Buitenland ZEELAND Predikbeurten Abonneert U op dit Blad Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Zaterdag 17 Januari 1948 toekomst voor de Joden, maar verwerpt terugkomst van het ceremoniële. „Wij ontkennen, zo schrijft hij dat de tempel herbouwd zal worden, dat daarin de vorige wijze van godsdienst gepleegd zal worden, die vóór Christus komst vóórbeeldende was, alsof die dan als né.- beeldende zou zijn; dat Israël alsdan het gebied over de ganae wereld hebben zal, en dergleliji^e dingen, die de Joden zich verbeelden en sommige Christenen dro men !"3). Grove chiliasten verwachten zelfs, dat Christus met Zijn heiligen in het Dui zendjarig Rijk op aarde zal komen om een vrederijk te stichten om de volken te regeren in gerechtigheid. Mèn voelt aan, dat het Chiliasme zich niet verdraagt met onze gereformeerde belijdenis. Wij verwachten slechts één TVederkomst, de wederkomst ten oordeel. Dat we als dan ibereid mochten zijn. Het zou goed zijn, wanneer onze jon ge mensen deze dingen eens naspeurden aan de hand van Gods Woord en onze belijdenis geschriften, orh zich niet te laten verleiden door allerlei wind van leerj WAAiRNEMBR. 1) Chiliasme: Duizendjarig Rijk. 2)i Eschatalogie: Leer der laatste dingen 3) Brakel, „Redel. Godsdienst, III, blz. 138. Duitsland. Voor West Duitsland zijn belangrijke besluiten genomen. Zoals onze lezers weten, strekt zich de Amerikaanse hulpverlening, plan. Mars hall, ook uit tot West Duitsland. Wan neer de Senaat dit plan aanneemt en het tot uitvoering wordt gebracht, zullen de Amerikanen een behoorlijke controle uit oefenen op de verleende producten en goederen. Wil Duitsland zich herstellen, dan heeft het twee dingen nodig, ten eerste meer voedsel en ten tweede herstel, van zijn economisch leven. Beide factoren beoogd ook het plan Marshall, en komen ook tot uitdrukking in de richtlijnen, welke voor de Brits- Ameri'kaanse Zone zijn uitgestippeld. Meer voedsel zal de arbeiders gewilliger maken om aan het arbeidsproces deel te nemen en met de Amerikaanse steun, landbouw en industrie weer op gang hel pen brengen. Er komen twee Kamers of Raden. De eerste is de Economische raad, be staande uit 104 leden, die gekozen wor den uit de Parlementen van de verschil lende Duitse landen.. De tweede is een Landenraad. Deze is samengesteld uit twee vertegenwoordi gers van iedere regering dier landen. Het uitvoerend bewind, berust bij een raad van zeven leden. De voorzitter hier van wordt gekozen door de Economische Kaad. Deze twee Raden zou men dus kunnen noemen, de Rijksregering van West Duitsland, die onder toezicht van de be- zettings autoriteiten zullen trachten, het normale leven zoveel mogelijk te herstel len. [In het Roergebied zijn weer wilde sta kingen uitgebroken. De politie heeft een order onderschept, uitgegeven door de comanunisten, welke beoogt zoveel mo gelijk verwarring te stichten. Het is een agitatie tegen het plan Marshall, die in Februari en Maart, haar hoogtepunt moet bereiken. De Amerikanen verwachten ook van de hulpverlening aan Düitsliand succes. Ten einde bij de doorvoer naar Duits land de spoorwegen zoveel mogelijk te ontlasten, is een commissie benoemd om na te gaan op welke wijze de rivier de Rijn op korten termijn weer bevaarbaar te maken is of althans voor een groot gedeelte te gebruiken. Zij leggen voor deze mogelijkheid van doorvoer grote be langstelling aan de dag. Zo ziet men dat Duitsland meer en meer in twee grote delen wordt ge splitst. De ene helft het Westelijk ge deelte onder Amerika, Engeland en Frankrijk; de andere helft onder Sovjet Rusland. Thans zijn er besprekingen gaande om Nederlandse levensmiddelen naar Duits land uit te voeren in ruil voor steenko len. Tn hoeverre deze pogingen zullen slagen, durven wij niet voorspellen. Wanneer JVest Duitsland zich meer en meer gaat herstellen, zullen ook wij de resultaten hiervan zien en ook de gevol gen ondervinden. Enerzijds zullen zeer vele artikelen waaraan wij behoefte hebben wat ruimer verkrijgbaar worden, anderzijds zal de concurrentie toenemen. Frankryk Wie verwacht mocht hebben, dat de communisten wat zouden gekalmeerd zijn door het verlies der stakingen, heeft zich misrekend. Wat eerst nog een vermoeden was, blijkt nu werkelijkheid te zullen worden. De communisten sturen het aan op een krachtproef met de Gaullisten. Alles wat in hun vermogen is, be proeven zij om het regeren onmogelijk te maken en tarten daardoor de Partij van de GauUe om in te grijpen. Hun bedoeling is de tegenwoordige Kamer te doen ontbinden, en nieuwe ver kiezingen te doen uitschrijven. Volgens het gebruik van het Franse Parlement, zou de communist Duclos voor 1948 vice- voorzitter der Kamer moeten zijn. Nu wil het Franse gebruik, dat bij Kamer ontbinding de vice voorzitter tijdelijk Minister President wordt, tot zolang er een nieuw Ministerie gevormd is. Het doel der communisten is nu dui delijk. Frankrijk verkeert werkelijk nog in groten nood en heeft rust en nog eens rust, zeer hard nodig, om op verhaal te komen. Dit willen de conmiunisten niet. Zij willen Kamer ontbinding, nieuwe ver kiezingen, verkiezings-betogingen enz. Hierdoor worden de hartstochten, vooral vanwege de tegenstellingen bij het Franse volk, opgezweept. Het zal dan gaan hard tegen hard, en de vrees voor botsingen en onlusten is werkelijk zeer groot. En zie, temidden van zo'n verwarde toestand, zou dan een communist als Minister President aan het hoofd staan, zonder een parlement waar aan hij ver antwoording schuldig is. De Franse Kamer heeft hiervoor ge waakt. Alle leden, onverschillig tot wel ke partij, verenigden zich bij de stem ming, en stonden enbloc tegenover de communisten 389 tegen 187 stemmen. Duclos werd derde voorzitter. De communisten hebben zich tot Auri- ol de Franse President gewend en ver nietiging van deze stemming gevraagd. Auriol heeft hierop geantwoord, dat hij geen noodzaak zag om in te grijpen, aangezien een gebruik nog geen recht is, dat bij de wet is vastgesteld, en dus de Kamer, als zij het nodig oordeelde hier van mocht afwijken. Komt het onverhoopt, tussen de com munisten en de Gaullisten tot een bot sing, dan staan de Fransen welke niet tot één van deze twee Partijen behoren, voor een zeer moeilijke keus. Zowel de Partij van de GauUe als de Communisten, grijpen dan naar de re geermacht en is het Parlementaire stel sel dan in Frankrijk voorlopig van de baan. ÏDe midden partij, welke thans nog aan de regering is ziet dit goed in en be proeft de touwtjes in handen te houden. Ontvallen haar de teugels, of worden deze haar uit handen genomen, dan moet de Fransman kiezen, tussen rechts of links. Wij voor ons geloven dat bij zo'n krachtmeting, de communisten het ver liezen, doch met zekerheid kan niemand het zeggen. Het risico dat er mede ge paard gaat is te groot. Want al blijven zij in de minderheid, wanneer echter daardoor een burgeroorlog zou ontstaan, zou dit zeer vreselijk zijn. Een ware ramp, niet alleen voor Frankrijk, maar voor geheel West Europa. Aan zulk een vuurihaard in haar midden zou een zeer groot gevaar verbonden zijn. Voorkomen is dus beter dan genezen. Wegens plaatsgebrek bekort. (Red.) „Eilanden-Nieuws" is reeds 20 jaar HET BLAD voor dit eiland. Plaatst er ook Uw familie-berichten in. THOLEN Ds. Dorrestein heeft voor het beroep naar de Ger. Gem. bedankt. Zondagmiddag tegen drie uur werd Tholen opgeschrikt door het loeien der sirene. In de Ned. Herv. Kerk had de lucht- koker, die uit carton bestaat en waar door de hete lucht voor verwarming kerkruimte geblazen wordt, vlam gevat. Met een slang op de waterleiding was de brand spoedig geblust. De namiddagdienét kon zodoende geen voortgang vinden, zodat Ds. Vroeginde- weij naar Poortvliet kon terugkeren. piSTBIBUTIEDIENST THOLEN Uitreiking Bonkaarten 804, Textiel- kaarten VA 804, Schoenenbonnen en Aanvraagformulieren Brandstoffen, De Leider van de Distributiedienst THOLEN maakt bekend, dat op onder staande dagen de uitreiking zal plaats hebben van bonkaarten 804 en textiel- kaarten VA 804, tegen inlevering van inwisselingsbon 802. Tegelijk z,ullen aan personen, wier TD- nummer eindigt op O, alsmede aan hen wier laatste twee cijfers van de TD ein digen op 54, 64„ 74, 84 en 94, tegen in levering van bon 612 van het inlegvel, een schoenenbon naar keuze worden ver strekt. Gezinshoofden en daarmee gelijkge- stelden ontvangen een aanvraagformu lier MD 32317 voor brandstoffen. De ze formulieren moeten bij de volgende uitreiking worden ingeleverd. THOLEN: Maandag 26 Jan. de letters A en B; Dinsdag 27 Jan. de letters C en E; Woensdag 28 Jan, de letters F en G; Donderdag 29 Jan. de letters H en I Vrijdag 30 Jan. de letters J en K; Maandag 2 Febr. de letters L t.m. N;, Dinsdag 3 Febr. de letters O en P;: Woensdag 4 Febr. de letters Q t.m. S; Donderdag 5 Febr. de letters T t.m. W Vrijdag 6 Febr. de letters X t.m. Z. POORTVLIET: Maandag 26 Jan. de letters A t.m. E; Maandag 2 Febr. de letters F t.m. J; Maandag 9 Febr. de letters K t.m. N; Maandag 16 Febr. de letters O t.m. S; Maandag 23 Febr. de letters T t.m. Z. SCHERPENISSE: Vrijdag 30 Jan. de letters A t.m. E; IVrijdag 6 Febr. de letters F. t.m. J; Vrijdag 13 Febr. de letters K t.m. O'; Vrijdag 20 Febr. de letters P t.m. S; Vrijdag 27 Febr. de letters T t.m. Z. ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 29 'Jan. de letters A t.m. D; Donderdag 5 Febr. de letters E t.m. H; Donderdag 12 Febr. de letters I' t.m. K Donderdag' 19 Febr. de letters L t.m. N Donderdag 26 Febr. de letters O- t.m. R Donderdag 4 Mrt, de leters S t.m. V; Donderdag 11 Mrt. de letters W t.m. Z STAVENISSE: Maandag .1 Mrt. de letters A t.m. G; Vrijdag 5 Mrt. de letters H t.m. L; Maandag 8 Mrt. de letters M t.m. P; Dinsdag 9 Mrt. de letters Q t.m. T; Vrijdag 12 Mrt. de letters U t.m. Z. ST. ANN ALAND: 'Woensdag 28 Jan. de letters A t.m. D; Woensdag 4 Febr. de letters E t.m. G Woensdag 11 Jan. de letters H t.m. J; Woensdag 18 Febr. de letters K t.m. N Woensdag 25 Febr. de letters O t.m. R Woensdag 3 Mrt. de letters S t.m. U; Woensdag 10 Mrt. de letters V' t.m. Z. OUD VOISSEMEER: Dinsdag 27 Jan. de letters A t.m. C; Dinsdag 3 Febr. de letters D t.m. G; Dinsdag 10 Febr. de letters H t.m. K; Dinsdag 17 Febr. de letters L t.m. O; Dinsdag 24 Febr. de letters P t.m. T; Dinsdag 2 Mrt. de letters U t.m. Z. NA-UITiBEHONG te Tholen op Maan dag 15 Maart 1948. De pi. distributiekantoren zijn geopend van 9.30^12.30 en van 1415 uur. MEDEBRENGEN: Alle TWeede-Distri-" butiestamkaarten met inlegvellen, alsme de inwisselingsbon 802. De inwisselingsbonnen mogen zonder bonkaarten worden ingeleverd. De uitreiking van bonkaarten aan zelf verzorgers heeft op dezelfde data plaats als aan normale verbruikers. Uitreiking Bantsoenbonnen voor Scheerzeep. Mannelijke personen, geboren in 1930 of eerder, die niet in het bezit zijn van een tabakskaart QA 711, kunnen in het tijdvak van 19 t.m. 31 Januari a.s. op de pi. distributiekantoren een rantsoen bon voor 50 gram scheerzeep afhalen. Tweede-Distributiestamkaarten mede brengen. ST. MAARTENSDIJK Benoeming. Tot lid van het Bestuur der Waterke ring van de Calamiteuze Polders Oud Kempenhofstede en Moggershil is dhr. C M. Elenbaas alhier, benoemd, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waar in hij 70 jaar zal zijn geworden. Tot klerk bij de Ned. Heide Mij te Tholen is in tijdelijke dienst benoemd dbr. Th. Moerland alhier. STAVENISSE ^- Maandag j.l. is alhier geanresteerd I. H., verdacht van diefstal van een hoeveelheid graan uit het pak huis van de graanhandelaar P. S. Een 8-tal H.L. gerst is in beslag ge nomen, terwijl ook enige zakken gevon den werden, het stempel van S. dragend. De zaak wordt verder onderzocht, ter wijl H. in verzekerde bewaring is gesteld. In deze gemeente is opgericht een afdeling van het Nationale Comité tot Handhaving van de Rijkseenheid, be staande uit de volgende personen: Dis. f. J. Sinke, Voorzitter; Dhr. J. W. van der Slikke, Secr. Penningm.; Burg. L. A. Vierburg; Dr. J. L. Bernhardi; Dhr L. C. Potappel; Dhr. A. Ouwehand. 'Ben circulaire, waarin opgeroepen wordt, zich van de verhouding ten op zichte van Indië, op de hoogte te stellen, is dezer dagen in de gemeente verspreid. ZONDAG 18 JANUARI 1948. ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente: v.m. 9.30 en nam. 2 uur Ds. de Bres. Oud Geref Kerk: 3 X lezen. O-u dGere f. Gemeente: 3 X lezen. Rehoboth: sav. 7 uur Ds. Boorlijst te Goes. ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente: v.m. 10 en nam. 2.30 uur Ds. Brink man van Utrecht. Geref. Gemeente: 10, 2 en 6 uur lezen. BIRUINISSE Ned. Herv. Gemeente: v.m. 11 en nam. 5 uur Ds. Marsman Geref. Kerk: nam. 1.30 en sav. 6.30 u. Ds. Bremmer. Geref. Gemeente: v.m. 9.30 en nam. 330 uur Student Zwerus van Rotterdam. Oud Geref. Gemeente: v.m. 10.30 en naan. 4.30 uur lezen. (Jeugdgebouw.) STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente: v.m. 10 uur Ds. Sinke (Bed. H.A.) sav. 6 uur. Ds. Sinke (Dankz. H.A.) Geref. Gemeente: v.m. 9.30, nam. 2 en sav. 6 u. lezen. ST. PHILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente: 2 maal Ds. de Lint. Oud Gere f. Gemeente: lezen. Geref Gemeente: lezen. THOLEN Ned. Herv. Gemeente: v.m. 10 uur Ds. f. d. Wiel. nam. 3 uur Ds. Goverts. Chr. Geref. Kerk: 3 X Ds. van Leeuwen Geref. Gemeente: 3 X Student de Gier. OUD VOSSBMEER Ned. Herv. Gemeente: v.m. 10 uur Ds. Goverts sav. 6.30 u. Ds. Brinkman van Utrecht Geref. Kerk: v.m. 10 en nam. 2.30 uur Ds. Vreug' denhil. Chr. Geref. Kerk: 10, 2.30 en 6 uur Ds. Ravenswaaij te Zaamslag.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 2