Kantongerecht Somwielsdijl Voormalig directeur der R.T.M. had zich te verantwoorden Franse Franc Uren, die maar duren En Uw bed wordt een pijnbank Met vijfenveertig procent Bladz. 2 „EIL ANDEN-NIEUWS' Zaterdaor 17 Januari 1948 (VERVOLG) H. de Zout, Dirksland, had zich in het veld bevonden met kunstlicht, wat verd. ontkende. Get. J. v. Broekhoven, jacht- opziener verklaarde, dat het vermoede lijk verd. is geweest, die met het kunst licht liep. Verd. vond het uitgebreid procesver baal van get. sterk overdreven, doch, de ze zei, dat het de waarheid was. Twee personen waren er in het veld, maar een ervan ontkwam, hoewel verd. ontkende dat hij met anderen in het veld was. Hoewel de ambtenaar en de Kanton rechter overtuigd waren, dat verd. leu gens lanceerde, moest hij toch wegens gebrek aan voldoende bewijs worden vrij gesproken. Jan Holleman, N'Tonge had een woon gelegenheid zonder vergunning inge bruik genomen. Verd. zei bij dhr. de Groot intrek gewonnen te hebben, zon der schriftelijke vergunning, omdat hij dezs niet nodig meende te hebben. Hij zat in een gedeelte van het huis dat bij dhr. de Groot in gebruik was. Een ander deel van deze woning was gevorderd voor dhr. Holster, die daar nu ook woont. Voor dhr. de Groot, die thans elders vertoeft, zeide verd. thans huis- bewaarde*te zijn. Een gedeelte van zijn meubels staan nog in de woning en hij is nog steeds huurder. Het O.M. eiste 25.of 10 d.h.; wel ke eis door de verdediger. Mr. den Hol lander, werd bestreden. Men heeft, zei hij, verd. ten laste gelegd, dat hij op 1 Oct. de woning heeft betrokken, doch dit is in Augustus gebeurd. De nieuwe woönruimtewet stelt wel de fictie, dat al is het, dat de woning in Aug. werd be trokken, toch moet worden geacht, al zou deze op 1' Oct.betrokken zijn, doch dan is de dag-vaarding. niet juist. Het Wetboek van Strafrecht houdt zich met geen ficties op en eist, dat de juiste da tum waarop een overtreding werd be gaan, op de dag"vaarding wordt vermeld. De verd. noemde het een wonderlijke wetgeving. Men kan toch geen wet over treden, die drie maanden later nog moet 'komen! Ons stelsel is zó, dat men eerst een feit strafbaar moet stellen alvorens het strafbaar is. Eerst zou bewezen moe ten worden, dat verd, de woning in Aug. betrok in strijd met de toenmalige voor schriften, wat niet het geval is. De Kantonrechter achtte het feit niet bewezen. De verordening inzake de woon ruimtewet, die de gemeenteraad moet aannemen, zou eerst moeten worden af gewacht. Verder zou er in de dagvaar ding als datum gestaan moeten hebben: 2 Oct. of later. Volgde vrijspraak. A. de Groot, wachtm. Rijkspolitie- wachtgelder zou aan Holleman een ge deelte van zijn woning op 1 Oct. hebben verhuurd zonder vergunning. Verd. zei vrijwillig een gedeelte van zijn woning afgestaan te hebben naar aanleiding van de door het gem. bestuur gedane oproep. Holleman woonde echter reeds bij hem in op 8 Aug. Dat verd. nu verbaliseerd werd voor dit geval, vond hij wel erg, Als ieder zoveel sociaal gevoel had als ik, was het woonruimte vraagstuk vlug opgelost, zei verd. Verd. achtte het woonruimte vraag stuk te N. Tonge niet zo hevig. Er heeft geen sterveling gevraagd bij B. en W. of de door hun gedane oproep nog succes had opgeleverd. Het O.M. eiste ook hier 25.— of 10 d.h. De verdediger, Mr. den Hollander meende, dat de ambtenaar een fictie op een fictie stelde en de Kantonrechter sprak verd. vrij. M. A. Nelisse, N. Tonga, niet versch. had op de Molendijk op zijn motor een mede-passagier vervoerd zonder duo-zit ting. Verd. zou zich echter onhebbelijk t.o. marechaussee Weiburg hebben gedragen. Het O.M. eiste in verband met deze houding, hoewel hij het feit op zi(jhzelf niet zo verschrikkelijk vond, 15.-boe te of 6 d.h. Uitspraak 7.50 of 6 d.h. Com. van Driel, Echtg. van G. Knöps te N. Tonge niet versch, had op een rij wiel iemand meegevoerd. Zij was daar- ibij brutaal opgetreden tegen verbalisant Zuidbroek. ,,Ik weet niet, wat voor 'n zootje het tegenwoordig bij de politie is", had ze gezegd. Verbalisant zei, dat hij haar nog gewaarschuwd had, doch ze vroeg zelf om een bon. Eis 15.^of 6 d.h. Uitspraak 5.of 5 d.h. lO. v. Wezel, Stellendam had zijn mestvaalt niet vóór 15 Juli opgeruimd. Deze 72-jarige baas vond het een vreem de geschiedenis. Hij had geen plaats voor de mest en moest die nu over de tarwe gooien, waarvan niets meer terecht kwam. De Voedselcommissaris dringt aan om veel te produceren en nu werd hij gedwongen voedsel te bederven. Dat klopt toch niet Het was zeker weer een nieuwe verordening, dacht'hij, maar de Kantonrechter wist te vertellen, dat deze bepaling al van Biurg. Breen afstamde. Dan ben je al 25 jaar in overtreding, zei hij. lOmdat niet alles onwil was, eis te het O.M. 7.50 of 3 d.h. Uitspraak 3.— of 3 d.h. E. Tanis, Ouddorp, niet versch., had op zijn rijwiel iemand meegevoerd. Eis 1.of 1 d.h. Uitspraak 50 cent of 1 d.h. J. L. van Gurp,, niet versch, gereden zonder licht. Uitspraak 2 x 3.of 2 X 2 d. M. Klink, S'dijk, niet versch, zelfde feit, zelfde boete. L. Knape, niet versch, gereden zonder voorlicht 3.of 2 x 2 d.h. Th. van Vugt, den Bommel, niet versch., heeft koeien op andermans land laten loeien. Eis 10.of 4 d. Uitspr. 7.50 of 4 d. Jan Plohil, Ouddorp, niet versch. Kip pen bij anderen laten lopen. Eis f 20. of 8 d.h. Uitspraak f 15.of 6 d.h. A. Mellaard, Stad, niet versch., geen achterlicht 3.of 2 d.h. D. V. Heukelen, Dirksland, overtreding leerplichtwet. Verd. zei dat het kind ziek was geweest en een paar middagen thuis had moeten wachten. Eis lO.r— of 4 d.h. omdat verd. toch nonchalant is ge weest uitspraak 7.50 of 3 d.h. C. Tanis, Ouddorp, had ook een kind enkele dagen <je school laten verzuimen. Verd. zei, dat zijn zoon landbouwwerk verricht had. Hij kon niemand krijgen. terwijl een kracht voor hem moeilijk te betalen was. „'t Was toch voor de land bouw" opperde verd. Bis 10.— of 4 d. Uitspraak 7.50 of 3 d.h. K. van 't Geloof, Ouddorp, had zijn zoon Pauli^s de school doen verzuimen, ook volgens hem al voor het verrichten van \'.'erkzaamheden. ,,Hij kan toch slecht leren!" zei verd., doch dat vond de Ambtenaar een verkeerde mentaliteit, waarom de eis .f 12.50 of 8 d.h. luidde. Uitspraak 7.50 of 3 d.h. D. V. d. Klooster, Ouddorp, niet Versch. ove;lr. leerplichtwet, Jacob moest koeien wachten. Eis 10.of 4 d.h. Uitspraak 7 50 of 3 d.h. P. iRobijn, Melissant, had zijn dochter tje Maria thuis gehouden. „Ik heb geen kind van die naam", zei verd. ,,Hoe heet ze dan?" ^roeg de Kantonrechter. „Ma rina" zei verd. „Ik kan begrijpen, dat je ^r zo uit pro beert te komen, maar we zullen dat fout je even veranderen", zei de Kantonrech ter. Verd. zei haar bij het slachten thuis gehouden te hebben. De ambtenaar meen de dat zoiets niet getolereerd kan wor den en eiste 10.of 4 d.h. Uitspraak 7.50 of 3 d.h. T. Aleman, Ouddorp, had zijn doch tertje enkele dagen uit school gehouden. Verd. zei haar niet te kunnen missen, gezien zijn gezin van 9 kinderen, terwijl zijn oudste dochter op doktersadvies niet thuis is. Eis 7.50 of 3 d.h. „Het wordt duur voor mij", zei verd, ,,ik moet hier blijven komen, want ik kan haar niet missen!" De Kantonrechter kon de omstandig heden begrijpen en veroordeelde verd. tot 5.of 3 d.h. D. Matsinger, Dirksland,, had peren enz. uit een boomgaard meegenomen om deze wederrechtelijk toe te eigenen. IVerd. zei dat het 6 of 7 peertjes ge weest waren. Hogerheide wou persé ver baal opmaken, maar zijn patroon War- naer wou dit niet doen. Toen had Ho gerheide gezegd: „Als je dan nog eens wat anders hebt, behoef je ook niet te komen! Vandaar ging het verbaal door. De ambtenaar vond het toch stroperij en eiste f 15.of 6 d.h. uitspraak f 10.- of 5 d.h. Eis luidde: een jaar voorwaardelijk Voor de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof stond gisteren terecht de 70-jarige A. J. Kui per, voormalig directeur van de R.T.M. Hem werd ten laste gelegd, dat hij tij dens de spoorwegstaking, in September 1944, zes machinisten heeft blootge steld aan vrijheidsberoving, door aan het Gewestelijk Arbeidsbureau mede te de len,, dat deze machinisten hadden gewei gerd te rijden en op grond daarvan door hem op staande voet waren ontslagen. Ook zou hij een copy van dit schrijven hebben doorgegeven aan de Aussenstelle van de BahnbevoUmachtigte op het sta tion D.P., tengevolge waarvan de Feld- gendarmerie naar de machinisten is gaan zoeken. Uit de verklaringen van de betreffen de machinisten, P. Weeda, J. <f. Weeda, A. Roetman en T. Reedijk, bleek, dat na afkondiging van de spoorwegstaking op 17 September, slechts onregelmatig was gereden. Toen op een middag van 21 Septemiber werd gelast een trein lege goederenwagens naar Middeldijk te rij den, weigerden de machinisten. Zij deel den huil besluit aan verdachte mede, die zeide dat ze waren ontslagen. De volgende dag had zich de Feldgen- darmerie aan hun woning gemeld, doch de machinisten waren ondergedoken. Getuige W. van der Blink, die met ver dachte naar het Gewestelijk Arbeidsbu reau was gereden, zeide zich niet meer te kunnen herirmeren, dat hij zich ook met verdachte naar het station D.P. had begeven. De 21-jarige typiste, mejuf frouw Van der Vorm, die opdracht had gekregen de brief te tikken, had dit ge weigerd, welke prijzenswaardige houding door Kuiper met ontslag werd beloond. Verdachte gaf het hem ten laste ge legde toe. Hij zag echter miet in, dat ook de R.T.M, zich destijds aan de richtlij nen, die voor het personeel van de Spoor wegen werden gegeven, had moeten hou den. Hij beriep zich op bevordering van de voedselvoorziening en meende door te blijven rijden het algemeen belang te dienen. De advocaat-fiscaal wees verdachte er op, dat de R.T.M, gezien moet worden als een onderdeel van het spoorwegnet door hét gehele land. Hij wilde rekening houden met de leeftijd van verdachte,, en eiste een voorwaardelijke straf van een jaar met een proeftijd van drie jaar. Voorts stelde spreker het Hof voor te eisen dat verdachte binnen drie maan den een bedrag van 1500 aan elk van zijn slachtoffers zal uitkeren. (De (Rott.) SOEKA3BNO ZOU OVERLEDEN ZIJN Na besprekingen te Singapoi-e tussen hoge autoriteiten gehouden is toestem ming geven voor het vertrek van een vliegtuig naar Sumatra, schrijft de Daily Telegraph. Dit vliegtuig, dat op 29 De cember een noodlanding had gemaakt, vervoerde een niet geïdentificeerd lijk. Om het lijk hangt een waas van geheim zinnigheid. Welingelichte kringen te Sin gapore beschouwen het als van veel be tekenis, dat te Djogjakarta stilzwijgen wordt bewaard over een gerucht, dat het hier gaat om het stoffelijke overschot van iSoekarno, de president van de Repu bliek. '(Alg. Dagbl.) U kent dat. Door die zangerige Rheu- matise pijnen, nachten van hanewaken, diaaien en wentelen, van links naar rechts., voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. De Franse regering heeft besloten tot een devaluatie van de franc met 45 pet. ten opzichte van de dollar, aldus de Pa- rijse correspondent van de Evening Standard. Voortaan zal de koers zijn: 220 franc 1 dollar. Tot dusver was de pariteit 120 franc. WEER EEN BEURS TE BRIELLE Wij vernemen, dat dit jaar, evenals in het voorjaar van 1947, weer een beurs te Brielle gehouden zal worden en wel op 18, 19 en 20 Maart a.s. De directie van de Beurs voor Land bouw en Bedrijf „De Zuid-Hollandse Ei landen" n.v. heeft alle oude standhouders van de komende beurs op de hoogte ge steld en reeds onmiddellijk kwamen zeer veel aanvragen binnen. Er blijkt dan ook wel hijzondei' veel belangstelling te be staan voor deze beurs. Men zal zich herinneren hoe de vorige beurs door duizenden bezoekers werd be zocht en zonder twijfel zal het geduren de de beursdagen weer bijzonder druk zijn in het oude Geuzenstadje. Wij menen er goed aan te doen, onze lezers op de in dit blad opgenomen ad vertentie te wijzen en hen aan te raden, met spoed een standruimte te huren, daar men anders wellicht achter het net zal moeten vissen. PIJL's IVIEUBELZAAK TE OUDDORP BESTAAT 10 JAAK. De meubelzaak van de heer M. C. Pijl te Ouddorp bestaat heden 10 jaar. Hij heeft gemeend dit feit niet geheel onop gemerkt te moeten laten voorbijgaan, waarom onze lezers in dit nummer een advertentie aantreffen, waarin een spe ciale reclameweek ter gelegenheid van dit 10-jarlg bestaan wordt aangekon digd. Tijdens deze reclameweek worden tal van begerenswaardige artikelen aange boden tegen jubileumprijzen, waarvan de clientèle ongetwijfeld zal profiteren. Op zeer bescheiden voet begonnen, heeft de heer Pijl zich in de loop dezer 10 jaren een klantenkring verworven, die zich over het gehele eiland uitstrekt. Waar het voor de hand ligt, dat vela eilandbewoners naar de centrum-gemeeu- ten trekken om hun inkopen te doen, moet er wel een bijzondere reden voor zijn, dat er uit deze gemeenten, ja zelfs uit geheel Oost-Flakkee mensen naar het vergelegen Ouddorp reizen om op het gebied van woning-inrichting hun keus te maken. Wij menen, dat daaraan de sortering, maar vooral ook de kwaliteit en prijs niet vreemd kan zijn. Het streven van de heer Pijl is steeds geweest alleen superieure kwaliteiten te levei-en, waardoor hij zijn cliënten blij vend aan zijn zaak zou verbinden. Er is heel wat aan vast om ook in deze tijd, nu het beste wat er in Nederland op het gebied van woninginrichting wordt gefabriceerd nog voor export bestemd is, de hand te leggen op zulke artikelen, die ver boven het gemiddelde uitsteken. Dit eist inspanning van alle krachten, doch slaagt men hierin, dan weet het publiek deze artikelen, te waarderen en wordt de grondslag gelegd voor een blij vende relatie. Wij Wensen de heer Pijl geluk brj deze bereikte mijlpaal en een stijgend succes op de weg naar het 25-jarig bestaan!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 6