1^^ Voor het Kantongerecht >laats( De brutale koeien. 9 De boodschappen- raadselmand. 9 Denachtelijketoeschouwer 9 De vreemde woonruimte- wet. Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Woensdag 14 Januari 1948Boensdag 14 VEaiVOLG HEBDENKINGSDIENST EERW. HEEK W. BOUMAN de Heer'e Zijn zegen óp wil geven. Ook dankte spr. secr. v. d. Broek, voor zijn hulp, vooral tijdens de bezetting en wenste hem toe dat hij iets mocht leren kennen-van de rijkdom van Christus. Spr. heette de kerkeraad der Geref. Kerk welkom. Eerlijk zijnde in het herdenken, zei spr., dat het hem speet, dat de ver houding tussen de kerken niet ideaal is. De Hervormden moeten weinig hebben van de Gereformeerden en omge keerd. Dat is niet naar de Schrift. Ik gevoel veel voor een algemene, Christe lijke Kerk. Spr. herinnerde aan de geza menlijke bidstonden in hef laatste bezet tingsjaar, in 't bijzonder toen Ds. de Valk gevangen zat en er een gedurig gebed opging voor zijn bevrijding. Eer de kerk uitging, stond de dominé, als weleer Petrus, reeds aan de deur te klop pen. Spr. dankte ook dhr. van Eek, als Hoofd der Herv. School voor zijn aan wezigheid. Wat smaad, hoon en laster is er over mijn hoofd uitgestort, zei spr. toen deze school gesticht werd. Ik ben er oud van geworden. 32 jaar was ik toen ik bij IJ kwam 'en nu ben ik een gebroken :manDe Heere heeft mij bij gestaan en toen verheugd, dat de Her vormde mensen gelegenheid hebben hun kinderen volgens de doopbelofte op te voeden. Spr. bad dhr. van Eek toe, dat hij niets anders weten mocht, dan Jezus Christus en Dien gekruist aan de kin deren voor te stellen. Vervolgens dankte spr. het Ziekenhuis bestuur, waarvan hij 18 jaar secretaris is, voor de aangename samenwerking. Ook de vertegenwoordiger der Van Weel Stichting heette hij welkom en hoopte dat de sainenwerking der beide besturen op hoog peil zougehouden; worden. Daarna werd de familie toegesproken en de kerkeraden uit andere gemeenten. Tenslotte richtte spr. zich tot de ge meente en dankte voor de genoten vrien delijkheid, van sommigen heb ik veel ver driet gehad, zei spr. Er was veel blanke oprechtheid maar ook veel huichelarij. De banden zijn nog" niet losgemaakt. Uit zonderlijk werd de f am. Mpyses dank gebracht, die spr. belangeloos en koste loos steeds gereden heeft naar andere gemeenten. God heeft mijn zwakke krachten ondersteund, eindigde spr., oih Zijn Woord in Uw midden neer te leg gen. Zijn Naam moet daarvoor eeuwig eer ontvangen! Na het zingen van Ps. 72 11 sprak Ouderling Verbiest de prediker toe. Hij Wenste hem toe, dat het hem eens tegen mag klinken: „over weinig zijt gij g'e- trouw geweest; over veel zal ik U zet ten." Staande werd op zijn verzoek de jubi laris het: ,,Dat 's Heeren zegen op U daal" toegezongen. Ds. Postma spi'ak namens de Ring van predikanten en wenste hem toe dat de Heere hem een alvervuUend God mocht zijn. Ook de Eerw. Heer Vetter richtte het 'woord tot de jubilaris. Als we kunnen uitspreken, dat Christus ons eig'endom is, dan dragen we dat uit in de gemeen te zei spr. Hij wenste hem toe dat hij meer en meer ingeleid mocht worden in de verborgenlieden des Heeren. Burgemeester van Knobelsdorff wens te de jubilaris toe dat hij onder Gods zegen, van Wien al ons werk afhanke lijk is, nog lang en vruchtbaar de ge meente mocht dienen. De heer van Bek wenste geluk mede namens het onderwijzend personeel. De bazuin, zei spr. gaf geen onzeker ge luid; er was zowel het voorwerpelijk als het onderworpelijk element in Uw predi king. Stellendam heeft 25 jaar een goe de gereformeerde d.w.z. schriftuurlij ke prediking gehoord. Spr. had gecon stateerd dat de Jubilaris ook belangstel ling heeft getoond voor buitenkerkelijk werk, waardoor vruchtbaar werk in de gemeente is verricht. Met de stichting der Chr. Bewaarschool en Lagere School hebt U zich een monument gesteld in de gemeente, zei spr. Hij wenste hem Gods Geest en genade toe. De ouderlingen Korteweg van Oolt- gensplaat en Grootenboer van Melissant spraken ook nog- waarderende woorden, terwijl de WelEd. Heer Visser, hoofd der Chr. School de rij der sprekers sloot. Vrijdag hield het Kantongerecht zit ting. Kantonrechter Mr. v. d. Velde; Ambtenaar O.M. Mr. J. de Jong, wnd. Griffier de heer Dekker. :M. Klink, te Middelharnis had aard beien van een perceel bouwland in eigen dom van L. Peeman te M'harnis weg genomen. Get. Peeman bevestigde dit. Klink wou de aardbeien teruggeven, maar get. was te vies van hem om ze terug te nemen. De ambtenaar eiste 20.of 8 d.h. welke eis de Kanton rechter bekrachtigde, omdat verd. zeer 'ongunstig bekend staat. L. Rockven te Middelharnis, niet ver schenen, had op hetzelfde bouwland ge. lopen, doch het was niet geconstateerd, dat hij aardbeien gestolen had. Deze verd. had een hele waslijst van veroor delingen achter de rug, waarom de eis luidde 20.— of 8 d.h. Uitspraak lo of 10 d.h. M. Donkersloot, O'Plaat, had Op het Weespad Dirk Ras baldadiglijk met een lantaarn beschenen, waardoor gevaar kon onstaa.n. Verd. erkende. Het ging onverwachts zei hij. ,,Je had een zak bij je, om over z'n hoofd te gooien", zei de Kantonrech ter, want je wist zeker dat Ras vaak veel geld bij zich had. Verd. zei geen bedoelingen inet de zak gehad te hebben. Get. Langeweg verklaarde Donkersloot op de hoek van de Weespad gezien te hebben in gezelschap van een ander per soon. Get. D. Ras verklaarde door 2 lichten beschenen te zijn, terwijl men naar hem opdrong. Verd. had zich geweerd en Donker sloot beet gehad, doch de andere, die later J. Groenendijk bleek te zijn, sloeg met een zak. Verd. wist wel niet of het de bedoeling was hem te beroven, maar hij wou niets afwachten. Het O.M. eiste voor deze ongepaste handeling 15.--- of 6 d.h. Uitspraak idem. Jac. Groenendijk, O'Plaat stond voor hetzelfde feit terecht. Verd .zei met zijn lantaarn een op de weg liggende zak te hebben beschenen en had daartegen ge trapt. Als ik Ras beschenen heb, deed ik het onbewust, zei verd., die ook ontken de Ras met de zak geslagen te hebben. Get. Langeweg verklaarde als in de vorige zaak. Hij had verd. niet herkend. Ook Get, Ras kon niet verklaren, dat deze verd. hem met de zak geslagen had. Het O.M. achtte het feit bewezen en eis te 15.of 6 d.h. De Kantonrechter sprak echter verd.wegens gebrek aan bewijs ,,met een bloedend hart" vrij. J. Sturris, O'Plaat, niet versch., over treding vestigingswet kleinbedrijf, eis 25.— of' 10 d.h. Er zal schriftelijk'^vonnis worden ge wezen. Dan kwam de aangehouden zaak van M. W. Struik te Melissant, wiens koeien op grond van v. Putten en Ardon had den gelopen. Get. Joh. Ardon verklaarde de koeien gezien te hebben. De aardap pels op het land van v. Putten waren voor de helft gerooid. Verd. hield vol, dat het gehele stuk gerooid was. Toen hij er met de marechaussee kwam, spon den de koeien op geheel gerooid land. Op het land van get. Ardon hadden de Deze stemde toe dat er aan de liefde tus sen Hervormden en Gereformeerden heel wat hapert. Wij staan hierin schuldig voor den Heere, zei spr. In de tijden der bidstonden tijdens de bezetting is er toch wel enige toenadering gekomen; die ston den zijn nog niet vergeten. Spr. wenste de jubilaris bij het klimmen der jaren aangording met kracht van den Heere om te arbeiden tot zegen der gemeente. Tenslotte dankte de Eerw. Heer Bou- man alle sprekers, waarin hij nog in bij. zonder de Eerw. Godsdienstonderwijzer Vetter en Neijenhuis betrok, welke hij sterkte en kracht voor hun arbeid toe wenste. Met het zingen van Ps. 99 8 en ge bed werd deze bijzondere dienst beëin digd, waarna de jubilaris en zijn echtge note in de consistoriekamer door tallo zen hartelijk de hand werden gedrukt. koeien ook gelopen volgens diens verkla ring. Daardoor had hij grote schade aan zijn suikerbieten gehad. Het was schan dalig met die koeien, ik heb Struik vroeg genoeg gewaarschuwd, zei get. Verd. zei dat get. de schade schande- delijk overdreef. Aan de afheining van het gors had verd. gedaan wat hij kon, er was echter niet voldoende prikkel draad te krijgen. Het O.M. eiste 2 x 5.— of 2 x 2 d.h. Uitspraak 2 x 5.— of 2 x 5! d.h. Verd. zei nog, dat Ardon en van Putten er persé rechtzaken van wilden maken, want hij had beide schadevergoeding aangeboden. In de aangehouden koeienzaak van v. Rossum te O'Plaat, werd get. H. van Rossum te Dirksland gehoord, die ver klaarde, dat zijn broer toezicht had op het vee van zichzelf en van hem. Was er iets met andei-mans koeien, dan werd automatisch gewaarschuwd. Ieder was echter verantwoordelijk voor eigen vee. De droge zomer was oorzaak van het uitbreken der koeien omdat er geen eten op 't gors was. Get. Versendaal, marechaussee zeide uitdrukkelijk aan verd. gevraagd te heb ben of hij toezicht had op alle op 't gors lopende koeien, v-^at deze pertinent be vestigde. Get. was van mening, dat verd. voor een goede afrastering diende te zor gen. Get. van Rossum voerde nog aan, dat de heining geelectrificeerd was. Toen deze op een enkele plaats gebroken was, stond heel het stuk stroomloos en kon den de koeien uitbreken. Het O.M. meende dat verd. beter had moeten opletten op de afrastering en eiste 15.of 10 d.h. Uitspraak idem. Jan Vermaas, Middelharnis stond te recht dat hij als winkelier had laten me dedingen naar de inhoud van een gevul de mand bij besteding van bonnen. Dit zou een strijd zijn geweest met de lote- rijwet. Verd. gaf het feit toe doch zeide dat een aantal winkeliers, die deze reclame voerden overtuigd waren dat dit geoor loofd en niet in strijd met de wet was. Uitvoerig zette verd. de gang van za ken uiteen, er op wijzende dat niemand nadeel was berokkend, terwijl een derge lijke reclame de winkeliers kap en keuvel kost. De andere winkeliers hadden hun be keuring geschikt voor 15.doch ge zien het vele werk dat de winkeliers moeten doen om een behoorlijk inkomen te halen, is dit bedrag vrij hoog. Verd. drong met klem aan op geringe straf, temeer daar zonder enige opzet gehan deld was. De Kantortrechter zag er een zuivere loterij in; omdat de mensen de inhoud van de mand niet geheel konden zien, dus op kansen geen overwegende invloed konden uitoefenen. Aan de goede trouw van verd. twijfelde spr. niet. Get. de Ruiter, marechaussee, ver klaarde zes winkeliers, w.o. ook verd., bezocht te hebben in verband met deze reclame. Get. had de overtuiging dat het loterij was. Bij verd. zaten er ook ledi ge sigarendozen in, waaraan zeker niet te zien was dat ze leeg waren. Verd. be weerde, dat diè er in zaten als opvulling om de andere artikelen duidelijker zicht baar te maken. Op een vraag van de Kantonrechter zei verd. dat de winke liers gezamenlijk deze reclame op touw gezet hadden als tegenwicht op de re clame van het grootbedrijf en de coöpe ratie. Het O.M. was overtuigd, dat deze re clame niet met misdadige bedoelingen gevoerd was, doch waar het een loterij betrof was de eis 15.of 10 d.h. De Kantonrechter veroordeelde verd., gezien de omstandigheden waaronder het feit is gepleegd tot 5.of 5 d.h. PUBLICATIE Bi? JKSAKjBEIDSBUKEAU De Directeur van het Arbeidsbureau deelt mede, dat los-vaste en losse landar beiders, die tengevolgen van vorst het dienstverband tijdelijk moeten onderbre ken, een getekende verklaring moeten overleggen bij mijn Bureau. De vereiste formulieren zijn op de ge meentehuizen verkrijgbaar. Voor Middelharnis en Sommelsdijk moeten deze formulieren op het Rijksai- -beidsbureau te Middelharnis worden a(. gehaald. Door mij zal bij het invallen van de vorst aan de gemeentehuizen worden be. kendgemaakt tijd en plaats van melding voor vorstwerkelozen. Ten overvloede wijs ik er op, dat de landarbeiders bij het invallen van vorst de week uit voor rekening van hun werk gevers blijven. De Directeur, N. V. d. BRUGGE. DDELHAB t Bestuur ■len mede da rtoning op r maar om rtoning om )MMELSDI( ethouders v nd, dat bini .at, dat en arschool w Gegadigden ;lden op W s voormiddi ize. De kindere agd wordt, n hebben bf Er moet =t de moge ren kunnen ,e dit gevra wijzen zulk egezonden. C. J. Deenik te M'harnis had brood met te weinig droge stof in voorraad ge had. Verd. zei geen maatemmer gehad te hebben, doch met een andere emmer ge meten te hebben. Nog nimmer had hij hiermee gefaald. Get. Medemblik, keur meester, dacht dat het wel mogelijk was, dat er een abuis gemaakt is terwijl hij meende, dat verd. op dit punt een geheel blanco strafregister heeft. Rekening hou dende met het gimstig verleden van verd was de eis 30.of 12 d.h. De get. ver klaarde dat bij latere controle een maat emmer aanwezig was. De uitspraak luid de f 20.— of 12^ d.hh. G. Soldaat, M' harnis had ook te wei nig droge stof in het brood gehad. Verd. sprak er zijn spijt over uit, dat dit voorgevallen was en beloofde te zul len trachten dat het niet meer voor kwam. Hij zeide geen maatemmer te heb ben omdat zijn bedrijf er te klein voor is, doch get. Medemblik meende dat het met een gewone emmer, waarop de maat aangetekend wordt, ook gaat. Het O.M. noemde het een grote laksheid van verd. en eiste 30.of 12 d.h. Uitspraak 15 of 12 d.h. „Maar je bent een witte raaf, hoor!" zei de Kantc^nrechter. ,,Ik dank U vriendelijk," zei. verd. Maar de Kan- intrale Ver tonrechter weerde die dank af. ,,Geen ^or het een bedankjes hier", was zijn mening. Jac. de Zout, onder S'dijk had hazen «pt voor d' EBKINGEN zina, d.v. aria Neeltje Jong; Lau Molenaar. Gehuwd: H ïUekoop 22 Overleden: de Jong; ,n N. van "V Vertrokken aal Bevolk, sndrik Ido De gehou( x)msma, tei bracht 2! De heer ïbr. Tanis ibr. a.s. na 1 zijn positi heer Hof i De heer P. j de Ger. G ELISSANT A.s. Zatd gaan Stud vervoerd op het land in Oud Kraayer, wat deze ontkende. Hij was wel in het land geweest doch slechts als toeschou- PELLEMDA wer bij anderen die met een windbuks liepen. Er lopen daar 's nachts altijd plenty mensen te kijken, zei verd. Get. Polder, jachtopziener, verklaarde gezien te hebben, dat verd. 3 hazen ver voerde, die hij bij zijn ontdekking neer gooide. Verd. ontkende dit, doch get. Polder hield het er bij, dat verd. de hazen neer gooide en 5 meter wegliep, waarop hij zich liet vallen. Het O.M. achtte het feit bewezen en eiste 30.of 12 d.h. De Kantonrechter achtte het feit ook bewezen, doch moest verd. ontslaan van-.rechtsvervolging om dat een element in de dagvaarding ont brak. A. v. d. Mast, Melissant had zijn hond wild doen opsporen, zonder die terug te roepen. Verd. zei dat het een straat hond was, die toevallig mee gegaan was naar 't land en op zeker moment een haasje van 5 weken ving, wat verd. be graven had. Er was geen terugroepen aan, want 't hondje was vlakbij. Get. Polder, jachtopziener, verklaarde, dat de hond het land liep af te zoeken. Eis 10- of 4 d.h. Uitspraak idem. (Vervolg in ons a.s. Vrijdagnummer) BIGAMIST KREEG WROEGING Te Phoenix in de Amerikaanse staat Ai'izona stapte een dezer dagen de 23- jarige Francis Joseph Bressi het bureau van de sheriff, binnen om te vertellen, dat hij in de afgelopen vijf jaar met acht vrouwen was getrouwd geweest en dat hij zich zes keer aan bigamie had schuldig gemaakt. Hij vroeg opgesloten te worden, aan welk verzoek men voldeed. Ik ga liever zitten, dan het geluk van nog meer meisjes in gevaar te brengen zei hij (Alg. Dgbl.) aand Dec. 3na, d.v. Ge umanGen nna M. van Overlijden: d twee jai inkman en, oud TO ji th Haamee' Ingjekomen: Gravenhag( iSdelharnis; iharnis. Vertrokken naar Uit ar Oude T ar Zeist. I d. Van alle idië vertoev öde Kruis a hartelijkf >or die ven ngt het b( ruis de hai irgerij voor Maandag «d, P. V. S er verttokk scheeps t« houden va< ser. tJBöORP laand Decern )b, z.v. W. aarten Jan, van KopR van 't Ge ommer, z.v. inbroek; Pi( N. van D 'an en A. v Moerkerk; T. Tanis

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 6