ZEELAND Predikbeurten IETS OVER DE VISSER IJ 18) VAN MiDDELHARNIS door H. DE KORTE Johsz. „EILANDEN-NIEUWS" Zaterdag 18 October 1947 Vervolfï gemeenteraad St. Annaland De Voorz. zegt, dat er nu genoeg'is •gediscussieerd. Dhr. Moerland vindt dit echter niet. Als de voorzitter dan echter nogmaals uitlegt, dat het hier slechts om voorbe reidende plannen gaat .antwoordt dhr. Moerland^ dat er dan gerust een punt achter gezet kan worden en men rustig op de definitieve voorstellen kan vrach ten. Hiermee blijkt dit punt voorlopig af gehandeld. Punt 4: Een voorstel van B. en W. om eervol ontslag te verlenen aan dhr. A. P. Bil, onderwijzer aan de 'O. L. School alhier. De Voorz. asgt, dat het noodzakelijk is, dat er een leerkracht aan de O. L. School wordt ontslagen, in verband met ■een te gering aantal leerlingen voor 4 leerkrachten. 16 Januari van dit jaar be droeg het aantal leerl. 111, 16 Mei 115, thans 107, gemiddeld moeten er 121 zijn. Men komt slechts aan gemiddeld 111 leerlingen, daarom moet een leerkracht weg, omdat er geen Rijkssubsidie voor zal worden uitbetaald. 'In dit verband, aldus de Voorz. is er geïnformeerd bij het Hoofd der School en bij de inspecteur, waarna bovenge noemd voorstel van B. en W. zijn be slag heeft gekregen. Dhr. Goedflgebuure vraagt, waarom dit dhr. Bil moet zijn ,die toch niet de jong ste leerkracht is en bovendien land- en tuinbouv/onderwijzer is, wat voor deze omgeving toch ook wel iets betekent. De Voorz. antwoordt, dat dhr. Bil in een schoolvergadering heeft uitgelaten, •dat hij niet in staat zou zijn aan meer dere klassen tegelijk onderwijs te geven. Dhr. Goedegtebuure zou het zeer jam mer vinden, als dhr. Bil hierdoor genood zaakt was uit de gemeente te verdwijnen 'De Voorz. zegt, dat het er van af hangt of dit nodig is. Het is niet gezegd, dat hij weg' moet. Dhr. .Goïdegebuore zegt: ,,Dus dhr. Bil zag geen kans een grotere klasse te onderwijzen?" De Voorz.: „Wel een «grotere klasse, maar geen verschillende klassen bij el kaar." Dhr. Moerland: „Heeft hij dan nooit meerdere klassen gehad De Voorz.: „Jawel." Dhr. Moerland: „Dan vind ik dit ook geen argument, om daarvoor te ont- •islaan." De Voorz.: Het is wel gebeurd van 2 Tdassen, maar niet van 3, waarvoor nu kans is. Bovendien: het is op advies van de iünspecteur. Daarna wordt z.h.s. het voorstel van B. en W. aangenomen. De Voorz. zegt dat ontslag per 1 Jan. 1947 zal volgen en dankt dhr. Bil voor de bewezen diensten aan de Openb. Lag. School. Tenslotte zegt de Voorz. een prettiger mededeling te hebben, n.l. dat er dit sei- aoen weer brandstof zal worden uitge- ■xeikt aan hoofden van gezinnen, vrier Eén der vier inhalers (verkort „haal- •ders") begint nu de beug in te halen. Twee halen om de beurt een vaam of "wat want op, éèn staat klaar met het „haekje", en de vierde moet de te van gen kabeljauw, leng, heilbot en kool- vis de kieuwen doorsnijden en uit iedere liabeljauw de „lippe" uitsnijden.. Bij iede re lijn ingehaald want, verwisselen zij van plaats, zoo dat ieder een gelijk deel •der beug inhaalt. Het is een zwaar werk op diep water, wat veel kracht vereist. De mannen dikke wanten aan, want met blote handen gaat het niet. Het ingehaalde want, valt weder te "water, v/aarna de .bakker" het in een „legebak" in'ronde bochten opschiet. Het inbakken verkort „bakken" genoemd is een moeilijk en des winters een ..slecht" ■werk daar het steeds met blote handen moet gedaan worden, ook als het vriest, en als het soms ..hard" regent, het werk ;kon geen ogenblik gestaakt worden. Van woningen in het water hebben gestaan. Het zal dit keer „een eenheid" brand stoffen worden, die t.z.t. aan betrokke nen zal worden uitgereikt. Voor de rondvraag is er niets, waar. na de Voorz. nog opmerkt, dat het straat mest voor f 73.is verkocht en sluiting volgt. ST. MAAHTENSDMK Buiig. Stand over de maand Sept. 1947. Geboren: Cor nelia d.v. M. A. Hage en P. de Graaf; Eliza Bertus, z.v. A. Heijboer en J. M. den Haan; Luppo, z.v. L. Bruins en G. Bazen; Eliza, z.v. C. van Haatten en W. Bil; Elisabeth Adriana, d.v. M. A. v. Gorsel en H. C. Lindhout; Willem Johan- nis Cornells, z.v. J. J. W. v£tn Houdt en M. A. Overbeeke; Joep, z.v. A. Evèraars en N. Luteijn. Ondertrouwd: A. Duine 26 jaar en J. J. Btentschap Knook 23 jaar; A. Schip per 26 jaar en N. E'. Joppe 22 jaar; M. A. Bazen 24 jaar en P. A. Vroegop 21 jaar; P. W. !Seebach,24 jaar en H. Ne- lisse 27 jaar; D. van Vossen 23 jaar en A. P. Hage 21 jaar; GeïMiwd: P. A. van As 25 jaar en A. C. op den Brouv/ 29 jaar; A. Luime 26 jaar en J. J. Bentschap Knook 23 jaar; H. Monster 34 jaar en J. M. Bazen 27 jaar; A. Schipper 26 jaar en N. E. Joppe 22 jaar; M. A. Bazen 24 jaar en P. A. Vroegop 21 jaar. Overledlen: N. Potappel 85 jaar we duwe van H. Charpentier; M. Bazen 70 jaar vrouw van J. Slager. ST. ANI^AIAND Toen Woensdag morgen j.l. de dochter van de 70-jarige werkman M. J. v. d. B. alhier op haar herhaald geroep geen gehoor verkreeg, teneinde haap vader te wekken, stelde eerstgenoemde een onderzoek in en kwam tot de ontdekking dat haar vader overleden was. Volgens de huisarts schijnt de dood reeds de vorige avond te zijn ingetreden, hoewel v. d. B. gezond zich ter ruste had begeven. Wegens ziekte van mej. Evertse is, met ingang van 15 Oct. j.l. tot tijdelijk onderwijzer aan de O.L. School alhier be noemd de heer J. J. van Wingen te Re nesse. THOLEN De jaarlijkse dankdag voor het gewas zal voor de gemeente Tholen voor alle gezindten gehouden worden op Woensdag 5 November. Jammer dat niet zoals anders op bid- en dankdag eenzelfde datum voor het gehele eiland is vastgesteld. Op andere plaatsen is het 12 Nov. en zelfs wordt nog een derde datum genoemd. Laat ons hopen, dat met biddag een betere rege ling tot stand gekomen is. De heer A. J. Praat, die 22 jaar lijk- dienaar geweest is, heeft wegens het be reiken van de 70-jarlge leeftijd zijn func tie neergelegd. schuilen (en dat geldt voor allen), is geen sprake. Dan moet het zware „olie goed" worden aangetrokken, wat bij het werk zeer onaangenaam is. De baes stuurt de Meeuw precies in de richting waarin de beug uitgeschoten is, en regelt de gang van de sloep zodanig, dat de „haalders" het bij kunnen houden. Dat doet hij door het achterlijk van de stag- fok die gedeeltelijk of soms wel geheel „opstaat" te loever op te laten halen, en de „tormande" dat is een zware mand die, aan stuurboord bij het voor want buiten boord hangt, te laten „val len" waardoor de gang der sloep „min der" wordt. Ook kan de loefschoot van het grootzeil verder opgehaald worden. Daarom heeft een beugsloep een stuur- boords en Eakboords schoot aan het grootzeil. Ook kan in het uiterste geval het z.g. „waterzeiltje" overboord gezet worden, wat men dan, achterop vastgezet, door het water laat slepen. Dit alles dient om de gang der sloep te verminderen als het nodig is. Als er een paar lijnen ingehaald zijn roept de „haalder" aan de baes „Visje aan", hoe wel het nog niet te zien is. BBtllNISSE Tekeningen van de Ned. Herv. Kerk, toren en pastorie zijn gereed en de ar chitect zal binnenkort een bezoek aan de gemeente brengen om een en ander na- der toe te lichten. ST. FHIUPSLAND Een personen auto, afkomstig van Utrecht welke Zon- da.g 12 Oct. j.l. over de rijksweg in de richting Zijpe reed; sloeg tengevolge van een defecte stuurinrichting over de kop. De 44 inzittenden, vooral een der twee dames daaronder, hadden allen min of meer ernstige schram.men en schaafwon den. Dr. Menger die evenals de politie spoedig ter plaatse was, bracht hun met z'n auto naar dhr. Doezelaar politie te Anna J. Polder, die zijn woning ter be schikking stelde. Na te zijn verbonden, moesten zij we gens grote schade aan hun auto de reis per tram voortzetten. l^rg. Stand over de maand Septem ber 1947. Geboren: Willemina Maria dv. A. S. Faasse en J. Meijer; Maria Pieter- nella, d.v. M. P. Fonteijne en M. C. Ver- maas; Dingenus Cornelis. z.v. A. C. van Strien en K. van der Sluis; Dina Wille mina, d.v. W. A. Wagemaker en L. van- Buuren; Johan, z.v. M. Verwijs en N. Noorthoek; Levinus Fincent, z.v. D. C den Braber en A. Geense. Huwelijken: Lieven Abrahamse, oud 27 jaar en Geertruida van der Berg, oud 22 jaar. Overüjden: Leendert den EÏngelsman, oud 83 jaar, echtg. van Jamietje Bolier Jannetje Kole, oud 70 jaar. Maatje Heijboer, oud 73 jaar weduv/e v. I. Berge. Johanna Angenieta oud 63 jaar echtg. van H. van Iwaarde. liigekomen: Maria D. Beurkens, van Woerden; Trijntje Snijders van Oud Beij- erland; Jacoba C. Aarnoudse van Breda. Hermen Menger en gezin van Bergen op Zoom. Cornelis W. Snijders en gezin van Oud Beijerland. Vertrokken: Kommer Quist en gezin naar Brouwershaven; Willemina P. West broek naar Bossum. STAVENISSE De collecte voor de Inrichting voor lijders aan vaUehde ziek te Haarlem-Heemstede Zondagavond ge houden bracht f 68.63 op. POOBTVI/IET Burg. Stand. Geboren. Peter, zoon van Willem van Nieuwen- huijzen en Jacoba Vos. ------O------- ZONDAG 19 OCTOBEB 1947. THOLEN Ned. Herv. Gemeente: voorm. 10 uur bevestiging van Ds. v. d. Wiel door Ds. Vreügdenhil van Coe- vorden. nam. 3 uur intrede." Hier om de Noorde is het water zo hel der, dat men wel een vadem of tien, een kabeljauw, die aan de beug hangt, kan zien aankomen. De haalder voelt dit door dat de beug „zwaarder" wordt, waardoor hij harder trekken moet. Om nu de vis niet te verliezen, wat bij te vlug ophalen wel gebeurd, roept de baes, „haele je staffokke." Daar komt een kabeljauw aan, en zo waar, een eindje lager nog één. De ,,haelder" roept nu (niet in dialect) „twee in de boren.", „Valle je mande" roept nu de baes, en de mand plompt in ■het water. Voorzichtig wordt het want nu verder opgehaald, tot de kabeljauw naast de sloep ligt. De man bij het „haekje" haakt nu de vis, (nooit in de rug want dat geeft bloederige plekken bij het zouten) en haalt hem over de ,,boeije" (verschansing) en smijt hem op het dek, waar de vierde man den hoek los maakt, de vis de kieuwen doorsnijdt (voor het uitbloeden) en de lijn uit snijdt, waarna hij hem aan stuurboord in het „sas" werpt. No. 2 ondergaat de zelfde bewerking enz. De baes roept nu „Gae de staffokke in ligt de mande", waardoor de Meeuw weer vlugger door 3eref. 'Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. Kapteln. Chr. Gere f. Kerk: vm. 10 en nam. 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen, nam. 2.30 uur lezen. Gere f. Gemeente: 3 maal lezen. ST. MAARTENSDIJK: Ned. Herv. Gemeente: 9.30 u. lezen, 2 uur Ds. de Bres. (Tevens Oogstcollecte) Oud Geref. Gemeenten: 3 X leesdienst. Rehoboth: Zondagavond 7 uur Ds. Sirag van Rotterdam. OUD VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente: voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur Ds. Goverts. G eref. Ker k: voorm. 10 en nam. 2.30 uur Ds. Vreug. denhil. Chr. Geref. Kerk: 3 maal lezen. ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente: voorm. 9.30 en nam. 2 uur dhr. de Jong (Oogstcollecte.) Geref. Gemeente:* voorm. 9.30, nam. 2 en sav. 5.30 uur Ds. A. Visser. (Oogstcollecte en na middag H. Doop.) STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente: voorm. 10 uur Ds. Kooreman (Dankz. H. Avondmaal.) sav. 6 uur lezen. ST. PHILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente: 2 X dhr. Okkerse. Geref. Gemeente: lezen. OudGere f. Gemeente: Ds. de Gruyter. BIRUINISSE Ned. Herv. Gemeente: vm. 11 uur en nam. 5 uur Ds. Maris- man. Geref. Kerk: nm. 1.30 uur lezen en nm. 6.30 uur Ds. Bremmer. Geref. Gemeente: vm. 9,30 en nam. 3.30 uur lezen. Oud Geref. Gemeente: vm. 10.30 uur en nam. 4.30 uur lezen (Jeugdgebouw). het water gaat. Aan de eerste bak want vangen ze 12 kabeljauwen, 4 „lingen" en een mand schelvis, wat een behoor lijke vangst is. Een bak want is dertien lijnen bezet met ongeveer 300 hoeken, en kan wanneer er niets bijzonders ge beurt, in een half uur worden ingehaald. Als één, drie, vijf bakken enz. zijn in gehaald, roept de bakker op een zange- rigen toon: ,,nog elf bakken uit" enz. Als één der op de beug staande boeien moet ingehaald roept de „bakker": „Zaai achter" want de boeien werden een ,,zaai" geheten, omdat ze bij het schie ten als het ware „gezaaid" werden. Zo wordt bak na bak ingehaald en de baes denkt bij zlchzelven, „het wordt een goe de vangst vandaag" daar de hoop kabel jauw enz. op het dek steeds groter wordt. De beug wordt „afgespleet" door de ..koffiekoker" dat is de kleinste der jon gens, met- nog twee anderen. Hij heeft dus nog meer te doen als koffie te ko ken. Word'fvervolgd, POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente: voorm. 10 uur lezen. sav. 6,30 uur Ds. Vroegindewefl. Geref. Kerk: v.m. 10 en nam. 2.30 uur lezen. Geref. Gemeente: v.m. 9.30 en nam. 2 uur lezen." sav 6 uur Ds Visser

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 10