Raad in DEN BOMMEL Schrammetje schrijft Woensdag 22 October 1947 „ETLANDEN-NIEUWS" Bladz. 3 -weg van normale ontwikkeling. Force- •ring heeft meestal een averechtse uit werking. Enkele financiële voordelen die Ged. Staten er in zien achtte spr. ook langs de weg van samenwerking bereik baar. Dhr. Blok zeide dat de Raad met een uitspraak moet komen, die voor allen aanvaardbaar is. Als het voorstel Mijs •wordt aanvaard, geven we Ged. Staten gelegenheid met andere plannen te ko men. De heer Dijkers: Er moet een eenstem mig besluit zijn. Dit plan is onaanvaard baar. Dat staat ook in mijn motie. De hetr Blok meende als men de motie aannam, waarin stond, dit plan, Ged. St. ook gelegenheid gegeven' werd met wat anders te komen. Weth. Dijkers: Het gaat over dit plan. Onze mening wordt over dit plan ge vraagd. We kunnen toch niet gaan zeg gen dat we ten eeuwigen dage alle plan nen van Ged. Staten zullen afwijzen! Men wil onze gedragslijn weten over het punt dat aan de orde is! De Voorz.: Formeel is dat juist! De heer Mgs meende dat alle raadsle den toch wel een weinig als hem dach ten. Spif. legde de nadruk nogmaals op de hoofdzaak: dit plan afwijzen. Ged. St. zullen zeggen: ze wachten een ander plan. En bij een ander plan vrilde spr. £erst Plakkee gehoord zien. De princi piële fout is geweest een ingrijpen in de Flakkeese belangen, zonder de Plakkee- ërs te horen! De heer Blok: Er zijn geen argumen ten aangevoerd, die deze samenvoeging rechtvaardigen. Daarom wijzen we het van de hand. Spr. zocht naar een andere redactie voor een naotie, die uiteindelijk neerkwam op die van Weth. Dijkers. - De heer Mijs meende dat het royaler zou zijn maar te zeggen tegen Ged. St.: We horen er liever niets meer over en kom maar niet meer met nieuwe plan nen! De heer Ie Comte hoopte, dat wanneer de samenvoeging te M'harnis werd be handeld, de raad deze niet wenselijk zou achten. Spr. had van bevriende zijde een toelichting op het voorstel gelezen, waarin dingen stonden, het college van de Raad van Somimelsdijk onwaardig. Do Voorz. meende, dat dhr. Ie Comte zich hierover nog niet kon uitspreken en wilde de discussie sluiten. Dhr. V. d. Stoesp achtte het raadzaam in de motie Dijkers nog de woorden „of een dergelijk pl&n" in te lassen, doch dhr. Dijkers hield het er bij, dat het over dit plan liep. De heer Blok wilde tenslotte de motie maar achterwege laten, omdat Ged. Sta^ ten toch de mening der leden uit de no tulen kunnen nagaan. De heer Mfls merkte op, dat Ged. Sta ten een uitspraak van de Raad en niet van de leden vragen. Dhr. Blok vroeg nog om antwoord op zijn vraag, waarom er geen prae-advies van B. en W. is. Do Voorz. antwoordde, dat men ver schillend van zienswijze was en een meerderheidsrapport niet wenselijk voor kwam. Dhr. Blok: Dan maak ik daaruit op, dat de Burgemeester er vóór is, want de Wethouders zijn er tegen! „U kunt concluderen wat U wil, me neer Blok", zei de Voorz. Uiteindelijk werd de motie van Weth. Dijkers, na een kleine wijziging in stem ming gebracht. Met 6 tegen 5 stemmen werd deze aangenomen. Tegen stemden de heren v. Nimwe- gen, Mijs, Blok, Gïootenboer en Hoog moed. Daarna werd de vergadering gesloten. BANDENBONNBN AANGEWEZJEN. Tot en met 30 Nov. a.s. is op bon C. 31 Tan het inschrijvings^bewijs voor vervan ging van fietsbanden B.I. 611 een. tour. buitenband verkrijgbaar. Verder is even eens tot genoemde datum» op bon A 13 van het inschrijvingsbewijs voor eerste montage een buitenband en op B 13 een binnenband verkrijgbaar. Deze banden kunnen rechtstreeks op de bovengenoemde bonnen worden be trokken. Inwisseling tegen een banden- ibon bij de distributiedienst is niet nodig. Donderdag j.l. kwam de raad van Den Bommel in zitting bijeen. Afwezig was de heer Bogerman. Na opening op tra- ditionele wijze, werden de notulen uit de vorige vergadering onveranderd vastge steld. De ingekomen stukken bestonden uit: Mededelingen van ^Ged. Staten dat de gem. rekening 1942 was vastgesteld, de begroting '47 goedgekeurd en het raads besluit inz. aankoop van een perceel grond t.n.v. Janssen eveneens. Dan vroeg de Voorz. de raad af, om toe te treden als lid van de historische vereniging Zuid-Holland, Het doel van deze vereniging is, beoefening van de gewestelijke en plaatselijke geschiedenis bevorderen, historische monumenten ber zoeken en beschermen. Voor gemeenten onder 3000 zielen bedraagt de minimum contributie 15 gld. per jaar, terwijl be kend is, dat ook noodlijdende gemeenten voor deze minimum-contributie mogen deelnemen. Besloten, werd toe te treden. Ter inzage had gelegen begroting '48 van de gascentrale Oost-Flakkee. IZij werd goedgekeurd, terwijl aan het ver zoek van raadslid Meijer, om dergelijke stukken in de toekomst te laten circule ren, zal worden voldaan. Afgewezen werd het verswek van J. Broeders, Zuidzijde, wiens hond op 22 Sept. was doodgereden en die nu ontlffef- fing hondenbelasting vroeg. Hij blijft voor dit half jaar aangeslagen. De onderafdeling van de onderwijzers vereniging op Flakkee richtte een schrij ven aan de raad, waarin zij samenwer king verzocht van alle gemeenten, om te komen tot stichting van een B.L.O.- school op het eiland. Voor oprichting van een derg. school zijn ongeveer 35 leerlingen nodig en mten verwacht dat er zeker meer zijn. De Voorz. deelde mede dat het idee B. en W. zeer goed leek, maar dat hem mondeling reeds eenzelfde verzoek was gedaan van Chr. zijde. Voor twee zulke scholen zal op Flakkee geen plaa.ts zijn, zodat B. en W. liever eerst wilden af wachten, de besprekingen die thans on derling gaande zijn, om tot vorming van ene school te komen. Dhr. Mefler betreurde het, dat nu bleek dat ook hiertoe tweedracht zou komen, hetgeen Weth. Hokke nog niet zo som ber inzag. Besloten werd voorlopig adh^esle aan het verzoek te betuigen. Op de opmerking van de heer Borg- dorff, dat de kosten veel-te hoog zouden zijn, zei de heer Jacobs dat men in de eerste plaats de noodzakelijkheid hier tegen moest afwegen. Volledig accootd ging de raad met het voorstel om adhaesie te betuigen aan het verzoek van de gemeente Diever aan dê ministerraad, om opheffing van het verschil in loonpeil tiissen platteland en stad, dit motiverende, dat het leven op het platteland niet goedkoper is dan in de stad. Een oorzaak van de betere staat van de plattelander is, dat hg, terwijl de stedenaar hoge uitgaven doet voor het bezoek van culturele instelling, hier van verstoken blijft en deze tijd door brengt met arbeid in zijn tuintje ten ba te van zijn gezin. Een verzoek van de heer Visser, hoofd Chr. School, om subsidie voor het ver volgonderwijs, waarbij leerplan en be groting, kon worden overgelegd, moest op wettische gronden worden afgewezen. Aan de "O.L.-School is een onderwijze res die geen acte handwerken heeft, zei de Voorz. Thans is Mevr. Meulendijk be reid gevonden tegen een vergoeding van f 125.per jaar voor 21/^ uur les per dag, deze taak tijdelij'k op zich te ne men. Er is een weinig materiaal voor de ze taak aanwezig. De raad kon dit goed keuren. Op een vraag van de heer Meijer zei de Voorz. dat het aantal leerlingen nog niet toeliet om een tweede leerkracht aan te stellen. De haven en kadegeldverordening werd formeel opnieuw voor een aantal jaren vastgesteld. Besloten werd zoals gebruikelijk aan Als alles volgens de plannen verloopt, zal volgende Maandag onze Prinses- Regentes met Prins Bernhard naar Flak kee komen.en Dat is voor ons eiland een verblijdende gebeurtenis. Vermoedelijk zullen zij Schrammetje niet zien, maar Schram hoopt hun wèl te zien als hij gezond en wel is. Ook Trijn hoopt van de partij te zijn. Haar liefde voor het Oranjehuis-komt daaraan wel goed uit. Ik zal U zeggen waarom. Als de een of ander op Maandag een bezoek aan Trijn wil brengen, gaat dat onder geen enkele voorwaarde door. Want Maandag is voor Trijn en voor duizen den Flakkeese vrouwen de wasdag. Dan is er nergens tijd voor. Dan moeten Schram's mouwvest en cementbroék weer krijtwit worden geboend. En komt alle viisite, zelfs van de naaste .bloedverwan ten, op het tweede plan. Wasdag is wasdag en daarmee uit. Nu komen daa,r de Prinses en de Prins op Maandag de onverbiddelijke was dag op bezoek. En is er plotseling geen vuiltje aan de lucht. Trijn wast die Maandag niet. Die 'Maandag is voor de Prins ep 'de Prinses. „We gaan er samen heen, Schram", zéi ze. Ik heb stomver- wonderd gestaan, dat dit heilige (was) huisje zo voetstoots kan worden ver plaatst. Dat zou ze anders voor niets en niemand ter wereld doen. Maar nu er een 'Oranje komt, kan alles. Dat doet me toch goed. Trijn heeft me gevraagd, of ik in de krant wou zetten, of alle Flak keese vrouwen een voorbeeld aan haar wiUen nemen. Maandag niet wassen dus. Want anders ziet de Prinses meer was sen hangen dan vlaggen.' Dat mag niet. De Flakkeese vuile was bergen we van zelf goed op. Die behoeven de Hoge gas ten die dag niet te-zien. En de vrouwen die toch wassen hebben dan geen puf meer- om de vorstelijke personen toe te juichen. Daarover wUde ik nog een woordje zeggen. Ik herinner me nog zeer goed het bezoek van onze Koningin in 1936. Daar was de Prinses ook bij. Vroeger zei men: „er bleef geen oud wijf aan 't spinnen-wiel", en dat was in derdaad zo. Het hart van ieder ging open toen Hare Majesteit met de Pfinses verschenen. Er is altijd iets ondefinieer.. baars in ons gemoed, als we vorstelijke personen ontmoeten. Er gaat iets van uit. Je voelt dat óf je voelt het niet. En bij het vorige bezoek was dat gevoel er bij de Flakkeese bevolking. Maar ze ga.- ven er naar Schranunetjes bescheiden mening te weinig uiting aan. Ik heb toen hele groepen verheugde mensen gezien, die met hun mond verbaasd open de Koningin lieten passeren zonder óok maar één kik te geven. Laat dat thans niet zo zijn! Dat is misplaatste schuch terheid, die moet worden overwonnen! Ik wil daarmee niet zeggen, dat we de eer bied uit het oog moeten verliezen, maar we mogen gerust van onze aanhankelijk- heidsgevoelens voor het Koninklijke huia blijk geven door de vorstelijke personen hartelijk toe te juichen. Schrainmetje hoort liever eèn spontaan: „de ÏConing leve!", dan het zinloze gebral van houdt er de nioed maar in" achter de muziek. Laten wij allen een gepaste vreugde, tonen voor het feit, dat wrj na vele ja ren van verdrukking door de bezetters onze Prinses-Regentes met de Prins op ons eiland anogen ontmoeten en zij hun belangstelling willen tonen voor alles, wat ons wedervaren is. Daarom kan de ontvangst niet hartelijk genoeg zijn. De Duitse autoriteiten liepen we allemaal helaas op een enkele uitzondering na zo vlug mogelijk uit de voeten en we keken ze niet aan. Maar om onze CF^n- ses en Prins te zien laten we het werk een ogenblik in de steek. Dat mogen we niet missen. En een luid: „Lang leve het Vorstelijke Paar" klinke hun Maandag op ieder dorp uit volle borst tegemoet! SCHRAMMETJE. het' bui-g. armbestuur een kasgeld van 3500 gld. tè verstrekken. De gemeente zal een lening bij de Boerenleenbank die tegen 3,%;% liep prolongeren tegen 3%, terwijl de bepaling wordt geschrapt, dat de Bank het recht van verhoging voor behoudt; Eveneens werd een bedrag groot f 13.822, tegen 3% geconverteerd bq de bank van Nederl. gemeenten. Ook «en lopende ka^eldlening van 23.000 gld. werd tegen 1% gecontinueerd. Daarna kwam het uitbreidingsplan Aohthuizen ter tafel. Hierop waren 70 80 woningen geprojecteerd. Het plan viel echter niet verbazend in de smaak bfl de raad. De heer Houthuizen, ter plaatse be kend, zette uiteen hoe, door deze pro jectie, een aantal woningen kort op de bestaande zouden worden geplaatst,' waardoor werfjes en terreintjes van eni ge mensen in het gedrang raakten. Dit was in de omgeving van (Peperstraten. Waarom zullen we het zo doen, zei spr. „De wepdd is zo groot en wat heb ben de mensen eraan als de hemel vlak voor hiMi gezicht wordt gbbtfawd en houden de hel over." Ik wilde graag dat de gehele raad eerst de zaak daar eens kwam bezien. Als het er eenmaal staat, staat het er en moet eerst een Borculo- storm komen om het te doen verdwijnen. De raad kon zich ermee 'v'Brenigen om Maandag a.s. een bezoek in de veste Achthuizen te brengen. De Nederl. Bond van gemeenteambte. naren richtte in een schrijven de aan dacht van de raad op het verplaatsings- kostenbesluit inz. ambtenaren. Het kwam hierop neer, dat wanneer een amb tenaar verhuisd, de kosten van zijn ver huizing worden betaald. De raad besloot dit ook op het per soneel van Den, Bommel toe te passen. De legesverordening bleek sterk ver ouderd. Zo werden o.m. voor een trouw boekje 25 et., voor muziekmaken, op de weg 10 et., voor venten per dag 10 et. en voor aangift huisslachting 10 et. be rekend, j B. en W. wilden deze bedragen met meer dan de helft verhogen. Eveneens de leges t.a.v. van beschouwingeh en PtJBLIOATIE RUKSASiBEIDSBUBEAU. De Directeur van het Rijksarbeidsbu- reau vestigt belanghebbenden op art. 1638 aa van het 'Burgei;lflk Wetboek, waarbij de werkgever verplicht Is aan zijn arbeiders een ontslagbewijs uit te reiken, waarin de redenen van het ibe.. eindigen der dienstbetrekking moeten zijn vermeld. Heeft de arbeider ontslag verzocht; dan dient zulks te worden vermeld. Opzettelöke onjuiste gegevens, dienen thans op last van hoger hand te worden vervolgd. De Directeur van het Ailjeid»- bureau te Middelhamis, N. v. d. BRUGGE. jachtgkten. Na een discussie over wie al of niet onder venter moet worden ver staan, hechtte de raad zijn goedkeuring aan het voorstel. Daarop deed de Voorz. een verheugen de mededeling. Br w^ bericht binnen gekomen dat naar alle waarsehgnlijkheid 100% van het salaris van Lemkes als burgemeester en 75% van het salaris als secretaris zou worden terugbetaald en dan met terugwerkende kracht. B. en W. waren van nriening, dat zij na de ze erkenning dat het rijk voor deze gel den aansprakelijk was, ook niet moesten rusten voor die laatste 25% binnen was. In de rondvraag informeerde de heer Meijer, waarom nog steeds niet de 50% meer toegezegde verlichting afkwam. De Voorz. zei dat de-reden zat in ma- teriaalschaarste. Dhr. Borgdorff klaagde in dit verband over het feit dat er vanaf de Schaaps weg tot aan de molen op sommige avon den slechts vier lichtpunten branden, terwijl de heer Hoathuizen erop aan drong dat de enigste lantaarn in Acht huizen de gehele nacht zou blijven bran den in de donkere winteravonden. Dit laatste wilde de voorz. verzoeken. Na enige opmerkingen over de woning nood, waaruit kwam vast te staan, dat de nieuwbenoemde woningcommissie nogal lek was. sloot de Voorz. de ver gadering.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 3