(DeP.v.lA Algemene Beschouwingen over de Begroting 1948 z^ <- en de Ned. Herv. Predikanten SOMMELSDIJK EEN TEKORT VAN f 100.000.— EIIAHDEI1-I1IEU1I/5 BureauPrins Hendrikstraat 122 c Middelharnis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon DruMcerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 21 JANUARI 1948 20eJAARGANG No. 1688 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. müllnieter By contract speciaal tarief. Na de oorlog meenden sommigen, dat het uit moest zijn met een speciale chri- telijke politiek. De oude S.D.A.P. 'stond (met uitzondering misschien van een kleine religieuse groep) scherp tegen over de religie; de Christelijke partijen scherp tegenover-de S.D.A.P. Dat zou nu anders worden. Deze scheidslijn moest weg; die-moest doorbroken. Voor taan zouden in de nieuwe Partij v. d. Arbeid ook belijders een plaats kunnen krijgen. Van de linkervleugel der C.H.U. en ook van anderen liepen er over. Som mige Ned. Herv. Prediltanten gaven het voorbeeld. De verkiezingsuitslagen heb ben aangetoond, dat dat voorbeeld nu niet zo'n sterke navolging heeft gevon den. Intussen konden de P.v.d.A. en de R.K.V.P. samengaan". Wat bewoog de Roomsen, die zoveel jaren met twee der rechterpartijen in coalitie waren samengegaan, zo het heet te ter wille van de gemeenschappelijke beginselen; om zich daarvan af te wen den en zich te keren tot de P.v.d.A.? Naar onze mening niet anders dan po litieke berekening. Rome zoekt zoveel mogelijk sleutelposities te bezetten. Het had in bond met de christelijke partijen genoegzaam verkregen wat er mee te verkrijgen was. De ontwikkeling maakte het nu geboden, om als de sterkste par tij thans samen te gaan met de P.v.d.A. Dat zou de R.K.V.P. ook vrijwaren voor al te grote verliezen aan stemmen naar de zijde der socialisten. Rome is geen bolwerk tegen de revolutie. Nu kon het nieuwe samengaan benut worden voor een verdere uitbouw van Rome's belan gen. Dat samengóén nog niet hetzelfde is als samenwerking heeft de praktijk intussen duidelijk genoeg aan het licht gebracht. Dat Rome zich door deze taktiek heeft bevoordeeld, is niaar al te zeer tot scha de van het protestantse volksdeel. Dat dit samengaan ten zeerste is bevorderd door de mannen van de doorbraak, is ook duidelijk. En nu wordt de rekening daarvan gepresenteerd aan die Ned. Herv. predikanten, die aan deze door braak hebben medegewerkt, zonder in tussen een aanzienlijk deel van hun vroe- "ere volgelingen als stemmenwinst mee te hebben genomen. Nu zien ze dat het echtstreekse gevolg van hun optreden Winst is voor Rome. Dat hebben ze niet bedoeld. Er moest Volgens hen een gezond socialisme ko nen. Maar dat socialisme is er niet bij de Partij v. d. A. Genoemde predikanten ien wellicht ook de bittere gevolgen an dat samengaan voor Insulinde in. iWiellicht hebben de mannen van de oorbraak gedroomd van een zeer grote tenmienwinst voor de P. v. d. A. waar oor deze tegenover de Roomse een over- eersende positie had gekregen. Maar at is tegengevallen. Het is maakwerk «bleken. Van haar linkervleugel heeft e oude S.D.A.P. veel kiezers verloren "n de communisten, omdat de P.v. d.A. mder revolutionair geweld moest ma- en, teneinde de mannen van' de door- raak en ook die van de oude Vrijzinnig emooratische Partij te ontzien, 't Werd e roodsten van die rode broeders al te christelijk". Nu zullen van die gewon en stemmen uit het kamp der vroegere rijzinning Democraten straks weer -vele erloren gaan aan de nieuwe partij, wel- e ontstaan is uit de samensmelting met e Partij v. d. Vrijheid. Nog meer zullen e volgelingen van die Ned. Herv. pre- "anten zich bij een volgende verkie- "g van hen afwenden en óf zich haar e nieuwe vrijheidspartij keren óf weer WAPENSTILSTAND IN INDIB. Zaterdagmiddag is de overeenkomst voor de wapenstilstand' in Indië, die 1 Februari a.s. van kracht wordt, aan boord van het s.s, iRenville ondertekend. Rechter Kirby, het Australische lid van de Commissie van DriB, die voorzitter van de week was, las de twaalf punten van de politieke basis voor de bespre kingen voor, waarna beide partijen ver klaarden er mee accoord te gaan. De commissie van Drie had nog zes punten toegevoegd. Deze houden o.m. in, dat de Nederlandse souvereiniteit in In dië gehandhaafd blijft, totdat zij aan de Verenigde Staten van Indonesië wordt overgedragen. Verder wordt er in gezegd, dat de mogelijkheid er is, om aan de commissie van Drie te vragen, haar diensten tijdens de interim-periode te blijven verlenen. Aan haar kon ook worden gevraagd de volksstemming onder haar toezicht te doen houden. Om negen uur Javaanse tijd heeft de republikeinse opperbevelhebber Soedir- man de eerste instructies voor de wa penstilstand voor radio-Djokja voorgele zen. Een kwartier later sprak generaal Spoor onze troepen toe en las dezelfde instructie voor. De tekst van het bevel luidde: 1) vermijdt alle provocaties in wel- ke vorm ook; 2) gaat door met uw taak van hand having van rust en orde in de ge bieden, die u zijn toebedeeld; 3) verdedigt u, indien u wordt aan gevallen; 4) vermijdt alle incidenten; 5). beseft, dat u verantwoordelijk- blijft voor de veiligheid van leven en goed. Hij voegde er aan toe: „Het bestand beoogt een einde te maken aan de vij andelijkheden, sabotages enz. in de ruimste zin van het woord. Ik moet we derom het uiterste aan discipline en be sef van de troepen vragen." Deze zinsneden spreken niet van een buitengewoon optimisme. Hieruit blijkt, dat het niet zo een voudig is, dat er nog veel moeilijkheden voor de hand liggen; Sjarifoeddin zei, dat de Republiek te leurgesteld was, omdat de overeenkomst niet inhield wat zij er van had verwacht, al is de Republiek van plan het bestand oprecht uit te voeren. En Soekarno verklaarde in een radio rede, dat de overeenkomst op dit ogen blik voor de Republiek nadelig lijkt. Maar Djokja verwacht, dat zij in de toekomst perspectieven zal openen, welke voor de Republiek voordelig kun-- nen zijn. „Indien de republikeinse ide alen langs vreedzame weg kunnen wor den bereikt, waarom zullen wij dan vechten?" Er zitten dus nog speculaties in. Wij zijn al meer teleurgesteld in de Republiek. Wij zijn ook teleurgesteld in de slapheid van onze Regering. Wij kunnen aUeen hopen, dat per 1 Februari de wapens voor goed geborgen worden en dat er, op een goede basis, thans werkelijk aan de wederopbouw van Indië zai worden gewerkt. De gemeenteraad van Sommelsdijk kwam Vrijdagmiddag 16 Januari in open bare vergadering bijeen onder leiding van Burgemeester Rijnders, die op de gebruikelijke wijze opende en daarna een kort woord sprak ter gelegenheid van deze eerste vergadering in 1948. Hij hoopte op een goed jaar voor de ge meente en haar inwoners en zei daiik voor de ontvangen wensen toij de jaar wisseling. De Burgemeester sloeg een blik terug op '47. B. en W. vergaderden 57 maal en behandelden 1217 agenda punten. De raad kwam 26 keren bijeen. De administratieve achterstand der ge- meenfe wordt verder ingeliaald. Spr. hoopte op verdere en toenemende samen werking met Middelharnis. De woning nood is groot en er is ook sociale nood. Het college zal alles in het werk stellen om deze ncden te lenigen en de mede werking van de raad wordt daarbij inge- op een der christelijke partijen.stemrhen. Er is dus een inkrimping van de P.v.d.A. te verwachten. Deze staat nu als regeringspartij reeds ten achter bij de R.K.V.P. Deze loslaten wil zeggen: in de oppo sitie gaan. En dan? Ziehier de vrucht van de politiek van de mannen van de doorbraak, waaron der do zeven Amsterdamse predikanten. De staatkunde, gegrond op Gods Woord, zal zuiverend werken op de par tijen die haar belijden. Zal ook steun ge ven in de strijd tegen de partijen die daarvan met. hun beginselen afwijken. Vv''at afwijkt van 's Heeren Woord zal geen vrucht dragen tot Zijn eer. Dat hebben vrtj anderen, maar niet minder altoos weer onszelf voor te houden. roepen. Spr. hoopte, dat men in Som melsdijk Gods leiding zal erkennen en volgen; dan zal het een goed jaar wor den, ook al komt er nieuwe crisis. Dhr. Mfls zegde als oudste raadslid de Voorzitter dank voor diens woorden en goede wensen en sprak wederkerig zijn beste wensen voor de gemeente en haar dagelijks bestuur uit. De notulen werden dan vastgesteld, na een opmerking van de heer van Nim- wegen. Gedep. Staten hadden enige goedkeu ringen op raadsbesluiten toegezonden, terwijl enige rapporten voor de raadsle den ter inzage hadden gelegen en epige benoemden in commissies bericht had den gezonden, dat zij die benoeming aanvaardden. De heer C. Knape vroeg plaatsing van een lantaarn in de 'Stoofhoek, hetgeen ter afdoening in handen van B. en W. werd gesteld. Een bezwaarschrift tegen schoolgeldheffing van dezelfde werd af gewezen. De raad besloot voorts toe te treden tot de Bond van Heemschut. Dan behandelde men de begrotingfvan de Emgo, waarbij enige raadsleden in formeerden naar het herhaaldelijk uit vallen van de stroom. De voorzitter zei dit te zullen onderzoeken. Voorts wen sten enige raadsleden, dat bij volgende gelegenheid de begroting meer gedetail leerd en beter toegelicht opgezet zal worden. Opnieuw kwam aan de orde het uit breidingsplan der gemeente; thans werd het ter definitieve vaststelling aan de raad voorgelegd. Bezwaarschriften wa ren ingekomen van Jn. Koert, H. Kooman, L. J. Buthh, A. A. Mijs, fami lie Van Nimwegen en familie Rosmolen, waarvan de twee laatste of niet onder tekend of te laat binnen gekomen wa ren, zodat deze terzijde werden gelegd. De Voorz. merkte naar aanleiding der bezwaarschriften op, dat men heeft aan gevoerd, dat het plan in bezettingstijd en zonder dat wethouders en raadsleden er kennis van droegen of gedragen heb ben is tot stand gekomen, zodat men het onwettig acht. Spr. vond dat zeer misplaatst en onjuist. De raad sprak eni ge tijd over deze aangelegenheid, waar bij o.a. over het projecteren van witlof- trekkerijen en het toestaan van kleine landbouwbedrijfjes aan de Molenlaan. Over dit punt zullen B. en W. zich nog nader beraden. Dhr. Mfls voerde aan, dat de raad niet de gelegenheid heeft gehad om kennis te nemen van correspondentie met de re- questranten, waarom hij de vaststelling wilde aanhouden. De Voorz. zei, dat dit niet tot de com petentie van de raad behoort, maar de heer Mijs hield vol dat de raadsleden alles inzake een en ander dienen te we ten. De Voorz. noemde het een vergaande tegemoetkoming als de raad inzage kreeg. Dhr. Dijkers vond, dat er nu eindelijk eens een punt achter het uitbreidings plan moet worden gezet. Dhr. van Nimwegen wilde de Ko- ningiimelaan 15 meter Zuidelijker laten aanleggen, maar de Voorz. bleek daar niets van te moeten hebben. Dhr. Knape was ook voor verlegging, omdat nu zelfs een stuk van het huis van Rosmolen af zal moeten. De Voorz. hield er aan vast, dat de Koninginnelaan op de Hoflaan rechtuit moet aansluiten. Dhr. Blok zei de Reclames met belang stelling gelezen te hebben. Hij zag er een verdediging van de eigeiibelangen in, het geen natuurlijk goed recht der adressan ten is, maar de raad zit er voor het al gemeen belang. Men mag niet de fout herhalen van het vorig geslacht. De uit breiding moet naar het Zuiden plaats hebben. Spr. was van mening, dat de Koninginnelaan nu ook schuin op de Hoflaan is geprojecteerd. De Voorz. stelde voor het ontwerp vast te houden, maar met een overwe ging van B. en W. om op enkele pun ten aan de wensen tegemoet te komen. Dhr. Mijs was er niet content mede en wilde de goedkeuring uitstellen. De Voorz. zag daarbij slechts parti culier belang van de heer Mijs in het geding; hem is grond in ruil voor zijn weide aangeboden, maar dat is gewei-- gerd. Het uitbreidingsplan werd dan zonder hoofdelijke stemming vastgesteld, waar bij de heren Mijs en van Nimwegen, als zijnde belanghebbenden, buiten geding moesten blijven. Burgemeester Rijnders bracht als voor naamste agendapunt de begroting 1948 ter tafel. Hij deelde daarbij mede, dat de financiële toestand der gemeente zeei' Is achteruit gegaan. Het totaal tekort be draagt thans 100.000 gld. waarvan 60.000 gld. voor rekening der gemeene komt. Rekening is gehouden met de voorstel len der commissie Oud. Voor 1948 staan o.a. op het programma herbestrating van de Voorstraat, doorlichten van de schooljeugd, aanstelling van een tweede Wijkverpleegster, verbetering van de ri olering en van de WUhelminabrug, als mede medewerking aan de oprichting van een rusthuis voor ouden van dagen en aan een badhuis, voorts is een nieu we huisnummering voorgenomen en zal men de woningbouw zoveel mogelijk be vorderen. De commissie tot nazien der begroting had enkele opmerkingen gemaakt, die de Voorz. kort behandelde. Deze hadden o.a. betrekking op verbetering van de bestrating van de Kaai, de los- en laad plaatsen en herstel der overige straten. Zie vervolg pag. 2 Ie kolom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 1