Burgemeester Van Heijst te Dirksland geïnstalleerd Geleide Economie Het bezoek van het Prinselijk Paar De bevolking bereidde hem een waardige ontvangst EiyvnDEti-niEuws BureauPrins Hendrikstraat 122 c Middelharnis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox- 8. Telefoon Drufekerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 12 NOVEMBER 1947 - 20e JAARGANG No. 1670 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Bij contract speciaal tarief. In buitengewone omstandigheden zijn wel eens buitengewone maatregelen no dig. Zo is het b.v. als het land in oor logstoestand verkeert. Dan^ gebiedt de nood, dat maatregelen genomen worden, waarvan .men in normale omstandighe den niet zou denken. Als,er voedselnood is, is het de plicht van de overheid voor een gelijke verdeling van het weinig he- schikbare onder de burgers zorg te dra gen, zoals men dat doet in een beleger, de stad. Ook wij hebben buitengewone cailstan- digheden beleefd, en beleven die tot op zekere hoogte nog. Dat is aanleiding ge weest voor de overheid, om zich met al les en nog wat té bemoeien. Aan die bemoeienis was en is niet te ontkomen. Wij leven in een tijd, dat hoe langer hoe meer de gedachte gaat postvatten, dat de overheid geroepen is, om alles te regelen. Wat er dan nog overblijft aan werkzaamheid in de verschillende geleidingen van het maatschappelijke le ven, op cultureel, op economisch gebied, het moet alles overkoepeld worden door de alles-omvattende staat, en daar aan dienstbaar gemaakt worden. Bij zulk een beschouwing is het doel van de Overheid niet meer om dienaresse Gods te zijn, om de wereld te regeren door wetten en politiën, om de ongeibon- denheid der mensen te bedwingen. De Staat heeft in die gedachtengang zich. zelf tot hoogste doel. Wij, mensen, in- diyiduen, zijn delen van deze staatsge- meenschapen zijn in alles daaraan on derworpen. Zelf zijn wij niets, maar sa men zijn wij alles, en dat alles is de Staat. Deze gedachte heeft onder het nati- onaaUsocialisme en het communisme steeds vaster vorm aangenomen. Nieuw is deze gedachte geenszins. Reeds bij de oude Roriieinen vondt men deze. Het is het staatsBibsolutisme. Maar wel is deze gedachte in onze tijd hoe langer hoe meer ontwikkeld Op economisch gebied. Alles op het gebied van handel, indus trie, land- en tuinbouw moet planmatig worden gerangschikt en geregeld. Déit moet de staat doen. Deze heeft de macht en (naar men meent) nu ook het recht daartoe. Wie meent, dat deze gedachte mèt het Hitlerdom omver gestormd is, vergist zich. Het is dus hij degenen, die deze beginselen huldigen, niet zó, dat de overheid, wanneer het de nood vereist en voorzover het de nood geibiedt, in het economisch leven in moet grijpen, doch dat het dan toch een noodzakelijk kwaad is. Neen, bij hen is het ideaal gegrepen, dat de staat alles regelt. Naar dat ideaal wordt gestreefd. Het gehele economische bestel moet door de Staat beheerst worden. Daarom wordt het ene rijksbureau na het andere opgericht. En men acht niet, door de nood gedrongen, daarmee steeds verder van de rechte lijn af te «worden gedrongen. Integendeel, het ideaal is weer een stap dichter bena derd. Van daar zal men als uit één cen^ traal punt bevelen uit laten gaan en de nodige regelen treffen, om leiding te ge ven aan het economisch leven. Deze bu reaux staan weer onder leiding van planbureaux, en zo wordt alles van bo venaf geregeerd. Alles werkt met richt lijnen, omdat men niet bij elke voorko mende gelegenheid helemaal van hoven- af ibeslissingen kan geven. Alles staat onder ambtelijke leiding. Zo ziet men de toestand iedeaal. 4: Reeds uit het oogpunt van beginsel kan gezegd, dat de grondgedachte fout is. Staatsabsolutisme is niet naar Gods ordening. God heeft de levensverbanden in hun rijke verscheidenheden gegeven, maar deze niet geplaatst onder een alles, overkoepelende overheid. Hoe langer hóe meer woWt de eigenlijke taak van de overheid opzij gezet, en haar een taak toegeschreven, welke de hare niet is. Wat in beginsel niet goed is, kan ook in de praktijk niet goed zijn. Deze ge leide economie miskent de structuur van de verschillende levensterreinen. Zij wil deze structuur dan ook vervormen naar haar theorie. Maar komt daardoor in botsing met allerlei werkelijkheden, die zich zo maar niet op zij laten zetten. Het is de dood van een harmonisch ge. heel, voor zover daarvan na de zonde val sprake van kan zijn. Het rnoge de schijn hebben, dat het maar zaken van middelmatige aard zijn, maar de conse. quente toepassing leidt tot tiraimie, wel ke door Gods Woord veroordeld wordt. De vruchtgevolgen spreken hier een duidelijke taal. Als wij hiervoor het oor stoppen, zul len wij de bittere gevolgen daarvan er varen. Hoe schoon men het aanklede, uiteindelijk zal het blijken, dat verkeerde beginselen wrange vruchten dragen. Als men begint met de overheidsroeping volgens Gods Woord te ontkennen, komt men tot een ^beschouwing vèn de over heidsroeping, welke ons afvoeren van de rechte weg. MET SINTERKLAAS EN KERSTMIS DE WINKELS OPEN TOT TIEN UUR Inde periodes van 1 tot en met 5 en van 2'2 tot en met 24 December zullen volgens beschikking van de minister van economische siaken de .winkels eerst moe, ten sluiten om tien uur 's avonds. SIGAREN WORDEN NOG DUURDER De 22-centssigaar zal binnenkort een kwartje kosten, terwijl die van 16% et dan twee dubbeltjes zullen moéten neer tellen. De sprietjes worden een cent duur der en zullen dan 6 cent kosten. (De di. recteur-Generaal van de Prijzen heeft deze verhoging van de doorsneeprijs goed gekeurd, doch hierbij uitdrukkelijk be paald, dat in dezelfde verhouding als op het ogenblik goedkopere sigaren ver vaardigd moeten worden. De kwaliteit van de sigaren blijft gelijk en ook de totale Bi'oductie zal voorlopig niet gro ter worden. VEEL TE VEEL SLACHTVEE Er wordt zoveel slachtvee aangevoerd, dat deze week in een groot aantal pro vincies geen slachtvee of slachtschapen van de boeren zullen worden afgenomen. Het Bedrijfschap voor vee en vlees heeft dit besluit geldig verklaard voor: Fries land, Drente, Gelderland, Noord-Holland Zuid-Holland en Limburg. De reeds a.an- gekondigde markten voor de overneming van slachtschapen voor export en van nuchtere kalveren gaan normaal door. In de niet-genoemde provincies zullen de markten voor de overneming van slachtvee volgende week niet doorgaan. Voor Zeeland zullen nog afzonderlijke maatregelen worden genomen. NIEUWE LERARENSALARISSEN GAAN 1 SEPTEMBER 1947 IN In de commissie van advies en over leg wordt thans de nieuwe salarisrege ling voor leraren uitgewerkt. De rege ring heeft haar definitieve standpunt be paald. Het ligt in de,bedoeling de nieu we regeling terugwerkende kracht te verlenen tot 1 September 1947. GEEN DWANG TOT AANVAARDEN VAN HUISHOUDELIJKE BETREKKINGEN Weinig heil verwacht de Regering van een maatregel, die meisjes zou dwingen, een huishoudelijke betrekking te aan vaarden. Daarmee zal noch het jonge meisje, noch de huisvrouw zijn gediend, aldus de M. v. A. bij de Begroting 1948. Van de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid Holland is in- alle gemeenten op ons eiland het vol- gefide telegram ontvangen: „Het is mij een voorrecht U in ken nis te stellen met de gevoelens, waar aan H.K.H, de prinses-Regentes en Z.k.H. Prins Bernhard, terugziende op hun bezoek aan Goeree-Overflak- kee op 27 October, tegenover mij uit drukking hebben gegeven. H.H.K.K.H.H. waren diep getroffen door de bijzondere hartelijke ont vangst, welke de bevolking hun heeft bereid en hebben hun grote bewonde ring uitgesproken voor de houding van de bevolking in de moeilijke ja ren in en na de Oorlog en voor de vol. harding en bekwaamheid waarmede het herstel is aangevat. iBijzonder gaarne voldoe ik aan het mij door H.H.K.K.H.H. gedane ver zoek, U uit te nodigen van deze Hare gevoelens aan de burgerij mededeling te doen op de wijze, waarop zulks door U gewenst zal worden geacht." {w.g. L. A. KESPER) DE KONINGIN IS HERSTELLENDE Naar de Nieuwe Courant verneemt, is de gezondheidstoestand van de Koningin dermatf verbeterd, dat zij overweegt, aan het einde van deze maand haar taak weer te hervatten. PRINSES MARIJKE WEER THUIS Prinses Marijke, die kort geleden voor' een nabehandeling in het Gasthuis voor ooglijders te Utrecht werd opgenomen, is op Paleis Soestdijk teruggekeerd. GROTE GEZINNEN KRIJGEN TWEE MUD KOLEN EXTRA. Aan gezinnen, welke op 1 Nov. j.l. uit acht of meer personen bestonden, zul. len binnenkort extra rantsoenbonnen worden uitgereikt voor twee eenheden brandstoffen. Deze rantsoenbonnen zijn te beschou wen als een toeslag op de reeds eerder verstrekte gezinskaart. Inwonenden, fa milie en personeelsleden mogen in dit minimum van acht personen worden me- degerekend, mits aan deze personen niet reeds eerder een brandstoffenkaart voor kamerbewoners werd uitgereikt. Datum en plaats van uitreiking van deze toe slagbonnen zullen door de plaatselijke distributiediensten nader worden beSènd gemaakt. Maandagmiddag zag Dirksland er fees telijk uit. Fier wapperde het rood-wit- blauw van de toren en ook uit tal van huizen stak de nationale driekleur. Hon derden hadden zich op weg begeven naar Schelpenpad en Voorstraat, om de nieu. we Burgemeester, de Edelachtbare Heer D. van Heijst te begroeten. Op de grens van de gemeente werd deze met zijn Echtgenote en kinderen ontvangen door Fungerend Burgem. Ottink nam afscheid. Uit de vele woorden van dank sprak waardering voor zijn perfcon en werk.. Weth. Knöps en 'Secr. Goemaat, terwijl het dochtertje van wnd. burg. Ottink bloemen aanbood. Begeleid door ,,Ami- citia" ging het daarna naar het Raad huis, waar de schoolkinderen Burg, Ot tink een afscheids- en de nieuwe burge meester een welkomstlied toezongen. In de Raadszaal, die tot in alle hoeken met genodigden bezet was, sprak na het binnenleiden van de nieuwe functionaris Wnd. Burgtemeester Ottink, die Burg. van Heijst met zijn Echtgenote een hartelijk welkom toeriep en zeide verheugd te zijn hem in zijn ambt te mogen inleiden. Tegelijkertijd afscheid nemende als fungerend burgemeester, zei spr. dat hij dit niet zonder weemoed deed na deze 2%-jarige periode, daar men toch aan een ambt hecht. Hoewel spr. niet naair de definitieve vervulling van het burgemeestersambt mee wou dingen, is er toch een band gelegd, ster ker dan hij bevroeden kon. Spr. dankte dit aan de loyale wijze, waarop men hem terzijde had gestaan. Spr. ging terug naar 6 Mei 1945. Zijn gedachten gingen uit naar hen, die voor de vrijheid het le ven lieten en bond de aanwezigen op het hart: vergeet hun en hun betrekkingen nooit. Wij danken het naast God aan den toenmaligen districtscomm. der N.B.S., res. Kapt. Popma en de heren Sieling en Vogelaar dat de overgangsperiode van oorlog op vrede zo goed verlopen is, zei spr. Spr. bracht dank aan de Commissie van Bijstand, met name dhrn. van 't Ge loof, den Boer, Dr. den Duyn en Duhen voor hun steun in het bestuur der ge meente en memoreerde het verscheiden van Weth. Roodzant. Daarna kwam als volgende phase, de tijdelijke gemeente raad, die geen van allen bevredigde, doch gezien de omstandigheden, begrijpe lijk was. Spr. releveerde die tijd, waar aan hij zeer aangename herinneringen had. Ook roerde spr. het heengaan van secr. Rooij aan, die hij schetste als een man van formaat, beleid en kennis. In 1946 kwam de gemeenteraad weer op de gebruikelijke wijze tot stand. Spr. nam. van de Raad in zijn huidige samenstel ling afscheid en dankte zowel Wethou ders als Raadsleden voor hun pretlige en zakelijke wijze van samenwerken. Ook tot de gemeenteambtenaren sprak hij woorden van dank.'Secr. Goemaat beeldde hij uit als een eerlijk, trouw, en ijverig man. Hij dankte hem voor zijn onbaatzuchtig helpen, wenste hem sterk te van God toe en zeide aanspraak te blijven maken op zijn vriendschap. De heren v. d. Berg en Geelhoed dankte spr. mede voor hun steun en toewijding. Dankbaar was spr. ook jegens gem. bode Hof, die de kleine beslommeringen opknapt. Verder nam spr. afscheid van alle andere gemeentelijke functionarissen en zeide levendige herinneringen te be waren aan de plaatselijke predikanten. Vervolgens dankte spr. de feestcommis sie, die de herdenkingsdagen op sublieme wijze organiseerde, zodat ieder burger er zich achter kon scharen; het ontbon den Hark Comité, dat zich voortreffelijk van zijn taak kweet; de vroegere woon ruimte commissie, vrier taak verre van aangenaam was; de door spr. van een verplichte in eèn vrijwillige gereorgani seerde brandweer; de E.H.B.O. die de ac tie voor nieuwe torenklokken op touw zgtte; het ijverig Niwin Comité waar van mevr. Boot de bezielende kracht is Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 1