middelh arms Gecombineerde Jaarvergadering Jeugd verenigingen der Geref. Gemeente te Middelharnis. Ingezonden Stukken. KINDERHOEKTE Zaterdag 10 Januari 1948 „EILANDESST-NIEUWS" Bladz. 3 Woensdag 7 Januari 1948 werd in het Kerkgebouw der Geref. Gemeenten Jaar vergadering .gehouden van de Jongel. Vereen. „Onderzoekt de Schriften", Meis- jesvereen. „Debora" en Knapenvereen. „Samuel.""^ Begonnen werd met het zingen van Ps. 66 1 en 2, waarna de Voorzitter, ■dhr. Th. de Waal te Middelharnis ©en Schriftgedeelte las uit Jesaja,36 9 tot einde. Daarna ging hij voor in gebed. In zijn openingswoord heette hij al lereerst de plaatselijke Verenigingen en de Vereen, uit Dirksland en Herkingen, afgevaardigden en de vele belangstellen den welkom. Spr. achtte het een goede gewoonte om telkenjare, wanneer de Vereen, weer een jaar lang Gods Woord en de getuigenissen onzer Vadenen heb ben onderzocht, daarop een terugblik te werpen en Jaarvergadering te houden. Het is zoveel als balans-iopmaken. Nu gaat het bij de Vereen, niet om stoffe lijk ma^r geestelijk goed, en als van het 'laatste balans wordt gemaakt, zouden we er dan met winst uitkomen? Spi'. meent, dat we dan schuldenaar moeten zijn. Hij wees verder niet enkele woor dden en voorbeelden op de noodzaak van rechte zelfkennis, lop de eis van beke ring en wedergeboorte, waarop toch de jeugd op vereenigingen bij voortduur wordt gewezen. Hij hoopte dat de Heere het werk der vereen, ook in dit jaar zou willen zegenen tot Zijn eer en tot aller heil. Vervolgens werd eien jaarverslag ge leverd door dhr. W. Droogers en een verslag der financiën en bibliotheek door dhr. J. H. Koppelaar jr. Hierna werd een inleiding geleverd ■door dhr. D. J. Beversluis over het le ven van Hizkia. Deze inleiding was zeer overzichtelijk en vlot opgemaakt; er volgde een zeer leerzame bespreking op, ;die met veel' interesse door de aanwe zigen werd gevolgd. Na de collecte en zingen van Ps. 119 .S en 17 werd pauze gehouden, waarin versnaperingen werden rondgediend. Bij de heropening la^ de Voorz. eerst de ve le felicitaties voor die van diverse Ver enigingen waren binnengekomen, waar na hij de leiding overgaf aan de heer M. .Kats, de leider der Knapenvereniging. De heer Kats liet eerst de jong© secre taris vr, C. Liodder op het podium ko men tot het lezen van het jaarverslag. Daarna volgde een verslag van de Pennm. en de Bibl., door de knapen L. Kats en P. v,an Groningen, in de vorm -van een vraagstuk. Tenslotte las yr. C. Lodder een mooi stuk proza getiteld .„Het portret", goed gelezen en keurig SÜIKEKBIETENCAMPAGNE 1947. De Nederlandse beetwortelsuikerfa- brieken hebben de campagne weder be- .ëindigd. Van de twaalf suikerfabrieken in Nederland zijn er zes verenigd in de N.V. Centrale Suiker Maatschappij, drie West-Brabantse in de Verenigde Coöpe- aratieve Suikerfabrieken, terwijl de Coö peratieve fabrieken te Puttershoek, Groningen en Sas van Gent hutïne onaf hankelijkheid hebben gehandhaafd. Hoewel de uitzaai ongeveer 10% gro ter was dan in 1946 was de bietenoogst 'dit jaar als gevolg van de lange, strenge winter en de droge, warme zomer klei- ..ner dan vorig jaar. De oogst bedroeg dit jaar 1522 millioen K.G. bieten, hetgeen ongeveer 100 millioen K.G. minder is ■dan in 1946. Hoewel het gehalte der bie ten goed was, en beter' dan vorig jaar, zal de totale suikerproductie in Neder, land dit jaar de 200.000 tonnen van 1.000 K.G. nauwelijks halen. Door de bietentelers werden geleverd .aan de C.SM. 560 millioen K.G. suiker bieten, aan de V.C.S., zijnde Dinteloord— ^Zevenbergen en Roosendaal 414 mUlioen K.G. en aan de drie onafhankelijke coö- .paratieve suikerfabrieken tesamen 548 millioen K,G. (Puttershoek 280 millioen K.G., Groningen 190 millioen K.G. en .Sas van Gent 78 miUioen K.G.) van voordracht. Dit alles werd met zeer veel aandacht gevolgd. De heer Kats liet daarna zingen Ps. 103 7 waarna hij de leiding weer overgaf aan de Voorz. de heer de Waal. De Meis jesvereniging kwam nu aan de beiurt waarover Mej. K. L. Ie Comte een zeer gedegen jaarverslag uitbracht. Mej. A. Verbrugge bracht verslag uit van de finantiën in een keurig gedicht, waar voor mej. G. Mans niet onderdeed, die eveneens in dichtvorm verslag uitbracht over de bibliotheek. Mej. Marie Ie Comte leverde een zeer mooie inleiding over het leven van Dr. Bernardus Smytegelt, waarop een 'korte, maar zeer interessante bespreking volg de. Gezongen werd 'Ps. 102 16. Tenslotte heeft de ouderling dhr. J. H. Koppelaar de vergadering met enige ernstige maar niettemin hartelijke woor den toegesproken. Hij wees er op, dat het groot was dat deze avond over twee mensen was gerefereerd, één uit de Bij belse en een uit de Kerkgeschiedenis Hizkia en Smytegelt. Dat daar nu nog over wordt gesproken, daarin wordt Gods Woord bevestigd; de gedachtenis des rechtvaardigen zal tot zegening zijn. Spr. hoopte dat er niet alleen historisch over mocht gesproken, maar dat dezelf de werkingen van den H. Geest in die mannen gewerkt, hun deel zou mogen zijn. 'Ouderling M. v. d. Boom liet daarna Zing«n Ps. 119 65 len sloot met dankge bed. Het was een goed geslaagde avond met een grote opkomst, waarbij zelfs de galerij moest worden beizet. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Utrecht, 5 Januari 1948. Geachte Redacteur, Mag ik nog even antwoorden op het geen Mr. Jonker schrijft naar aanleiding van mijn ingezonden in Uw blad van 13 Dec. j.l.Ti Mr. Jonker komt uit de hoek. Ik zou zeggen gelukkig. Nu weten tenminste de lezers van Flakkee wat ze er van den ken moeten. Ik behoef niet nader te ver dedigen hetgeen ter zitting van het Tri bunaal, waar de geincrimineerde woor den door de Voorzitter' gebezigd zijn, is gezegd. Dat heeft de verslaggever be vestigd. Het staat dus vast dat volgens de verslaggever. Mr. Jonker de gewra.ak- te woorden heeft gesproken. Ter nadere bevestiging wordt het verslag van „Op bouw" geciteerd. En dan durft Mr. .Jon ker schrijven dat een willekeurig predi kant onwaarheid neerschrijft. Het zij zo. We laten die uitdrukking voor rekening van Mr. Jonker. Ik zal het anders zeg. gen. Ik ben hereid om de correspondentie tussen Mr. Jonker en niij, in extenso te publiceren; .als Mr. Jonker vergunning geeft om zijn particuliere brieven aan mij gericht publiek te maken. De lezers kuimen dan oordelen. Wel kan ik hier melden dat Mr. Jonker niet juist is in het citeren van zijn eigen brieven. Weet Mr. Jonker niet meer wat hij aan mij schreef? Hij melöt in zijn ingezonden: „dat hij met diverse leden van zijn (dat kan toch alleen maar verklaard worden, als leden van de Ger. Gem.) gemeente in gijzeling heeft gezeten en lief en leed met hen in de kampen heeft gedeeld." Dat schreef Mr. Jonker niet. Letterlijk schreef hij: „dat ik (mr. Jonker) tijdens mijn 1% jarige gijzelings periode, zeer vele godsdiehstig gerefor meerden tot mijn vrienden heb mogen rekenen, en nu nog vele gereformeerden onder mijn kennissen heb. Men bemerkt de omzetting van de woorden. Dat geeft wat te denken, ook in betrekking de saamstelling van het ingezonden van Mr Jonker. Deze tracht steeds de aandacht BESTE JONGENS EN MEISJES! Aan het begin van het niéuwe jaar in ons Kinderhoekje moet ik jullie recht hartelijk bedanken voor de vele geluk wensen die ik mocht ontvangen. En ik wens jullie het allernodigste toe voor de nieuwe tijdkring, die we weer zijn inge gaan. Wij hebben ook in 1948 des Heeten zegen zo onmisbaar nodig. Als de Heere Zijn hand van ons aftrekt^ wat zijn we dan? En nu is 't geluk in ons leven niet aan voorspoed gelegen, want tegensla gen kunnen voor ons goed zijn al willen we daar zo best niet aan. Ik hoop dat wij 'gezamenlijk dit jaar weer zullen mo gen beëindigen. Niemand kan zeggen, dat dit het geval zal zijn. De krant, die juist is binnengekomen, zie ik even door, en dan lees ik: „auto bus door trein gegrepen; drie doden en verscheidene zwaar gewonden." In een andere kolom zie ik: „motorrijder aan gereden en gedood." Verder staat er: „op Nieuwjaarsdag is overleden...'Zo gaat het maar door. Die mensen waren ook het nieuwe jaar begonnen, maar hoe kort mochten ze maar meer leven! Wij kunnen geen dag vooruit lopen. Mochten we de Heere maar nodig hebben, elk ogenblik weer, om zó te leven in dit nieuwe -jaar zoals we eenmaal zullen wensen geleefd te hebben, wanneer er voor ons geen tijd meer zal zijn. Wij hopen weer samen dit jaar te „raadselen" en met elkaar te correspon deren in ons Kinderhoekje. Ik hoop dat het naar jullie genoegen zal gaan. Ik begin dan met het Ie JANUABIRAADSEL. 1, zoon van Jefunne; verspieder. 2. aarts vader. 3. legerplaats der kinderen Israels. (Numeri 33.). 4. op volger van Mozes. 5. Hogepriester. 6. man waaraan Paulus 1 brief schreef. 7. berg waar de Heere aan Israël Zijn wet gaf. 8. discipel die verra der werd. 9. boek uit het Oude Testament. 10. vader van Mozes. 11, zoon van Ja- kob. 12, held van David. 13. moeder van Jezus. 1. X 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 9, X 9. G 10. X 11. X' 12. X 13. X Dit zijn 13 woorden van 5 letters. Op de kruisjeslijn van boven naar beneden moet de naam komen van een stad, in het erfdeel van Juda op het gebergte ge legen. Dit raadsel werd ingezonden door Abraham Aamoudse, Oud Vossemeer. Nu komen de oplossingen van het De- cemberwerk. OPLOSSING 1: Mozes, Adama, Jefta, Hanna, Noach, Titus, Nahum, Joppe, Izaak, paard, Am- non, Efeze, Diana, Zohar. Zafnath^ Paaneah. OPLOSSING 3: Heilig, heilig, heilig, is de Heere God, de Almachtige, die was en die is en die komen zal. Elon, Kis, Gedachtenis, Si- meï, Lachai-Roï, Cilicië en Azië, Demas, Medad, Gideon, Ezechiël, Haggaï, Thes- salonica, Gad, weende. OPLOSSING 3: Uw Koninkrijk kome. Uzzia, Kedes, Nahum, Noach,- Ruben, Kaleb, Omega, Elihu. I OPLOSSmG 4: Vreest niet, want ziet, ik verkondig u grote blijdschap, die al den volke wezen zal. Trachonitis, Evangelie, Thessaloni- censen. Ijveraar, Zurisaddai, Kohathie- ten, Eleazar, Gideon, BalakZippor, de Weg'WaarheidLeven, Nu blijft er niet veel plaats meer over voor de briefbeantwoording. Nelly, bedankt voor je kaartje. Leni, Haniiy, Dirkje en Jaantje wor den vriendelijk bedankt voor de prach tige nieuwjaarskaarten. Leendert K., Sommelsdgk. Ik ben blij dat je weer lust en gelegenheid hebt om mee te doen. Wat heb jij prachtig pa pier: zo'n duidelijke foto van A'dam er op. Heb je meer er van? Jan en Cornells F., Oaddorp. Heel goed dat jullie meedoen. En flink om de op lossingen meteen in te zenden. Laat Nico E. dit ook maar doen. Is dat een vriendje van jullie? Wat scheelt jullie vader?! Cor L., Dirksland. Hier sta je weer ili de krant. Ga zo maar voort met je werk. 't Zal best gaan. Houd maar geregeld vol. Een prijs kan niet uitblijven, AUemaal de hartelijke groeten van jullie OOM KO.. van de hoofdzaak over te dragen op de omstandigheden. In dieval vlijen we niet. Ik dank de verslaggever voor zijn na schrift. Ik vertrouw alsnog dat Mr. Jonker zijn uitdrukking: dat alle ledefl van de Geref. Gemeenten pro-Dults waren; open lijk zal terugnemen. Verder heb ik niets verweten, doch geconstateerd dat er iets gezegd is. Ifear is nog al enig verschil in. U dankend mijnheer de redacteur voor de opname verblijf ik met hoogachting, Ds. J. VAN DEN BERG Koningsl. 22 NIEUWE PiBIJZEN VOOR, CACAO- EN CHOCOLADEPRODUCTEN. Halvering van het cacaorantsoen. Zoals reeds is medegedeeld, maakt de stijging van de wereldmarktprijs van ca caobonen een herziening van de prijzen van cacao en chocoladeproducten nood zakelijk. Doordat in ons land evenwel nog partijen cacaobonen aanwezig zijn, welke tegen lage prijs zijn aangekocht, be hoeft door deze partijen tezamen met de duurdere bonen te verwerken de stijging van de binnenlandse prijzen niet evenredig te zijn aan die van de wereld marktprijs. Hierdoor wordt de prijsstij ging tot het uiterste beperkt. Met ingang van 5 Januari zullen de prijzen ma ximaal mogen bedragen per 100 gram: cacaopoeder los uitgewogen 24 cent (19 cent)stukgoed (repen) ongevuld 36 et (30 cent), gevuld 31 cent (27 cent); vrichtgoed ongevuld 45 cent '(35 cent) gevuld (bonbons enz.) 35 cent (33 cent) chpcoladekorrels los uitgewogen 28 cent (22 cent.)' Tussen de haakje de oude prgzen. Voorts zullen bij deze nieuwe prijsr^eling voor een beperkt deel van de productie spe ciale kwaliteitsartikelen met uitzon dering van repen en ander stukgoed tegen hogere prijzen mogen worden ver kocht en wel chocolade aan stukjes voor ten hoogste 60 cent (oude prijs 50 cent) en bonbons enz. voor ten hoogste 63 cent (oude prijs 60 cent) per 100 igram. In dit geval moeten de artikelen echter ver pakt zijn dan wel uit z.g. tooiibankdozen worden verkocht met vermelding van de prijs en de naam van de fabrikant op de verpakking. De prijsstijging van cacaobonen heeft zoals men weet, tevens ten gevolge, dat er bezuinigd moet worden op het binnen lands verbruik, zodat, zonder wijziging van het versnaperingenrantsoen, in het versnapering-assortiment een verschui ving naar de suikerproducten zal optre-x den. Het cacaopoederrantsoen zal binnen kort tot ongeveer de helft moeten wor den teruggebracht. -O- DE PRIJZEN VOOR FIETSBANDEN, De nieuwe verlaagde prijzen voor fiets banden zijn op 1 Januari jJ. ingegaan. De handel heeft echter tot 1 Maart a.s. gelegenheid de oude voorraad tegen de oude prijzen uit te verkopen. De op het ogenblik bij de handel aanwezige voorra den doen echter vermioeden dat dit om^ 'streeks 1 Februari zal zijn geschied^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 7