ïondér dwang (MjULdaÉ&(Mus wenst samenvoeging met Sommelsdijk, doch Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Zaterdag 25 October 1947 VERVOLG OUDDOKP zelfs gedrongen om op zijn stembriefje te Betten: „geen politiek in de Woon. ruiinte-com.missie'." v De gemeenterekening J-946 werd voor lopig vastgesteld. Ontvangsten in gewo- ne dienst f 204.509.02; citgaven f 199,244,39; batig slot f 5214,63. Kapi- taaldienst ontvang en uitgaaf 19.775,10. Dhr. Koek informeerde naar een nog te innen post van f .5000.waarop de secretaris toelichte, dat dit o.m. van evacuatie-vergoeding en distributie-sub sidie was. De rekening Burg, Armbe stuur '46 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 7779,74. Daarna kwam het kernpunt, de sa menvoeging' op het tapijt. In verband met liet argument van Ged. Staten, dat de Ouddorpse, grens zich tot in Goeree uitstrekt, waardoor de woninguitbrei. ding aldaar niet op de meest gunstige wijze zou kunnen plaats vinden, gaf de Voorz. een uiteenzetting over de plaatse lijke situatie een becijferde een inkom stenderving van ruim f 2500.^ wanneer er alleen grenswijziging zou plaats vin den. Men beweert, dat b.v. brandblussing in de Oostdijk door Goeree geschiedt, maar waarom staat er dan in de Oost dijk een brandspuit Dat Ouddorp in zijn taak t.o. deze buurtschap tekort schiet kon spr. niet geloven. Hij vond overi gens de geestelijke, sociale en economi sche constitutie der gemeenten te veel verschillend, waarom hij het voorstel wou afwijzen. Dhr. Tanis, die namens de Herv. Raads fractie sprak, betoogde dat Ouddorp door zijn intensief kleinbedrijf de bevolking een goed bestaan verschaft. Evenzo Goeree en Stellendam. De gemeenten zijn in hun taak nooit tekort geschoten en waar die voor één gemeente te tawaar was, werd de bereidheid tot samenwer king gevonden. De grote gemeenten achtte deze spreker eerder noodlijdend dan de kleine. "Bij grenswijziging kom.t de vraag naar voren: heeft Goeree be hoefte aan uitbreiding naar de Oostdijk? Daarop moet „neen" worden geantwoord omdat er al andere plannen zijn. Boven dien leent die grond zieh niet voor wo- ningtwuw. Spr. legde verder de nadruk Op het weinigje voordeel, achtte één burgemeester voor 3 gemeenten niet weniselijk en wees op het verschil tussen de bevolking der 3 gemeenten. We wil len blijven wat we zijn: „een vrij, onaf hankelijk Ouddorp!" eindigde ihij. Weth. Beauijen trok enkele korte con clusies. Hij zag in de samenvoeging een aantasting der historische rechten en in oplegging een handeling in strijd met de wil der bevolking. De tactiek van Ged. Staten vond hij verkeerd, omdat de be wijslast wordt verlegd. De voordelen we gen niet op tegen de nadelen en het doel van Ged. Staten zou op andere wflze be reikt kunnen worden. Wanneer de eiland- belangen door de gemeenteraden geza menlijk worden besproken en deze zelf- Btandigheid besluiten nemen zal er meer worden bereikt, dan wanneer de vijf nieu we gemeenten dit overleg nalaten. Door dat in ieder dorp een hart-ader van haar economisch bestaan klopt, zullen de be langen der bij-gemeenten niet zo goed worden behartigd. Doordrijven der samen voeging zou tot gevolg kunnen hebben, dat het ene dorp het andere levenssap aftapte ten bate van zichzelf. Spr. zag geen enkel voordeel in samenvoeging. In dien het in de bedoeling zou liggen ook nog een der drie havens te doen.verval len, moet dit als practisch onmogelijk worden beschouwd. Met enkele billijke en rechtvaardige grenscorrecties zou deze spreker zich nog kunnen verenigen. Dhr. Koek noemde als hoofdbezwaar het teloor gaan van de 'historische groei. Hij wees op het verschil in men taliteit tussen Ouddorp en Goeree. De Ouddorpers bewerken intensief van vroeg tot laat hun grond en te Goeree loopt men 's avonds op straat. Hij zag de nio- gelijkheid van behartiging van elkanders belangen ook niet in en voorzag meer verdeeldheid dan samenwerking. Dhr. Hameeteman herinnerde aan de poging tot samenvoeging van Europa door Duitsland, waartegen Nederland ook gestreden heeft. Ieder wil individu eel zijn zelfstandigheid bewaren. Spr. vond het deel van Ged. Staten onbegrij pelijk, omdat geen grote financiële voor delen worden aangewezen. Bij samenvoe ging zou men scherper tegenover elkan der komen te staan. De grenscorrectie noemde spr. niet voldoende gemotiveerd. Goeree zal nooit naar het Noorden uit breiden; heeft zelfs geen bouwgrond no dig omdat het Havenhoofd wordt her bouwd. In de toekomst ziet spr. er zelfa grote huizen leegkomen. Dhr. van Dam stelde vast, dat we wel de Duitsers, maar niet de dictators kwijt zijn. Toen Duitsland de Nederlandse grens overschreed, kwam er oorlog. Als Goeree de Ouddorpse grens overschrijdt, komt er ook oorlog! Deze spreker wou geen meter grond afstaan aan de naburen. Dhr. Voogd zette aan de hand van sprekende cijfers het verschil in politiek. Kerk, School en cultuur uiteen. Samen voeging zou noodlijdend betekenen. Als landbouwende bevolking noemde hij Goe ree uitstervende en vond samenvoeging niet democratisch JDe geestelijke krach ten van nat.-socialisme en fascisme meende hij wel teruggedrongen, maar niet verdwenen te zijn. Tenslotte wees hij zijn medeleden op hun afgelegde eed en verklaarde zioh tegen samenvoeging. Dhr. Kreeft opperde de gedachten om een gezamenlijke motie in te dienen, doch dhr. Hameeteman dacht dat Ged. Staten uit de notulen voldoende het standpunt van de Raad konden nagaan, zodat hier van werd afgezien. In de rondvraag vroeg dhr .Hamee teman aan te dringen bij de fa. Bikkers op spoedig herstel der brandspuit. Ook wees hij er op de Norton-putten niet te verwaarlozen, daar verzanding duizen den kon kosten. De Voorz. zei wel opdracht tot door- pompen gegeven te hebben, doch had nog geen uitslag gehoord, wat dhr. Voogd deed opmerken, dat de autoritei ten dit behoren te weten. „Sameni/oeglns metSiaddoet hel historisch gegroeide wel enigermale geweld aan." Woensdagavond kreeg de gemeente raad van Middelhamis gelegenheid zich omtrent het voorstel van Ged. Staten te uiten. De heren v. d. Brugge en Kop- pelaa,r waren absent. Van B. en W. was er een nota met richtlijnen, waarin in den brede werd betoogd, dat in feite rseds van één gemeenschap tussen Mid delhamis en Sommelsdijk sprake is en samen voor een aanzienlijk (Jeel één maatschappelijk complex vormen. In de nota werd er op gewezen, dat er één Burgameester voor beide gemeenten is, één politie-apparaat; dat de scholen uit beide gemeenten het grootste aantal leer lingen voor H.B.S., ambachtsschool, Ulo enz. leveren; gezamenlijk gas-, water leiding- en electriciteits- en vleeskeu- ringSbedrljf, terwijl een centrale vuilnis ophaaldienst in voorbereiding is. Gewezen werd op de aansluitende ha vens, de distributiedienst, uitbreidings- en rioleringsplan, het gezaftienlijke con sultatiebureau voor t.b.c.-<bestrijding, de doktoren, de vroedvrouw, de kraamhulp organisaties, het verkeer, de tramver binding. P.T.T., Rijksdiensten, en de plannen voor een badhuis voor beide ge meenten. Aangevoerd werd verder het kerkbe zoek over én weer, het verenigingsleven, vergaderingen en tenslotte op de mid denstands, die zioh uit beide dorpen tot één vereniging hebben georganiseerd. Een uitstel van samenvoeging zou naar de mening van B. en W. de bloei van het geheel belemmeren en zelfs tot inzinken van de centrale positie kun nen leiden. Veel is de laatste jaren tot stand gekomen, echter alleen na vele on derhandelingen en de tegemoetkomende houding der gemeentebesturen. De tegen woordige regeling achten B. en W. aan de bloei en ontwikkeling der huidige be volkingsgemeenschap niet bevorderlijk. Wat Stad aan 't Haringvliet betreft sprak de nota van B. en W. van een beduidend moeilijker situatie omdat de aansluitende bebouwing niet aanwezig is Dhr. Koek vond aanwezigheid van B. en. W. bij het doorpompen wenselijk, wat zal v/orden overwogen. Dhr. van Dam informeerde wie er in de nieuwe woningen op de Horrelshoog- ten komen te wonen, waarop de Voorz. zeide dat dit nog moet worden bezien. Zijn het nu arbeiders- of middenstands woningen? vroeg dhr. van Dam. „Waar je ze voor wilt gebruiken" meende de Voorz. ,,Daar ben je helemaal mis mee!" zei dhr. Hameeteman. 't Zijn landarbei derswoningen, dus moeten er landarbei ders in! De Voorz. wees er op dat de politie volgens voorschrift voorrang moet heb ben, doch dhr. Hameeteman wist te zeg gen, dat daar al woningen voor waren gereserveerd. Er zal nog wel nader over gesproken worden als ze gereed zijn, meende hij. Dhr. Kreeft bepleitte aanschaf f ing van een nieuw klokketouw, vóór ^e tweede klokluider z'n been zou breken. Zijn voorstel vond bijval. Dhr. Grmwis achtte het slaan van pa len voor de blazers in de haven nood- zalcelijk, doch dhr. Bozsiijen zei, dat dit wat op de lange baan was geschoven in verband met de havenvemieuwing, waarvoor de vergunning helaas maar uitblijft. Een voorstel van dhr. Grinwis om tij dens de Burgemeestersvacature een 3e Wethouder te benoemen, ontving geen steun. Als 't niet te lang zou duren, wil de de Voorz. het maar laten zo 't is. Dhr. Nieuwlanid bracht de handspuit in de Oostdijk, waarmee de Voorz. in zijn verweer tegen de samenvoeging ge schermd had, ter sprake. Misschien is hij al aan kachelhout gezaagd, 'zei spr. Een onderzoek zal worden ingesteld. Na.- dat aan deze spr. beloofd was te ver zoeken om de straatverlichting in de Oostdijk constant te doen branden, ging de Raad in gesloten zitting over. en erkend moet worden dat Stad een kleine, zelfstandige eenheid is. Econo misch werd Stad echter geacht voor 72% van M'hamis afhankelijk te zijn. Uitgaande van het voornemen van Ged. Staten achten B. en W. samenvoeging met M'hamis echter het meest logische, hoewel het historisch gegroeide wel eni- gemiate gewéld moet worden aange daan. Of dit geweld equivalent is aan de andere voordelen kunnen B. en W. niet 'beoordelen. Wel Is het college overtuigd dat Ged. Staten het belang van Flakkee met hun voorstel willen dienen. Dhr. Ësselink sprak namens de A. R. raadsfractie en maakte de opmerking dat, wanneer de plannen toch zullen door gaan, zoals sommige gezagsdragers op het eiland zeggen, heel de discussie een schijnwetsontwerp is. Hij achtte het 'voorstel nauw samenhangend met de eentralisatiezucht. Alles regelen van bo ven af. Spr. kon niet inzien dat de be staande gemeenten hun taak niet goed vervuld zouden hebben en staafde dit met bewijzen. Grotere bestuurskracht zag spr. niet in grotere gemeenten, doch in de kracht die men ontwikkelt. In specialisatie der ambtenaren zag spr. ook nadelen, terwijl financiële voordelen uitgesloten zijn. De nota van B. en W. ten opzichte van S'dijk kenschetste spr. als: ,,Wie teveel wil bewijzen, bewijst niets." Vrijwillige samenwerking vond hij, echter wel ge wenst. In samenvoeging met Stad zag zijn fractie, evenmin als B. en W., voorde len. Spr. legde nadruk op de noodzake lijkheid dat Flakkee meer en meer de handen ineen moet slaan om gemeen schappelijke taken uit te voeren. Midde len en wegen daartoe moeten gezocht worden. Spr. wees de samenvoeging op grond van principiële en practische be zwaren af. Dhr. v. d. Slik had eerst critiek op een artikel over de samenvoeging in „Opbouw." Hij schetste de ineengroeiïng NEDBELAND SCHENKT VEE AAN ENGELAND De Engelse Landbouw heeft ten ge volge van de zeer strenge Winter 1946/ 1947 zeer grote schade geleden. Niet min der dan 4 millioen schapen en lammeren, alsmede 50.000 stuks vee zijn tengevolge van strenge vorst, hevige sneeuwstormen en gebrek omgekomen, terwijl in de lente grote overstromingen het land hebben geteisterd. Uit sympathie voor onze bondgenoot heeft de Nederlandse Rege ring besloten 500 dragende vaarzen aan de Engelse Regering ten behoeve van het fonds voor de getroffen gebieden aan te bieden. Deze dieren -staummen uit het bekende zwartbonte Pries-Hollands vee slag. Het zijn geen officiële stamboek- dieren, doch dieren met goede gebruiks waarde, hetgeen blijkt uit de bij afstam ming vermelde productiegegevens. van M'hamis en S'dijk, de positie van Stad en beantwoordde de vraag, of door samenvoeging een gemeente verkregen zou worden met een voldoend aantal in woners om krachtig uit te groeien en zelfstandig goed geoutilleerde gemeente lijke diensten in het leven te roepen, ont kennend. Ondanks dat achtte hij ophef fing van M'hamis om in een groter ge heel op te gaan verantwoord, daar de te vormen grotere gemeente haar eigen zelfstandigheid meebrengt. Dhr. Beversl'oïs, die namens de SG.R- fractie sprak noemde het nalaten van Ged. Staten om aan te tonen waarin het bestaande niet voldoet en waarom het nieuwe wordt voorgesteld een der groot ste fouten van het ontwerp. In de be volking ontmoet het plan ernstig verzet. Spr. zag meer heil in het stichten van een vereen, van gemeenteraadsleden, ter bespreking der onderlinge belangen en het aanstellen van 2 of 3 capabele bur gemeesters op Flakkee. Samenvoeging met Sommelsdijk achtte hij wenselijk, doch zonder oplegging van boven af. Te genover samenvoeging met Stad stond spr. gereserveerd, terwijl rechtvaardige grenscorrecties aanvaardbaar werden 'ge acht. Dhr. Boomsma becritiseerde ook de handelwijze van Ged. Staten. Het plan is ontworpen door een hoofdambtenaar en G. S. willen van geen critiek weten. De Voorz. interrumpeerde dat het voorstel niet van een hoofdambtenaar, maar van G. S. kwam. „Maar U hebt tooh zelf gezegd, wie het plan gemaakt heeft!" zed dhr. Boomsma. De Voorai. zei deze ambtenaar slechts als medewer ker genoemd te hebben. Dhr. Boomsma ,wees vervolgens de ambtenaren staat van de hand. Samen voeging met S'dijk zou een zegen zijn, mits in volle harmonie geschied. Wat Stad betrof, zei spr. dat dit voor Mid delhamis wel eens een heel duur bruidje zou kunnen worden als Ged. Staten tot samenvoeging besloten. Spr. meende dat er wel iets te zeggen was voor een nieu we bestuursregeling, maar Ged. Staten moeten zich toegankelijk tonen voor op merkingen uit de streek zelf. Dhr. Jacobs verklaarde zich voor sa menvoeging met S'dijk, zonder Stad. Als dat er bij moet komen, kon men ook N. Tonge wel aansluiten om een afge rond geheel te krijgen. Dhr. de Korte bestreed een ambtena- renregeling voor Stad, terwijl de voor gestelde grenzen hem niet bevredigden. Hij achtte meer bereikbaar door vrijwli- lige samenwerking. Weth. Vroeginöeweij kon zich met alle sprekers verenigen. Dwang wilde hij niet op S'dijk uitoefenen. Wel achtte hij het plicht zioh niet te verzetten tegen het wettige gezag, als we zelf geen betere weg kunnen aanwijzen. Spr. wou het ver der aan Ged. Staten overlaten hoe te handelen. Met de grenscorrectie kon hij zich niet verenigen. Weth. V. d. Meijde wees er op, dat en kele leden hadden voorgesteld 1 of 3 gemeenten te maken. Dat wordt niet ge vraagd. Was dat zo, dan zou hij liefst één, uiterlijk 3 gemeenten van Flakkee gemaakt zien. Na een zeer korte repliek sloot de Voorz. de vergadering, Ged. iStaten wijs heid toewensend een juist oordeel te vel len in deze kwestie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 6