SETS OVER DE VISSER IJ 19) VAN MIDDELHARNIS door H. DE KO RTE Johsz. KINDERHOEKJE Bladz. 2 „EHlANDEN-NIEUWa" Zaterdag 25 October 1947 e Wie bestuurt de EMGO? Voordat in de Maandag gehouden ge meenteraad het samenvoegingsplan werd behandeld, werden er eerst een aantal andere agenda-punten afgehandeld, Waarvan wij nog een kort verslag zullen geven. Van dhr. v. Driel was bericht in- gekomen, dat hij zijn benoeming als lid •der Woonruimte-Commissie fliet aan nam, terwijl dhr. v. Lente gemeld had zijn benoeming te aanvaarden. In de va cature V. Driel werd benoemd dhr. M. "V. d. Veer. Op een verzoek van de mu ziekvereniging „Excelsior" om subsidie werd besloten eerst de voorgenomen re organisatie dezer vereen, af te wachten. Tot Regent van het Burg. Armbestuur werd het raadslid Hoogmoed benoemd, 'die deze benoeming accepteerde. Naar aanleiding van een voorstel van B. en W. om de nieuwe vroedvrouw een vesti. igingstoelage te verstrekken van f 350. per jaar, te berekenen naar een plafond van 120 gevallen per jaar, voelde dhr. Blok er meer voor het oude systeem te handhaven en de sociale taak der Over heid consequent door te voeren, waarte- gen de Voorz. argumenteerde, dat er de ■laatste tijd geheel geen armenpractijk meer is, zodat tegenover een dienstver band geen prestatie zou staan. Dhr. Blok betwijfelde het of de Juffrouw er een bestaan in zou vinden, doch hij gaf zich gewonnen, toen de Voorz. zeide, dat zij zelf het voorgesteld bedrag had ge vraagd. De Raad besloot daarop de toe lage te verstrekken, onder voorbehoud van dhr. Mijs, dat het slechts voor één jaar zou zijn. Verder vroegen B. en W. een crediet van f 2500,voor aanschaf- :ïing schoolmeubelen Bewaarschool, wat de Raad toestond. Hierbij drong dhr. V. d. Stoep aan op levering via de Mid denstand, wat getracht zal worden, ter wijl dhr. V. d. Boogert er zijn ontevre denheid over uitsprak, dat 4-jarige kin deren nog niet naar school mogen. Hij was er ook niet over te spreken, dat er 11 kinderen uit M'hamis op school gaan terwijl de S'dijkse op straat lopen. De Voorz. zeide daarop, dat aan verbetering wordt gewerkt. Met de stem van dhr. ^Knape tegen werd besloten tot toetre ding als lid der Historische Vereen, voor Zuid-Holland. Het raadsbesluit in zake verhuur van het aangekochte huis .a.d. Westdijk aan dhr. Saers werd inge- .trokken, omdat deze er vanaf zag. Dhr. Blok zag hierin een aanwijzing om niet te veel op afspraken met particulieren •aan te gaan, terwijl dhr. van Zielst slo ping van het perceeltje voorstelde. Nader zal bezien worden wat er met öeze villa, die de gemeente 50 gulden heeft gekost, zsll worden gedaan. Voor aanschaffing benodigdheden voor het gymnastieklokaal werd door de Raad «en crediet verleend van f 2500. In verband met de vaststelling der be groting Emgo deelde de Voorz. mede, Spleten is het want in nette ronde Ibochten opschieten, en de hoeken op een gespleten stukje hout, een „spleet" den één boven den ander schuiven. Op een spleet kunnen 50 hoeken geplaatst wor den, des zomers de hoeken van twee lij nen „want" en des winters van één lijn. Het want werd dan te drogen gelegd, om het stel voor verrotting te vrijwaren. Onverwacht roept een der ,,halers" „Hillebot aan." „Haele de fok in volle de mande" roept de baes. ,,'t Is een gro ten", zeit de man, die het want in zijn handen heeft. Allen kijken in gespannen verwachting overboord, en zien de reuzen vis langzaam naderen. Het ophalen >moet nu zo voorzichtig mogelijk gebeuren, want als hij gaat „slaen" houdt het dun ne „stel", dat is het touwtje waaraan de hoek hangt, het niet. „Langt het tweede haekje mar", roept de baes, en twee man ieder gewapend met een onge veer drie meter lange „haek" staan dat een correspondentie is gevoerd over de samenstelling van de Raad van Com missarissen. Hierin is van de 8 samen werkende gemeenten geen enkel gemeen tebestuur vertegenwoordigd. Men wenst thans statutenwijziging in dien zin, dat de Raad gehoord zal worden bij nieuwe of herbenoemingen van dat College. Over dat punt ontspon zich een langdu rige discussie, waarbij dhr. Blok op merkte, dat de bedoeling bij de oprich ting der Emgo niet voorgezeten heeft, dat de Raad buiten dit bedrijf zou staan. Er is niet voorzien in de omstan digheid, dat de afgevaardigden bij be ëindiging van hun Raadslidmaatschap ook bij de Elmgo moesten aftreden. De heren schijnen erg vast te zitten! Dhr. Ie Comte releveerde de totstandkoming der Emgo en voelde ook het bezwaar, dat de gemeenten niet rechtstreeks ver tegenwoordigd zijn in de Raad van Com missarissen. I De Voorz. wees er op dat de af gevaardigden uit de Raad wel zelfstan dig hun stem kunnen uitbrengen, doch niet in opdracht van de Raad en dat is het bezwaar. Is men niet bereid hierin tegemoet te komen dan zullen B. en W. met de overige gemeenteraden andere maatregelen moeten nemen. Dhr. Mijs zag niet in dat de Commissarissen uit de Raad benoemd moeten worden. Er zijn burgers, die niet in de Raad willen zit ten, maar wel in de Emgo en die daar ook capabel voor zijn. Precies gezegd is het zo, dat bij doorvoering van het voor gestelde, de Raad van Commissarissen alleen uit Burgemeesters zal bestaan. Daar is niets tegen, maar zij verdwijnen soms weer na nog niet eens goed inge werkt te zgn. Nu zijn het mensen die er in zitten. Spr. achtte het geen bezwaar als de raad zijn gevoelens kenbaar maak te, doch wüde de keuze aan de afge vaardigden laten. Dhr. Dijkers vond het ook bezwaarlijk dat de Statuten er niet in voorzien. De gemeenten zijn garant voor het geld en dragen practisch geen verantwoording. De Voorz. nam. stelling tegen het ge zegde van dhr. Mijs, dat het te doen zou zijn om burgemeesters in de Raad van Commissarissen te krijgen. Zoals het nu is kunnen de Commissarissen toch niet tot hun dood aanblijven! Het is onmo gelijk, zonder contact met de gemeente besturen het bedrijf te besturen. Niet de Elmgo, maar de gemeenten zullen uit maken, wat het beleid der Emgo zal zijn! Het is er niet om te doen het bestaande college te wippen. E^ir. Blok meende, dat het gevraagde door B. en W. zeer soe pel is. Binnen afzienbare tijd moet er verandering komen, maar hoe? Dhr. Mijs meende dat de waardigheid der afgevaardigden zou worden uitge schakeld. Een bindend mandaat achtte hg overbodig. klaar op de „bot" te „haeken." De „bakker" die pas leert „haelen" en bij het „haekje" staat, geeft dat graag over aan een ervaren oudere matroos, die precies weet hoe een „hillebot" gehackt moet worden. Hij moet hem „pikken" achter de broekgraat, want anders „krie- gen z'n nie scheeps." De vis houdt zich doodstille en laat zich zonder enige te- genweer naar boven halen. Als dat niet zo was, kon men aan een beug nooit geen heilbot vangen, want deze vissen zijn „onnoemelik" sterk. Als zijn kop bijna boven w^ater is, wordt hij in zijn zij en in zijn kop gehaakt, en door twee man, onder gejuich van de hele beman ning aan boord gehaald, waar hij ge weldig begint te slaan, maar nu is het voor hem; te laat. De stagfok wordt we der gevierd en de mand gelicht en de Meeuw vervolgt zijn vaart. De bot wordt nu de kieuwen afgesneden, en hij ver huisd nu naar aan lij bij de andere vis. Des winters wordt de heilbot zo veel mo gelijk levend aangebracht, dan wordt hij aan zijn staart in het bun opgehangen. Levend aangevoerde heilbot bracht veel geld op, en was dus een goede vangst. Des zomers werd deze vis gedroogd of gezouten. Als vier bakken want zijn in- Besloten werd de voorgestelde Statu tenwijziging aan de Emgo te verzoeken. Dhr. Blok vond de begroting niet ove- zichtelijk, waarop de Voorz. zei te zullen verzoeken de toelichting iets breder op te zetten. Dhr. Van Zielst was bij het nazien een post van f 1000.presentie geld tegengekomen, waarover hij inlich tingen vroeg. Dhr. Ie Comte zette uit een, dat het hier maar een begrotings post betrof. Het hoogste wat spr. ooit uitgekeerd gekregen had als afgevaar digde bedroeg f 20.per jaar. De begroting jverd daarna aangeno men. Tenslotte werd f 1700.gevoteerd voor het maken van een Nortonpomp aan de Molenlaan, met een capacitiet van 60 kub. M. per uur. Daarna kwam de samenvoeginskwestie aan de orde, waarvan wij reeds Dinsdag verslag gaven. Beste jongens en meisjes! Het raadsel, dat thans aan de beurt is, bestaat uit enkele vragen, die we te beantwoorden hébben met vermelding van plaats, waar het beschreven is. OPGAVE 4. 1. Wie heeft het prachtigste en langdu rigste gastmaal aangericht? 2. Wie heeft het langst gestaan van alle mensen (maar dan niet meer als mens maar als zoutpilaar?). 3. In welke zee (meer) werd een vis ge- vangen die geld in zijn bek had? (Matth. 17). (Dit antwoord mag zijn: meer of zee in de buurt van Deze vragen werden ingezonen door Adrie van Wezel, Stellendam. Nu zal ik eerst de brieven afmaken. Clara B. N. Tonge. Je werk is goed. Vind je de brief zó kort? 't Gaat best zo, hoor! Ja, petroleum was toen kost baar goed. Daar denken we nu niet meer zo aan. Nu wordt het weer een vanzelfsheid. Hanny de W. Mididelhamis. Jg zal wel maken dat je zusje heel bijdehand wordt. Wat gaat het alles vlug, hè? Nog en kele maatnden en daji kan ze al stappen, ala aUes goed gaat. Sierkalebassen ken ik wel. Die kunnen heel prachtig zijn. Leni de G. Middelhamjs. Ja, 't was maar een kort briefje. Het kan niet al tijd even lang zijn. Is de foto goed ge lukt? Nu gaat het niet meer om lang buiten te spelen, want het wordt al vroeg donker. Jan V. Enkhuizen. „Als iemand verre reizen doet, daji kan hij wat verhalen." Zo'n soort versje zongen wij vroeger op school. Zo is het nu bi} jou ook. Werken de hoogovens weer al zo druk als vroe ger? En hoe ging het in de N.O.P.? Liggen daar nog grote stukken woest? Eduard V. Enkhuizen. Is die papier fabriek in E.? Het is een grote verande ring voor je, maar je houdt nogal van gehaald, worden haalders en baes een half uur vervangen opi even uit te bla.- zen. Na het vervangen, gaat de „snie- jer" beginnen. Op de „sniemand", wordt het „snie- bord" gelegd om de kabeljauw, leng en koolvis, plat te snijden. Vissnijder was een kundig werk, en sommigen konden het zeer vlug. Eerst wordt op de kant van een ton, de kabeljauw „gekopt" dat is de kop af gezet, en te gelijk de keel er uitgehaald. Lippen en kelen, werden bij elkaar ge zouten, en golden als een lekkernij en werden duur betaald. Uit de afgezette kop werden nog de zijkanten de „kib- bels" gesneden, die niet zo veel opbrach ten als de lippen en kelen. Nu verhuis de de romp van de kabeljauw naar de „sniejer" die hem met een paar handige sneden „plat'' snijdt, en het voorste stuk der ruggegraat uit de romp haalt. Uit dit stuk graat wordt nog de „zwerribalk" dat is de zwemblaas gehaald. Deze wordt gedroogd en ten bate der bemanning ver kocht. Aan de wal wordt er vislijm van gemaakt. De snijder snijdt de lever uit, die door een gat in het snijbord in de snijmande valt. Van een kabeljauw kwam machines en motoren, hè? Ik ben niet naar die vergadering geweest. Ik weet het alleen uit een verslag in de krant. De heer M. heb ik wel eens gehoord. Groet je ouders en Klasien. Sletje Z. Middelliamis. Is je broer al te oud om met ons mee te doen? Hoe gaat het met de nieuwe meester? Je buurman heeft zeker voor het zetseltje onder aan je brief en op de enveloppe gezorgd. Wim A. Oud-Vossemeer. Ja, dat is een groot verschil: school en hard wer ken op 't land. Toch zou je niet meer willen omwisselen, hè Er is overal een tijd van. Ce peen z^jn er ook al ver uit, niet? Het werk zal gauw zijn afgelopen buiten. Maar dan is er nog wel wat te sjouwen voor je, nietwaar? Allemaal inzenden! De tijd is weer daar, om het 'Octoberwerk voorzoveel we het hebben, in te zenden aan het beken de adres. Volgende week als de .krant verschijnt is het November. In die maand zullen we dan 5 raadsels moeten maken, maar zover zijn we nog niet. Nu ver wacht ik jullie brieven dus met de op lossingen en heel gaarne jullie adres en leeftijd op brief en enveloppe. Nu nog enkele opmerkingen. (Een praatje onder vier ogen). Adrie, je eerste vra.ag heb ik niet geplaatst zo als je gezien hebt. Die namen als ant woord stonden toch niet in 1 Kron. 4? Er wordt wel gesproken over potten bakkers maar er staan andere namen. Zie 't nog eens na. ffaiuile V. d. V. Ik zie je in lange tijd niet meer. 't Gaat toch wel goed. Of heb je het te druk? Keetje v. d. W. Van jou zie ik ook geen brief meer. Hoe maakt je broer in Indië het? Heeft hij al iets geschreven voor de krant? Mag ik in 't vervolg ook eens iets ho. ren van de kinderen uit Smerdiek, Scher- penisse, Poortvliet, St. Annaland en Sta- venisse? Tholen en Ond'Vossemeer zijn steeds vertegenwoordigd. Misschien spreek ik wel voor mijn beurt en heb ben er al neefjes en nichtjes de raadsels van October opgelost en gaan ze diê nu inzenden. Zoveel te beter. Leest het neefje uit Maastricht de krant niet meer. HaUo, jongen, laat eens iets horen. En het meisje uit (Putten denkt tooh ook nog wel om me? Het zou me groot genoegen doen te vernemen hoe de vriendjes en vriendin netjes in Scheveningen het maken. En fin, ik blijf in sifwachting. Allemaal de hartelijke groeten van OOM KO. ------O------ De rondree en varkensstapel in Ne derland is in vergelijking met Sept. '46 niet onbelangrijk teruggelopen. Het to tale aantal runderen daalde met 68.500 (van 2.30 op 2.23 mUl.) dat van de var kens met 125.000 (van 1.16 op 1.04 miU) In 1939 bedroeg het aantal rundvee 2.8 mill, en varkens 1.55 mill, stuks, een achterstand thans dus van 570.000 run deren en 510.000 varkens. dus, lip, keel, kibbels, zwemblaas, lever en de beroemde Hollandse zoute vis. De „sniejer" gooit de gesneden vis in de spoelbalie, waar deze door de ouwen- man grondig wordt schoongemaakt en met een bezemtje wordt nagezien. Het laatste beetje bloed moet er af, en uit de graat gewrongen. Hij weet de baes kijkt nauw en als de vis niet schoon genoeg naar zijn zin is, gooit hij ze weer terug. Eindelijk komt de kabeljauw, na goed te zijn „uitgeleekt" terecht bij de baes, die zelf de vis in het zout legt. De ouwen- nian vervangt hem daarvoor aan het roer. Daar de vangst dezen da^g ruim is, is er veel te doen en allen zijn druk in de weer. Eensklaps roept één der halers „Twee in de baren" en daar er nog een derde kabeljauw aan komt „Dreun" en zo waar er verschijnt wat weinig ge beurd, in de diepte nog een vierde kabel jauw. „Zoeten dreun", roept nu de man die het want in haalt, en.de hele sloep „dreunt" nu van het gejuich van de ge hele bemanning, daar nu zelfs de baes mede juicht. (Wordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 10