Plaatselijk Nieuws Schrammetje schrijft Woensdag 15 Octobei' 1947 „EHLANDEN-NIEUWS" Bladz. 3 mening uit en besluit deze motie te zen den aan de iRaad der gemeente en aan het College van Gedep. Staten. 1. De centralisatie-politiek, die aan het streven naar samenvoeging ten grond- ■slag ligt, moet worden, afgewezen omdat ze het recht op eigen leven der kleine gemeenten miskent, omdat ze deze wil oplossen in verbanden, waarin geen saam horigheidsgevoel kan bestaan en omdat de bestuursmacht grotendeels ontrokken wordt aan de direct belanghebbenden. Daar onze bestuursvorm wettelijk decen traliserend is, moet het zelfbeschikkings recht der kleinere gemeenschappen wor den gerespecteerd. '2. Aan historisch en gevoelsargumenten mag niet worden voorbijgegaan. De ont- -wikkeling der 3 gemeenten heeft geleid tot ingrijpend verschil In geestelijk, po litiek, economisch en sociaal opzicht, ter wijl de locale begeerte naar behoud van zelfstandigheid een te respecteren factor is bij het beoordelen dezer samenvoeging. 3. Een gezonde democratie eist, dat re kening gehouden wordt met de wensen der bevolking. Bovendien komt in gro tere verbanden de burgerij te ver van haar bestuur af te staan, wat leidt tot bureaucratie. Hoe meer centralisatie, hoe minder democratie. 4. De kleine gemeenten vormen finan cieel niet de zwakke plek In de staat maar de grote. Gezonde staats- en ge- •meentefinanciën eisen soberheid, die niet steeds,in grote, maar wel in kleine ge meenten betracht wordt. 5. Niet alleen geeft de samenvoeging op de duur geen bezuiniging, maar zij zal leiden tot hogere uitgaven, door te veel overheidsbemoeiing. 6. De gemeente Stellendam is admini stratief niet defect, zodat om die reden samenvoeging onnodig is. Zij heeft be wezen, zelfstandig haar eigen huishou ding niet minder dan andere gemeenten te kunnen, besturen. 7. Voorzover gemeenschappelijke rege lingen nodig blijken, is Stellendam steeds 'bereid geweest en is het dit nog, om door samenwerking een bevredigende op lossing te zoeken voor streekbelangen. 8. Samenvo^ng zou Stellendam prac- tisch degraderen tot een buurtschap van Ouddorp hetgeen ongeacht het psycholo gisch bezwaar voor de bevolking,zou lei den tot een afhankelijkheid van een ge meente, die in menig opzicht anders is in haai^ geestelijke gesteldheid. Boven dien zou dit ongetwijfeld verwaarlozing Tan 'Stellendamse belangen tengevolge lebben. ■9- De visserfl van Stellendam staat in <ie eerstvolgende jaren voor «en ingrq- pende sanering. Deze kan het beste wor- 'en beoordeeld door plaatselijke autori teiten, zodat met het oog op de visserij, ivaarin 35% -der bevolking een bestaan indt, een zelfstandige gemeente nood- kelijk is. 10. De afsnijding van het uiterste Oös- en van 'het Stellendamse grondgebied, ie een vermindering daarvan met 22% etekent, is gezien de zeer willekeurige renslljn dwars door de polders heen en e begeerte der bewoners om bij Stellen- am te blijven, eveneens'voor ons on- nvaardbaar. 1. Daar geen eflkele gemeente voor aar bebouwing met Stellendam in moei- 'Jkheden kan komen, kan deze factor oor samenvoeging worden uitgescha- -eld. 2. Alles bijeengenomen verklaart de ehele Stellendamse burgerij zich una- lem tegen deze samenvoeging en doet ij een beroep op de Raad, deze oveirwe- ingen in zijn conclusies wel te willen oen gelden en zij vraagt dringend aan edeputeerde Staten, niet tegen de wil er bevolking tot samenvoeging over te aan. Namens de vergadering Het 'Comité van Actie, A. van (Efck. A. van der Laan. W. Blokland. J. de 'Goede. Joh. van Driel. MIDDELHAKNIS Op Dinsdag 14 October 's avonds 't uur wordt een ver gadering belegd om te komen tot op richting ener Arbeidersavondschool, in Café „Huismans" Langeweg, alhier. La ten zij, die zich reeds opgaven deze ver gadering niet verzuimen en breng uw kameraden mee. Ijedehvergadering Chr. Scholenbond. Op a.s. Zaterdag 18 Oct. nam. kwart voor 4 wordt in de Chr. U.L.O. te Mid- delharnis de Jaarvergadering gehouden van de Chr. Scholenbond. Alle besturen en leden van het personeel der' scholen worden daar verwacht. Daar ook ouders en andere voorstanders van het Chr. On derwijs lid kunnen worden, wordt ieder tot die vergadering uitgenodigd. Er is in het Bestuur nog een zetel open voor deze categorie ,zodat het Bestuur gaarne uit deze groep velen ter vergadering zou zien. DB ORANJEVERENGING „ONS VOR STENHUIS" SCHRIJFT ONS: Met grote blijdschap en instemming is. door U als Burgerij ongetwijfeld ken nis genomen van de aankondiging van het Hoog Bezoek van Hare 'Koninklijke Hoogheid Prinses" Juliana, Regentes, met Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bem- hard met gevolg en autoriteiten. Wij zijn overtuigt dat door U spon taan uiting zal worden gegeven aan de gevoelens van trouw en aanhankelijkheid van Ons Vorstenhuis. Wij verwachten van U, dat allen zul len medewerken om Maandag 27 October a.s. tot een gezellige feestdag te maken, en wel zo, dat het voor ons allen een on vergetelijke dag mag worden. Nadere bijzonderheden van deze grote dag, volgen te zijner tijd in de plaatse lijke bladen. DIKKSLAND De aanslagen in de Hondenbelasting zijn door de gemeente-ontvanger allen verzonden. Zij die thans in het bezit zijn van een hond of in 1947 gedurende een zekere t^d een hond hebben behad en geen aanslagbiljet hebben ontvangen, zijn verplicht hiervan ter secretarie kennis te geven, opdat alsnog een aanslag kan worden opgelegd. Belanghebbenden worden vanwege het Gemeentebestuur er op attent ge maakt dat oorlogsschade aan panden spoedig dient hersteld te worden. De ge meente-opzichter zal desgewenst inlich tingen verstrekken betreffende de wijze van het aanvragen van een goedkeuring voor deze werken. I HERKINGEN De plaatselijke' actie van het Niwin-comité heeft een som van f 519.40 opgebracht, benevens enige goe deren in natura en een flinke hoeveel heid tijdschriften. Met de verzending der pakketten zal deze week een aanvang worden gemaakt. De collecte voor de Militairen in In- dië, heeft in deze gemeente opgebracht de mooie som van ruim f 500.met nog verschillende gave in natura. Alle gevers en geefsters namens het comité hartelijk dank. ^- De kaai is thans zover hersteld, dat de schepen in en uit kuimën varen, met het plaatsen van de zgn. vloedpalen zal binnenkort een aanvang worden ge maakt. STELLEkDAM Op Zaterdag 15 Oct. a.s. zal ten ge- meentehuize gelegenheid zijn voor koste loze in- of herinenting. Voor een Vrijwillig Brandweercorps op te richten werden door B. en W. jon ge mannen opgeroepen om zich voor of op 15 Oct. hiervoor aan te melden ter secretarie. Donderdagmorgen om 11 uur werd alhier de eerste steen gelegd van de boerderij van A. v. d. V. welke in 1940 door den bezetter werd afgebroken, ver schillende familieleden waren aanwezig. De plechtigheid werd verricht door het !^-jarig zoontje. De aannemer Mans sprak nog enkele woorden en wenste dhr. A. Deze week moet ik mijn lezers eens een verhaaltje vertellen. Het is eigenlijk een treurspel in drie bedrijven en het zou getiteld kunnen worden: „Ondank is 's werelds loon." y Ie bedrijf: Vóór de oorlog. Vader zit 's avonds aan tafel en peu tert een doosje sigaretten open. Hij grist er een klein papiertje uit.. „Waarde 1 punt" staat er op. Ziezo, dat wordt nu net 50 punten die hij opgespaard heeft. „Geef de kedoolieste noe es hier, vrouw, dan kunne wiele 's kieke, wat voor ke- dootje m'n daer op kriege kunne!" zegt vader. Moeder snort de cadeaulijst op in de brievenhanger en samen neuzen ze de cadeautjes na. Het mooiste wat op 50 punten te krijgen is, is een koekkoek klokje. „Dat neme wiele", zegt vader. Moeder gaat er mee accoord. Acht dagen later kijken de kinderen stomverwonderd naar het leuke klokje, waarvan als het slaat twee deurtjes open gaan en een vogelkopje zichtbaar wordt, dat brj elke slag zijn „koekoek" door de kamer, galmt. „Dat is aerdig, ee," zeggen ze. „lin kost dat klokje noe geen eenten, moeder?" „Nee oor, dat hei je voader opgespaerd van de sigarettenbons", zegt moeder. 2e bedrijf: In de öorloig. Het koekoek-klokje tikt de tijd weg, Uren, dagen, maanden, jaren, De oorlog komt. Met al z'n wreedheid, verschrikking én armoede. Sigaretten zdjri er allang niet méér te krijgen en de ca deaulijst is een Wrange herinnering ge worden. Jaar iia jalar schrijdt voort en het klokje ktfêKóékt rusteloos verder. Moeders linneü- &i kleerkast is leeg. Ze' zit vol zorgen én weet de eindjes niet meer aan elkiaar te knopen. Tot eindelijk het koekoek-klokje het uur der vrijheid toept én de dag der bevrijding daagt. Dan idimt Vader direct in z'n penhouder om op hartroerende wijze de nood van het gezin té klagen aan één broer in' Ameri ka. Begaan met het löt der Hollan(3era en VQontafhelijk met de famüie gaat er pakket na pakket lïit het IShd der onge kende mogelijkliedén scheep naar de ge boortegrond. Kleren, voedsel, versnape ringen en alerlei hoognodige dingen be reiken de broers en zusters. Als het koekoekje zijn roep deed horen, keek het nieuwsgierig van achter de deurtjes naar al de heerlijkheden, die op tafel la gen uitgestald. Tranen van dankbaarheid bevochtigden het pakpapier, als er weer zo'n Amerikaanse doos van Pandora ge, opend werd. „'t Is toch wat te zeggen," zei vader, „wat sloave ze d'r eige ginter toch voor ons uut. Ctn daer kunne wiele noe zoa mar niks voor terug doewe!" Brieven, die overvloeiden van dank bare woorden waren het enige betaal middel, voor zoveel genoten weldaden. Wiele zulle jule d'r heel ons leven dank- baer voor bluuve", eindigde vader dan. „Koekoek, Koekoek", roept het klokje. 3e bedrijf: NS de oorlog. Met de „Nieuw Amsterdam" vertrek ken de Amerikaanse weldoeners naar Holland. Natuurlijk weer met de nodige koffers, die vol verrassingen zitten. De reis naar de familie, door de oorlog ver traagd, zal nu' doorgang vinden. De enige, 16-jarige zoon, die ziekelijk is, blijft achter. Als zijn ouders afscheid nemen, is het laatste wat hij ze nog vraagt: „en denk om het klokje, hoor!" „All right," zegt moeder terug. Met open armen wordt Oom en Tante ontvangen, als waren zij Sinterklaas in hoogsteigen persoon. Dit laatste vooral om de inhoud der koffers. In de loop der gesprekken kwam ook de hartewens van de achtergebleven zoon te berde: Hij zou dolgraag een koekoeksklokje hebben. „Koekoek, Koekoek", riep het klokje van de wand. Wat \rof dat bqzonder, dat broer nu juist zo'n begeerd dingsigheidje had! Voor geld en goede woorden meende de Amerikaan het wel los te krijgen. Eïi wat zei de boer, die zulke overstel pend dankbare brieven geschreven had vóor de hulp uit Amerika? Hij keek eens naar zijn mooie costuum, dat hij van z'n broer gekregen had en toen naar het klokje. „Jan", zei hij, „ik wil het met je ruilen, voor eenradio!" „Koekoek, koekoek" riep het klokje. „Hou je klok maar," beet de schoon zuster, die geen Hollands kon, haar zwa ger in 't Engels toeOndank is 's werelds loon! "Toch kwam er een happy-end. Êen aangetrouwde neef, die geen sik kepit van de Amerikaanse famUie, noch uit Amerika, noch uit de koffers gekre gen had, hoorde van het geval. Hij span de zich voor het karretje en kwam na veel informaties aan de weet, wie er nog een koekoek-roeper in huis hadden. Daar maakte hij er één van los, wat hij de Amerikanen kon aanbieden juist een dag voor hun vertrek met de Holland- Amerika-Lgn. „My sweathaert*,, zei miss de Amerikaan. Als vader en moeder bij hun zieke jon gen thuiskomen, is zl^n eerste vraag na de begroeting: „En, heb je een koè- koeksklokje meegebracht?" „Yes, Yes, I have a fine clock for you", antwoordt z'a moeder. Dankbaar streelt zijn hand het fijn uitgesneden klokje, blij, dat zgp har tewens vervuld is. Maar zijn moeder heeft hem de geschiedenis er van niet verteld. Later zal hij ook nog wel eens ondervinden, dat ondank 's werelds loon is. SCHRAMMETJE. V. d. V. Gods zegen toe op zijn toekom stige hoeve. OUDDORP Maandag j.l. zijn de ci- choreifabrieken begonnen met het dro gen van cichoreiwortelen. De opbrengst zal niet meevallen, vooral in en om Oud dorp, daar door de aanhoudende warmte de bladeren verschroeid zijn. Onze vroegere d'orpsgenote Mevr. M. Tfwiis, geb. Boelaars, voorheen wonende in Indië, en gedurende 3% jaar in. een concentratiekamp, met al de ellende daaraan verbonden heeft doorgebracht, terwijl zij verleden jaar is gerepatrieerd naar HoUand, hoopt a.s. Donderdag uit Amsterdam per m.s. Oranje naar Bata via te vertrekken. Wij wensen haar en haar kinderen een behouden thuisvaart, en dat zij hun man en vader in gezond heid zullen mogen ontmoeten. NIEUWE TONGE Burg. Stand over de maand Sept. 1947. Geboren: Marinus, z.v. IJsbrand. Noteboom en Sletje Hoger- werf; Cornells Adrianus Josephus, z.v.; Johannes Cornells Buijs en Cornelia Apo- lonia Boonman; Hendrik Marias Willem Z.V. Pieter Kievit en Jannetje Maatje Holster. Gehnwd: Jan van der Stad 27 jaar en Jannetje Kievit 23 jaar. Overleden: Comelis de Jong, weduwe van Anthonij van den Doel oud 58 jaren; Adriana Murje, weduwe van Leendert Timmer, oud 70 jai'en. Ingekomen: Jannetje van Dgk uit Reeuwijk; Teuntje de Jong uit Breda; Christiaan van Hofwegen jiit Waddinx- veen; Marina Büth uit M'hamis; Aartje Verschoor uit Rotterdam. /Vertrokken: van der Mast en gezin naar Oost- en West Souburg, Teunis Ja cobus Nipius naar Stad aan 't Haring vliet; Comelis Martijntje Tieleman naar Ooltgensplaat; Aart de Groot en gezin naar Bleskensgraaf Ook in deze gemeente is een Meisjes vereniging opgericht, waarvoor een 16- tal meisjes zich hebben opgegeven als lid. De naam der M.V. zal zijn „Draagt elkanders lasten." (Galaten 6 2.)! OUDE TONGE Tn de gehouden leden vergadering der Oranjevereniging alhier werd besloten Op de dag van het bezoek van het Prinselijk Paaf aan deze ge meente enkele feestelijkheden te organi seren. O.m. een optocht, tractatie school kinderen, Ringrijden .en zo mogelijk een Lampionoptocht. Op Maandag 20 October 1947 zal de jaarlijkse schouw gehouden worden ovef alle dijk- en wegsloten in de Herenpolder te Oude Tonge. In de Ned. Herv. Kerk werd een gift van f 10.ontvangen met bestemming voor de Kerk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 3