Telegram oensdag 29 October 1947 „EILANDEN-NIKUWS" Bladz. 3 raat opgetrokken tot de enorme .10- ns trailer waren geladen met land ouwproducten. Dapper beklommen aarna Willy den Braber, Martijntje de os en Pieter Troost de zerken treden an het Raadhuis om de Prinses enkele -iniatuur-baaltjes uien en peen aan te ieden. Hun gezichtjes glommen van- ets, toen zij de Prinses en de Prins een nd mochten geven, ©an sloten zich de zware deuren en de grote Raadszaal met de antieke -houw verenigde hét Hoge Gezelschap 'ch aan de koffiemaaltijd, waarbij ook erschillende Flakkeese Burgemeesters n vertegenwoordigers (sters) van diver- e Flakkeese volksgroepen aanzaten. Burgemeester Rijnders gaf gedurende eze pauze een korte uiteenzetting over- Het werk van de Stichting De Flak- eese Gemeenschap", terwijl ir. van Bee- om sprak over „De gevolgen van de undatie en de maatregelen tot herstel aarvan." Naar Niejiwe Tonge. Toen om 2 uur de tocht, zou worden oortgezet naar Kieuwe Tonge, waren "e Platenaars weer op het appèl en oor een haag van juichende en' wuiven- e mensen werd Ooltgensplaat, waar bij- a 2 uren vertoefd was, via de Molendijk n Weespad verlaten en ging het linea ecta naar Nieuwe Tonge. In Achthuizen was weer de gehele be- olking op de been om nog een glimp an de Vorstelijke personen op te van en en op de hoek bij de R.K. Kerk, aar uit de aard der zaak langzaam oest worden gereden, daverde het van artelijke afscheidsgroeten. Ook de Mo- endrjk te Oude Tonge deunde van men en. De politie had handen vol werks om 'e voorbijtrekkende auto's een behoorlij- e passage te bezorgen en ook hier was en zielsverheugd de Prins en de Prin- es, die al maar wuifden in de auto, nog ven te zien. Langs de feestelijke ge- avoiseerde molen der firma van Schel en snelde men Nieuwe Tonge tegemoet, aar de stoet slechts 2 minuten over de astgestelde tijd aankwam. In de 'Ring rd uitgestapt en verwelkomde burge- eester van Hofwegen het Prinselijk aar, in bijzijn van de Wethouders, ter- "1 door Cornelia Verolme in bijzijn van aar moeder en mevr. van Hofwegen loemen werden aangeboden, waarna het eer te voet naar het Raadhuis ging •gs een wuivende, enthousiaste schare, en de Prinses en de Prins tegen de loorstraat opliepen, werden door de P.V -de Gevleugelde bode" een 400-tal post- uiven losgelaten, die luid klapwiekend ver de hoofden der Hoge Gasten als are vredeboden het luchtruim ingingen, et was jammer, dat de gemeenteraads- "en niet bij het Raadhuis waren opge teld, zodat zij een begroeting door de "oninklijke Hoogheden misten. Belang- tellend sloegen Zij het voorbijtrekken er plaatselijke verenigingen en het rui- erdefilé gaande. Doordat aUe deelne- ers van vlaggetjes waren voorzien, as dit een van de fleurigste stoeten, 'e hun hulde brachten, hoewel de mu- 'ekvereniging beter had gedaan het pelen van het ordinaire Houdt er de oed maar in" tijdens het vobrbijtrek- en der Hoge Gasten achterwege te la- en. Een proeve van de witloftrekkerijen n de gemeenten werd door de 'Prinses aarne aanvaard en zal dit t.z.t. aan het aleis te Soestdijk worden bezojgd. 'or honderden nagewuifd en luide be- oet vertrok de stoet naar Herkingen. De Visbank anno 1650 IBij de Visbank werd halt gehouden, nd. Burgemeester Witvliet ontving ier het Hoge Gezelschap. Hij vertelde ^un kortelijk iets over de uit 1650 da- erende Visbank, die destijds als afslag iende en waarop nog heden ten dage "e Princevlag staat. Tijdens de Franse ezetting in 1794 is deze vlag op de isbank blijven staan en ook de Duitse ezetting heeft hij overleefd. „(Leve het Vaderland! Leve de Koningin!" (Popelend van ongeduld stond de 76- arige J. van Putten, de Oranje-Nassau- rde trots op de borst, te wachten tot ij de Prinses en de Prins zou worden oorgesteld. Hij was het, die bg het pas seren van iedere Duitser in bezettings tijd de woorden: „Leve het Vaderland, leve de Koningin!" sprak. De bezetters zagen hem niet voor vol aan en daar bof te hij mee. Nu zou de oude baas voor de Vorstelijke personen zijn sterotiepe uit drukking nog eens op dezelfde wijze her halen. Vrijmoedig stapte hij naar de Prinses. „Dag Prinses'", dag meneer de Prins" zei hij spontaan. Ongedwongen spraken de Koninklijke Hoogheden met deze oude Vaderlander, die een be schamend voorbeeld voor vele Herkinge- naars geweest is. En prompt repeteerde hij de manier, waarop hij alle Duitsers aansprak. Zijn oude hand beefde ten af scheid. „Leve het Vaderland, leve de Prinses" zei hij toen hij de Prinses een hand gaf. En „leTie het Vaderland leve de Prins" klonk het bij de oude Visbank toen hij de Prins groette. Zijn oude ogen schitterden; hij had d« dag van zijn leven beleefd. Willy Kastelein, gekleed in Flakkeese klederdracht bood daarna een pentekening van de Visbank aan. Nadat ook de heer A. W. Keijzer en de heer A. Doomhein, welke laatste 50 jaar in dienst van de Dijkring was geweest, waren voorgesteld werd Her kingen onder luid gejubel der bevolking verlaten. Een wolk van stof achterlatend, kwam men van Herkingen over de dijk te Melissaat De ontvangst geschiedde hier door wnd. Burg. Kleijnenberg en H. van Ros- sum Sr. Antje Doomhein en Pieternella Grinwis boden de Prinses en de Prins ieder een „Flakkee's Volkslied" en „Vrij- heidslied" aan, dat onder leiding van de heer Borgman werd gezongen do<Jr de op het dorpsplein verzamelde school jeugd. Ook hier waren hartelijke toejui chingen niet van'de lucht. Die kleine dretumes Plotseling greep de Commissaris der Koningin een kleine dreumes'met een leuk truitje en wantjes aan uit de me nigte en hield deze op zijn arm voor de Prinses. Netjes moest hij een handje ge ven en ook naar de Prins stak hij par mantig z'n knuistje uit. Plof, daar staat hij weer b^' zijn moe der, die hem later met trots dit evene ment uit zijn prille jeugd zal vertellen. Vervolgens ging het naar de landbouw loodsen der Landbouwvereen. „Ons Be lang" waar de heer M. J. de Boer, pen ningmeester der Vereen, d© Vorstelijke personen een uiteenzetting gaf over de geschiedenis der Vereeniging, welke tot- grote bloei gekomen is. Daarna werd een demonstratie gegeven van het boe renbedrijf op Flakkee in de loop der tij den. Het dorsen op hèt geselpaard en met de dorsvlegel werd zowel vertoond als de moderne combine, die het graan op het land direct in de zak aflevert. De Prinses en de Prins trokken zioh van het rondvliegende stof der verschil lende draaiende machines niets aan na men met grote interesse kennis van de explicatie der heren van Es, Sieling, den Boer en van Kempen. Na nog het opgestalde stamboekvee en de stamboekpaarden bezichtigd te hebben, werd .in een der loodsen thee met gebak aangeboden, waarna het be zoek aan Melissant tot het verledfen be hoorde. Bij het vertrek was de hele be volking weer naar de dorpsuitgang ge stroomd en onder eèn daverend hoera geroep ging het in snelle vaart naar Ouddorp De Stellendammers en Goereeërs profi teerden van deze gelegenheid om de voor bijtrekkende auto's alvast enthousiast te begroeten. Te Ouddorp stonden langs de route naar het gemeentehuis de plaatselijke verenigingen en de schooljeugd opgesteld die vlaggenzwaaiend en zingend de auto's lieten passeren. Honderden ston den bij het gemeentehuis, waar wnd. burg. Grinwis de Hoge Gasten begroette en direct meereed naar het uitgemijnde terrein van de heer E. Verhagen. Voor het talrijke publiek bij het gemeentehuis was het een tegenvaller dat de Prinses en de Prins niet een ogenblik uitstap ten, doch de tijd drong. Bij het terrein van dhr. Verhagen, die in zijn blauwe kieltje en op z'n klompen werd voorge- steld. was ook Weth. Bezuijen met de overige Raadsleden aanwezig. Hartelijk drukten de.i»Prinses en de Prins hun de hand en namen van Adriana Hendrika Tanis een keurig verpakt doosje bloeiru zaad als geschenk in ontvangst. Janny Tanis, wier verloofde H. Hoek als ille gale werker sedert de oorlogsdagen nog vermist wordt werd mede voorgesteld. De heer Verhagen vertelde een en ander over de uitmijning der Ouddorpse gron den, terwijl ook ir. van Beekom hét Prinselijk Paar van de leef- en werk wijze der bevolking op de hoogte bracht. Na het afscheid en een ritdoor Oud- dorps dreven, ging het'weer door de kom- van het dorp door eeii zee van mensen die'hun aanhankelijksgevoelens uitten, naar Goedereede. T« Goedereede waar Burgemeester van Knobelsdorf met Wethouders en Raadsleden de Hoge Gasten ontving, zag de trotse dom neer op het gekrioel der honderden inwoners, die zich op de markt voor het Raadhuis verdrongen. Fier woeien de vlaggen van de oude gevels en ~de spontane huidebetuigingen zochten een weg door de smalle straten van deze eeuwen oude stad. Het défilé en de Zanghulde verliepen vlot en Kom- mertje Hoek bood de Prinses handig het bouquet bloemen aan, waarbij zij door Mevr. van Knobelsdorff werd begeleid. Vol bewondering nam daarna de Prinses een keurig opgetuigde miniatuurbotter aan van een handig meisje, waarvoor Zij het kleine ding met een stevige handdruk dankte. Goeree werd verlaten, vanzelfsprekend niet zonder een dave rend afscheid. Te Stellendam aangekomen, begaven de Vorstelijke per. sonen zich te voet naar de Vismijn. En kele vissers kwamen juist met het rood- WitJblauw in top de haven binnen-va ren, wat een wijle door de Prinses met Haar Gemaal werd gadegeslagen. Bege leid door Burg. van Knobelsdorff stap ten Zij de Vismijn binnen Waai- de mijn- meester Keijzer Huh verschillende din gen uitlegde. (De Koninklijke Hoogheden stonden geïnteresseerd naar de vlugge bewegin gen van de garnalenpelsters te kijken en informeerden waaraan de ondeugde lijke kenbaar waren. Door Lodewika Arendje Kooijman wer den enkele kistjes garnalen in originele verpakking aangeboden, die gaarne wer den aanvaard. De Stellendammers, die niet vlug uit hun slof schieten, lieten niet na de Hoge Gasten een hartelijk af scheid te toereiden. De zon was reeds ter kimme gezon ken toen Dirksland bereikt werd, waar de Boezem- en Stationsweg feeëriek verlicht waren. Wnd. Burge. meester Ottink met de Wethouders wa ren hier de mensen die het Prinselijk Paar begroetten, en Hen te voet naar het Ziekenhuis leidden, door een dikke haag van mensen, die lange tijd de koude hadden getrotseerd om een plaatsje te hebben, waar zij niets van de heuglflke gebeurtenis zouden missen. Voor de in gang van het Ziekenhuis zongen de hoog ste klassen der lagere scholen onder lei ding van dhr. Brooshoof t een welkomst lied, waarvoor de Prinses en de Prins hartelijk dankten. 'In de hal van hèt Ziekenhuis was de gemeenteraad aanwe zig benevens het bestuur van het Zie kenhuis. Stuk voor stuk drukte de Prin ses en de Prins hun de hand, waarna Zij een vluchtig bezoek aan verschil lende ziekenzalen bracht, bloemen voor de patiënten achterlatend. Zij werden daarbg begeleid door Dr. Stoel, Dr. Jes- surun en de Besturende Zuster. Door een haag van zusters daalden Zij de trappen af, waarna de afrit plaats vond, verlan gend door .de zieken, die een plaats bij een der ramen hadden gekregen, nage staard en toegejuicht door een schare verheugde mensen. Te Sommelsdök begaf de Prinses en de Prins zich te voet over de Voorstraat naar het Raad huis. In ons volgend nummer komen foto's "van het Priftselijk Paar van andere plaatsen van ons eiland. Het enthousiasme kende geen gren zen en ook hier moest de politie alle krachten inspannen om de menigte in bedwang te houden. Burgemeester Rijn ders, die de Vorstelijke personen bege leid had, stelde bij het Raadhuis de Raadsleden voor, terwijl mej. L. Bresijn namens de Plattelandsvrouwenbond een geschenk aanbood in de vorm van vier zilveren lepeltjes met het Flakkeese wapen, terwijl in elk lepeltje de naam van een der jjruisesjes was gegraveerd,. De heer J. Knape bood namens de Oran jeverenigingen van Sommelsdijk en Mid- delharnis een geschenk aan, dat zal be^ staan uit een album met foto's van de gemaakte tocht door het eiland, het welk bij gereedkoming naar Soestdgk zal worden gezonden. Honderden lampi^ ons der schoolkinderen gaven een fees, telijke indruk en met grote moeite kon de politie een baantje vrijmaken, waar door het Hoge gezelschap naar het an dere einde van de Voorstraat kon wan delen. Tussen duizenden spontaan juichende mensen door Werd de auto bereikt en slechts met inspanning van alle krachten gelukte het de politie te zorgen dat de Prinses en de Prins, die klaarblijkelijk genoten van zulk een enthousiasme, kon den instappen. Overal waren mensen langs de route, die naar MiddeUiarnis werd gereden, waar zich bij aankomst reeds weer een grote mensen massa om het Raadhuis verdrong. Vriendelijk wui vend stapten de Prinses en de Prins het schitterende geïllumineerde (Raadhuis binnen, om aan een eenvoudige maaltijd welke door dhr. K. J. Kaptein (Hotel Meijer)" tot in de puntj* verzorgd was. te bekomen vari de. lange, vermoeiende, koude tocht door het eiland. Het v«rtr^. Terwijl de maaltijd gebruikt werd stroomde de Voorstraat vol. Uit de ra men, op stoepen, in kozijnen: mensen, mensen en nog eens mensen. Uit de om liggende dorpen waren er nog tallozen naar Middelharnis gekomen om voor het vertrek hun aanhankelijkheid jegens ons Oranjehuis te tonen. Duizenden ogen tuurden naar de grote Raadhuisdeuren en als deze tegen negen uur af en toe open ging steeg er bij voorbaat al een gejuich uit de opeengepakte menigte op, doch dit verstomde weer spoedig, om dat de naar buiten tredende „slechts" oppeEwachtmeester Grit of een andere persoon bleek te zijn. Maar toen om ne geen uur de Prinses met de Prins naar buiten traden, was het enthousiasme' overweldigend en voor Mlddelhaimls on gekend. Door het opdringen van de volks menigte kon de politie ook hier nauwe lijks een behoorlijk instapjpen verzeke ren. De portieren klapten dicht en on der de daverende juichtkreten uit dui zenden monden reed de Vorstelijke auto naar de haven, waar nog enkele honder den het Prinselijk Paar een laatste groet brachten. Het 'Prinselijk Paar heeft zich des avonds uitgelaten ds glorierijk© tocht door het eiland buitengewoon prettig te hebben gevonden. Door de burgemeesters van Flakkee werd op de dag van het Koninklijk be zoek aan H.M. de koningin het volgende telegram gezonden. Namens besturen en burgerij van alle gemeenten op Goeree en Overflakkee zij het ons vergund Uwer Majesteit onze aanhankelijkheid te betuigen op de dag, dat Hunne Koninklijke Hoogheden Prin ses Juliana en Prins Bernhard een zo glorierijke tocht over ons eiland maken. Het grote -enthousiasme waarmede Hunne Koninklijke Hoogheden door alle eilandbewoners zijn begroet en toege- jjiicht, moge Uwer Majesteit de over tuiging geven van de liefde en trouw der gehele streekbevolking.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 3