moet vallen!" Daarom willen wij er nu reeds op wij zen van hoe groot belang het is, hoe wij onze stem zullen uitbrengen. Niet alleen in het belang van ons volk, maar in de eerste plaats tegenover onze Hoogste Souverein en Wetgever. Dat we ons daarop beraden. WAARNEMER. SNEEUW, OORZAAK VAN TRAGISCM AUTO-ONGELTJK Tengevolge van de dichte sneeuwbui is Dinsdagavond de heer D. %lob, die met zijn echtgenote, ztjn zwager en zjijn schoonouders van een waterpolowedstrijd in Gouda naar Schoonhoven terugkeerde met zijn auto in de 3 meter diepe Voor- haven te Schoonhoven gereden. ODhr. Slob en zijn schoonouders zagen kans uit de auto te komen, maar zijn vrouw en zwa- gen zijn verdronken. Met behulp van een legertruck is de auto op het droge g-ebracht. Doktershulp mocht niet meer baten de levensgeesten bij de drenkelin gen op te wekken. Dhr. Slob is te MM- deltaamis enigen tijd wnd. leider van de Distributiekring geweest. !;j "i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1