C Ook te Goedereede„te^ejfi J f* Lieg maar raak! '^^Bnim' Distributie -nieuws 121/2 iaar DINTELS AS - OOLTCENSPLA AT Als m' al d' oude Schrift en Boecken Gaet doorsoeken Openstelling postkantoren Maandag a.s. -o- Weer 100 gram Vlees extra 14 Mei 1935 revolutie in de verkeersverbinding met Overflakkee. Zaterdag 25 October 1947 „EILANDEN-NIEUWS" Bladz. 3 Goedereede had werk van de zaak ge. maakt. B. en W. hadden hun zienswijze •omtrent deze materie in een 19 foliohla- dige memorie vastgelegd. Na een alge mene inleiding werd geconcludeerd, dat al is de grensscheiding met Ouddorp een ongewenste toestand, daarvoor geen sa- meovoeging behoeft te komen. Boven dien is het motief van Ged. Staten on juist, dat de woninguitibreiding daarvoor niet op de meest gunstige wijze tot stand kan komen, omdat men in die richting lielemaal niet uitbreiden wil. Wêl deed de raad in 1941 een voorstel*aan de Coram, der Koningin om. grenscorrecties. Goeree heeft met zijn eensgezinde, kleine "bevolking eventueel levenskracht als een' grote Gemeente en is geen dode plaats. Het is volledig bekwaam tot de uitvoe ring zijner diverse taken. Heel de his torie van Goeree, als een der oudste ste den des lands werd in de memorie gere leveerd. Vervolgens werd stilgestaan bij de kerkelijke en politieke verschillen met Ouddorp en Stellendam en de vrees werd uitgesproken, dat Goeree en Stellendam onder zouden gaan in de conservatieve Ouddorpsè meerderheid, in strijd met de demooratie. De memorie had als eind conclusie: Goeree, Ouddorp en Stellen dam moeten als zelfstandige gemeente Wijven voortbestaan! Dhr. J. Taiiis Jzn. zei rijpelijk over deze zaak te hebben nagedacht waarbij hij tot geen ander© conclusie kwam, dan dat hij er zeer beslist tegen moest zijn. Driekwart eeuw geleden zei spr. was ik reeds burger van Goedereede. Steeds trok mijn aandacht het grote verschil in levensopvatting, maatschappelijke verhoudingen, aard, zeden en gewoonten van de drie gemeenten. In de raad open baarde zioh nog nimmer een verschil op politiek terrein en ik waardeer deze po litieke rust. Zfl zou verdwenen zijn bij samenvoeging. Dhr. Sandifort zei dat het hele plan inhield dat Ouddorp de lusten en Goeree de lasten zou krijgen. Hij wou zich met dezefde vastberadenheid als .voortijds de voorvaderen, tegen een aanval op de zelfstandigheid verzetten. Dienst P.T.T. kantoor Middelhaxnis Op Maandag 27 October 1947 is het P.T.T. kantoor te Middelhamis geopend: voor alle postzaken van 8.30 ilS.OO u. vooro telegraaf en 'telefoon 8.00 13.0O iiur en 14.00 20.00 uur Op die dag wordt 1 brief, en 1 pak- ketpostbestelling uitgevoerd ('s morgensy Andere gemeenten: Voor de gemeenten: Atihthuizen, Den Bommel, Dirksland, Goedereede, Her kingen, Melissant, Nieuwe Tonge, Ooit. gensplaat, Ouddorp, Oude Tonge, Stad aan 't Haringvliet en Stellendam geldt de volgende regeling: Openstelling van het kantoor voor postzaken tot 13 uur Voor telegraaf en telefoon onveranderd. Er zal één briefpostbesteUing worden uitgevoerd en wel des' morgens. «EEN BOTEai MAAK MARBAIMNE De voor deze winter gereserveerde bo- tervoorraad staat niet toe de hoeveelheid ïioter in het totale vetrantsoen ongewij zigd te handhaven. Een aantal keren za) ■voor personen van vijf jaar en ouder 125 gr. boter in het veertiendaa,gse rantsoen 'vewangen moeten worden door 125 gr. margarine, zodat voor deze groep het rantsoen dan geheel uit margarine en/of "'êt zal bestaan. Deze wijziging zal voor eerste maal geschieden in het rant soen, dat in de bonnenlijst van 6 Novem ber bekend wordt gemaakt. Dhr. Westdijk merkte op, dat alles afhankelijk was van Gods albestuur. Moet het doorgaan, dan zal het door gaan, zo niet, dan niet. Dhr. Lodder vond dat één burgemees ter al genoeg werk had voor 2 gemeen ten. De geaardheid der gemeenten is zeer uiteenlopend. Zo zal het liberale Goeree steeds in strijd zijn met het rechtse Oud dorp. Wel zou het beter zijn als de Pol der Oostdgk ook bij Goeree kwarri. Dhr. 3. Tanis Kzn. zei, dat Goeree zijn bestaansrecht voldoende bewezen had. Men denkt uit 3 gemeenten bekwamere bestuurders te viüden, maar mij denkt dat het college uit andere genaeenten niet beter is. De grenzen moeten aan de behoefte worden aangepast. De ontwer pers blijken niet voldoende met Plakkee bekend. Het verschil tussen Goeree en Oud dorp is een verschil tussen <jag en nacht. De gemeente Brmelo, heeft thans een verzoek ingediend om in 2 delen te wor den gesplitst, n.l. Ermelo en Nunspeet, Deze werden in 1881 samengevoegd, maar nooit werden ze een eenheid. Nadat de heren Goekoop en den Eer- zamen zich nogmaals tegenstander had den verklaard, zei de Voorz., „Wij l\ppen dat de kroon er niet toe zal overgaan, om dit voor Goedereede zo onvruchtbare plan door te voeren." Sluiting. ------O------- Voor het tijdvak van 24 October tot en met 8 November zijn op bon Q03 vlees 100 gram vlees of vleeswaren ver krijgbaar. Volgens een ongedateerd pamflet dat in West-Java schijnt te worden gedistribueerd, zou een internationale brigade op weg zijn naar Batayia. Voorts zouden Amsterdam en Rotterdam op last van de V.N. door de Russen zijn gebombardeerd, terwijl Batavia en Soerabaja op last van deze zelfde organisatie door de Australiërs zouden zijn gebombardeerd. Nederland wordt door de V.N. bedreigd. Er-mag alleen worden gebom bardeerd op last van de V.N. Alle Nederlandse strijdkrachten moeten wor. den teruggetrokken uit Indonesië, en wanneer dit niet gebeurt zal Neder land moeilijkheden ondervinden. Want wanneer Nederland de besluiten van de V.N. niet opvolgt, zal de V.N. de nodige maatregelen nemen. Zo liegt Djocja de bevolking voor om haar af te houden van de samen werking met.de Nederlanders. Wïjlen Goebbels zou er nog iets van hebben kunnen leren. WEER BEN BELASTINGPLAATOE VOOR DE FIETS? De Commissie voor het Herstel van de financiële zelfstandigheid van gemeen ten en provinciën heeft een rapport ylt- gefbracht over dö Herziening van de pro vinciale financiën. Daarin wordt o.m. de financiering van de aanleg en het on derhoud van de wegen besproken. De commissie zegt hierover een nader rap- part toe, maar reeds vestigt zg de aan dacht van de ministers op een Rijwiel belasting. Het Is, alsof men een uitge hongerde hond een vet kluif je voor houdt. e GOLTGENSPLAAT 14 November a.s. zal het 13i/i jaar geleden s^ dat Flakkee (gedeeltelijk uit z\jn isolement werd verlost. Als men er ooit toe komen zou de geschiedenis van het Nederlandse ver keerswezen te söhrijven dan zal, voor wat lOverflakkee betreft, de datimi 14 Mei 1935 met gulden letters worden op getekend. Want op die dag voer voor het eerst het stoomschip „van der Schuit" van de rederij van der Schuit uit Rot terdam, met auto's en passagiers van Dintelsas naar Ooltgensplaat En die dienst die 14 November a.s. zijn koperen jubileum viert> betekende voor de ver- keepsverblnding met het eiland nauwe lijks minder dan een volslagen revolutie. Toen deze dienst door de rederij van der Schuit in exploitatie genomen werd ging dit nStuurlijk gepaard met veel of ficieel vertoon. Het vlaggeschip van de rederij was daarbij aanwezig en de tal rijke autoriteiten hielden hoogdravende redevoeringen. Zij waren eenparig van. mening, dat de nieuwe dienst In e'en reeds lang gevoelde behoefte voorzag. Er is een tijd geweest dat men van Brabant uit Flakkee slechts kon berei ken per roeiboot. Later kwam er een motorbootje in de vaart, dat maar al leen passagiers en tijwielen kon vervoe- ren, dit was een soort wilde vaart, want 's avonds na 6 uur vertikte de kapitein het en de prijs van f 1.75 per persoon voor een enkele reis was menigeen wel wat te zout. Op een goede dag kwam toen de rederij Kraak uit Rotterdam op. dagen, die het zaakje daar aan het sas wel eens even klaar zou spelen. Het zag er veelbelovend uit, maar het eind van liet liedje was, dat dhr. Kraak het met zijn stoomboot Maasnymph niet kon bol werken en er slechts gevaren werd. als de passagiers- hudje ibij mudje hadden gegooid en van dat geld de nodige kolen waren gekocht en de gages voor de bemanning waren betaald. Een en ander verdroot de Eilandbewo ners evenzeer als de Brabanders. Daar. om kwam men in gemeenschappelijk overleg tot het besluit een „Stichting veerverbindlng Flakkee-Noord Brabant" in het leven te roepen. Dat werd de sleutel tot de oplossing. De stichting be staat thans nog... en de veerverbindlng werkt prima. Deze stichting waarin poldeifbesturten en burgemeesters zitting hadden, hield een verpachtlftg en het resultaat was, dat de reder^ van^der Schuit met een prachtig plan voor de dag kwam. De maatschappij zou zelf zorgdragen voor het bouwen van aanlegsteigers, voor het volledige onderhoud van de Galathese- haven te Ooltgensplaat en een frequente veerverbindlng tot stand brengen met schappelijke tarieven. En deze rederij hield woord. Zij ont ketende een revolutie. Want tegenover het tarief van f 14.per luxe auto op de R.T.M, dienst HellevoetsluIs.MiddeI- harnis zette zij de civiele prijs van f 2.- per luxe wagen en dat met een schip die een capaciteit van 16 luxe wagens had. Ieder weet hoe druk het was met die eerste Pinksteren na de opening van de dienst. De mannen hebben toen gevareii van de ene dag 's morgens 6 uur tot de andere morgen 4 uur als maar heen en weer gevaren en toen waren er nog lief hebbers. De dienst Ooltgensplaat-DIntelsas Is ook' bij vorst een gunstige lijn. Bijna alle diensten komen in de Ijsperiode stil te liggen en zelfs in 1933 werd de post via dit veer naar het eiland vervoerd. In de oorlogsdagen van 1940 zou het schip aan de grond gezet moeten wor. den voor blokkering. Toen men bezig was het water binnen te laten stromen kwam er plotseling een reddende tegen- order. En dat was maar goed ook, want Distributiekrimg Middelhamis. Uitreiking bonkaarten 713 en schoepenbonnen. DeLeider van de Distributiekring Middeüiarnis maakt bekend da,t de uit reiking van bonkaarten KA t/m KE 713 aan niet-zelfverzorgers als volgt zal plaats vinden. HERKINGEN: Dinsdag 28 October van 24 uur; STAD AAN 'T HARINGVOIET: Don derdag van 30 October vah 24 u^ MELTSSANf: Maandag 3 November van 24 uur; NIEUWE TONGE: Woensdag 5 Novem ber van 23 uur. De uitrelkdata te Middelhranis en Dirksland worden nog nader bekend ge maakt. Zelfverzorgers ontvangen weder een oproep tot het afhalen der bonkaarten. Medegefbraoht moet worden de boven ste strook der lopende bonkaart alsmede de stamkaarten van alle gezinsleden. Tegelijkert^d wordt aan personen wier stamkaart eindigt op het cijfer 1 (één) en die In het bezit zijn van een inlegvel waarop bon 612 voorkomt; kinderen ge boren in October en November van een der jaren 1932 t.m. 1945 en kinderen geboren in Decemtoer 1946 en Januari 1947 een schoenembon verstrekt. Voor het verkrijgen van een schoenenbon moet tevens inlegvel worden medegebracht. Sluitinw' Distributiekantoor. In verband met het bezoek van het Prinselijk Paar is het distributleêantoor a.s. Maandag gesloten. Detaillisten die op Maandag hun bonnen inleveren moe ten dit thans doen a.s. Dinsdag 28 Oc tober, tussen 2 e'n'4 uur. Distributiekring Ooltgenspwlaat. De Leider van de Distributiekring Ooltgensplaat maakt bekend, dat Jiet Distributiekantoor op Maandag 27 Oc tober a.s. gesloten zal zijn. Bakkers en slagers die hun consumen tenbonnen op Maandag inleveren kun nen dit doen te O'Tonge op Dinsdag en te Ooltgensplaat op Woensdag d.a.v. toen konden door een clandestien tocht je nog regeringspersonen en piloten van de reeds gecapituleerde vesting Holland naar het nog vrije Zeeland worden ge bracht om van daar uit naar Engeland over te steken. Tijdens de bezetting voer men „onder bescherming" van enige Duitse patrouilleboten, maar ondanks dit escorte werd de boot toch eenmaal onder vuur genomen door een stel ja gers. Niemand werd gewond, maar de stoomketel leek na de behandeling wel een zeef. De van der Schuit heeft ook nog aan de strijd deelgenomen, zij het dan ook niet geheel volgens plan. Op een goede dag ramde de boot in dikke mist een Duits, patrouillevaartuig, dat in tweeën brak en met man en muis in de diepte verdween. Op den 14 November zullen ook twee leden van de bemanning mee jubileren, n.l. de kapitein Jan Saarloos en de hof meester Jan Jordaan. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling aan deze dag een feestelijk ka rakter te geven en zal het vooral van de zijde van'de vervoersondernemingen die met deze dieiistten zeerste zijn gebaat niet aan belangstelling ontbreken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 7