Voor de Kantonrechter Als onze jongpns terugkeren. Jongeman van 21 jaar verdronken Jeep komt in botsing met de tram eHR.®WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN Man z)waar gewond EiiAHDEn-niEui/s Bureau: Prins Hendrikstraat 122 c ICddelIiamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drulöteri] 19 WOENSDAG 17 DECEMBER 1947 20e JAARGANG No. 1680 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. mUUmeter Bij contract speciaal tari^. ïn Indië vertoeven rond 100.000 mili tairen. Een niet zo groot aantal op een bevollcing van het vaderland van bflna 10 millioen inwoners. Eén procent. Toch mag men dit geval niet onderschatten. Het zijn alle jonge mannen, in de kracht van hun leven. Volw^aardige krachten in het productieproces. Als er 100.000 van deze werkkrachten aan worden onttrok ken, is dat van grote economische bete kenis. Vooral nu, waar op alle gebied een grote achterstand is in te halen. Het be tekent dat het proces van herstel en op bouw erdoor vertraagd wordt. Deze mannen zullen eerlang in het va derland terugkeren, en weer in het nor male leven een plaats moeten" vinden. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling de troepensterkte in Indië te verminde ren. Bovendien zullen door het zenden van nieuwe lichtingen anderen worden afgelost. Van het eerste komt voorlopig niets. Het halverwege stopzetten der po litionele actie heeft dit onmogelijk ge maakt. Maar, al is er dan vertraging inge treden, ,2,0 zullen ze toch geleidelijk te rugkeren. Die het eerst zijn weggegaan, zullen het eerst aan de beurt van af lossing komen. Deze mannen moeten dan hun plaats in de maatschappij weer innemen. Dat brengt moeilijke problemen met zich. Het eerst komen de ooi-logsvrijwilligers terug, omdat deze het eerst zijn uitge zonden. Velen van hen hadden na de bevrijding hun plaats in de ontwrichte maatschappij nog niet hervonden. Er wa ren er, die meegewerkt hadden aan de bevrijding, en die reeds korter of langer tijd een plaats hebben gehad in de ille- galiteit. Plichtsgevoel tegenover het va derland had velen gedreven. Vandaar dat zij zich beschikbaar stelden 9na mede te werken aan het herstel van het ge- \zag in Indië. Begrijpelijkerwijs zal de gang van zaken daar, hen veel teleur stelling hebben gebaard. Er zijn er dus bij, die vier, vijf jaren, en dat op jeugdige leeftijd, uit hun werk zfln. Er zullen er bij zijn, die eigehlgk nog nimmer de plaats in het maatschap pelijk leven hebben ingenomen, waar ze krachtens hun aanleg behoorden. Daar door zijn ze achtergeraakt bij anderen. Hoewel ook zeer zeker de militaire op leiding hen tot een zekere ontwikkeling heeft gebracht, welke hen bruikbaar maakt in menige betrekking, staan zij toch vaak bij anderen achter. Bovendien zijn zij ontgroeid aan allerlei, wat wij hier gewoon vinden. Ze moeten zich nu weer aanpassen bij een andere gedach- tensfeer, zo in het familieleven als in een werkkring. Dat zal vele moeilijkheden voor hen meebrengen. Wij hebben tegenover hen een roeping te vervullen, een plicht van dankbaar heid te betrachten. Dat het ons tot op zekere hoogte mogelijk was, tot normale verhoudingen terug te keren,-danken wij aan hem. Maar het zou dan ook van groot onverstand getuigen, als het va derland die mensen aan hun lot overliet. De regering heeft dit begrepen en er kend. Allerlei overheidsmaatregelen zijn én worden voorbereid, om aan de bezwa ren van. de gedenaobiliseerden tegemoet te komen en hun belangen te behartigen. Maar terecht is ook begrepen door d,e regering, dat zij dat niet alléén kan dfcen. Dat de bevolking het niet aan haar kan overlaten, en werkeloos daarbij toe kan zien. Er is dan ook een beroep op allen gedaan om te helpen, waar men maar kan. Naast een welbegrepen eigenbelang van het land, moet hier vooral bij par ticulieren de dankbaarheid haar woord spreken. Wginoeten die mannen met begrip te> gemoet gaan. Begrip moeten wij tonen van de moeilijkheden, welke zich onge twijfeld voor zullen doen. [Waar het maar immer kan, moeten ze hun plaats in de bedrijven iweer innemen. Allerlei vak groepen zijn aangeschreven. Die hebben weer de leden van de vakgroepen aan- geschreven om hun voorrang bij plaat sing te verlenen. Maar wij weten, wat van die papieren regelingen dikwijls wordt. Als ieder meent zijn plicht (zijn ambtelijke plicht) te hebben gedaan, met zo een, brief uit te zenden, als er alleen maar mooie officiële regelingen op pa pier worden gemaakt, dan is daarmee nog niet gedaan, wat gedaan moet weid den; dan is het doel nog niet bereikt. Laat ons het maar ronduit zeggen: Wij zijn enigszins bang voor die regerings bemoeiingen. Niet dat wij niet ten volle erkennen de roeping welke hier de over heid heeft. Maar ten eerste wekken ze ten onrechte dikwijls te hoge verwach tingen bij hen die het aangaat. Onze mannen zullen met groot vertrouwen uit hun militairen loopbaan terugkeren en menen hier in het vaderland hun bed geschud te vinden. Ten^'tweede zal het vele particulieren, die in staat zijn, iets voor onze mannenj te doen, wellicht af houden van hulp te bieden. Er fs maar al te zeer in onze tijd een gedachte gang, dat de overheid alles moet doen en alles kan doen. Wij vrezen maar al te zeer, dat dat straks op teleurstellingen uit zal lopen voor velen. Ze hebben niet genoeg aan een waarderende redevoering. Een waar derende houding van de bevolking zal meer betekenis hebben. Wat ze vooral no dig hebben is begrip, medewerking van patroons en personeel, om ze voort te helpen, bij het inhalen van hun achter stand, welke gevolg is van het vervullen van hun dienst aan het vaderland. Het is al wederom de vervulling van de wet der' naastenliefde. Zonder de betrachting daarvan gaat een volk ten gronde. Voor heel ons volk geldt: In het houden van Gods geboden is grote loon. Hij stapte Zondagavond mis op de tramboot en vond de dood in het Haringvliet Zondagavond is een droevig ongeluk gebeurd op het veer Middelharnis- Hellevoetsluis. Twee bussen met voetballers kjwa- men Zondagavond ca. 7 uur met het s.s. Ministér van der Sleijden terug van Hellevoetsluis naar Middelhamis. De autobus van de heer J. Pulleman stak wegens de lengte, een beetje over op de boot met de bumpers. De 21-jarige Cor Hage uit Oude Tonge wilde langs de ene bus heen naar de andere, wat hij over de bum per van de ene bus wilde doen. Aan deze bus zaten twee kleine bumpers, voor ieder wiel een. Toen hij daartoe aanstalten maakte, met. een tas in zijn hand, waarschuwde de autobus ondernemer Pulleman nog, dat dit niet ging en gevaarlijk was. Cor Hage deed het evenwel toch. De bussen zijn van voren steil en'-hij moest aan een richel boven de voorruit vasthouden. Hij meende misschien dat het een complete bumper was, stapte mis en viel overboord. Direct werd alarm gemaakt en de machinist gewaarschuwd ,te stoppen. Deze doet dat echter alleen op bevel van de kapitein. Eer de kapitein ge waarschuwd was ging er enige tfld naee heen eer de boot stil lag en ge draaid was, zodat men vanzelfspre kend al een eind verder was doorge- varen. Men was zowat 5 minuten uit de haven van Hellevoetsluis, dus mid den op het Haringvliet. Het was don ker en met kleine zoeklichten werd het water afgezocht. De Gebrs. (Boomsma bekend om hun zwemkunst die aan boord waren, vonden het te gevaarlijk om over boord te springen en de drenkeling te zoeken. Wel werd een boot neer gelaten, waarmee m.en een tijdlang de rivier afzocht. De pogingen bleken vruchteloos. Aangenomen moet worden, dat Cor Hage, overigens een goed zwemmer, jammerlijk is verdronken. Zijn lijk ia nog niet gevonden. Vreselijk, om op zulk een onver wachte vrijze, en dan op de dag des Heeren, de eeuwigheid te moeten aan doen. CENTRALE VEILING MEDDELHABNIS Witlofveiling van Vrijdag 12 Dec. 1947. Witlof I 39.------47.—; Witlof I iets minder 39.—; Witlof TE 28.-34.—. Aanvoer 10.300 kg. ■Dienveiling; van Vrijda,g' 12 Dec. 1947. Grove, gewone, drielingeni en picklers 20.34—20.53. Aanvoer 34.000 kg. R. Gouswaart, S'dijk, niet versch, had zijn auto-werkboekje niet op de eerste vordering aan verbalisant Terpstra ver toond, wat deze bevestigde. Eis 7.50 of 5 dgn. Uitspraak 5.of 2 d. Joh. Sluij, Sommelsdijk stond nog eens terecht omdat zijn hond achter eenden had gejaagd. Verd. beweerde aan het fuiken lichten geweest te zijn, terwijl zijn hond meeliep. Daardoor vlogen de eenden op, doch hij heeft direct zijn hond teruggeroepen. Get. Polder, jachtopziener, verklaarde dat de hond van Sluij het land afzocht en daarbij op een paar half-vliegende eenden stootte, welke hij achterna ging. Dat verd. zijn hond terugriep, had get. niet gehoord. Verd. was het niet met deze uitleg eens. Het O.M. eiste 50.of 25 d.h., maar verd. achtte zich niet strafbaar. Get. zei dat hij verd. meerdere malen gewaar- Denk om het werkboekje Hongerige koeien. Een duur haasje". Die brutale kippen! De valse naam. Varen zonder vergunning. schuwd had, omdat de hond steeds alles afs^ocht. „Dan kun je die hond beter thuisla ten", lèeende de Kantonrechter. Hij moest echter tot zijn spijt verd van alle rechtsvervolging ontslaan, wegens het ontbreken van enkele elementen in de dagvaarding. Dr. L. Kreling te Stellendam- had met zijn motorrijwiel een aanrijding veroor zaakt, wat deze toegaf, doch het bleek op een vraag van de ambtenaar, dat het kantongerecht niet bevoegd was deze zaak te behandelen, omdat Dr. Kreling op het tijdstip van de aanrijding zich reeds in militairen dienst bevond, waar- Maandagmorgen reed een Jeep met twee inzittende^) de Rotterdammens B. Schmidt en L. J. v. d. Ree, van de ponton van de veerboot te Middelhamis naar boven. Juist kwam de locomotief aan bij het walhuisje (richting M'hamis). De ma chinist floot, maan dit werd door de chauffeur niet gehoord. De locomotief en de Jeep waren bij de overgang juist bgèlkaar en kwamen in botsing. De locomotief duwde de Jeep opzij en dit geschiedde betrekkelijk zacht, omdat beiden geen snelheid hadden. Het geval zou. dan ook goed zijn afgelopen, waare het niet, dat de Jeep tegen het ijzeren hek werd geschoven, waarvan het uiteinde in de cabine drong. Dit had tot gevolg, dat de heer van de Ree zwaar werd gewond. De chauffeiir bekwam geen letsel. De heer v. d. Ree is direct naar het ziekenhuis te Dirfesland vervoerd. van in de dagvaarding geen melding was gemaakt. L. J. van Gurp, landb. O'Plaat, had een koe laten lopen in een volkstuintje te Oude Tonge. Verd. zei dat zijn koeien: op de Boezem te O'Tonge liepen, waar ook drie uitgangen naar de volkstuin tjes zijn, die er vlak langs lopen. Deze uitgangen waren niet voldoende afgeslo ten. Wel had er een Itoe in de tuintjes gelopen, doch verd. wist niet of het een koe van hem geweest is en op welke vrtj- ae deze er in gekomen was. De huurdei's der tuintjes brachten de koeien in ver leiding door allerlei tuinafval in de sloot te gooien. Get. Adr, Luijendijk bevestigde de koe uit zijn tuintje te hebben gejaagd. Hy had er een hele zomer last van gehad. De koeien konden gewoon onder de af- heining door, omdat deze niet in goede conditie was. Get. had er schade van gehad in zijn aardappelen. Verd. Zei liever eens door Luijendijk gewaarschuwd te zijn geworden, maar deze zei, dat hij zich niet door van Gurp had laten "willen uitlachen. Hij is voor* geen reden vatbaar. Het O.M. meende dat er kleine veete's in dit geval een rol spelen. De koeien werden verleid door het afval, dat in de sloot geworpen werd, waarvan de eis 5.^of 5 dh. luidde, uitspraak 4.' of 2 d.h. J. M. van 'Rossum te Ooltgensplaat had een aantal koeien laten lopen op een perceel aardappelen. Verd. meende er niets mee te maken te hebben, omdat hg niet aansprakelijk voor dit geval is. Verd zei dagelijks opzichter te zijn over het bouwland van de Adrianuspolder, waar koeien ingeschaard waren, o.m. van zijn broeder. Daar ging hij wel eens naar kijken, maar verder had hij met deze koeien niets te maken en van hem per soonlijk liep er niet één. Get. K. L. Bom verklaarde dat hij koeien op zijn land had zien lopen. Deze kv/amen van het gors, dat bij van Roa- sum in pacht is, maar van wie ze waxen wist verd. niet. Verd. beweerde echter alleen maar toezicht te houden over het vee van zijn broer. Get. Bom zei dat de afrastering van het gors totaal verwaarloosd was. Reeds Zie voor vervolg pag. 2 ,1e kolom ii'l!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 1