EILANDEN-NIEUWS Raad te St. Annaland Een vererend Getuigenis 3e Blad Zaterdag 18 October 1947 No. 1Ó63 GEEN BEPERKING VAN HET AUTOVERKEER Tehuis voor Ouden van Dagen op het eiland Tholen Menig:maal horen we in streken, waar het Openbaar Onderwija nog hoogtij viert, zoals hier en daar op Plakkee, Tholen en St. Philipsland, dat het Chris telijk Onderwijs minderwaardig is. Br wordt zoveel tijd aan Bijbels Onderwijs besteed, dat de andere vakken daardoor in de knel komen. Niets is echter minder waar dan dat. In no. 13/14 van de Mulo School (or gaan van de Vereen, voor M.U.L.O.) van 15 Sept. 1947 komt van de hand van de heren J. G. Jansens, hoofd ener Open bare U.L.O. te Groningen en lid van het hoofdbestuur een artikel voor „Uitslag examen 1947". We ontlenen hieraan het volgende: „Gemiddeld slaagden van het Neutraal M.U.L.O. 77.74%; Chr. M.U.L.O 80.41%. Deze uitstóg mag tot voldoening aan leiding geven. De omstandigheden, waar onder we gewerkt hebben, zoudeneen on gunstiger beeld nebben doen verwachten. Gedurende vele jaren is gebleken, dat de normale uitslag 80% bedragt, en zoals men ziet, blijven we In 1947, on danks alle voorafgaande narigheden, slechts een fractie beneden het tradio- nele gemiddelde. Het enige, wat ons, van de Openbare en Bijz. Neutr. Scholen, zou kunnen prikkelen, is dat ons percen tage een kleine 3% beneden dat van on ze vrienden van Chr. M.U.L..O ligt. Een verschil, te gering echter om conclusies uit te trekken." Tot zover de heer Jansens. Al met al een doorslaand bewijs, dat het Christe lijk onderwijs niet achter staat bq het Openbaar. Een pluim, gegeven door een voorstander van het openbaar aan het Christelijk Onderwijs. In hetzelfde nummer komt van de hand van dezelfde schrijver, die nainens het Hoofdbestutw spreekt een artikel voor „Een Hartekreet." „In ronde cijfers bedraagt het aantal candidaten van Neutr. M.U.L.0.7500, dat van Chr. M.U.L.O. 6000, verhouding dus 5 4. Zo ongeveer in diezelfde verhou ding diende dus het aantal examinatoren te staan. Maar de practijk leert anders. Ziehier het overzicht per week: Neutr. iChr. M.U.LX). M.U.L.O. s Week I: 407 361 verh. 5 4.5 Week (UI: 387 347 verh. 5 4.5 Week IH: 514 STT verh. 5 5.6 Week IV: 356 548 verh. 5 7.75 Totaal: 1664 1833 verh. 5 5.5 Aannemende, dat de juiste verhouding 5 4 dient te zijn, is het dus in geen en- l^e week in orde, doch zeer zeker niet in de beide laatste weken. Men mag hieruit besluiten, dat onze collega's in de eerste twee weken, toen er nog school was, zich in behoorlijk aan tal beschikbaar stelden, doch in week IH 100.000 KILOMETER DOOR DE LUCHT Wanneer piloten er een millioen km. door de lucht op hebben zitten, worden zij tot luchtmillionnair gepromoveerd. Voor passagiers zal dit voorlopig nog wel een luchtkasteel blijven. Maar toch blijken er wel te zijn, die een aanzienlijk aantal km. door de lucht hebben afge legd. Zo b.v. de heer Alofs, een zaken man uit Amsterdam, die gedurende25 jaar gebruik heeft gemaakt van de dien sten der K.L.M. Zijn eerste reis maakte hij in September 1922 in een oude Hanley Page oorlogstoestel. Voor die gelegenheid was hij voorzien van watten in de oren, een vliegkap en een zwemvest. Binnen kort vertrekt de heer Alofs wederom per K.L.M, naar Amerika, maar nu in een comfortabele Constellation. Het aantal km. dat hij door de lucht zal hebben af gelegd, zal dan 100.000 bedragen. toen de meeste scholen- en in week IV, toen alle scholen vacantie hadden, de animo, om welke reden dan ook, gering was. Als onze collega's van Chr. M.U.L.O. er net zo over gedacht hadden, was de organisatie der examens een onoplos baar probleem geworden. Van edele wedijver gesproken, laat, als twee partijen samenwerken, de ene par tij, zij het geheel onbewust, niet de moeilijkheden aan de andere partij endos- seren. Collega's, dat mogen we niet op ons laten zitten. Het is ons eigen, ge- meenscha,ppelijke examen, we moeten dus, ook in ons eigen belang en zij het ten koste van enige kleine opofferingen, gemeenschappelijk de uitvoering moge lijk maken. Deze kreet en ik spreek namens Uw hoofdbestuur moest me van het hart." Commentaar overbodig. OPLEIDEVG ARBEIDERS 'Pen behoeve van bepaalde Zeeuwse industrieën, die dringend behoefte heb ben aan arbeiders, zal het gew. arbeids bureau te Middelburg opleidingscursus sen stichten, waar oudere arbeiders, die nen gaan, voor de metaalindustrie wor- niet meer naar de ambachtsschool kun den opgeleid. ------O------ OP VRME VOETEN De directeur van het postkantoor te Alphen a. d. Rijn, die gearresteerd was in verband met de recente verdwijning van f 100.000 uit een postzak, is op last van het gerechtshof te 's.Gravenhage op vrije voeten gesteld. ------O------ In verband met berichten en geruch ten als zou het in het voornemen liggen het rijden met personenauto's gedurende drie dagen per week te verbieden, ver neemt het A.N-P. dat een dergelijk voor nemen niet bestaat. Zaterdag 11 October des voorm. 11 u. kwam de Gemeenteraad te St. Annaland in Openbare Vergadering bijeen. Voor zitter: Burgemeester F. H. Boogaard. Aanwezig alle leden. Na opening worden de notulen der laatste 3 vergaderingen voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen Stukken: Goedkeuring van G. S. wijziging be sluit verhuur oude veldwacliterswoning; idem wijziging begr. 1946, idem grati ficatieregeling 1947. Deze stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van het Gemeentebe stuur Diever met bijlagen. Verzocht wordt adhaesie te betuigen aan het door dat bestuur gedane verzoek aan de Min. om het loonpeil voor stad en platteland gelijk te stellen. B. en W. stellen voor dergelijke zaken over te laten aan de Ver. V. Ned. Gemeenten en daarom dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Dhr. Moerland onderstreept het voorstel. Niemand heeft bezwaar. Verder een verzoek van de dienst van Landbouwherstel om 10% vergoeding in de kosten, die deze dienst moet maken voor het delven van de sloten achter de W. Achterweg. Dhr. de Bruine vraagt of die sloten niet jgedempt kunnen worden. De Voorz. antwoordt dat dit niet mo gelijk is, in verband met de waterafvoer. Anders zou hij een dergelijk voorstel graag steunen. Ook dhr. Moerland meent dat het on mogelijk is en wijdt dat aan de riolering. Dhr. Stols zegt: „Wanneer er een goeie riolering was, dan alle sloten dicht. Dhr, den Xkigelsman vraagt of de sloot achter dhr. P. Snoep (Ring) dan mis schien wel dichtgemaakt kan worden. De Voorz. ze^t, dat het hier nu enkel gaat over het verzoek van Landbouw herstel. Overigens hebben de bewoners rond de sloot van Snoep al eerder een kans gehad tot riolering, bovendien be hoord dit tot het Waterschap. Daarna wordt het verzoek om 10% door allen goedgekeurd. Weer komt dan ter sprake het schrij ven van de gemeente Goes om een klei ne bijdrage in het fonds, waaruit jubi lerende ambtenaren van de Warenwet- dienst een gratificatie zullen ontvangen. In vorige vergadering werd dit verzoek door staking der stemmen aangehouden. De Voorz. geeft hierop nogmaals een nadere toelichting, inzonderheid voor raadslid Goedegebuure, die vorige verg. absent was. Het voorstel van B. en W. om een bijdrage te verlenen, wordt na enige discussie met 4^3 stemmen afge wezen (voor de wethouders en Ridder- hof.) Punt 2: Wijziging verordening heffing reinigingsrechten. Door G. S. zijn enke le wijzigingen in deze verordening ge maakt, o.a. dat geen huisvuil dan door de ophaaJdiensit mag worden vervoerd, een kleine wijziging in de betalingsrege ling en enkele redactionele opmerkingen. Tegen deze wijzigingen bestaat bij de Raad geen bezwaar. Dhr.'Moerland vraagt echter in dit verband, of slachtafval ook tot het huis vuil behoort. De Voorz. antwoordt ontkennend en zegt, dat hierover spaarbakken zijn bij de slagers. Dhr. Moerland vraagt dan of er op toegezien kan worden, dat „slachtafval" niet overal wordt neergezet, zoals op „Domineeshofje" en in de Qureelanden, waar de 'honden het dan wegsiepen. De Voorz. zal de politie verzoeken hierop te letten en vindt de opmerking zeer goed. Punt 3: Een verzoek van de Sportver. „W.H.S." om zo spoedig niogelijk over te gaan tot exploitatie van een sport terrein volgens het uitbreidingsplan. De Voorz. leest het verzoek van ge noemde vereniging voor, waarin o.m. wordt opgemerkt, dat het terrein, da£ thans door de ver. wordt gehuurd per 1 Juli 1948 door de eigenaar is opgezegd, zodat ze straJks zonder terrein komen en die fatale gevolgen kan hebben voor het bestaan van W.H.S. De Voorz. leest vervolgens ook het aïschrift van opzegging, een adhaesie- betuiging van de K.N.V.B. en van de Z.K.B. Dit is een verzoek van zeer ingrijpende aard, aldus de Voorzitter. Mijn mening en ook die van de wethouders is, dat hieraan gewerkt moet worden, dat er een Of ander middel gevonden dient te wor den, opdat een terrein beschikbaar komt. Het uitbreidingsplan, zo vervolgt de Voorz., is door G. S. nog niet goedge keurd, maar toch kan dit verzoek be handeld worden, daar ik Middelburg te lefoneerde in verband met dit verzoek en daar werd medegedeeld, dat het uit breidingsplan binnen korte tijd zal wor den goedgekeurd, zodat dit geen be zwaar oplevert. Wordt echter een sport terrein volgens het uitbreidingsplan ge. projecteerd, dan is dat niet zo maar voor elkaar. Hierbij komt een lange ont eigeningsprocedure. Reeds zocht ik con tact met dhr. Argelo, m£tar kan hier over nog niets naders mededelen. Wel dit, dat B. en W. besloten hebben, de nodige stappen te doen, om Op een of andere manier de ver. in dit voor hen moeilijk probleem te helpen. Dhr. de Bruine zegt: Als ik het goed begrijp, huurt de vereniging dan het sportveld, door de gemeente geëxploi. teerd. Dan is het ook niogelijk, dat er straks op Zondag wordt gevoetbald. Dhr. Goedegebuure zegt, dat, hoewel het nog niet zover is, men dan toch al tijd kan eisen, dat dit niet gebeurd. Dhr. Ridderhof is van mening, dat bin nenkort het sportgebeuren in het gehele land niet meer op Zondag zal plaats heb ben. Vorige week werd te Poortvliet door het College van Regenten Thools tehuis voor Ouden van Dagen een vergadering gehouden waarbij na uitvoerige bespre king besloten werd dat het Tehuis te Tholen zal worden gebouwd. Alle plaatselijke afdelingen van het district Tholen van Nederlands Volks herstel hebben de hun toekomende gel den uit het Fonds Nobdgebieden gestort in de kas van de Stichting Tehuis voor Ouden van Dagen, waardoor thans een bedrag van f 44000.beschikbaar is, n.l. 2 x f 18.000 van de eerste en tweede uitkering Fonds Noodgebieden en f 8000 van de afd. Tholen Ned. Volksherstel. Door de Voorz. van het genoemd col lege dhr. B'lindenbach te St. Maartens dijk zijn pogingen aangewend'^ om een architect voor het ontwerp van het ge bouw te krijgen. Dhr. Stols zegt, dat men hier niet over heeft te praten. Zondag en sport komt hier niet. De Voorz. merkt op, dat het daar nu niet om gaat, het gaat er enkel om, dat er meegewerkt wordt om de vereniging aan een terrein te helpen. Dhr. Moerland is het niet geheel dui delijk en hij vraagt of B. en W. op dit ogenblik voorstellen of men wil goed- Iceuren, dat het Sporterrein, zoals dit in het uitbreidingsplan is vastgesteld, wordt geprojecteerd. De Voorz. antwoordt ontkennend en zegt, dat eerst geïnformeerd moet wor den of bijv. G. S. dit zou goedkeuren, daarna event, stappen doen om een par ticulier te bewegen in de omgeving van de kom een terrein af te staan. Dhr. Stols onderstreept wat de Voorz. opmerkte en zegt dat het in het kort hierop neer komt, dat B. en W. deze zaak zo spoedig mogelijk willen afwik kelen, opdat de ver. niet in moeilijkheden raakt, maar dat een en ander eerst de gelijk onderzocht dient te worden-. Dhr. Moerland zegt: „Dan stel ik voor om te wachten op het definitieve voor stel." De Voorz. zegt, dat dit niet gaat, daar reeds nu stappen moeten worden on dernomen. Een definitief voorstel is er niet, maar hij wou de Raad niet in het onzekere laten. Dhr. Moerland begrijpt er dan uit, dat dus ook de ver. zelf er op uit kan gaan, daarnaast de Raad. Dhr. Stols zegt, dat het natuurlijk fi nancieel voordelig zou zijn, als de ver- zelf iets te pakken kreeg, daaraan moe ten wij ook meewerken. De Voorz, zegt, dat het enkel de be doeling is, volledig mee te werken door de ver. een terrein te geven. Dhr. de Bruijne zegt, dat hij niet in de Raad zit om alles af te kammen, maar meent, dat er toch dingen zijn, die urgenter zullen blijken, dan een sport terrein. Dhr. den Engelsman zegt: bijv. huizen bouwen^ Dhr. Stols merkt op, dat het uitbi;ei- dingsplan door allen is goedgekeurd. Hierin was het sportterrein opgenomen, dus wist de Raad dat hiervan sprake zou zijn. Dhr. Moerland zegt, dat hij destijds bij de burgemeester is geweest om de wo ning van mej. van Popering aan de Ring af te kopen ter verwezeiüijking van het uitbreidingsplan. Dit huis vormt een obstakel; toen kqn er echter niets van komen, nu zou een voetbalterrein met spoed worden geprojecteerd. De Voorz. antwoordt, dat voor oprui ming van dat huis door G. S. nooit toe stemming was gegeven, nu de woning nood zo groot is. Dhr. Stols zegt nogmaals, dat er zo hard mogelijk aan meegewerkt dient te worden, op welke manier dan ook. Dhr. de Bruijne zegt, dat hij hier niet in het bijzonder wil tegenwerken, maar meent dat, wanneer de noodzakelijkheid van een sporterrein door ieder gezien werd, men dan toch makkelijk van een particulier een plaats zou krijgen. 'Zie ommezijde

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 9