EILANDEN-NIEUWS urn -------DE NIEUWE BONNEN De noodvöorziening Ouden van Dagen 2e blad Zaterdag 17 Januari 1948 No. 1687 Mogen wij vergeten? b<j griep en gevatte kou De oorlog met al zijn verschrikkingen en éiiende van bombardementen, tewerk stelling, evacuatie, deportatie, strafkam pen, executiepeletons en. hongeroptoch- ten liüt nu ai weer ruim twee en een half jaar achter ons. Door zoveel nieuwe dingen worden we in beslag genonien, dat we het al aardig aan het vergeten zijn. Vooral als we er niet persoonlijk of in onze naaste fa milie- of kennissenkring door getroffen zijn, raakt het zo erg gemakkelijk uit onze gedachten. Maar is dit goed? Is het goed om te vergeten de strijd van onze soldaten en matrozen in de Meidagen van 1940; de strijd van onze marine en koopvaardij gedurende de ge hele oorlog; de offers die de strijders van het ondergrondse front, de illegalen gedurende de oorlog voor het Vaderland om des gewetens vrtlle gebracht hebben Is het goed om t« vergeten het lijden van Joden en andere Vaderlanders in de concentratie kampen? Is het goed om te vergeten de tita nenstrijd van Engelsen, Amerikanen en Canadezen en al de offers die zij hebben gebracht mede voor onze vrijmaking uit de satanische greep van Nazi-Duitsland En, als wij a-1 aardig aan het vergeten zijn, hoe zal het dan wel gaan met de geslachten die na ons komen? U bent het met ons eens: Het mag nimmer vergeten worden! Om de herinnering aan de strijders en bevrijders ook bij het nageslacht leven dig te houden heeft zich in ons land een Nationale Monumenten Commissie (N.M.C.) gevormd, die het plan heeft opgevat om door oprichting van monu menten dit doel te iiereiken. - Men wil bouwen: Ie Een Centraal Monument op het Mid den Dam terrein, het hart van Am sterdam, het hart van Nederland. 2e Een monument op de- Grebbeberg voor het leger. 3e Een monument te Scheveningen voor de vloot. 4e Een monument te Rotterdam voor de Koopvaardij. 5e Een monument op het Brekerkhof te Bloemendaal voor de strijders van het verzet. 6e Een moiftiment bij elk der drie con centratiekampen, Amersfoort, Vucht en Westerbork. 7e Een monument te Eede en Zeeuws Vlaanderen waar H.M. de Koningin voor het eerst na de bevrijding de voet op Vaderlandse bodem zette. Een monument te Arnhem voor de Engelsen. Se Een monument te Maastricht voor de Amerikanen, 10e Een monument op Walcheren voor de Canadezen. lie ï;én monument, te Wageningen waar de wapenstilstand getekend werd. De N.M.C, heeft echter nog een twee de doel. Zij wil een fonds stichten om hiermede blijvend de oorlogsgraven in het Ijind te verzorgen. Tenslotte wil de N.M.C, een belang rijk bedrag schenken aan de organisa ties: „Ere schuld uit Dankbaarheid',, „Stichtmg 1,9*01945;" „Prinses Mar- grietfonds" enz. die de oorlogs invaliden en de nagedachten betrekkingen van hen die vielen verzorgen. Om dit grootse Nationale doel te kun nen bereiken wordt het Midden-Damter- rein, waarop het Centrale Monument zal verrijzen aan het Nederlandse volk ver kocht. Deze verkoop geschiedt bij vier kante cm. gelijk. Men kan certificaten kopen van 1.2-5- 10-20-50-100-200-500 en 1000 cm2. Elke cm2 koet 50 cent. Zelden zal het geld zo goed besteed zijn als thans het geval is: Immers doet iedere koper van certificaten het vol gende: Ie Hg koopt grond van het Midden- Damterrein. 2e Hij schenkt die grond ten behoeve van het bouwen van het Nationale Monument. 3e Hij bekostigt tevens hét bouwen van dit monument. 4e Ook tot de bouw van de andere mo numenten draagt hij bij. 5e Hij zorgt er voor dat de oorlogsgra ven in goede staat bleven. 66 Last not least, men reikt de helpen de hand aan hen wier liefste betrek kingen hun leven gaven voor de vrijheid van ons Vaderland. Flakkee, dat bij de „Stichting 1940 1945" reeds zo'n goede naam heeft we gens zijn offervaardigheid zal ook nu niet achterblijven. In de komende dagen zult U in de gelegenheid worden gesteld een stukje Midden-Dani terrein te kopen. Doe het, want U verricht hiermede een daa<J van hulde, dankbaarheid en piëteiTt. Verenigingen en scholen die collectief gelden bijeenbrengen kunnen hiervoor op naam gestelde certificaten ontvangen. Elen blijvend aandenken lijstje te zetten. om in "een ^DooS 6cachetsSOcT^^^^^B Voor het tydvak van 18 t.m. 31 Januari 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAABXEN KA, KB, KC 802 121 Melk 4 liter melk -124 Melk 6 htep, melk 125 Melk 6% liter melk 126 Vlees 100 gram vlees 127 Vlees 300 gram vlees 128 Boter 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 129 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet 146 Algtemeên 100 gram kaas of 125 grain korstl. kaas 148 Algemeen 1600 gram brood (gel dig t.m. 24 Januari a.s.) 149 Algemeen 400 gram brood of 1 rajntsoen vermicelli e.d. (geldig t.mi. 24 Januari a.s.) 133 Keserve 200 gram kaas of 250 gram korstl. kaas 134 Reserve 800 gram brood (geldig t.m. 24 Jan. a.s.) 136 Keserve 400 gram brood (geldig t.m. 24 Jan. a.s.) BONKAARTEN KD, KE 802 624 Melk 10 liter melk 625 Melk 11 liter melk 626, 627 Vlees 100 gram vlees 628 Boter 250 gram boter of marga rine öf 200 gram vet 629 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet 648 Algemeen 400 gram brood (gel dig t.m. 24 Jan. a.s.) 649 Algemeen .400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (geldig t.m. 24 Jan. a.s.) 633 Keserve 400 gram brood geldig t.m. 24 Jan. a.s') 635 'Kleserve 100gram kaas of 125 gr. korstl. kaas BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 802 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1043 Brood 800 gram brood 1,048 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet '1042 Margarine 250 gram margarine of 200 gram vet 1044 Kaas 200 gram kaas of 250 gr. korstl. kaas 1049 Eieren 5 eieren 1047 Melk 5 liter melk 1041 Vlees 300 gram vlees 1046 Vlees 200 gram vlees Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijda-g 16 Januari worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 19 Januari a.s. mag worden gekocht. Een rantsoen vermicelli e.d. bedraagt 300 gram vermicelli, macaroni, spaghetti, noedels, mie, maizena, tarwezetmeel, aardappelmeel, ge- oxydeerd aardappelmeel, aardap- pelsago, aardappeltapioca, pud dingpoeder, custard, tarwegries- meel of 400 gram vermicellisoep (d.i. dro ge soep, waarvan ten minste 75% uit vermicelli bestaat of de ver- micellivorm heeft.) Men doet verstandig door iboven- staajide opgave uit te knippen en te bewaren. V._ Nu in het District van de Raad van Arbeid te Dordrecht de nooduitkeringen voor de Ouden van Dagen merendeels zijn betaalbaargesteld, kunnen enige bij zonderheden omtrent het aantal en de bedragen dier uitkeringen worden ver meld. Van de plm. 350.000 inwoners van de 97 gemeenten, welke onder genoemde Raad van Arbeid ressorteren, werden 11069 personen in het genot van een nooduitkering gesteld. Dit aantal is te spliT;sen in 3864 ge huwde manïien, '2772 ongehuwde man nen en 4433 weduwen of ongehuwde vrouwen. In totaal werd aan deze personen aan nooduitkerïhgen toegekend een bedrag van 4.916.087.per jaar, d.i. gemid deld 444.per uitkering. Zoals uit deze cijfers blijkt, zijn met de uitkeringen krachtens de Noodwet Ouderdonisvoorziening grote bedragen gemoeid, welke onder zeer moeilijke om standigheden door de gemeenschap moe ten worden opgebracht. Al het mogelijke moet dan ook wor den gedaan om. er voor te zorgen, dat deze gelden uitsluitend ten goede komen aan degenen, die daarop volgens de be palingen dèt Wet aanspraak kunnen ma ken. (De Raad van Arbeid streeft er naar om, in nauwe- samenwerking met de plaatselijke Commissies van Onderzoek, dit doel te verwezenlijken, o.a. door het instellen van een nauwkeurige controle naar de juistheid der gegevens, waarop de uitkering steunt. Reeds bij het bevorderen der aanvra gen werden de aanvragers mondeling en ook door duidelijke, gedrukte waarschu wingen tot het doen van juiste opgaven aangespoord. a Het is te- betreuren, dat, nu met de controle nog slechts kort een aanvang is gemaakt, reeds tegien verschillende personen, wegens het opzettelijk verzwij gen van inkomsten of vermogen, een Proces-Verbaal moest worden opge maakt. Dat het een harde zaak is, om tegen personeü, die reeds tot de ouden van dagen behoren, een vervolging te moeten instellen wegens een als misdrijf strafbaar gestelde handeling, spreekt voor zichzelf. We willen daarom degenen, die den ken een onjuiste opgave ts hebben gte- daan, .aanraden hiervan direct mede deling te doen aan de plaatselijke Commissies van Onderzoek of aan die Raad van Arbeid en in geen igeval te wachten tot door controle de onjuist heid komt vast te staan. Het komt ook veelvuldig voor, dat de aanvragers van een nooduitkerlng mede delen, dat zij niet meer in loondienst zul len gaan werken, terwijl later bij een controle komt vast te staan, dat betrok kenen weliswaar momenteel zonder werk zijn, doch het voornemen hebben in het voorjaar b.v. de arbeid te hervatten. In dergelijke gevallen móet -bij het vast stellen van het bedrag der uitkering met een geschat bedrag aan jaarinkomsten rekening worden gehouden. Dit geschat te bedrag aan jaarinkomsten wordt echter slechts VOOIR DE HBLST en dus NIET 'ÜN ZIJIN GEHEEL op de uitkering in mindering gebracht. Het is dus absoluut niet verboden om na z'n 65ste jaar te blijven werken en toch nooduitkering te trekken. Alleen moet precies worden opgegeven wat men verdient en mag dit inkomien de maxi- mum-grens niet overschrijden. Laat iedere gegadigde eerlijk en zui ver opgave doen van inkomsten en ver mogen en zijn plannen voor de toekomst naar waarheid kenbaar maken. Alleen op die wijze kan met een rus tig geweten genoten worden van de voordelen, welke de Noodwet Ouderdoms voorziening biedt. ER KOMEN WEER EIEREN De tegenwoordige eierproductie recht vaardigt de verwachting, dat in de ko mende periode tot Pasen aan alle leef tijdsgroepen acht eieren verstrekt kun nen worden. Onder voorbehoud vSn onvoorziene omstandigheden zal de verstrekking als volgt plaats hebben: Op 22 Januari wordt een bon voor één ei aajigéwezen, op 12 Februari eveneens een bon voor één ei, op 26 'Februari .een bon voor twee eieren. Op 11 Maart wederom een bon voor één ei en tenslotte op 18 Maart (ruim een week vóór Pasen) een bon voor drie eieren. B.T.M. STELT OP HET VEER ZM?PE— ANNA JAÜOBAPOLDER EEN NHiUW SCH31P, DE „GBEVELINGEN", EST DIENST Betere verbinding met Schouwen en Duiveland Ten gerieve van de bewoners van 'Schouwen en Duiveland zal 'de R.T.M, binnenkort op het veer Zijpe^Anna Ja- cobapolder een nieuwe boot, de „Greve- lingen" in dienst stellen.. Hierdoor wordt in een groot tekort voorzien; de capaci teit van de huidige veerboot is absoluut ontoereikend om het toenemende verkeer naar het eiland te verwerken. Ten einde eien zio groot mogelijk aan^ tal auto's op het dek te kunnen plaatsen, zijn de poorten, die toegang tot het schip geven, schuin tegen eiklaar geplaatst, zodat de chauffeurs bij het op en af rij den een flinke manoeuvre-ruimte heb-; ben. Bovendien zijn de poorten zes meter breed. Niet minder dan twintig auto's kunnen tegelijk de overtocht maken. Daar de veerboot ter plaatse schuin, moet oversteken en zodoende met een hevige dwarsstroom heeft te kampen, is de „Grevelingen" voorzien van twee schroeven, waarvan de een achter- en de ander vooruit kan draaien, zodat het schip makkelijk wendbaar is. Van de tijd van het in dienst stellen af zal de veerdiensten om de drie kwar tier worden onderhouden, zodat de be woners vam Schouwen en Duiveland zelf de tijd van het oversteken kunnen be palen. Bij onderzoek bleek, dat de pon tons aan de beide aanlegplaatsen te licht zijn, zodat de Rijkswaterstaat zich ge,, noodzaakt zag een verzwaring aan te brengen, welke werkzaamheden nog niet voltooid zijn. De „Grevelingen" is geen lüeuw schip Het is geconstrueerd uit de casco's van twee oude schepen, wéfke de R.T.M, bij de Nederlandse Rijnvaart Mij. heeft aan gekocht. De bewoners van Schouwen en Duiveland zullen zich straks, wanneer de „Grevelingen" in dienst zal zijn ge steld (het wachten is op de pontons) ervan kunnen overtuigen, dat zulks het aanzien van de veerboot niet heeft ge schaad. Een vraag is nog, of de wegen op Schouwen en 'Duiveland berekend zullen zijn op het toenemende verkeer. Slechts de weg naar Zierikzee wordt thans ver hard.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 13