r De samenvoeging Het Koninklijk bezoek op Maandag a.s. eist aller medewerking der Gemeenten Het COMMUNISME CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE,EILANDEN Ouddorp's Burgemeester voor de ïechtbank De grote feestdag voor Ftakkee nadert. Het laat zich aanzien dat 27 October door de gehele bevolking van ons eiland zal worden mee gewerkt om deze dag inderdaad tot een Oranjedag te maken. Op verzoek der autoriteiten doen wij een beroep op alle automobi listen, fietsers, wagenrijders en anderen, om de door de politie te nemen en genomen maatregelen nauwkeurig na te leven. De maatregelen be treffen in hoofdzaak de goede regeling van het verkeer. Ten minxte een half uur voordat de stoet met- Hoge Gasten een gemeente op Flakkee bereikt, zullen alle toegangswegen voor doorgaand verkeer worden afgesloten. Hoogstwaarschijnlijk zullen alle gemeenten worden bezocht, doch dan moeten de afstanden tussen de gemeenten snel en zonder verkeersobstakels worden gereden. Wanneer een ieder zich aan deze regel houdt kunnen geen hindernissen op de éiegen voorkomen. fJerst 10 minuten na passering der stoet zullen de wegen weer vrij worden gegeven. Een speciale oproep om medewerking tot de landbouivers om de wegen niet te doen versperren door wagens met landbouwproducten (bietenrijders bijv.) of de wegen met slik of vuil minder goed begaan baar te maken. Dringend verzoek deze werkzaamheden te doen staken gedurende de tijden van afsluiting der wegen en voorzover het de wegen van de route der stoet betreft. Het verkeer van en naar de veerponten dient met stagnatie rekening te houden. Eveneens icordt een ieder verzocht de strepen van witte kleur op de wegtracé's te helpen in stand te houden. Op het traject Middelhamis-Haven tot Raadhuis zal alleen in de Spuistraat en langs de Havenkaai geen gelegenheid zijn voor opstelling van organisaties enz. Heeft eenmaal het bezoek aan een gemeente plaats gevonden, dan wordt met vrij grde snelheid weer naar de volgende gemeente gereden. Bij het wegrijden uit de gemeente wordt een ieder gevraagd de 7'ijweg vrij te houden. Vrijdag hopen wij het programma te kunnen publiceren. stemmen uit de Flakkeese Gemeenschap Een tegenstander aan het woord EiiAnDEn-niEuii/ Bureau: Prins Hendrikstraat 122 c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon DruMterij 19 WOENSDAG 22 OCTOBER 1047 20e JAARGANG No. 1664 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Bij contract speciaal tari^. Het communisme heeft zich tijdens en na de oorlog in allerlei gewaad gehuld. Nationalisme, anti-fascisme, democratie, concentratie van alle krachten om de ge volgen van de oorlog te boven te komen, samenwerking met allerlei arbeidersgroe pen door een eenlieidsstreven te propa geren, samenwerking met andere poli tieke partijen en internationale samen- werking. Met instemming werden deze dingen meestal door .anderen aanvaard. Het wanen leuzen, waarvan bij andere landen en bevolkingsgroepen ook het streven kon bemerken. Verborgen bleef het voor de brede massa, dat het eigen lijke streven 'bemanteld werd, n.l. de voorbereiding van de wereldrevolutie door Rusland. Of, is hèt streven van Rusland nog wel de wereldrevolutie? Is het welliöht niet anders dan een doodgewoon Rus sisch imperialisme? Een imperialisme, dat op de speciale Russische voedingsbo dem, een speciale vorm aanneemt? Eén ding is 'zeker, dat de geest, waar door het gedreven wordt, verderfelijk en leugenachtig is, meer dan ergens elders. Wat men voorgeeft is het tegendeel van de werkelijkheid. O zeker, die leugen geest wordt hoe langer hoe meer vaar dig over de wereld. Tot onder de belij ders der Waarheid vindt ge het in steeds toenemende mate. Het doet ons bang wor den. Het zijn de tekenen der tijden. Het kondigt ons laan het eindgericht, wan neer de waarheid in volle glans aan de dag zal treden en fle leugen voor eeuwig zal worden weggebannen. Maar dat doet ons ook getroost zijn, temidden van al de strijd en moeite, waarbij, naar de schijn, waarheid en gerechtigheid dreigen on der te gaan. Het doet ons nuchter zijn. Misplaatst idealisme doet ons hier de op richting van het Koninkrijk verwachten, en slaat straks om in dof pessimisme, als .ware de beloftenis uitgevallen. Gij zult mijn getuigen zijn. Dat doet ons ver staan onze roeping te midden van de wereld, om te onderscheiden de geesten, die uitgegaan zijn. Men spreekt van vrijmaking van de mens; van omhoogheffing van het prole tariaat. Maar nergens wordt groter slavernij van de massa gevonden dan in Rusland. Men spreekt van welvaart, maar waar zijn de levensomstandigheden zo laag als juist daar? Met een ijzeren gordijn moet de welvaart van andere volkeren aan het oog van de in naam communistische massa worden onttrok ken. Maar ook moeten andere volken niet zien de toestand waarin het Bus- sisehe volk verkeert. Ova zijn macht te liandhaven, moet die der andere volken gebroli^en worden. Verwarring moet al- lerwege gesticht. Armoede, gebrek en verwarring zijn de voedingsbodem yan het communisme. Dat doel is nagestreefd bij de zogenaamde samenwerking. Het was niet anders dan tegenwerking. Het commvmisme heeft het masker thans afgeworpen. Ieder kan nu weer beter zien, wat het nastreeft. Dat heeft velen met schrik bevangen. De Cominform is opgericht. Je be hoeft daar niet 'bang voor te wezen, zegt de Russische vertegenwoordiger in de vergadering der Verenigde Naties. Het betreft slechts negeii landen, de Comin tern omvatte veel meer landen. Dat wU dus zeggen, dat Moskou het masker nog niet geheel heeft afgelegd. Maar nu treft het, dat bij deze negen landen twee zijn, die behoren bij de Europe se samenwerking. Het zijn Italië en Frankrijk. Deze landen moeten dus het eerst stormrijp worden gemaakt voor het communisme. Het tafellaken is daar nu doorgesneden tussen de andere partijen en de communisten. Maar de toestand in Frankrijk is economisch zeer slecht. Het öreigt daar een chaos te worden. Daar zullen de communisten nu dapper aan meehelpen. In de vakverenigingen heb ben Bij vaste voet. Het is te verwachten, dat staking op staking uit zal breken. Nu reeds melden de bladen staking bij de Métro te Parijs, de bootwerkers in de havens van Frankrijk en Algiers hebben het werk neergelegd. Het Franse volk dat traag is als het op werken aankomt, is niet traag als het op staken aankomt. Zo hebben wij het in andere landen te wachten. Ook in ons land. Nu moet eerst Frankrijk er aan. Via Frankrijk en Italië kan dan het commu nisme weer verder opdringen. Maar ook in allerlei levenskringen bij ons neemt de leugengeest toe. De anti- christische leugengeest. In allerlei vorm. Gij zult als God zijn. Waar in woord of daad, de heerschappij Gods wordt mis kend, is in beginsel de leugengeest. Hoe meer bedekt, hoe gevaarlijker. Volgens couranten-iberichten heeft Dins- da;g 14 October de Rechtbank te Rotter dam met gesloten deuren behandeld de zaak tegen de 42-jarige Burgemeester van Ouddorp, N.A.S., verdacht van on tucht. Een getuige, benevens een getuige- deskundige, virerden in deze zaak ge hoord. Het O.M. heeft tegen verdachte vier maanden gevangenisstraf geëist met de ontzetting van het recht om ambten te bekleden voor de tijd van het leven. De uitspraak is bepaald op 28 de^er. Vervolg-van Zaterdag 18 October De tegenstander Mr. den Hollander te Middelhamis was de tegenvoeter van bin'g. van Dijk 70Q kleine gemeenten slaan met belangstel ling de ontwikkeling van dezs zaak op Flakkee gade. De besprekingen zu;len op een vrij hoog plan moeten komen. Spr. haalde hierbij aan, dat een Herkingenaar op het enquête formulier gezet had. ,,in Dirksland, daar houdt het mensdom op!" Sprekers oordeel was, dat alleen van de bestaande toestand kon worden uitge gaan. Wil men veranderen, dan moet worden aangetoond, dat huidige situatie niet deugt en hetgeen men bereiken wil op geen andere wijze mogelijk is. De be wijslast wordt volgens spr. ten onrechte omgekeerd. De gemeenten achtte spr; historisch gegroeid. In het begin behar tigden de steden ieder voor zich defen sie, burgerlijk recht e.d., wat later naar een Centraal orgaan verschoven is. De gemeente bleef levend organisme en ging nooit in het centrale orgaan op. Het Rijk en de Provincie staan nu op het stand punt dat de kleine gemeenten niet aan de hun gestelde zware eisen kunnen vol doen, waarom zij gaan combineren om betere bestuursapparaten te krijgen voor de taken die zij hun zullen opdragen. Daardoor zal de autonomie dfer gemeente tekort worden gedaan. Elke plaats heeft eigen belangen, eigen tradities. De be volking wil de gemeentebelangen zélf be hartigen, in tegenstelling met de steden, waar men van boven af geregeerd wordt De burgemeester is een burgervader, de Overheid staat dicht bfl de bevolking, waarbij spr. de woningkwestie aanhaalt. Zich blind staren op het sterk maken van het Centraal gezag vond spr. de ver keerde kant opgaan. Bij samenvoeging wordt de mogelijk heid om zelf de gemeentebelangen te be hartigen positief geschaad. Ook wil öiet er bij spr. niet in, dat de nu samen te voegen gemeenten locaal sanienvloeiiende belangen hebben. Welk belang heeft den Bommel b.v. bij een riolering te O'Plaat? Men gaat een historisch gegroeide toe stand aantasten, in een levend organis me snijden. Dan vloeit er bloed en er blijven littekens! Er zijn geen directe voordelen, wel bezwaren tegen deze com. binaties. Waarop grondt het gezegde, dat gemeenten van 1000 inwoners niet mee kunnen? Er is in de kleinere ge- naeenten soms meer leven als in een grote; ze komen niet van achter, wat de woningbouw laat zien; ze zitten financi eel niet aan de grond; ze voeren zuiniger beheer, zonder veronachtzaming der so ciale belangen. Een argument van finan cieel voordeel zou wel gelden als men van heel Flakkee 1 gemeente maakte. Nu zaï het meer kosten en groter ongerief mee brengen. Men voert ook aan een krach tig bestuursapparaat te'zullen krijgen en een specialisering van ambtenaren. In deze specialisatie zag spr. nadelen, 't Is de vraag of men voor ieder ui een apar te taak het hele jaar door werk zou hebben. In kleinere gemeenten worden de ambtenaren algemeen ontwikkeld; men heeft er goede, efficiënt ingerichte secre- tariën. Spr. achtte samenvoeging scha delijk en ondoelmatig, waardoor de pro blemen geen stap nader tot de oplosssing zullen geraken. iSpr. wees in een andere richting en wel in het maken van een districtsschap. Dit zou alle openbare nutsbedrijven kunnen omvatten, voor industrialisatie werken en als krachtig eiland in zijn ge,, heel optreden. ledere gemeente zou zelfstandig kun nen leven. Het doet niets ter zake of een gebouw uit grote of kleine stenen be staat, als ze maar goed samengevoegd zijn. De beste oplossing achtte spr. daar om het oprichten van een districts- fichap. Op deze twee tegenover elkander ge stelde meningen werden besprekingen gehouden. Burg. Van Hofwegien van Nieuwe Tonge raadde aan het rap port Koelma te bestuderen. Spr. wees er op dat de samenwerking die de ger meentewet kent, volgens dit rapport slechts ten dele wordt verwezenlijkt. Het is de vraag voor spr. of bfl een oplos sing in distrietsvorm een gemeente van 5000 inw. beter de belangen naar voren kan brengen als van 3000. Specialisatie van ambtenaren heeft voor- en nadelen. In R'dam is behoefte aan een cursus om de gespecialiseerde' ambtenaren op de hoogte te brengen van andere dingen. Bezuiniging betekende volgens spr. de gelden beter te besteden dan op 't ogen blik gedaan wordt. Burgemeester Hordflb van O'Plaat vroeg wie kon aantonen, dat met gemeenten van 5000 inwoners alle problemen worden opgelost.De ge- meente-autonomie is al aardig uitgehold. Er zal niet veel meer over schieten dan een mager botje. Land verknippen gaat men doen. Spr. zou dit printipieel punt nader belicht willen zien. Men gaat ge meenten wegvagen en-andere oprichten die men ook weer gemeenten noemt. La ter wees spr. nog op de v/ijkraden in R'dam, juist andersom van wat hier voorgesteld wordt, 't Is paradoxaal. dhr. A. V. d. Tol van Stad aan 't Haringvliet stond het naast bij het betoog van mr. den Hollan der. De kleine gemeenten hebben bewev, Zie vooi' vervolg pag. 2 Ie kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 1