Raad St. ilnnaland Brief uit Indië Zondagsdiensten Artsen. Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Zaterdag 10 Januari 1948 VERVOLG GEMEENTERAAD SCHERPENISSE. ;toepassing art. 1 Woonrüimtewet Dit geeft leidraad voor de woonruimte commissie tot het .toewijzing van wo ningen. Niemand bezwaar. Punt 7: Vaststelling verordening tot verbod van verbouw van stekbieten. AUen gaan hiermee accoord. F^unt 8: Vaststelling verordening tot heffing van reinigingsrechteij. De Voorz. zegt, dat dit weer gevolgen zijn van de noodlijdendheid. Ook ter plaatse is een ophaaldienst ingesteld. Dat brengt kosten mee en daar moet voor betaald wordien. Voor Scherpenlsse zou dit vastgesteld worden op 2.50. Ieder huis, waarlangs de ophaaldienst komt, is hieraan gebonden of men er ge bruik van maakt, ja dan neen. B. en W. zullen nader de route uitstippelen. In totaal begroot imen de inkomsten hier van op 500.Alle leden gaan met in stelling van deze heffing accoord. Punt 9: Stichting lagere landbouw school in verband met financiële steun door de gemeenten op het eiland Thol'en. De Voorz. geeft nadere toelichting. Een schrijven van de Z.L.M, is ontvan gen, waarin een en ander nader wordt uiteengezet. De bouwkosten voor deze landbouwschool, welke ter plaatse wordt gesticht, zal 80.000.bedragen. De provincie verleent een bijdrage van 20.000.Door een annuiteitslening zal het overige kapitaal wordien bijeenge bracht. De gemeenten op het eiland Tho- len is gevraagd bij te dragen in de ex ploitatiekosten ad 10 cent per inwoner, 10 cent per ha en 17.50 per leerling. Dit wordt ook van de gemeente Scher penlsse gevraagd. Dhr. V. d. Weirff juicht het initiatief toe, maar meent, dat het thans weinig zin heeft om nu ook een bijdrage toe te kennen, waar er reeds 2 gemeenten op het eiland Tholen dit verzoek hebben af gewezen en de regeling slechts doorgang kan vinden, indien alle gemeenten mee werken. Na enige discussie zijn de an dere leden het hier over het algemeten mee eens. Daar men het echter zeer op prijs zou stellen, als de. Landbouwschool er komt, wordt besloten: „Gehoord het feit, dat tweegemeenten aan deze re geling niet deelnemen, verzoekt de Raad aan de Z.L.M, een nieuwe regeling te ontwerpen", het volgende schrijven aan de Z.L.M, te richten. Punt 10: Subsidiëring der pi. vereni ging ,,Het Groene Knuis". Beide kerk genootschappen zullen ook een subsidie verstrekken, aldus de voorzitter. B. ten W. stellen voor, dat de gemeente voor 1948 600.^zal bijdragen. Dhr. Hage vraagt of niet-leden er dan ook voordeel van hebben. De Voorz. antwoordt ontkennend. Dhr. V. d. Werff meent, dat deze ver. het geldelijk offer wel waard is en steunt het voorstel B. en W. Met alg. st. wordt het vervolgens aan genomen. Punt 11: De rekening Burgerlijk Arm bestuur 1946 met ontv. en uitgaaf ad 3316.17 wordt de Raad aangeboden. Punt 12 idem begroting Burger. Arm bestuur 1948. Punt 13: idem Gemeenterekening 1945 die sluit met een batig slot van 3094.05 De heren v. d. Werff, Hage en Janssen zullen deze rekeningen nazien. Punt 14: Enkele wijzigingen gemeen tebegroting 1947 worden goedgekeurd. Punt 15: Idem begroting Burg. Arm bestuur 1947. Rondvraag. Weth. Hartog vraagt of er nog een paar straatlantaarns bij kunnen, daar de verlichting op enkele punten nogal wat te wensen overlaat, o.m. aan het Nieu we Dorp, voorbij de Molen en bij dhr. Kleppe. De Voorz. antwoordt, dat de P.Z.E.M. heeft toegezegd de verlichting weer op voor-oorlogs peil te brengen. Of men echter nieuwe lichtpunten kan krijgen, is hem niet bekend. Het Gemaente-be- stuur zal dit vragen. Dhr. V. d. Jagt vraagt of er stuitpalen gezet kunnen worden voor de woning van G. Geuze, daar voertuigen uit het veilingsgebouw komend, deze dikwijls beschadigen. Een en ander zal nader on derzocht worden. Dinsdag 30 December kwam de ge meenteraad in Openbare Vergadering bij qen. Afwezig met kennisgeving dhr. F. J. Stols. Voorzitter; F. M. Boogaard; burgemeester-secretaris. Na een welkomstwoord, inzonderheid tot raadslid den Engelsman, die na een operatie weer aan de besprekingen, kan deelnemen, worden de notulen der vori ge vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen Stukken: a. brief van Min. van Financiën, dat de ondernemingsbelasting voor het jaar 1948 vermoedelijk 6084.zal bedra gen. b. Opgave van Inspecteur van Bel. inzake aanvankelijke geraamde zuivere opbrengst grondbelasting over 1948/49. c. Van dezelfde inzake werkelijke zui vere opbrengst opcenten P.B. over 1946- 1947. d. Een schrijven van Mr. Bink te Rotterdam, dat de Rechtbank aldaar bij vonnis van 26 November de gemeente heeft vrijgesproken inzake de schade aan het schip ,,Adja" in 1943 in de haven alhier, ontstaan. e. Van Molestrisico voor Gemeenten, waarin wordt medegedeeld, dat besloten is tot liquidatie voor deze organisatie. f. Van G.S. een concept betreffende verplaatsingsregeling secretarissen en ontvangers met verzoek mededeling me ning Raad. Niemand bezwaar. g. Vaststelling toepassing regelen Woonrüimtewet 1947. Een zekere lei draad voor B. W. en Wooncommissie omtrent toewijzing van woongelegenheid. Niemand bezwaar. h. iRekening courant.overeenkomst met N.V. Bank Ned. Gemeenten ad 70.000.Geen bezwaar. Punt 2. Voorstel verbetering begraaf plaats. De Voorz. merkt op, dat de begraaf plaats dringend verbetering behoeft, zo als allen welbekend is. Het ligt in de bedoeling de sloot, die midden doof de begraafplaats loopt te dempen, het toe gangspad te verbeteren, nieuwe paden aan te leggen, een en ander met grint aangevuld, terwijl de gehele begraaf plaats van deugdelijke riolering zal wor den voorzien. Dhr. Goedegebuiure vraagt of na ver betering het gras na maaien nog ver kocht zal worden, zoals dit tot nu toe gebnuikelijk was. De Voorz.' antwoordt, dat het de be doeling is dit niet te doen. Wel ligt het in het voornemen om na verbetering de begraafplaats eens per week op eten middag enkele uren voor het publiek open te stellen. Dit voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen. Punt3: Voorstel heffing vermakelijk- heidsbelasting. In een desbetreffend schrijven wordt aangedrongen deze be lasting in te voeren. Inplaats van 20%, zoals het eerst was vastgesteld, zou het nu 50% moeten worden. In een vorige vergadering waren allen het er over eens dat de kosten de baat te boven zouden gaan. Thans moet het worden ingevoerd. Na enige discussie wordt het verzoek z.h.s.t aangenomen. Punt 4: Aanbieding rekening 1946 en begroting 1948 van het Wezen Armbe stuur. Deze worden in handen gesteld van de commissie, bestaande uit de raads leden ter onderzoek. Punt 5: Idem aanbieding gemeentere kening 1946. Punt 6: Idem begroting 1948. Pimt 7: Voorstel vaststelling strafver- ordening verbod v. d. teelt van Stek- bieten. De Voorz. leest de brief van de Z.L.M, waarin op dit verbod wordt aangedron gen. Eveneens een concept-verordening. Dhr. Moerland keurt het goed, dat er een dergelijke verordening komt, maar meent, dat de inhoud, zoals ze thans is ontworpen, niet geheel juist genoemd kan worden. In die verordening wordt n.l. gesproken over verbod verbbuv? stek- bieten. Z.i. zou dit moeten zijn: verbod teelt zaadi van stekbieten. De heren Goedegebuure en de Braine zijn het hiermee eens. De Voorz. antwoordt, dat de verorde ning door een deskundige is ontworpen. Na enige bespreking wordt besloten het verbod vast te stellen, maar in de zin te wijzigen, dat het door dhr. Moerland naar voren gebracht er in wordt opgeno men. Punt 8: Een verzoek van dhr. A. den Engelsman om ontheffing hondenbelas ting, daar de hond reeds in Mei was opgeruimd, wordt ingewilligd voor het tweede halfjaar 1947. Punt 9. Dr. H. R. M. J. vanl Es wordt met alg. stemmen herbenoemd als Ge neeskundige, belast met ds Wezen Af- menpractijk. Punt 10: Verlenging verhuur woning aan wachtmeester de Muijnck. Niemand bezwaar. Rondvraag. Dhr. den Engelsman vraagt of er on der aan de Javadijk bij Westdorp wat grint kan worden gestort. Is reeds door gegeven aan gemeentewerklieden. Ver der niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering met allen een goed uiteinde van 1947 en een voor spoedig 1948 toe te wensen. ZONDAG 11 JANUARI 1948. Afwezig de artsen A. Kievit te Mid- delharnis en Tj. Kuipers te Sommelsdijk. Voor spoedgevallen de arts C. F. Arends Tel. 1 te Middelharnis. Dirksland-Melissant-Herkingen. Afwezig de arts B. Elvé te Dirksland. Dienst heeft Dr. P. Boot, arts te Dirksland, Tel 127 en G. Huisman, arts te Melissant, Tel. 2516. Oost Flakkee. Afwezig de artsen G. J. Buth te den Bommel; P. J. de Man te Nieuwe Tonge; P. C. J. Voogd te Oude Tonge. Voor spoedgevallen de artsen P. Böuman te Stad, Tel. 19 en C. W. Kra mers te Ooltgens'plaat. KALENDER NED. SPOORWEGEN Wij ontvingen van de Nederl. Spoor wegen een schitterende Maand-kalender met kleurfoto's van Dientje en Frans Dupont. De foto's hebben alle betrekking op de Ned. Spoorwegen, en zijn een lust voor het oog. De kalender zal niet alleen op kanto ren, maar zelfs In de huiskamer zeer voldoen. De datunilcijfers zijn zeer dui delijk, de druk is af. Tenslotte Wenst de Voorz. de leden en hun familie een gezegend uiteinde van 1947, een voorspoedig 1948, evenals de gemeiente. Vorstenhuis en Volk. Daarna sluiting. Palembang, 27 Dec. 1947. Een nieuwjaarsgroet tot alle Flak- keeënaars uit het mooie, doch helaas veronruste Indië. Jullie zullen deze dagen wellicht door brengen in gezelligheid bij de kachel met familie, vrienden en kennissen. Dit is ons ten dele niet gegund, doch wel met vrienden, ware wapenbroeders omdat de moeilijke omstandigheden en dikwijls het gevaar, werkelijk vrienden maakt, die goud waard zijn. De grote regens zijn hier nu begonnen zodat het soms uren aan een stuk in dikke stralen uit de hemel valt. Wegen worden dan meestal onbegaanbaar, en in de dalen vindt men dan voor vele uren geen weg meer doch een riviertje. In de door ons bezette gebieden hier in Zuid 'Sumatra, bijna een oppervlakte van 2 X Nederland is het over het alge meen vrij rustig. De bevolking toont zich blij verlost te zijn van het wanbeheer der Republiek en het eigenmachtig en ruw optreden van haar troepen. Waar de Nederl. troepen zijn, of het burgerlijk bestuur weer is hersteld, is het volkomen rustig en is ieder weer aan de arbeid. Doch waar onze troepen zich moeten houden aan de order: „Staakt het vuren" denken de Republ. benden daar anders over, en in de zandgebieden infiltreren zij met kleine groepen, soms ook 500 man, en trachten onze posten te over vallen, of spoorwegen en bruggen te sa boteren. Het is hun gemakkelijk dit te doen, daar het hier allemaal oerwoud en moeras is, en men in zo'n oerwoud ge makkelijk onvindbaar is. Doch onze jongens zijn paraat. Veel, ja zeer veel wordt er hier van hun ge vraagd, grote patrouille-tochten van meerdere dagen, zonder vaak enige ver binding met eigen troepen dwars door moeras en oerwoud. Steeds klaar voor het gevecht en met grote waakzaam heid trekt men door de wildernis, tot bescherming van de bevolking t^gen de rampokkende en moordende benden, die in hun gebied alles trachten te vernielen en reeds ook voor kapitalen hebben ver nield. Tot schade van eigen bevolking en van de gehele wereld. Hier in deze ge bieden worden zelfs de Nederl. jongens die communist waren, bekeerd. Wanneer ze zien hoe die benden optreden, zelfs tegen hun eigen ras-genoten met afschu welijke moorden en de grote verniel- zucht, dan gaan hun ogen open voor de werkelijkheid. Hier kunnen we dan ook de waarde van de Nederlandse soldaat leren kennen, zowel in het gevecht als in hun zorg voor de bevolking. De oude Hollandse geest van voortva rendheid, moed en doortasten wordt hier getoond, ondanks muskieten en moeras sen en oerwouden en hitte. Met trots leert men hier onze jongens waarderen, en moet er een actie worden uitgevoerd, men behoeft geen vrijwilli gers te vragen want de gehele sectie wil mee en zij hebben respect bij de vijand weten af te dwingen voor hetgeen zij hier, als Hollandse jongens weten te presteren. Doch dit kan niet blijven duren, het is een onhoudbare toestand, en wij hopen dan ook dat onze regering spoedig tot een overeenstemming zal komien, on danks het pessimisme hieromtrent, of... dat de zaak radicaal wordt opgelost en er een einde aan de Djokjas schijn republiek wordt gemaakt. Ook wij zijn hier het langer confereren en praten zo langzamerhand meer dan moe. Hier zijn we gewend aan daden, die we echter niet verder mogen uitstrekken dan de demar catielijn, en daarachter weten de vijan delijke benden zich veilig. Wij hopen dat dit jaar de oplossing zal brengen en dat het grote werk dat hier verricht werd niet tevergeefs ge daan zal zijn, doch Indië in nauwe sa menwerking met Nederland aan zijn op bouw zal kunnen beginnen, en wij weer in goede gezondheid bij onze familie zul len mogen terugkeren. De Niwin pakketten werden hier door velen, met tranen in de ogen ontvangen, omdat men hierdoor de band met het Vaderland daadwerkelijk zag en men zijn eenzaairüieid, verlatenheid vergat, met goede gedachten aan hen die hier voor zorgden. Een Hollandse Militair. DRIE MINUTEN-TARIEF VOOR DE TELEFOON ZAL VERDWIJNEN Ook de P.T.T. streeft naar tariefsver laging. Met ingang van 1 Februari zal het porto voor de internationale brief kaarten van 7% op 6 cent worden ge bracht. Voor telefoongesprekken is een nieuw tarief in voorbereiding: automatisch tot stand gebrachte gesprekken zullen niet meer met eenheden van 3 minuten wor den berekend, maar in overeenstemming met de werkelijke gespreksduur. De duur van de gesprekken zal daardoor in het algemeen worden bekort, het aantal zal echter toenemen. Tevens zullen plaatsen, die in eikaars nabijheid liggen, meer ge legenheid krijgen gesprekken te voeren tegen een tarief, dat het locale gesprek- kentarief nadert. Een en ander deelt de minister mede in zijn memorie van ant woord met betrekking tot de begroting van P.T.T.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 6