EILANDEN-NIEUWS Wd Samenvoegingsvoorstel Ihee" [zaad .eel aad in de Stadse Raad TRIBUNAAL ITHEE" 3e blad Zaterdag 25 October 1947 No. 1665 tomen. irkslanid |bren9st m met gaarne F"OON 32 Het haven- en kadegeld verhoogd' Een nieuwe hondenbelasting ALLE LEDEN UNANIEM TEGEN l l l STAD VOOR DE STADTENAARS DE BIJKS- JAM Blijdorpbrug: ond een wel n. fietspad lag iam van de Z. uit Vlaar iets was vol- toek in naat- dat, wil de tenover alles nders van te rganiseert in Isorganisatie, I middenstand groot over- vakgroepen Dan alleen,. I middenstand Ihaar welzijn iDepartemen- leringsinstan- Vheid van de laelagen. IS spreker deze kan al |(ala dit nog liet de gehele ])ch rekening 3dig heblben. keid van de 1 ambaohtspa- 3t-deze laat- trkgevers, in ibenadeelde Inde van zijn Istanders, zo- |spatroon, op, zich krachtig I zeker komen, zal de grote ^denstand le erbaar zijn. Ier de synthe- I woorden van „Wij willen bestaan ver Inze nationale en de betrou- teer." verd met de j let stellen van Iwerd gebruik |ton en Cohen J. Kasteleitt ngeveer 10 u. Maandagavond waren alle leden ter gemeenteraadsvergadering te Stad aan 't Haringvliet present ,ter behandeling van de samenvoegingsplannen. Burg. Brinkman opende op de gebrui kelijke wijze, waarna de notulen werden gelezen en vastgesteld. Bij de ingekomen stukken was de jaar rekening '46 en begroting '48 der Gas- centrale. Eveneens waren dezelfde stuk ken ingekomen van de Waterleiding. De rekening '45 en '46 en begroting '48 van de Vleeskeuringsdienst was mede ontvan- vangen, welke alle vopr kennisgeving werden aangenomen. De gemeente Die ver verzocht adha«sie betuiging aan een door hun gericht schrijven aan de minis terraad, inzake de classificatie der ge meenten. Werd voor kennisgeving aan genomen. De historische Vereniging voor Z. H0I7 land verzochten in een schrijven aan de Raad om toetreding als lid.B. en W. adviseerden tot toetreding. De contributie bedraagt f, 15.per jaar^i Dhr. Saarloos vroeg of er belang in zat voor de gemeente. De Voorz. meende dat het goed was in verband met de Stadse historie toch toe te treden. Hij wees er op dat de Burg, van Mid- delhamis ook in hét Bestuur is opgeno- men. Dhr. Saarloos dacht, dat de grote he ren van de contributie reisjes zouden maken. Niet, dat hfl er bepaald tegen was, maar spr. hejiinnerde er aan dat men op de grens stond met de gemeen- tefinanciën. Ook dhr. Kreeft zag een lawine van aanvragen om steim è.d. van verschillert- de organisaties en de andere leden zagen het precies zo, zodat besloten werd geen lid der vereen, te worden. De gemeentelbegroting werd de Raad aangeboden. De Voorz. zei, dat al het mogelijke gedaan werd om de begroting sluitend te maken. Zo spoedig mogelijk zal bfl de leden een afschrift circuleren. Daarna kwam aan de orde een nieu we haven- en kadegeldverordening. Wajir aan de haven enorme kosten gemaakt zijn, is het noodzakelijk deze tarieven te verhogen. In 1946 was de opbrengst f 4753.Worden de tarieven ongeveer verdubbeld dan is de opbrengst f 7180. De uitgaven belopen een totaalbedrag van f 7211.waarin begrepen f 1000. voor onderhoud der nieuwe toegangswe gen en f 4000.rente en aflossing. Dhr. Kreeft kon niet accoord gaan met de verhoging van het havengeld van 8 op 12 cent per ton. In S'dijk betaalt men 3 cent. Spr. wilde 8 cent handhaven en als commissie de geraamde post van f 1000.voor de toegangswegen niet ge, bruiken. Ook dhr. Koppenaal vond de spBong te hoog. Weth. Braber zei dat B. en W. het liever lager gevrtld hadden, want ook het tarief, voor de suikerbieten van 20 op 40 cent kan aanleiding zijn, dat er een gedeelte van de productie langs an dere wegen vervoerd zal worden. Het is moeüijk anders te regelen, wat de Voorz. beaamde. „Het is een cadeautje van de moffen, waarmee we zitten" meende Weth. Soldaat. Dhr. A. van Biert Stelde voor het van 12 op 10 cent te brengen, wat door de andere leden, op de Wethouders en dhr. Ph. van Biert na, werd overgenomen. Vervolgens werd de verordening op de hondenbelasting gewijzigd. B. en W. stelden voor de vaste honden op f 5.en de loslopende op f 10.te brengen. Dhr. Kreeft vond het een van de hate lijkste belastingen' die er is. Omdat de financiële toestand het eist, wou hij er niet tegen zijn, maar anders was hij voor totale afschaffing van deze belasting. Wèl vond hij het beter om het tarief op f 6.en f 3..te brengen. Bij hand having van f 110.zullen er veel men sen hun hond opruimen. „Als dan de hond van Kamerling maar weggaat!" zei Weth. Soldaat. Besloten werd de belasting op f 6. voor luxe en f 3.voor bedrijfshonden te stellen. De legesverordening werd eveneens ge wijzigd. Voor een ventvergunning zal een kwartje moeten worden betaald, terwijl ook voor de jachtvergunningen, paspoor ten e.d. leges zuUen worden geheven. De Raad ,ging hiermee accoord, hoewel dhr. Kreeft meende, dat de staatsbur gers voor deze ambtelijke bezigheden niets behoorden te betalen. De Samenvoeginig. Daarna kwam de hoofdmoot der ver gadering ter tafel, behelzende de behan deling van het voorstel van Ged. Staten inzake de samenvoeging der gemeenten op Flakkee. De Voorz. las eerst nogmaals het be treffende voorstel van Ged. Staten voor. Zoals bekend is dit .voorstel gemoti veerd dat het gaat om verkrijging van levenskrachtiger gemeenten. Spr. bracht na een korte inleiding het voorstel in bespreking. Dhr. Saarloos schetste de stiefmoeder lijke behandeling van Flakkee, waarin de laatste paar jaar enige verandering ten goede gekomen is, door grotere be langstelling van hogerhand. Spr. geloofde dat het misschien beter geweest was om Flakkee in het isole ment te laten, nu men gaat beginnen de gemeenten hun zelfstandigheid te ontne men. Spr. achtte (ie bespreking in den Haag door dje Burgemeesters, die nog maar kort op Flakkee zgn, niet juist ge weest. Waarom z^jn de Wethouders niet mee geweest? Overigens achtte spr. het onmogelijk de Fl. belangen evenals voor heen gemeenschappelijk op te lossen. Centralisatie noemde spr. een bacil van de autoritaire staat. Dat aan gewelds- overweging geen aandacht geschonken zal worden meende spr. het ergste te zijn Spr. wilde Ged. Staten toeroepen: Houdt de handen in de zak en blijf van anderen af! Als het gevoel niet meer ma^ spreken worden we robotsmensen, misschien krachtig, maar koud en stgfSpr. lichtte toe, dat de gemeente krachtig genoeg was, zichzelf te b^turen. De Zondag wordt volgens spr. nog door alle partijen geëertiiedigd. Wie geeft de verzekering, dat dit bij eventuele samen voeging zo blijft? Een achteruitgang op dit gebied achtte spr. niet uitgesloten. Dhr. Kreeft noemde de beslissing die te nemen was er een als nooit tevoren voorgekomen. Als man van de P.v.d.A. gevoelde hij de taak zich af te vragen: is het in 't belang van ons dorp? Spr. noemde als voorbeeld de dokter, die in alles hygiene voorschrijft, doch in een concentratiekamp alles gebruikte uit puur zelfbehoud, daarbij zijn principes verloochende. Spr. stond op het stand punt dat de gegroeide omstandigheden een grensvrijziging wel noodzakelijk ma ken. Er zijn wantoestanden op dit terrein De motivering van Ged. Staten inzake de samenvoeging van M'harnis^S'dijk achtte -spr. onjuist. Elke gemeente zou dan- iets hebben om zich als hoofdge meente op te werpen. Dat er door het vergroten der gemeenten bekwamere be stuurders gekozren zouden kunnen wor den trok spr. in twijfel en achtte dit punt van zeer weinig gewicht, We leven in een volslagen mysterie zei spr. Er is totaal geen voorlichting. Spr. wist niet ■hoe het gaan zou b,v. met de vereen, ingevolge de landarbeiderswet. Volgens de wet mag er op elke plaats maar één vereniging zijn. Moet er dan een schade lijke samensmelting plaats hebben? Hoe moet het met de haven, met de begraaf, plaats, met de brandweer? We weten van niets! Een belangrijk punt noemde spr. de gemeentegeneesheer. Zal de hoofdgemeente de geneesheer ontvangen en Stad uitgeschakeld worden? Op een overgangstermijn is nergens gewezen. Spr. betreurde het gebrek aan voorlich ting en overtuigingskracht van Ged. St. Hoe zal het gaan als er een gemeente raad gekozen m.oet worden? Als er een werkman tot raadslid gekozen zou wor den, zou deze wegens te veel arbeidsver zuim nooit zijn functie goed kunnen waarnemen, als hij een vergadering in de hoofdgemeente moet bijwonen. Gezien het geringe presentiegeld, zou het arbei derselement uitgeschakeld worden. Spr. achtte de samenvoeging voor Stad zeer nadelig. Er is leen grote psychologische fout begaan door Ged. Staten, doordat zij aUeen met de burgemeesters, die nog jong zijn en welke spr. nog geen „all round" burgemeesters noemde, hebben geconfereerd. Beter ware geweestook overleg te plegen met de inboorlingen. Dit is geheel verzuimd. Spr. had gehoord dat er een paar mensen naar den Haag geweest waren om voor dit voorstel te pleiten. Dergelijke hemelbestormers kon den beter lid van een partij worden of zich eerst -met hun partijbestuur ver staan! Zolang door Ged. Staten de nood zakelijkheid van aajisluiting niet over tuigend wordt geargumenteerd, verklaar de spr. zich tegenstander. Dhr. A. van Biert verklaarde zich ook als tegenstander uit zakelijk en zedelijk oogpunt. Een hulpsecretarie, dat bij even tuele samenvoeging komen zou, noemde spr. funest voor Stad. Nu is er een Bur- gem.eester, die ook Burgervader is, dèn is er een Burgemeester die alleen ambte naar is. Spr. schetste de moeilijkheden bij trouwgielegenheden e.d. en becritiseer- de de wflze, waarop Stad geregeerd zou worden. Tenslotte hoopte spr. dat de voorstel len van Ged. Staten spoedig in de papier- mand zouden verdwijnen. Wèl was hij voor grrenscorrecties, maar tegen an nexatie. Dhr. Koppenaal sloot zich aan bij de vorige sprekers en wees op het verschil in karaktereigenschappen van de samen te voegen gemeenten. Spr. noemde het plan nadelig voor Stad. We hebben ge toond, zei spr. ons zelf goed te kunnen handhaven en kunnen wedijveren met andere gemeenten. Het plan is ondemo cratisch en van een blijvend zelfbestuur wordt nergens gerept. Weth. Braber bezag de financiële zijde Hebben niet de kleinste gemeenten de gezondste financiën? Ziet Stad er min der goed uit, dan andere gemeenten? Spr. wees op de prestaties en noemde de centralisatie een afgod, die ons ondei' zijn voeten zal vertreden. De gemeente is capabel genoeg zichzelf te besturen, meende spr. wat hij met voordbeelden il lustreerde. Stad voor de Stadtenaars! eindigde spreker. Dhr, Ph. van Biert wees op de eigen belangen, die elk dorp heeft. De autono mie der gemeente zag spr. aangetast. Grenscorrectie achtte spr. wel noodza kelijk, doch hij sprak zich uit als een pertinent tegenstander van sam;envoe- ging. Weth. Soldaat sprak er zijn verwon dering over uit dat Ged. Staten geen definitie hebben gegeven van de aan leiding tot dit voorstel. Ook verwonderde het spr. dat de Raad en Wethouders niet door hxm gehoord zijn. Zonder in te gaan op traditie, historie en karakter, zoirlin als op de financiële consequenties, zou aimexatie een gevoelige klap zijn voor Stad. Olnze belangen zouden niet naar behoren worden gediend. Deze ge meente eist als centrum van handel en bedrijvigheid een verzorging door de in woners zelf. Financieel staat 'Stad er goed bij en heeft zich steeds zonder hulp van de overheid kunnen besturen. Deze gemeente is haar zelfstandigheid waardig. Men else Van ons geen onvoor waardelijke overgave! Dhr. Kreeft bracht als illustratie der moeilijkheden nog de distributiedienst Het Tribunaal te Middelhamis deed op 21 October j.l. de volgende uitspraken: Van Jacob de Vos, slager te Oude Tonge werd, de verklaring vaji Heester- mans in aanmerking genomen, bewezen geacht, dat hij een week voor de arres tatie van Cohen hiervan op de hoogte was, echter niet, dat hij deze arrestatie heeft bewerkstelligd. Toch is het feit, dat hij zich op min derwaardige wijze van een concurrent, die een Jood was, wilde ontdoen, ernstig genoeg am een internering te eisen tot 11 Mei 1948. Tevens werden hem de rechten van openbare amibten en kiezen ontnomen en werd zijn vermogen verbeurd verklaard voor een bedrag van f 1000. Van Dirk Eschaiozier werd, gezien het psychiatrische rapport aangenomen, dat hij minder toerekening vatbaar was, waaruit ook te verklaren is, dat de brie ven zgn. uit Rusland en Polen louter dikdoenerij en humbug zijn. Het Tribu- maal ontzet hem uit de rechten van amb ten en kiezen. De delinquent was de vo rige terechtzitting in vrijhejd gesteld, maar zal nog 3 jastr onder toezicht wor< den gesteld van de Stichting voor poli- tielie delinquenten. teï sprake. De leider is' te Middelhamis slechts op bepaalde uren te spreken. Dit brengt voor verschillende inwoners moeilijkheden mee. Ook noemde spr, de controlediensten, die van M'hamis uit 'gaan. Mlet onze drukke haven is er nog nimmer een Stadtenaar tot ambtenaar benoemd. Hieruit blijkt, dat centralisa.- tie voor Stad veel bezwaar zou meebren gen. Dhr. Soldaat achtte het nog een groot economisch nadeel als er eventueel geen hulpsecretarie zou komen. Met tientallen mensen zou men dan steeds onderweg zijn naar de hoofdgemeente, wat onover komelijke bezwaren op zou leveren. De Voorz. concludeerde tenslotte dat alle leden tegen het voorstel waren. Hij hoopte dat het Ged. Staten aanleiding zullen vinden om Stad als zelfstandige gemeente te handhaven. In de rondvraag vroeg dhr. Koppe naal nog hoe het stond met de electri- ficatie. De Voorz. zeide dat er een rapport was ingiekomen, dat bevredigend ge noemd kon worden en binnenkort in de commissie behanddd zal worden. Dat volgens de praatjes alles al in kannen en kruiken zou zijn en Stad al aange.. sloten zou Worden, moest de Voorz. ech ter pertinent tegenspreken. Na een vraag van dhr. Koppenaal over de mogelflkheid van aansluiting van schoenmaker Dale, waarop de Voorz. een acjvies gaf, werd de vergadering geslo. ten. (Het viel ons op, dat er op de pu blieke tribune tqdens de behandeling de zer voor Stad zo belangrijke kwestie geen sterveling aanw^ezig was. tte Stad tenaars heibben vertrouwen in Jiun raads. leden!) (Verslagg.) DE NEDERLANDER De voorzitter van de Christelijk His torische Unie, de heer H. W. Tilanus, heeft een brief gericht tot de lezers van- het christelijk historische dagblad De Nederlander, dat sinds enige tijd niet meer venscheen. De heer Tilanus deelt thans mede, dat De Nederlander, met handhaving van de christelijk-historische beginselen over enige weken onder hoofdredactie van de heer H. A. Lunshof weer zal verschijnen. DE FISCUS ALS RENTETREKKER Uitstel vennogiensheffinigen De belastingschuldige, die niet binnen de daarvoor gestelde termijnen in staat is de door hem verschuldigde vermogens- danwasJbelasting of vermogénsheffing-;n eens te betalen, of ten volle te betalen kan een verzoek om uitstel indienen bij de desbetreffende ontvanger. Op dit^rer zoekschrift wordt een aantekening ge plaatst, dat als voorlopig bewijs vanuit stel geldt. Over het uitgestelde bedrag is rente verschuldigd en wel dertig cent per 100 gulden per maand.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 9