MIDDEL] MIDDELHARNIS Dis'ljibntiemeu¥irs leentebegroting 1948 door i behandeld. De gen de Raas Bladz. 2 „EIÜANDEN-NIEUWS" Woensdag 7 Januari 1948 VESVOLG GEMEENTERAAD HEEKÏNGSN meent.e. Hij is nu bereid het recht van eeuwigdurende erfpacht te verkopen voor j 500.Hij is voorts genegen de om heining van de mestvaalt op dezelfde rooilijn van de andere hulzen te brengren en zai zoggen dat het wagenhuis per 1 April '48 is verplaatst. Sen en ander is niet aan de goedkope kant, maar er is in berekend dat Huizer zelf de schuur verplaatst.- Daarnaast overleg ge pleegd met de heer Keizer en deze is be reid de grond te verkopen tegen S 1-50 per M2. Deze lap grond is 100 M2, dit maakt dus tesamen een bedrag uit van èso gld. Voor de beplanting en om het werk uit te voeren raamt de gemeente- Opzichter een bedrag van 3000. Met het besluit tot aankoop van de grond ging de raad accoord. Het tv/eede plan het plaatsen van be ton muur met hek laiigs het huisje 1150, grondaanvuUingen 900 gld, ver harding met grof grint 600,Aan- gchaffing plantiriateriaal 250.(ho pelijk vergoedt landbouwherstel hierin 90% omdat deze gemeente ook geinun- deerd is geweest.) Totaal komt dit dus op een bedrag van 2900 gld. De raad besloot na ernstige overpein zing <3e gelden te vateren. Salarissen. De Voors, zei toe dat toestemming tot verbouvir was aangevraagd bij het streek bureau. Dhr. Tuiiisti-a iirformeerde naar ,de sloot aan de Molendijk, De polder zou dit opnemen met Landbouwherstel. Uit de bespreking bleek dat deze zaak nog opnieuv/ met klem zal mosten wor den aanhangig gemaakt bij de polder, of desnoods met de D.U.W. opgenomen. De Voorz. zegde het zoeken van een oplossing toe. Dhr. Taiastj-a herimierde eraan dat de scholen nog knap wat geld tekort ko men. De Ycors. wilde deze kwestie liever bespreken in S. en W., v/aartoe werd be sloten. Dhr. Straijl: drong aan op een andere tijd van vergaderen, b.v. 's middags. Daartoe bestonden geen bezwaren. Dlir. 'Logmaxis drong aan op verbete ringen in de omgeving van de gemeente vuilnisbelt. De Voorz. zei sullcs toe en besloot de openbare zitting met de raad êen goed 1948 toa te wensen. PU3MCATIE BIJStSAEBiCSBSBIJREAU De ingeschrevenen van wie de inschrij- vingBkaart tot 31 Dec. 1947 geldig was, v/orden inde gelegenheid gesteld deze te laten verlengen op: Donderdag 8 Januari 1948, van half negen'tot tvvfaalf uur ton kantore Voorstraat 14, ï.ïiddel- harnis. De Directeur, AT. V. d. BRUGGE. Verleden week Dinsdag v/erd in de na middagzitting door de gemeenteraad van Middelharnis de Gemeentebegroting 1948 behandeld. Enkele raadsleden hielden vooraf alg'emene beschouwingen v»raarbij elhr. van der Slik zich bepaalde bij de onder^verpen Ver keer, Volkshuisvesting, Openbare werken en Cultureel v/erk. Hij besprak liet inge voerde éénrichtingsverkeer in da Nieuw straat in welk verband hij met het oog op de veiligheid in overweging gaf de 2 trapp8.n van de Westdijk af te sluiten en een maximum-snelheid in te voeren. Door de omlegging van het verkeer acht te h)j het gevaar op de andere vi^egen vergroot, en voorzag de noodzaak van een kostbare voorziening voor die we gen. Spr. 'drong ook aan op voorberei ding van een parkeerverordening Sprekende over de Volkshuisvesting kwam dhr. v. d. Slik na ondersóek tot de conclusie, dat er 122 vi^oningzoekenden zijn, verdeeld als volgt: 6 verblijven in krotwoningen, 21 in te kleine Vv'oning; IS hebben héél slechte en 4 goede invv'oning; van 9 is de woning opgezegd; 50-zijn er zonder woning en 14 aanvi-agen lopen er van ongehuwden. Spr. constateerde, dat de gesloten groep, die de woning- bouwvereea. vormt geen waarboi"g is voor spoedigee totstandkoming van ar beiderswoningen. Er zijn in de gemeente 143 v/oningen met 611 kamers, waar van een behoorlijk aantal geschikt is te maken voor inedebewoning. Spr. ver zocht B. en W. om zonder aanzien des persoons over te gaan tot vordering van woonruimte, zodat ook de jonggehuw den zich niet meer ais de verworpenen der aarde behoeven te gevoelen. Ook drong spr. aan tot opheffing van het emmerstelsel in Spinstraat, Vluchtheu- vel enz., terwijl hij voorziening vroeg inzake de sloot achter de woningen O.- Voorgoi's. De uitbreiding van een behoor lijke los- en laadplaats aan de O.-Haven- dijk achtte spr. gewenst. Dat het hoofd van Gemeentewerken geen inlichtingen mag- verstrekken aan de raadsleden, werd door spr. becrittseerd. Verder drong spr. ÖISTKIBUï'IEïöaiNU MIDÖBLHASNÏS ïlitreiking bonkaarteii S03 De Leider van de Distributiekring Mid delharnis maakt bekend dat de uitrei king van bonkaarten 802 met tabaks, versnaperingen of gecombineerde kaar ten en schoenenbonnen op eindcijfer 8 en 04, 14, 24, 34 of 44 aan niet-zelfverzor- gers als volgt zal plaats vinden: MIDDELHARNIS: Donderdag 8 Januari v.m. letters A t.m. G: n.m. letters H t.m. M; Vrijdag 9 Janijari v.m. letters N t.m S; n.m. letters T t.m. Z. S'OilMBLSDIJK: Maandag 12 Januari v.m. letters A t.m. M; n.m. letters N t.m. Z; DIRKSLAND: Dinsdag- 13 Januari v.m. letters A t.ra. M; n.m. letters N t.m. Z. Medegebracht moeten worden de stam kaarten van alle gezinsleden met de in wisselingsbon en van hen dis in aanmer king komen voor een schoenenbon te vens het inlegevei. Aanvrag'eii werkldeding. Bedrijven met meer dan 5 v/erkkleding dragende arbeiders kunnen t.m. 23 Janu- a,ri a.B. weder aanvragen voor werkkle ding indienen ongeacht de sedert de laatste verstrekking verstreken tijd. Bij het inleveren der aanvraagformulieren moeten de stamkaarten der werknem.ers worden overgelegd. Omtrent het indienen van aanvragen voor werkkleding voor personen, werk- zaain in een zelfstandig beroep of in een bedrijf met minder dan 5 arbeiders- volgt eind Januari nog een publicatie. aa,n op een betere gasvoorziening van de Sasdijk en vroeg hij de mogelijkheid te scheppen om op kortere termijn 2 nieuwe gedelegeerden der gemeente in het Ambachtssohool bestuur te kunnen benoemen. Tenslotte was spr. van oordeel dat van de vermakelijkheidsbelasting iets kon worden bestemd voor cultureel- en jeugdwerk, waarbij hij aandrong te ko men tot oprichting van een Leesza8.1, aanleg sportterrein en kinderspeelplaat sen, zomede steunverlening aan culturele verenigingen. De ïieer Boomsma releveerde eerst de v/elvaart der gemeen te tijdens de visserij-periode en ging de verdere ontwikkeling der gemeente na, waarbij hij constateerde dat de handel Middelharnis is voorbijgegaan. In 1916 is een ontstellend slechte politiek gevolgd door de handel te verwaarlozen, terwijl de haven er zich voor leende. Middel harnis heeft geen fut, het slaapt, zei spr. Grond voor het bouwen van een fabriek b.v. heeft de gemeente niet, dat moet van de eigenaar worden gekocht. Spr. pleitte voor het voeren van een actieve handelspolitiek, door te vestigen industrieën, de behulpzame hand te bie den. Blijven we een ingeslapen dorp zei spr. dan komen we nooit uit de crisis. Dit jaar stopt dé regering misschien ons deficit, maa,r volgend jaar? Spr. sou er niet van houden om elk jaar een zak- centje bij Vadertje Staat" te vragen. Op de Overheid rust de ijzeren plicht de leiding te geven, hoe uit deze impasse te geraken. Sprekende over de volkshuis vesting, was dhr. Bteomsma van mening, dat niet zakelijk met het bouwmatei'iaal v/ordt- omgesprongen. Spr. zou de bouw van een gemeenschapshuis, zoals men dit in Zweden doet, toejuichen. De wo ningzoekenden zouden de huizennood op een dergelijke wijze tot oplossing kunnen brengen. Ook drong spr. aan op de aan leg van sportterreinen. Middelharnis is oer-saai. Gelukkig is er nu een bioscoop en een voetbalveld voor de club, dat door velen als een oord des verderfs wordt Distrib'jtieilie'nst Oaddorp. SpreekBiir Leider. Vanaf heden komjan de spreekuren op de Agentschappen Goeclerecde en Stel- lersdam te vervallen. Diegenen, die in lichtingen v/ensen, kunnen zich op het Kringkantcor te Ouddorp vervoegen des Maand8.gs van 3 tot 4 uur. WESÏOCLEBÏNG De Leider vaii de Djstributiekrlng Oud dorp maakt bekend, dat de directies der bedrijven, v.'aarin 5 of meer werkkleding drag-ende arbeiders/stei's wei'kzaam zijn, in het tijdvak van 5 t.m. 23 Jan. 1948 een collectieve aanvraag om werkkle ding in kunnen dienen, ongeacht de se dert de laatste verstrekking verstreken tijd. De aanvraagformulieren kunnen v/ordea afgehaald te: Ojddorp: 8 Jan. 1048 van 9—12 uur; Goedsreede: 12 Jan. 1948 van 2.80—3.30 uur; Stellen- dam: 7 Jan, 1948 van 912 uur en Vv^or- den ingeleverd te: Caddorp: 15 en 22 Jan. 1948 van 912 uur; Goeöerseöfj: 13 en 20 Jan. 1948 van 2.304 uur; Stel- leïidata: 14 en 21 Jan. 1948 van 912 u. De directies der bedrijven worden er op attent g3inaaj!:t, dat deze aanvragen voor een geheel jaar gelden en dat na ge noemd tijdvak geen gelegenheid om. aan te vragen kan worden gegeven. MJSMSSAï^lT BmtaaS staKje. Toen de heer J. J.ïijnders (Kooi- en Strohandel) Zondag in de kex-k te Dirksland was, had hij zijn auto gesloten en voor de kerk geparkeerd. Toen de kerk uit was bleek de auto gestolen. De politie heeft alle wegen afgezet en vergeefs gezocht. Maandagmorgen is de auto in de Molen- v/eg te Somimelsdijk gevonden. Van de daders geen 'spoor. gebrandmerkt. Het gedempte Spui zag spr. gaarne als speelterrein voor de jeugd aangelegd. De vermakelijkheidsbelasting zag spr. als tegenwicht voor de kosten. De heer Van der Bmgge sloeg een blik terug op het verlopen jaar en dankte het dagelijks bestuur voor het veelomvattende werk, dat in deze periode werd gepresteerd. Vorig jaar stond de gemeente aan de rand van een faillissement, zei spr. Was er geen voorziening gekomen van Rijkszijdc, dan was er dit jaar weer een tekort geweest van 104.000.—. Het Rijk heeft on tegenzeggelijk schuld aan deze gang van zaken. Spr. vond het ernstig, dat door de financiële achteruitgang de gehele structuur van de gemeente wordt gewij zigd. De begroting sluit niet op normale wijze, doch door de extra uitkeringen is in de noodlijdendheid tegem.oet gekomen. De totale schuld is geconsolideerd. Elke gulden, die méér uitgegeven wordt, wordt niet door het Rijk, doch zal uit eigen middelen moeten worden betaald, Als de uitgaven; niet door middelen wor den gedekt, voert men een ongezonde politiek. Spr. miste een finantieel in zicht voor de toekomstige tijd. Hoe den ken 'B. en W. de iuitbreidin.g der gemeen te te dekken? Spr. drong as-n de gemeen terekeningen sneller bij te werken en de achterstand in te halen. Het speet spr. dat nog geen voorstel voor de heffing der vermakelijidieidsbelasting- aan de or de was gesteld. Te Oude Tönge is dit al gebeurd. Thans zal in de vvintertijd hier van niet meer geprofiteerd kunnen wor den. Vervolgens vroeg spr. of de gedach te aan de benoeming van een 2e wijk- verpleegster van het Groene Kruis v/as uitgegaan of gesuggereerd door het ge meentebestuur. Tegen dit laatste had hij bezwaar, tenvijl spr. vroeg of er midde len voof de financiering aanwezig waren De tariefspolitiek der openbare nutsbe drijven noemde spr. er op gericht,- dat de verboopsprijzen zo laag mogelijk gehou den worden. Daarmee was hij het wel eens, doch de reserveringen in de bedrij ven dienen verantwoord te zijn. Vóór tot tariefsverlaging wordt overgegaan, wil spr. eerst een redelijke winst aan de ge meente kas doen toevloeien. De concen tratie der gasfabrieken juichte spr. toe. mits de belangen van M'harnis er niet onder lijden. Wat de Volkshuisvesting betreft achtte spr. samenwerking met In de begroting is nog verwerkt da herv/aardering van salarissen bij het ge meentepersoneel. Voorgesteld werden het salaris van de gem.-werkman te bren gen op 2000 gld., dat van de havenmees ter, schoonhouder gemteentehuis en schoonhouder gemeentebewaarschool op 200.-, dat van de helpster bewaarschool op 400 gld. en Idokluider f 100.per jaar. De begroting werd aldus vastgesteld. Van de vergunning-houdster Mej. v. d. Velde was een verzoek gericht tot de raad om het sluitingsuur op 31 Deo. van j 11 tot 12 te verlengen. B. en W. stonden op het standpunt, dat hier geen dringen- j de, motieven voor aanwezig waren. be raad wees dit verzoek eenparig van de hand. 'In de vacante functie van de gemeen tereiniger werd tijd. herbenoemd de heer H. de Geus, maar in deze vacature moet toch worden voorzien. Ook moet v/orden voorzien in de vacature doodgraver, Idokluider en schoonhouder gem.-bewaar school. Dhr. Logmans vond het salaris voor doodgraver te Is-ag. 'Spr. wilde dit bedrag gaarne stellen op 150 gld. per jaar. De raad ging met dit bedrag accoord. Degene die al deze functies 'gelijktijdig kan waarnemen komt op 500 gld. B. en W. zullen sollicitanten oproepen voor de ze 4 functies. Mej. B'reur verzocht ontslag als schoon houdster der bewaarschool, hetgeen eer vol werd verleend. iBenoeminig Wethouder Dhr. V. Wagemingen verzocht ontslag als 2e wethouder. De Voorz. zei dat het hem per soonlijk getroffen heeft, dat de heer v. Wageningen zich in 'het belang van de goede verhouding van de partijen, ge meend heeft terug te moeten trekken. U hebt zich in uw weth. periode gedra gen als een bescheiden en begripvol raadshd en ik hoop dan ook dat u in uw huidige functie nog lange jaren de ge meentebelangen moogt behartigen. Dhr. V. Wageningien dankte de burge meester voor zijn hai'telijke woorden en voorts de heren Witvliet en v. d. Ster. In de vacature werd benoemd dhr. Tuinstra, welke hoopte in zijn plicht niet te kort te schieten. De Voorz. sprak ds hoop uit dat de heer Tuinstra zich deze titel zou waar dig tonen en onder Gods zegen tot heil van de gemeente arbeiden. Rondvraag. In de rondvraag informeerde de heer Hogervverf of het niet mogelijk was het bord „verboden over de graven te lopen" opnieuw te beschilderen, zodat behoorlij ke piëteit in acht werd genomen. De ilieer v. d. Wende wilde gaarne nog een zinkput aanbrengen op de Molendijk. De Voorz. zei onderzoek en rapport toe Dhr. V. d. 'Wiende vroeg ook naar de woning van de heer Veldkamp. Verschillende Algemene boschouwingen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1948 | | pagina 2