EILANDEN-NIEUWS Uil het Kijkvenst er DEN BOMMEL „TEGEN" De nieuwe Bonnen J V. 2e Blad Zaterdag 25 October 1947 No. 1665 >i /^OE DE GEMEENTERADEN OVER^E DER GEMEENTEN DENKEN. Kuijper oom suïs in de lokaI^n Do paneelzaig^ers van 1886. Wie het heden wil verstaan moet de geschiedenis kennen. Alle menaelqk streven zet zich, soms onbegrepen, in de volgende geslachten door. En zo vrorte- len onze kerken ook weer in het verle- den. Het is zo leerzaam nog eens in dat vervlogene te schouwen. 'Soms heft ook de geschiedenis waarschuwend de vinger op. Ditmaal zal ik geen beschouwingen of critiek leveren, maar breng alleen een enkel ding in de herinnering van de oudere lezers en deel het mede aan de jongeren. Mij kwam inhanden de preken-serie: „Uit de diepte". Leerredenen door de Predikanten der Nederduitse Gerefor meerde KerÉ van Amsterdam, (Doleren de) en hunne trouwe medebroeders „in de lokalen" gehouden. 18861887. In de latere afleveringen is de titel „leerre denen", vervangen door „Bijbellezingen" en volgt er: „door de Afgezette leeraren en hun trouwe medebroeders." Kuijper leverde de eerste preek, over: „Alzo zal het onder U niet zijn." Voorts zijn er preken in van H. Hoekstra, Karssen, van Winckel, van Lingen, van Schelven, van Veelo, Geesink, de Hartog Sikkel, Veder en de Gaay Fortman. Kuyper was met zijn getrouwen uit de Herv. Kerlï gezet, nadat hij met 17 ouderlingen had medegedeeld, geen god. loochenaars meer te zullen aanhoren; zij zouden uit de kerk blijven. Zeer lezens waard is Kuijper's brochure uit die da gen over Het vergrijp der 17 Ouderlin gen. In deze prekenserie. opent Knijper met een welsprekende klacht over de toe stand der Herv. Kerk in die dagen, een preek zoals alleen Kuijper die maken kon, man van geleerdheid en bijzondere gaven. Het Was ook wel erg; de Godlooche naar geduld en de gereformeerde hoor ders moesten en zouden hem aanhoren. Men kan Kuijper en de zijnen de eer van een principiële houding niet ontzeg gen. Zij gaven alle voordeel en roem prijs en predikten „in de lokalen", dat waren „Frascati", Gebouw van de Wer kende Stand, en Maison Stroucken. Wel hadden de dolerenden nog getracht in de Kerkekamer van de Nieuwe Kerk te ko men en forceerden zij de deur; van beide partijen waren deurwaarders aanwezig om de feiten te constateren en exploi- ten uit te brengen, maar de dolerende, klagende broeders bleven er uit. Er werd over de houten deur een ijzeren aange. bracht en nog verleden jaar besloot de Herv. Kerkeraad de toen geschonden deurpanelen te laten in de toestand, waarin zij door de inbrekende broederen in 1886 gebracht waren. Laat mij dan ook iets bewaren: een citaat uit Kuijper's eerste preek: „Ja, ik heb ze gekend, gekend onder eigen bekenden en vrienden, die openlijk in deze zelfde provincie van de kansel tot zelfs de hope des eeuwigen levens verworpen hadden, lerende, dat er geen opstanding na den. dood is en toch, geen derzulken is ooit gemoeid. Die aUen heeft men vrijgelaten. Een Bedienaar des Woords die heel het Woord en de God van dat Woord verwierp, dat mocht! Ja, sterker en gruwelijker nog, M. H., in net ambt en als leraar onzer Kerk zijn ze gestorven, die in diepe onzedelijkheid verstrikt en afgestompt voor alle hoger leven, eindelijk aan delirium tremens be- aweken zijn. En toch, zelfs tegen dezul ken is niet gewoed. Zelfs zulke mannen zijn als „overleden leraars" met ere her dacht in ons Kerkelijk orgaan. Hen trof de banbliksem niet." 't Is scherp, maar waar gezegd: ïn het licht van zulke toestanden verloor de vraag „mogen wij wel uit de Herv. Kerk gaan" veel van haar klem. Tn de lokalen preekten zij. De hoor ders zorgden voor inkomsten. Zilveren en gouden sieraden werden in de collecte gevonden. Het verder verloop kennen wij. En thans hebben Knijpers Kerken zelve een uittocht van broederen beleefd, ge leid door Prof. Schilder, verdedigd met een fberoep op art. 31 der Dordtsdhe Kerkorde en hegonnen om <^e vernieuwde inzichten in de leer des Verbonds. Wat in de kleinere kerkformaties als „Ug- ging" (bestempeld wordt, is hier de ver- intellectualiseerde geloofsleer. Er komt moeheid in Nederland. De Scheiding van 1834, de Doleantie van 1886, hoe daverde het land er van. Een ieder leefde mede, al was het ook in pure nijd. Maar men nam er notitie van. Sedertdien scheiding op scheiding; Ds. Netelenbos in Middelburg, Dr. Geelker ken in Amsterdam, thans Prof Schilder, maar de bewogenheid is alleen in de ker ken, niet meer buiten haar. Te roemen is ons waa,rlök niet oorbaar. WAARNEMER. voor bet tydvak van 36 October t.m. 8 November 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KO 711 (Serie Q) Q01 Brood 800 gram brood Q01 Boter 125 gram boter Q02 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet Q03 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet Q01 Vle0s 100 gram vlees Q02 Vlees 400 gram vlees Q01 Melk 4 liter melk Q03 Melk 6 liter melk Q—05 Melk 6% liter melk Q01 Diversen 100 gram kaas of 125 gram korstl. kaas Q02 Diversen 50 gram cacao Q03 Reserve 1600 gram brood Q04 Bfeserve 200 gram kaas of 250 gr korstl. kaas Q06 Reserve 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 711 (Serie Q) Q11 Bo-ood 800 gram broed Q11 Boter 250 gram boter Q12 Boter 125 gram margarine of lÜU" 'gram vet Q11, Q12 Vlees 100 gram vlees Q—13, Q—15 Melk 10 liter melk Q11 Diversen 100 gram kaas of 125 gram korstl. kaas Q12 Diversen SO gram cacao Q13 Reserve 800 gram brood Q14 Reserve 100 gram rozijnen (voorinlevering) Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, MH 713 (bijz. arbeid, a.s. moEders en ziekien (Serie Q). Q-^21 Brood 800 gram brood Q—21 Boter 250 gram boter 22 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet Q21 Melk 5 liter melk Q31 Vlees 300 gram vlees Q—22 Vlees 100 gram vlees Q—31 Kaas 200 gram of 250 gr korstl. kaas Q31 Eieren 5 eieren, B^ïvengenoemde bonr^en kunnen reeds •op Vrijdag 24 October a.s. worden ge bruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 27 October mag worden gekocht. De bonnen Q 14 Reserve voor rozijnen moeten uiterlijk op Zaterdag 8 Novem ber bij een detaillist worden ingeleverd. In ons Dinsdagnummer konden wij van de behandeling der iSamenvoegings- kwestie door de Sommelsdijkse gemeen teraad nog verslag geven, terwijl wij wegens plaatsgebrek het verslag van Stad aan 't Haringvliet moesten laten overstaan, hoewel dit reeds geheel ge zet stond. Elders in dit nummer treft men dit thans aan. Waar echter deze materie in aUe 13 Plakkeese gemeenten thans in snel tempo moet worden afge werkt, is het zeer bezwaarlijk om van elke vergadering een verslag in extenso te geven. Daar komt nog bij, dat op vele plaatsen dezelfde argumenten worden aangevoerd, zodat een uitgebreid ver slag van elke gemeente vrij eentonig zou worden. Wij zullen daarom volstaan de argumentatie der verschillende raads leden in het kort weer te geven. Dinsdagmiddag was Den Bommel aan de beurt de samenvoegingsmaterie te be handelen. Zoals te" verwachten was, kwam men hier ook tot de eindconclu sie: Allereerst werd in deze vergadering nog de gemeenterelcening 1946 vastge steld. Deze beliep in gewone dienst aan inkomsten f 162.318,77; aan uitgaven f 1166.058,29; naflelig slot f 3739,52. Kapitaaldienst: inkomsten f 108.767,71; uitgaven f 106.922,99; batig slot 1841.72. De heer Meier had nog een opmerking over de hoge onderhoudskosten van Kaai en ponton en vroeg zich af of deze wel verantwoord waren tegenover de weinige inkomsten, waarop de Voorz. zei dat de toegang tot de boot" goed in orde moet zijn. Bovendien is er een grote ver betering aangebracht, geheel voor reke ning van V. d. Schuyt, terwijl in het ver volg over het onderhoud met deze fa. overleg zal worden gepleegd. De heer Jacobs voegde er aan toe, dat aan Ged. Staten gevraagd is de haven op diepte te houden, wat voor de ge meente ook weer een voordeel zou bete kenen. De gemeentebegroting 1948 werd de Raad aangeboden. Over het samenvoegingsplan spreken de, zei de Voorz.. dat zijn mening was, dat de kleine gemeenten in de uitoefe ning van hun taak niet voor degrote behoeven onder te doen. Hij geloofde niet, dat de samenvoeging met O'plaat die krachtsontwikkeling zou geven, welke men er van verwacht. Een bebou wing naar elkander toe is er niet; de af stand is te groot. Al zou er een hulp secretarie komen, dan komt toch de harteklop van de gemeente tot uiting daar, waar het gemeentehuis gevestigd i.-?. Ook betwijfelde spr. een goedkope exploitatie bij totstandkoming der sa menvoeging. Consequenter zou zijn van Plakkee één gemeente te maken, waar door de belangen der dorpen beter be hartigd zouden kunnen worden. Spr. wees samenvoeging af. Dhr. Jacobs zag een nadeel voor hen, die buurtschap worden, vooral door de grote afstand der dorpskernen. Scholen en verenigingsleven kunnen niet samen smelten. De vraag zou zijn of Den Bom mel behoorlijk in de Raad vertegen woordigd zou zijn. Eén gemeente van Plakkee maken zou gaan, mits er in iedere plaats een commissie ter beharti ging der dorpsbelangen blijft. Ook dhr. Hokke was van mening, dat woningbouw, riolering, e.d. bij samen voeging niet intensief behartigd zullen worden. Over grenswijzigingen zou te spreken zijn, hoewel hij aanmaande tot voorzichtigheid, omdat bij grondverlies de belangen der gemeente zouden wor den geschaad. Dhr. Meier zag slechts een groter krachtsontwikkeling op cultureel en sociaal gebied indien van Plakkee één gemeente werd gemaakt, waartegen hij geen bezwaar zou hebben, doch dhr. Bogerman, die hetgeen de vorige spre- keie gezegd iiadd*!, onderschreef, ver klaarde zich ook voor samenvoeging tot één gemeente. Hij wou den Bommel laten zoals liet is tot in lengte van dagen. Dhr. Mooijaart, o5k tegenstander, herinnerde er aan dat O'plaat en den Bommel vroe ger één gemeente zijn geweest onder de naam St. Adolfsland. In 1812 is er een splitsing gekomen. Omdat den Bommel geen belang 'bij O'plaat heeft en de af stand te groot is, achtte hij liet voor stel die gemeenten wéér samen te voe gen niet noodzakelijk noch gewenst. Dhr. Borigdorff noemde het een in grijpen in de gemeentelijke autonomie, waarvoor de Chr. partijen op de bres hebben gestaan en zag er de geest van de nieuwe tijü in. Het geregeerd worden inplaats van te regeren bekoorde deze spreker niet. Ook hij wees op de wijk- raden in de steden en wees deze centra- lisatiepolitiek van de hand. Het regeer- beleid meende hij ibeter gediend te zijn door de benoeming van enkele burge meesters van karakter, die de capaciteit bezitten hun taak behoorlijk te verde len. Dhr. Houthuizen zei het kort maar krachtig. Hij had alle achting voor Ged. IStaten, maar wilde alleen die heren vra gen: „of ze ons terwille willen zijn als we zélf om samenvoeging vragen!" Nu is er geen behoefte aan. Dhr. Jacobs ibracht nog de moeilijk-^ heid van de Kranendijk te berde. Zou nien dat bij Oude Tonge voegen, dan dacht hij ter compensatie aan een cor rectie te Achthuizen, waar ook de grens van O'plaat doorloopt. Dhr. Mooijaart wist zich te herinne ren, dat 25 jaar geleden de Kranendrj- kers bij Oude Tonge hadden willen aan sluiten, wat is afgewezen. De Voorz. gaf een beeld -van grootte, inwonertal en gezindheid van de Kranen- dijk, waaruit bleek, dat deze niet op één bepaalde gemeente georiënteerd was. Dhr. Jacobs wou er voor zien te zor gen, dat de gemeente niet aan inwoner tal en oppervlakte inboet, zonder daarbij een versterking van enige partijen in de Raad op het oog te hebben. Dhr. Hokice gevoelde echter v«or grens correcties ook niet veel. Met de wens van de Voorz. dat Ged. Staten goede nota zullen nemen van de mening van de Raad en dienovereenkomstig hun be sluit zullen nemen was dit punt afge handeld. Dhr. Boiigjüorff wierp nog een balletje op over een onmogelijke grens scheiding te Achthuizen, waarover nog een wijle werd gepraat en tot slot werd goedgevonden Stad en Landschap een officieel ontwerp te laten maken voor het uitbreidingsplan Achthuizen. Daar op werd de vergadering gesloten. Dinsdagavond kwamen Ouddorp's vroe de Vaderen bijeen. Doordat deze ge meente zijn nog maar zo kort geleden geïnstalleerde Burgemeester plotseling van het toneel zag verdwijnen, stond deze vergadering onder leiding van loep- burgemeester Grinwis. Alvorens het kar dinale (agenda-)punt werd aangesneden werden enkele andere zaken afgehandeld. Aan het schrijven der gemeente Diever over de classificatie werd geen adhaesie betuigd. J .V. d. Houten uit de Oostdijk kreeg ontheffing van straatbelasting op grond van onvermogen, waaribij de heer Hameatefman aanmaande tot voorzich tigheid om het scheppen van preceden ten te voorkomen, hoewel hij geen be zwaar had tegen deze oninbaarverkla ring. De vergoedingen voor onderwijs en- vakonderwijs der Bijz. School werden vastgesteld.Wegens het bedanken van dhr. Hameeteman voor zijn benoeming tot lid der WoonruimteJCommissie moest een ander worden benoemd. Hiervoor waren niet minder dan vier stemmingen nodig, waarvan de laatste tussen Pr. Kastelein en P. Westhoeve. Laatstge noemde Werd met 6 stemmen gekozen. Een der raadsleden gevoelde zich hierbfl Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 5