I kJ Buitenland Plaatselijk Nieuws Distribi I Probeer eens Jachtgi DE r Jonge HH Bel on Telefo Gebr. ■■■i fweeloc ^le rui 6.20i (D. Kinde I Abonneert U op dit Blad! ame lR.egen Fa. Qebrs LUXE I AUTOVE Acht Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Zaterdag- 17 Januari 1948 terdag 17 Jad toekomst voor de Joden, maar verwerpt terugkomst van het ceremoniële. „Wij ontkennen, zo schrijft hij dat de tempel herbouwd zal worden, dat daarin de vorige wijze van godsdienst gepleegd zal worden, die vóór Christus komst vóórbeeldende was, alsof die dan als na- beeldende zou zijn; dat Israël alsdan het gebied over de ganse wereld hebben zal, en dergtelijke dingen, die de Joden zich verbeelden en sommige Christenen dro. inen!"3). Grove chiliasten verwachten zelfs, dat Christus met Zijn heiligen in het Dui zendjarig Rijk op aarde zal komen om een vrederijk te stichten om de volken te regeren in gerechtigheid. Men voelt aan, dat het Chiliasme zich niet verdraagt n^et onze gereformeerde ■belijdenis. Wij verwachten slechts één wederkomst, de wederkomst ten oordeel. Dat we als dan ibereid moehten zijn. Het zou goed zijn, wanneer onze jon ge mensen deze dingen eens naspeurden aan de hand van Gods Woord en onze belijdenis g-eschriften, om zich niet te laten verleiden door allerlei wind van leer.i WAAjRNEMER. 1) Chiliasme: Duizendjarig Rijk. 2) Eschatalogie: Leer der laatste dingen 3) Brakel, „Redel. Godsdienst, m, blz. 138. f Duitsland. Voor West Duitsland zijn belangrijke hesluiten genomen. Zoals onze lezers weten, strekt zich de Amerikaanse hulpverlening, plan Mars hall, ook uit tot West Duitsland. Wan neer de Senaat dit plan aanneemt en het tot uitvoering wordt gebracht, zullen de Amerikanen een behoorlijke controle uit oefenen op de verleende producten en goederen. Wil Duitsland zich herstellen, dan heeft het twee dingen nodig, ten eerste meer voedsel en ten tweede herstel van zijn economisch leven. Beide factoren beoogd ook het plan Marshall, en komen ook tot uitdrukking in de richtlijnen, welke voor de Brits- Amerrkaanse Zone zijn uitgestippeld. Meer voedsel zal de arbeiders gewilliger maken om aan het arbeidsproces deel te nemen en met de Amerikaanse steun, Jandbouw en industrie weer op gang hel- 'pen brengen. Er komen twee Kamers of Raden. De eerste is de Economische raad, be staande uit 104 leden, die gekozen wor den uit de Parlementen van de verschil lende Duitse landen.; De tweede is een Landenraad. Deze is samengesteld uit twee vertegenwoordi gers van iedere regering dier landen. Het uitvoerend bewind, berust bij een raad van zeven leden. De voorzitter hier van wordt gekozen door de Economische Raad. Deze twee Raden zou men dus kunnen noemen, de Rijksregering van West Duitsland, die onder toezicht van de be- zettings autoritSiten zullen trachten, het normale leven zoveel mogelijk te herstel len. [Tn het Roergebied zijn weer wilde sta kingen uitgebroken. De politie heeft een order onderschept, uitgegeven door de com-munisten, welke beoogt zoveel mo gelijk verwarring te stichten. Het is een agitatie tegen het plan Marshall, die in Februari en Maart, haar hoogtepunt moet bereiken-. De Amerikanen verwachten ook van de hulpverlening aan Duitsland succes. Ten einde bij de doorvoer naar Duits land de spoorwegen zoveel mogelijk te ontlasten, is een commissie benoemd om na te gaan op welke wijze de rivier de Rijn op korten termijn ,,weer bevaarbaar te maken is of althans voor een groot gedeelte te gebruiken. Zij leggen vOor deze mogelijkheid van doorvoer grote be langstelling aan de dag. Zo ziet m'en dat Duitsland meer en meer in twee grote delen wordt ge splitst. De ene helft het Westelijk ge deelte onder Amerika, Engeland en Frankrijk; de andere helft onder Sovjet Rusland. Thans zijn er besprekingen gaande om Nederlandse levensmiddelen naar Duits land uit te voeren in ruil voor steenko len. Tn hoeverre deze pogingen zullen slagen, durven wij niet voorspellen. Wanneer West Duitsland zich meer en meer gaat herstellen, zullen ook wij de resultaten hiervan zien en ook de gevol gen ondervinden. Enerzijds zullen zeer vele artikelen waaraan wij behoefte hebben wat ruimer verkrijgbaar worden, anderzijds zal de concurrentie toenemen. Frankrijk Wie verwacht mocht hebben, dat de communisten wat zouden gekalmeerd zijn door het verlies der stakingen, heeft zich misrekend. Wat eerst nog een vermoeden was, blijkt nu werkelijkheid te zullen worden. De communisten sturen het aan op een krachtproef met de Gaullisten. Alles wat in hun vermogen is, be proeven zij om het regeren onmogelijk te maken en tarten daardoor de Partij van de Gaulle om in te grijpen. Hun bedoeling is de tegenwoordige Kamer te doen ontbinden, en nieuwe ver kiezingen te doen uitschrijven. Volgens het g:ebruik van het Franse Parlement, zou de communist Duclos voor 1948 vice- voorzitter der Kamer moeten zijn. Nu wil het Franse gebruik, dat bij Kamer ontbinding de vice voorzitter tijdelijk Minister President wordt, tot zolang er een nieuw Ministerie gevormd is. Het doel der communisten is nu dui delijk. Frankrijk verkeert werkelijk nog in groten nood en heeft rust en nog eens rust, zeer hard nodig, om op verhaal te komen. Dit willen de communisten niet Zij willen Kamer ontbinding, nieuwe ver kiezingen, verkiezings-betogingen enz. Hierdoor worden de hartstochten, vooral vanwege de tegenstellingen bij het Franse volk, opgezweept. Het zal dan gaan hard tegen hard, en de vrees voor botsingen en onlusten is werkelijk zeer groot. En zie, temidden van zo'n verwarde toestand, zou dan een communist als Minister President aan het hoofd staan, zonder een parlement waar aan hij ver antwoording schuldig is. De Franse Kamer heeft hiervoor ge- Waakt. Alle leden, onverschillig tot wel ke partij, verenigden zich bij de stem ming, en stonden enbloc tegenover de communisten 389 tegen 187 stemmen. Duclos werd derde voorzitter. De communisten hebben zich tot Auri- ol de Franse President gewend en ver nietiging van deze stemming gevraagd. Auriol heeft hierop geantwoord, dat hij geen noodzaak izag om in te grijpen, aangezien een gebruik nog geen recht is, dat bij de wet is vastgesteld, en dus de Kamer, als zij het nodig oordeelde hier van mocht afwijken. Komt het onverhoopt, tussen de com munisten en de Gaullisten tot een bot sing, dan staan de Fransen welke niet tot één van deze twee Partijen behoren, voor een zeer moeilijke keus. 'Zowel de Partij van de GauUe als de Comm,unisten, grijpen dan naar de re geermacht en is het Parlementaire stel sel dan in Frankrijk voorlopig van de baan. De midden partij, welke thans nog aan de regering is ziet dit goed in en be proeft de touwtjes in handen te houden. Ontvallen haar ifJe teugels, of worden deze»haar uit handen genomen, dan moet de Fransman kiezen, tussen rechts of links. Wij voor ons geloven dat bij zo'n krachtmeting, de communisten het ver liezen, doch met zekerheid kan niemand het zeggen. Het risico dat er mede ge paard gaat is te groot. Want al blijven zij in de minderheid, wanneer echter daardoor een burgeroorlog zou ontstaan, zou dit zeer vreselijk zijn. Ben ware ramp, niet alleen voor Frankrijk, maar voor geheel West Europa. Aan zulk een vuurhaard In haar midden zou een zeer groot gevaar verbonden zijn. Voorkomen is dus beter dan genezen. Wegens plaatsgebrek bekort. (Red.) „Eilanden-Nieuws" is reeds 20 jaar HET BLAD voor dit eiland. Plaatst er ook Uw familie-berichten in. MIDDELHABNIS Zondag a.s. zal in de Ger. Gemeente alhier optreden de heer Jöh. van Dijke, Theol. Student te Rotterdam, des voorm. 9.30, des nam. 2.30 en des sav. 6.30 uur. Van onze Adverteerders. In Hotel Zaaijer is Dinsdag 20 Jan. a.s. gelegen heid voor het opnemen van maten en af passen van corsetten. Predikbeurten. Geref. Kerk (onderh. art. 31 KO) Ds. J. F. de Weger van Ro zenburg. Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr. Vetter en 6 uur Ds. Vink van Stad. a.t. Haringvliet. Chr. Ger. Kerk 2 x Ds. de Jong. Gter. Kerk 2 x Ds. Zeilstra. SOMMBLSDIJK Voor de afdeling Sommelsdijk^Middelharnis van Schut- tevaer hield mr. L. J. den Hollander een referaat over een te verwachten wets ontwerp, waarin regelen zullen worden gesteld ten aanzien van het goederen vervoer door middel van de binnenschip- perij, dit naar aanleiding van het ver schenen wetsontwerp autovervoer goede ren. Een en ander in het kader van alge hele coördinatie van het vervoer. De uit oefening van het bedrijf zal afhankelijk gesteld worden van een vergunning, wel ke geweigerd of ingetrokken kan worden op, grond van algemene vervoersbelan- gen. Spr. zag een en ander als passend in het systeem van de geleide economie. Hij achtte een sterke organisatie van de bedrijfsgenoten nodig, om stem in ka pittel te kunnen verwerven. De voorzit ter, oud-burgemeester d. Hollander, wil de een en ander bij het hoofdbestuur van Schuttevaer aan de orde stellen,, opdat deze te bevoegder plaatse haar stem kan laten horen en men met de gemotiveer de verlangens van de schippers rekening zal houden. In het verdere van de ver gadering werden de heren J. van der Gijze sr. G. Zoon tot bestuursleden her kozen. DIRKSLAND Burg. Stand. Geboren: Cornells z.v. W. Drooshoofd en J. Bette; Leendert, z.v. R. v. d. Ham en W. van den Doel; Janna, d.v. L. Meijer en A. de Gans; Adriaantje, d.v. L. van den Broek en C. Zinser; Trudi Machteltje, d.v. H. van 't Hof en 'S. J. Zweerus; Jannetje, d.v. G. van Dongen en A. den Breejen. HEKKINGEN Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. sav. Ds. Klootwijk. Ger. Gemeente voorml en sav. lezen. Van de militairen C. de Jong en A. P. Molenaar is bericht ingekomen dat zij hun Niwin-pakketten hebben ontvan gen. De dienstplichtige C. v. d. Velde is met inschepingsverlof huiswaarts ge keerd, terwijl de dienstplichtige E. van 't Hof ongeschikt is verklaard voor alle diensten. MEXISSANT Burg. Stand. Geboren: Johanna, d.v. C. Tieleman en J. de Geus Jan, z.v. W. Mastenbroek en M. Bra- ber; Leent je, d.v. C. Nagtegaal en A. v. d. Wekke. Ondertrouwd: P. den Routing, 32 jaar en D. Koote, 33 jaar Getrouwd: B. van Eek, 27 jaar en D. Neels, 22 jaar. Overleden: Lena Mijnders, 58 jaar, echtgenote van J. Rooij. STELLENDAM Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 en sav. 6 uur dhr. Bouman. Ger. Kerk voorm. 10 en sav. 6 uur lezen. Door de garnalenvisser Jac. van D. is een groter vaartuig aangekocht te Urk om de visserij hier beter uit te kun nen oefenen. Zijn oude vaartuig heeft hij onderhands verkocht aan H. B. Ook door D. J. is een ander vaartuig aange kocht. Door E. en W. is eervol ontslag ver leend aan de voormalige brandweerlieden Thans is er een vrijwillig brandweer corps opgericht onder leiding van de Bur gemeester. Als opperbrandmeester is weer aangesteld D. Kievit. GOEDEKEEDE Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur Ds. Verweij van Melissant en sav. 6.30 uur dhr. Vet ter van Middelharnis. Loop der bevolking over 1947. Bevolking op 31 Deo. 1946 587 mannen en 558 vrouwen, totaal 1145 inw. Geboren 15 mannen en 11 vrouwen, sa men 26 pers. Ingekomen 3 mannen en 13 vrouwen, samen 16 pers. Overlijden 3 mannen en 8 vrouwen, samen 11 pers., vertrokken 14 mannen en 20 vrouwen, samen 34 pers. In andere plaatsen gebo. ren 1 man en 1 vrouw. Dus de bevol king bedraagt op 31 Dec. 1947 ,1144 in woners. Per scheepsgelegenheid is uit deze gemeente vervoerd een lading gedroogde cichoreiwofrtelen groot 70 ton met toe stemming Groningen. De verkoop van de opengevallen zit plaatsen in de Ned. Herv. Kerk zal plaats hebben op Donderdag 22 Jan. a.s. nam. 3 uur in de kerk. Schipper K. Tanis alhier heeft onder hands een botter aangekocht van Urk om er de zeevisserij mee uit te oefenen en heeft zijn eigen vaartuig onderhands verkocht aan de Gebr. Lokker alhier. Wij wensen beide schippers veel succes met hun vaartuig. Dlstributieli Na-uitreifc 3e Leider va ddelharnis ma: reiking van b ;s- en vers igt zal plaats pDBLHARNIt van 911 UI llRKSLAND: M 2,3 uur. Distributi Na-1iitreili _)e Plv. Leids |ng Ouddorp Z na-uitreiking plaats hebbei 1948 te: Adverts tegen hoest, heesheid en verkoud- j heid, de hoestsiroop uit wed Kur- vinks drogisterij, verkoudheidzalf neusdruppels, hoestpoederS of ta bletten. OUDDORP De jonge heer L. Dors man alhier is te Rotterdam geslaagd voor het examen boekhouden. NIEUWE TONGE Predikbeurtlsn. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6 uur Ds. v. d. Kooij. De Burgemeester van Nieuwe Tonge maakt bekend, dat iedere werkgever ver plicht is bij vorst een formulier in te vullen, indien hij zijn personeel tijdelijk ontslaat. Formulieren zijn kosteloos ver krijgbaar ten gemeentehuize. OUDE TONGE A.S. Dinsdagavond 6.30 uur hoopt in de Oude School voor de Ger. Gem. op te treden Ds. Bel van Dirksland. PrediltbcMlrten, Ned. Herv. Kerk 9.30 uur Ds. Sonnenberg en 6 uur Ds. Koele uit Dirksland. STAD AAN 'T HARINGVLIET Burg Stand. Gebo-^n: Maria, d.v. J. van den Boogert en M. Nipius; Anthonie, z.v. J, van Dijk en A. Sprang; Adriaantje Dina d.v. J. Peekstok en M. Maliepaard; Din- geman Adrianus, z.v. J. J. Meiaard en J. Huizer. everbaar uit ni (HAMMEI BISLLIJKE WAPENH VOOBSTR il I D D E L Knkel in Huis jcelen vraagt t huisvrouwen jeken. Brieven ireau van dit i COMPLETE J z.b. voor DAI B. TRBEB unalaan A 84 COLTGENSPLAAT Examens. Dhr, C. Damen slaagde vorige week te Ara sterdam voor het examen kappers-gezel. Burg. Kodde komt spreken. D.V. Don derdag 22 Jan. hoopt in de zaal van Vinke voor de 'S.G.P. op te treden Bur gemeester Kodde van Zoutelande (Zeel.) Onderwerp: „Is het noodzaak?" Zie ver der advertentie. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.ni. 9.30 uur Ds. v. d. Kooij, Em. Pred. te Den Bommel en sav. 6 uur Ds. Sonnenberg. Ger. Kerk voorm. 9.30 uur en sav. 6 uur Ds.C. van Brengel van Zuidland. Ger. Gem. voorm. 9.30 en sav. 6 uur lezen. met vast 13 punter Ook zijn wij rui:^ in: Dames- jPapieren boord Idem met.linne: Telefoon 52 ssKössazsössK STAD AAN 'T HARINGVLIET Deze week slaagde de heer P. C. Ba- kelaar voor het nreestersexamen heren kapper. Tijdens zijn werkzaamheden kreeg C. Z. van Dijk een zware balk op zijn hoofd Dit ongeval liep gelukkig goed af, alhoe wel hij toch nog enkele dagen bedrust moet houden. De werkman T. Roeland had tijdens het riet snijden het ongeluk in zijn hand te snijden, zodat hij het werk moest sta ken. Pi-edikbeurten. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6 uur Ds. Vink. Ger. Kerk 9.30 en 6 uur Ds. Breugel van Zuidland. Geref. Gem. 3 x lezen. -■ Met het n materiaal voor U kl Voor de verb het veer na zijn wij het adres. a.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 10