Eventjes gemeenteraad in MIDDELHARNÏS Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Zaterdag 18 October 1947 VBBVOLG INTKEDE Ds. KLOOTWIJK TB HERKINGEN .XJv/ ambt is zwaar, er zullen er u ver afgoden en er zullen er u verafschuwen. Gij zult het v/oord met hardheid en ge strengheid moeten verkondigen. Gemeente, bidt voortdurend voor uw prediker, want God hoort degenen, die in oprechtheid Hem sm»eken. Hierna geschiedde de handoplegging, waaraan werd deelgenomen door Ds. Treure, Ds. Koele, Ds. Anker en Ds. Ma ckenzie. Staande werd de bevestigde predikant door de gemeente toegezongen Ps. 134 vers 3. Na het dankgebed, beëindigde Ds.'Treure de dienst met Ps. 68 10. ÖE INTREDE. In de middaguren deed Ds. Klootwijk zijn intrede. De kerk was daarbij tot de laatste ruimte gevuld. De aanvangspsalm bij deze dienst was Ps. 103 1 en 5. Op de twaalf artike len des geloofs liet Ds. zingen de Avond, zang 7; waarna gelezen werd 'Ps. 138 en Joh. 19, vers 2530. Als tekstwoor- den koos Ds. Ps. 138 8, doch vooraf werd gezongen Ps. 84 1 en 4. Voor Herkingen, aldus Ds., is het van daag een grote dag. God bevestigt van daag weer opnieuw, dat hij nooit aflaat zijn eer te vervolmaken, hoe fel de Sa tan dit ook wil .bestrijden. Wanneer we deze middag hierboven een woord moes ten zetten, konden wij er slechts boven zetten: ,,Soli Deo gloria." Gemeente van Herkingen, het is een grote zegen, dat uw pastorie is gevuld. Wij, mijn vrouw en ik, hebben ons van daag diep in dank te buigen voor onze Zender. Wellicht hebben wij allen ons in de afgelopen weelt al enige dingen afge vraagd; hoe zal de nieuwe dominee zijn? of zijn vrouw, of hoe zal de gemeente zijn? Hierop is slechts kort een ant woord: wij zullen tegenvallen en gaan nederlagen tegemoet, omdat wij zondige mensen zijn, die lijnrecht staan tegen over Jezus Christus. Moeten we dan maar ophouden Neen gemeente, dat kunnen we niet, want we mogen bij elkaar zitten als leden van Christus' kerk. „De Heere zal het voor mij overwin nen." Het betekent dat de ene het heel verkeerd heeft gedaan en dat een ander het nu moet opknappen. Gij kent de geschiedenissen van Da vid. Door de nood heeft hij de redding als Gods barmhartigheid leren zien. Om tot de overwinningszang te komen, moe ten wij onze zonden zien. Doen wij dat al? Zo niet, dan gaat het verkeerd. Wat wil de nieuwe dominee in deze gemeente gaan doen? aok kan u slechts zeggen, er staat een taak op het pro gram: Arme zondaren paoeten worden wedergebracht tot Jezus Christus. Op Davids zegepralende zang volgt be lijdenis en gebed. Dat kan ook niet an ders. De meeste uitleggers dateren deze Psalm aan het einde van Davids leven. Als God het eindelijk goed laat gaan, komt daar Adonia als een voortdurende dreiging van het koningschap. Onder de ze omstandigheden moet deze Psalm zijn gedicht. Daarom roept hij uit: Uw goe dertierenheid is in der eeuwigheid, laat toch niet varen de werken uwer handen. Hij doet een beroep op Gods verbonds- trouw. Zijn pleiten was één grote belij denis van Gods nooit aflatende trouw. Zo gemeente, zullen wij ook moeten pleiten; tot dat bidden en pleiten kun nen wij alleen maar komen als wij heb- Ijen geleerd hoe wij in zonden zijn. Als we naar de omstandigheden zien, ziet het er donker uit. Een dominee die voor het eerst de kansel beklimt en een zondige gemeente. Het ziet er niet mooi uit. Maar gij, o God, hebt gezegd: „Ik laat nooit varen de werken mijner han den." Broeders en zusters, laten wij haast maken met de verlossing, ellende en dankbaarheid, zodat wij komen tot Je zus. Hoeveel mensen noemen zich rustig Calvttiist, die alles zijn, behalve dat. Zullen wij op deze achteraf-gemeente rustig de toekomst mogen zien? Ja, dat kunnen wij als wij belijdende en bidden de, de glorie predifeen van Jezus Chris tus; dat wij dan mogen spreken van de overwinningszang die geboren wordt in de nood. Het werk in de gemeente, de Herv. school, alles komt vanmiddag onder dit beslag. Als de gemeente fouten maakt bidt de predikant en andersom bidt de gemeente voor zijn predikant en vrouw. Samen mogen we dan zien op de Vol einder, dan kan het niet anders of we mogen samen zingen de overwinnings zang uit Psalm 138 4: Als ik omringd door tegenspoed, enz. Na de predikatie richtte Ds. het woord tot zijn bevestiger. Beste vriend, aldus Ds., het was een bedroevend feit, dat u hier als bevesti ger bracht. Ik denk daarbij aan mijn oude vriend en leraar Ds. v. Dorssen, die plotseling van ons werd weggenomen. Ik weet, hoezeer dit ook u bedroeft. Ds. Mackenzie, gij zijt mijn andere vriend uit de Berlijnse schuilkelder. Wij begrijpen elkaar en behoeven weinig te zeggen. Gode alleen de eer. Ds. Koele dank voor hetgeen gij voor deze gemeente deed tijdens het consu lentschap. Verschillende ringcollega's, er komt een vreemde eend in de bijt en daarom doe ik een beroep op u. Ik ontveins niet, dat er bij mij meer op te bouwen valt, dan dat ikzelf zal bouwen. Ds. Anker, het moet voor u een blijde gebeurtenis zijn, dat u in de u geliefde gemeente thans weer een herder ziet. Wacht niet te lang om nog eens in deze gemeente het woord te bedienen. Tot de koster en organist: Vervul bid dend uw werk, ter ere Gods. Hij ze gene u. Jeugdverenigingen, het is vaak de ge woonte dat een predikant belooft dat hij trouw de jeugdverenigingen zal bezoe ken. Hij komt een paar maal en dan niet meer. Ik hoop steeds te blijven komen. Mijnheer Fase en personeel der Herv. school, gij zult in mij een warm voorstander van uw school vinden. God sterke u en uw personeel in uw moeilijk werk. De loco-burgemeester Witvliet dank ik voor zijn aanwezigheid. Het is verheu gend als het wereldlijk bestuur zich thuis voelt in de kerk, ook niet alleen bij plechtige gelegenheden. Hierna richtte Ds. het woord tot zijn naaste bloedverwanten, wie hij dankte voor hun opofferende liefde, ook in zorg- voUe jaren. Zich tot de kerkeraad wendend, zei Ds. verheugd te zijn zulke voor de dienst des Heeren ijverende broeders te hebben aangetroffen. Gemeente, onze deur staat altijd voor iedereen, open. Neem ons in uw gemeen schap op. Laat bedroevende en verheu gende dingen aan de pastorie weten. IDs. liet dan zingen Ps. 147 -: 6. Namens classis en ring heette Ds. Ver- maas de nieuwe predikant hartelijk wel kom. Hij wees op liet belangrijke werk, dat zijn collega ook buiten de gemeente wacht. Reeds had hij een taak bij de R.H.B.S. op zich genomen, de toekomst zal meerdere taken vragen. Ds. Anker noemde deze dag een hoog tijdag in zijn leven. Jij bent, aldus Ds., een nuchter mens en dat ben ik zelf ook. Men snapt er eigenlijkniets van dat Her kingen de kleinste onder de gemeenten, weer zo vlug een herder heeft. Ik zie hier een wonderlijke leiding Gods in. Onze karakters zijn in zeker opzicht ge lijk. Je bent een ontzettend idealist en ook nuchter. De gemeente van Herkin gen is zeer critisch. Critiek betekent echter een vorm van actief medeleven. Wilt voor de critieke blik bamahartig openstaan. Accepteer goede critiek en legt dwaze critiek terzijde. Ik hoop dat je staande in het front, op je post, bij aanvallen nooit zult capituleren, maar terugtrekken in je studiekamer, om kracht te putten uit het Woord Gods. Ds. Mackenzie, vergeleek het afscheid dat Ds. van ,,Voetius" nam, met een schip dat -de kade verlaat. Gij kwaamt tot de studentenvereniging met een schreeuw, dat er zoveel Godverlatenheid is. Daarom is er enerzijds weemoed in ons hart, anderzijds zien wij u met ver trouwen gaan. Want gij kunt zeggen uit het Wilhelmus: „Standvastig is gebleven Mijn hert in tegenspoed." Mogen wij u als Voetianen nageven, de v._ Een vestiginsstoelage voor de nieuwe Verloskundige. Dinsdagavond kwam de Raad bijeen. Burg. Rijnders opende met gebed; de no tulen werden ditmaal zonder op- of aan merkingen vastgesteld. De ingekomen stukken bestonden slechts uit een dank betuiging van I. Zaaijer voor het geno men raadsbesluit inzake zijn salaris en de door de Bmgo ingezonden begroting 1947/48. Dhr. V. d. Slik had naar aanleiding van deze laatste enkele vragen. Hij wilde ga.arne ingelicht worden over een post van f 20.000.presentiegelden enz. die hem. erg hoog voorkwam orndat er toch maar 7 mensen mee gemoeid zijn, die 2 of 3 keer per jaar vergaderen. Verder had hij gezien een post van f 650.voor beloning Commissieleden en een winst van f 900.die ter be schikking van de Alg. vergadering van aandeelhouders zou komen. Is het nu de bedoeling dit laatste bedrag te verdelen over de gemeenten? Weth. Vroeglndeweij vroeg zich ai of die begroting nog wel goed- of afgekeurd diende te worden. Er zit niemand van het gemeentebestuur in de Emgo, dus we weten er niets van, zei spr. Be Voorz. gaf het antwoord op de vra gen van dhr. v. d. Slik over aan de heer Esselink, die de gemeente in de Emgo vertegenwoordigt, doch deze kon staande de vergadering geen nadere mededelin gen omtrtnt deze punten doen. ïr\ de vol gende vergadering zal hij hierop nader terugkomen, waarmee de vraagsteller accoord ging. Daarna kwam aan de orde een voor stel van B. en W. tot het verstrekken van een vestigingstoelage aan de verlos kundige mej. Hessellng. De Voorz. lichtte toe, dat het in de bedoeling lag het Ie jaar f 500.toelage te verstrekken. Sommelsdljk zou dan f 300.geven. B. en W. zijn van oordeel, dat mejuffr. Hessellng het vertrouwen der bevolking zal v/eten te winnen. Krijgt zij 120 geval len per jaar te behandelen, dan wordt een toelage overbodig geacht. Voor 1949 kan dit dan nader bezien worden. Mej. Hesselink staat dan in geen enkel dienst verband met de gemeente. Gezien het ge ringe aantal armlastige gevallen wordt dit niet noodzakelijk geacht. Dhr. V. d. Waal zei, dat toen mej. Hesselink zich eerst teruggetrokken had er naar de andere sollicitanten niet naar behoren was geïnformeerd. Later heeft mej. H. zich weer beschikbaar gesteld, omdat er een klein misverstand in het woorden uit Efeze 6 14: „Staat dan, uw lendenen omgord heb bende, met de waarheid en aangedaan hebbende het borstwapen der gerechtig, heid." Ds. Treure sprak daarna nogmaals tot zijn vriend. Hij herinnerde aan hun ge trouwheid in de ure der gevaars aan de Levende God. Moge ik u meegeven de woorden die klonken van de gestalte aan het kruis van Christus: „Heere, erbarm u mijner." Namens de jeugdverenigingen van de gemeente Herkingen sprak de Voorz. van de Jongelingsverenigingen op Plak- kee een hartelijk woord tot de nieuw be vestigde. De laatste spr. was Ds. Koele. Ds. ver wees naar de noodwoningen, waarmee hij zijn consulentschap vergeleek. Een consulent moet zo spoedig mogelijk ver dwijnen, gelijk een noodwoning. Er gaat voor een gemeente niet boven een eigen predikant. Gemeente, ik draag u daarom over aan uw eig'en herder en leraar. U, Ds. Klootwijk, en uw echtgenote een ge zegende tijd in uw gemeente Herkingen. Namens de kerkeraad sprak ouderling van Zielst een vriendelijk woord tot Ds. en zijn vrouw, waarna hij de gem.eente verzocht haar herder staande toa te zin gen Ps. 119 9. Voor de woorden tot hem gericht, dankte Ds. allen, waarop na het uitspre ken van de zegten de dienst werd be ëindigd. spel gev/eest was, doch zij was slechts bereid zich te vestigen, wanneer zij 500 gulden toelage kreeg. In de plaatselijke bladen kondigt zij nu reeds haar vesti ging aan, nog vóór er een Raadsbesluit te dien opzichte is. Spr. vond, dat dit de perken te buiten ging. Dhr. V. d. Bruglge informeerde hoe B. en W. aan het bedrag van f 500.waren gekomen. Waar het aantal armlastige gevallen zeer gering is, meende hij dat deze vestiging met een geringer bedrag' geanimeerd had kunnen worden. En wat te doen als het aantal gevallen maar 60 bedraagt De Voorz. antwoordde, dat het bij B'. en W. in de eerste plaats gaat om een hy giënisch sociale verzorging der bevol king. Daarom, moet de verloskundige iemand zijn, die het vertrouwen der be volking weet te winnen. Zij vestigt zich, zonder te weten, wat het ha.ar zal op brengen en daartoe dient de toelage als waarborg. Vroeger jaren genoot mej. Vis f 575.doch dan in dienstverband. Om dat er geen vaste armenpractijk meer is, meenden B. en W. dit dienstverband te moeten laten vervallen en is het beter voor elk armlastig geval apart te beta len. De berekening der toelage heeft plaats gehad naar f 22.50 per geval. Wat mej. Hesseling zelf betreft, zei spr. dat zij zich door een klein misver stand inzake de vestigingsdatum terug getrokken had, doch een vernieuwde po ging resultaat gaf. Inlichtingen zijn voor haar, zowel als voor de andere sollici tanten gevraagd. Waar zij in geen enkel dienstverband met de gemeente staat, is zij vrij te publiceren wat ze wil. Men kreeg over haar een dermate goede indruk en de inlichtingen waren zo goed, dat B. en W. meenden in ver band met een goede sociale verzorging der bevolking deze toelage voor te moe. ten stellen. Dhr. Koppelaar vroeg het duidelijk in de brief te stellen, dat het geen vaste toelage is, die naar rato van het aantal gevallen zal worden uitgekeerd. De Voorz. zeide dit toe. Het plafond zou 120 gevallen zijn. Dhr. V. d. Waal kwam weer terug op de eis van mej. Hesseling en op de in lichtingen naar een andere sollicitante, waarop de Voorz. zei, dat de toelage toch maar voor het eerste jaar is om op gang te komen. De toestanden op dit gebied eisen een spoedige afdoening. Voor het overige was de door dhr. v. d. Waal bedoelde sollicitante al elders be noemd. Dhr. V. d. Slik zei, dat de Voorz. wel de nadruk legt op mej. Hesseling, doch die juffrouw uit R'dana was zeker niet minder. Spr. vond het eigenaardig, dat er nu na 2 of 3 vergaderingen weer met mej. Hesseling voor de dag gekomen vrerd. De Voorz. gaf nogmaals een uiteen zetting van de toedracht en Weth. Vroeg- ittfleweij bevestigde uitdrukkelijk dat er zelfs twee telegrammen naar die andere juffrouw waren gestuurd, toen mej. Hes seling zich teruggetrokken had. Zij was echter elders benoemd. Z.h.s. besloot de Raad daarna tot toe kenning van de toelage. Een geldlening van het Onderling be grafenisfonds, ten bedrage van nog 3800 gulden a 4% werd geconverseerd in een lening van 3 hadden tegen de verordening begraaf- Waar Ged. Staten enkele bezwaren hadden tegen de verordening begraaf- reohten, werd deze naar aanleiding daar van alsnog gewijzigd, waarbij dhr. v. d. Slik opmerkte, dat hun bezwaren, in de vorige vergadering geuit, nog steeds geiden. Tenslotte deelde de Voorz. mede, dat het crediet voor het leggen van een te geltrottoir in de Nieuwstraat met f 1400 zou moeten worden vergroot, waarmee de Raad accoord ging. Daarna ging de Raad in geheime zit ting. .;-n-l

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 6