r f CONFECTIE V. Distributienieuws gemeenteraad (Den IBommel J Pl\ i M If» i f ■)f IS BETER 1 Bladz. 2 „EIILANDEN-NIEUWS" Woensdag 21 Januari 1948 WoenJ VERVOLG GEMEENTERAAD SOMÏHELSDHK Omtrent een straatmaker deelde de Voorz. mede, dat nieuwe voorstellen te verwachten zijn. De voorzitter vestigde er aandacht op, dat men gerekend heeft met een uitkering van 20.924.uit het gremeentefonds, terwijl de post van 3575.voor de politie komt te ver vallen. Dhr. Blok maakte gebruik van de ge legenheid, die geboden werd tot het hou den van algemene beschouwingen. Hij zei het te betreuren, dat het college van B. en W. eenzijdig is samengesteld. De raadsminderheid is er niet in vertegen woordigd. De zaken van het gemeente lijk openbaar onderwijs vertonen geen schoon beeld. B. en W. zijn uitgesproken voorstanders van het Christelijk Onder wijs, dus ligt het voor de hand, dat de zaken van het openbaar onderwijs an ders behartigd zouden worden als een voorstander daarvan in het college zit ting ha,d. Financieel staat de gemeente er ook niet rooskleurig bij. De voorzieningen volgens de commissie Oud betekenen nog niet, dat men uit de noodlijdendheid is. Nochtans zullen er maatregelen ge troffen moeten worden inzake voorzie ningen op materieel en cultureel gebied. De nieuwbouw stagneert zeer door gebrek aan materialen en er is nog altijd een schrikbarend woningtekort. Er staan miet minder dan 70 personen op de lijst van woningzoekenden. ledere woning en iedere woonruimte dient benut te wor den. Spr. hoopte, dat het toewijzen der nieuwe woningen in overleg met de woningbouwvereniging za! geschieden. Speciale aandacht vroeg spr. ook voor de slecht behuisden. De subsidie van de gemeente aan Burgerlijk Armtoestuur met de noodvoorziening ouden van da- vond spr. te sterk besnoeid, vooral daar met de noodvoorziening ouden van da gen nog niet het ideaal is bereikt. In het algemeen was spr. bereid de plannen van B. en W. te steunen, ook, die welke toeogen meer samenwerking inzake de streekbelangen. Het was hem opgeval len, dat op de. begroting geen cent is uitgetrokken voor culturele zaken. Het moet toch mogelijk zijn daarvoor een gedeelte van de opbrengst van de ver- makelijkheidsbelasting te bestemmen. Tenslotte besprak de heer Blok uitbrei ding, verbetering en aanleg van riole ring, welke hij dringende eis noemde. Dhr. van Zielst wilde ook bij wijze van algemene beschouwing een en ander naar voren brengen, daarbij echter geens zins critiek op het beleid van B. en W. op het oog hebbend. Ook hij vroeg ver- toetering van de riolering en vooral op heffing van het emmerstelsel. De ge meentelijke moeilijkheden dient men naarstig onder het oog te zien, een en ander als overheid en Gods dienaresse, om in Zijn weg te wandelen. Het woon ruimteprobleem is het meest dringende en er moet overgegaan worden tot vor dering. Het zal moeilijk zijn, maar het mag niet op de lange baan geschoven worden. Spr. deed een beroep op dege nen, die met woonruimte een bevoor rechte plaats innnemen opdat deze hun Christenplicht zullen kennen. Natuurlijk dient de overheid bij de oplossing van dit probleem zoveel als in het vermogen is rechtvaardig te handelen. Dhr. Mijs zag vele wensen in de be groting, die echter tot de grootste zui nigheid maant. Vele bedragen zijn al te laag geraamd. Een belangrijk punt noemde spr. de riolering. Hij stelde de vraag of de huidige riolering het kan verdragen dat het emmerstelsel wordt opgeruimd. Hij vreesde zeer voor e^n debacle. De riolen lopen onder zeker ver val, maar sommige naar de verkeerde kant. Er is een plan van 80.000 gld., maar het is de vraag of men zo lang kan wachten totdat het uitgevoerd kan worden. Spr. had gedacht, dat er hier en daar al opgravingen verricht zouden zijn. Bovendien is hem gebleken, dat er clandestien op de polder geloosd wordt, waardoor een ware stinkboel aan de Dorpsweg is ontstaan. De polder kan dit niet door laten gaan. Spr. vroeg ten slotte het schoonmaken der zinkputten goed bij te laten houden. Dhr. V. d. Stoep stelde de vraag of B. en W. al plannen hebben tot het in voeren van een goede verkeersregeling' in de gemeente. Deze is zeer nodig. De Voorz. beantwoordde de sprekers en zei, dat het openbaar onderwijs door B. en W. geheel en al gediend wordt, B. en W. zijn met hart en ziel toegev/ijd om het goed te laten functionneren, voor honderd procent. Met de woonruimte zit men voor een uiterst moeilijk probleem, waarmede men allang' moet vv^orstelen. Vordering is moei lijk en men dient daarbij rekening te houden met alle omstandigheden. Na tuurlijk zal overleg' met de woningbouw vereniging plaats hebben. De subsidie aan Burgerlijk Armbe stuur is voldoende. De uitkering'en zijn gebaseerd op de kosten van het levens middelenpakket. Culturele verzorging' komt inderdaad in het gedrang, maar de overheid moet in de eerste plaats stimuleren. Het is te overwegen of iets van de opbrengst der vermakelijkheidsbelasting er voor besteed kan worden. Het verkeer is een zaak, die bij B. en W. thuis behoort. Per 1 Maart hoopt het college met een verkeersregeling klaar te zijn. Het schoonhouden der zinkputten zal gecontroleerd worden, terwijl vernieuwing van de riolering in behandeling is. Dat er clandestien op de polder wordt ge loosd was spr. niet bekend. Dat zal on derzocht worden. De raad behandelde dan hoofdstuks- gewijs de begroting. Hierbij bleek o.a. dat nog geen raming van achterstallige inkomsten is gediaan. Dhr. Blok informeerde naar het aan deel in de erfpachtsprijs voor grond van de Lighallen te Middelharnis. Spr. ging de geschiedenis na; de ILighallen zouden er komen voor herstellende zieken. Men steunde op de gelden, die men eertijds heeft ontvangen voor een ziekenhuis vereniging. Er is een tiental jaren nut tig werk verricht. Men beschikt over een gebouw. Maar in de oorlog is de tuin grondig vernield. Het bezit van de Lig hallen werd nadien de vereniging ont nomen, maar men vraagt nu toch weer een bijdrage van Sommelsdijk. De Voorz. antwoordde, dat een en an der gewijzigd zal worden. Te dien einde is al overleg gaande. Dhr. Mijs vroeg naar een post van f 6325.22 voor de landbouwhuishoud- waar 2000.als inkomst tegenover bleek te staan. Dhr. Blok vond verhoging van het sa laris der helpster bij het kleuteronder wijs wenselijk, maar de Voorz. meende, dat men hun werk moet zien als dat van volontairs. Bovendien is nog in 194-7 ver hoogd. Dhr. Blok hield er echter aan vast, dat het geen beste bezoldiging is, waar op de Voorz. zei in verhoging de con sequentie te zien, dat ook het schoolgeld verhoogd zal moeten worden. Dhr. Blok maakte van een en ander een voorstel, waarop de heer Dijtoer.s zei dat de school de gemeente toch al jaar lijks veel kost, gezien het bedrag van 6400.Het voorstel van de heer Blok werd aangenomen. Teg-en de heren Dij kers, Le Comte, Mijs, v. d. Boogert en V. d. Stoep. De andere zes heren stem den dus voor. Naar aanleiding van de reorganisatie va# Burgerlijk Armbestuur verzocht de heer Mijs de Stichtingsbrief op te spo ren, terwijl de heer L.s Comte er op wees dat door de verschillende verenigingen in de bewaarschool op laakbare wijze wordt huisgehouden. Er zijn pas grote kosten aan gemaakt en spr. vreesde, dat die voor niets g'edaan zullen blijken. Dhr. Blok achtte beschikbaar stellen van localiteit voor de verenigingen eis. Mogelijk kunnen B. en W. iets anders dan de bewaarschool aanbieden, mis schien het gymnastieklokaal van de la gere school. Dit laatste werd door de Voorz. echter met nadruk van de hand gewezen. Dhr. Dijkers propageerde het stichten van een gebouwtje door de verenigingen onderling, maar de heer Hoogmoed noem de dat onmogelijk, daar de middelen ten enemale ontoereikend zijn, te meer om dat de vermakelijkheidsbelasting te veel opeist. Tenslotte werd de begroting zonder stemming vastgesteld. J.l. Vrijdag kwam de raad van den Bommel voor de eerste maal in 1948 in zsitting bijeen. Na de gebruikelijke ope ning, wijdde de Voorz. hieraan ©en en kel woord. Terugziende op 1947, zei hij dat helaas niet met de bouw kon wor den begonnen, maar de hoop is, dat nu werkelijk in Maart 1948 hiermee een aanvang zal worden gemaakt. In 1947 kwamen er grote verbeteringen tot stand op het gebied van riolering, herbeplan ting en herstel van wegen. Ook werd dank zij de activiteit van het secretarie personeel een grote achterstand in de gemeente-administratie ingehaald. Wij gaan vol moed het nieuwe jaar in, be sloot de Voorz. en we hopen met Gods zegen, de vele vraagstukken die ons nog wachten tot een goed einde te brengen. Vervolgens las de secretaris Munters de notulen, welke z.h.s. werden vastge steld. Ingekomen was een schrijven van volkshuisvesting" inhoudende goedkeu ring inz. bouwvoorschotten, t.b.v. de bouw van woningen. 'De Voorz. voegde hieraan toe dat ook de rijksgoedkeuring' voor de bouw, juist telefonisch was afgekomen. Het Prov. bestuur keurde het raadsbesluit goed, hetwelk betrekking had op de verhuur van het vergaderlokaal. Ontvangen was tevens het gewijzigde uitbreidingsplan Achthuizen. Het plan omvat nu 142 woningen, incl. de wonin gen die nu reeds op de dijk staan. De schuur van Peperstraten blijft bij deze vv^ijziging vrij. Na inzage keurde de raad het plan goed. Gendeentebegrotlng 1948. Over de gemeentebegroting '48 bracht de heer Mooijaart als voorz. der com missie rapport uit. Spr. had in de be groting niets afwijkends gevonden en ad viseerde tot goedkeuring. Dhr. Borgdorff vond in de toelichting enige tikfouten, die ter vergadering wer den hersteld. Dhr. Meijer stelde de volgende vragen: Waarom is er nog geen schoolartsen- dienst? De Voorz. zei dat dit bleef hangen om dat enkele gemeenten hieraan hun goed keuring hadden onthouden. Spr. meende dat deze alsnog binnenkort tegemoet kon worden gezien. Waarom moeten niet alle eigenaars van gemeentewoningen de waterleiding zelf betalen? (Het bleek te gaan over de woningen van de dokter en van de heer Geluk.) Een en ander was ter oorzake van eer der toegestane emolumenten, die later slechts ten dele werden onthouden. De raad besloot hierin eenheid te brengen zodat de gemeente voor geen enkele wo ning waterleiding meer zal betalen. Waar zal de woningcomissie beginnen met de woningbouw? De Voorz, zei, dat men vorig jaar eerst in Zuidzijde wilde toeginnen, omdat daar misschien het blokje nog af had kunnen komen. Nu er van bouw in '47 niets is gekomen za! men waarschnlijk in Den Bommel beginnen, doch niet alles afbouwen, maar na het eerste blokje, of in de Zuidzijde of in Achthuizen een blok bouwen. De verdeling zal gelijkmatig zijn. Is het niet mogelijk dat de gemeente bode een hogere pensioengrondslag krijgt n.l. naar verhouding van zijn in komen. 'De Voorz. zei dat men door hem bo de-schrijver te maken de pensioengrond- slag van het huidige peil 1105 op f 1505. kon brengen, maar het zal zeer de vraag zijn of dit in Den Haag wordt goedgekeurd. Het college komt daar op terug. Voorts drong dhr. Meijer aan op ac tiviteit voor een sportterrein van ge meentewege en informeerde hij hoe ver het nu stond met de wederopbouw in de gemeente. De Voorz. antwoordde dat Stad en Land het opbouwplan binnenkort gereed zouden hebben. Dhr. Boogerman informeerde naar de machtspositie van Stad en Land. Is de gemeente daar geen knecht van. De woningbouw heeft de belangstelling. Vermakelijkheidsbelasting ingevoerd. De heer Mast een beste klant van de gemeente voor kadegeld. De Voorz. zei dat Stad en Land een adviserend lichaam was en dat de ad viezen werden gevolgd omdat zij de plan nen op hun asthetische waarde kunnen schatten. Ook moet men om zijn plan nen goedgekeurd te krijgen een advies van Stad en Land kunnen overleggen. Vanwege de begroting gaf het colle ge in overweging om de vermakelijkheids belasting in te voeren en deze te bepalen op 20% voor zanguitvoeringen enz,; 35% voor bioscoopvoorstellingen en 50% voor bals, lunaparken, kermissen, dancings, enz. De raad stemde daarin toe. Daarop werd de begroting 1948.aange nomen. Van de heer J. F. Mast was een ver zoek ingekomen om een kadegedeelte opnieuw teg'en dezelfde som als voor heen voor een tijdvak van 10 jaar te ver. huren. De bestaande som was 450 gld. Was de gemeente hiertoe niet bereid dan 1 wilde hij het terrein verkopen voor l" 15.000 gld. B. en W. waïen van mening' dat 450 i gld. per jaar te weinig was. Volgens de heer Mast zijn eigen opgaaf verscheepte I hij 100.000 H.L. en dit was tegen octrooi berekend en voorzichtig geraamd 16501 gld. Het college wilde dan (OOk 700 gld. vragen of de overeenkomst per 10 et. 1 annuleren, waarbij Mast de zaak moest I afleveren, zoals hij deze in het begin. I stadium van de overeenkomst had aan- f getroffen. Dhr. Boogerman wees erop dat ver scheping met de Beatrix het gevolg kon zijn. Na brede besprekingen ging de Raad accoord met het voorstel van B. en W. De begroting Burg. Armbestuur 1948 werd z.h.s. door de raad goedgekeurd, nadat de heer Meijer er op aan had ge drongen dat de armenuitkering i.v.m. de gewijzigde omstandigheden, soepel zou worden bezien. Dhr. Houthuizen maakte gebruik van de rondvraag. Spr. zou wanneer de bouw niet in versneld tempo doorging, de di verse eigenaars of pachters in de gele genheid willen stellen de bouwgrond nog te beplanten. De Voorz. zei hierop, dat hiertegen geen enkel bezwaar toestond, maar de houden dat Ze het voor eigen risico doen, mensen moeten er wel rekening mee Een desbetreffend schrijven zal van gemeentewege uitgaan Distributieltrlng Ooltgensplaat De Leider van de Distributiekling OOLTGENSPLAAT maakt bekend da! de na-inname Toeslag Bijz. Arbeid zal plaats hebben op Vrijdag 23 Januari a.s te OOLTGENSPLAAT van 9—10 uur. NIEUWE CIJFERS AANGEWEZEN VOOR EEN SCHOENENBON In het tijdvak van 19 Januari tot met 18 Maart zal een schoenenbon naa: keuze worden verstrekt aan hen, wie stamkaartnummer eindigt op het cijff' O, dan wel op de cijfercombinatie 54, 6! 74, 84 en 94 voor zover de bon 612 zif nog aan hun inlegvel bevindt. Omtra; de regeling voor kinderschoenen volge; binnenkort nog nadere mededelingen. MIDI meent] opgen Ds. daarvl denvel des a-I Tei gens gen (aftr.l (aftr.r zi hooptl te tref Stude PAPlÉ Op| (Plak Weer naelsc^ van ren Iiarnil neel ke gd We[ gelvlJ :fabri| land Apeld schiUl pakpj ,gema Dal ■wegel voer r ■tic, per ■ongeil hout heeftl ■soortl DeJ tot het de model men der, soortl g'ewo liet f De i per c g'eno. weg- één ons I ;mak( 3000 empl He -lijks het moet ■pers •druk 'Word Ns :3on6< na d digd( selijjj -Deze zoek zeer Te MeuJ doorl treklT ook -Boor klem -sen aan Ad ■der me a eilau ."e 1 1, HEB ■des des te tl dam. "I •alhie

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 2